Vrahova hygiena

Belgická prozaička bravurně rozehrává příběh-interview slavného spisovatele na sklonku života a ctižádostivé novinářky. Věhlasný spisovatel Tach, nositel Nobelovy ceny, má nevyléčitelnou chorobu a zbývá mu jen pár měsíců života. Po zveřejnění této zprávy se novináři předhánějí v žádostech o rozhovory, cynický a nedůtkliv... celý text

Věhlasný spisovatel Tach, nositel Nobelovy ceny, má nevyléčitelnou chorobu a zbývá mu jen pár měsíců života. Po zveřejnění této zprávy se novináři předhánějí v žádostech o rozhovory, cynický a nedůtklivý stařík je však s potěšením ničí a terorizuje. Teprve mladá reportérka se mu dostává "pod kůži" tím, že odhalí dávný zločin zašifrovaný v jeho díle. Nastává souboj dvou bystrých intelektů, dvou silných osobností, který vyvrcholí šokujícím zakončením. Román vyšel v roce 1992 coby prvotina a jeho autorka, jím odstartovala svou dráhu úspěšné belgické (francouzsky píšící) spisovatelky. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/66_/665/vrahova-hygiena-665.jpg 4.163

Hygiène de l'assassin (1992)

Literatura světová
Vydáno:, Paseka

Kerberos

Poslouchala jsem audioknihu takže mě to bavilo.

yaoiyuri
14.07.2016

Je poznat, že se jedná o autorčinu prvotinu. Styl zde ještě nemá tak vybroušený, takže kniha je při čtení trochu těžkopádnější (hlavně kvůli nadměrnému výskytu slov, která si běžný smrtelník musí hledat ve slovníku), je také potřeba alespoň trochu znát nejrůznější filosofické směry, paradoxy, spisovatele a celkově mít velký kulturní rozhled, aby si člověk naplno užil slovní přestřelky pana spisovatele s reportéry. Poprvé se zde objevují motivy, které se později opakují a rozvíjí v Améliiných dalších knihách (adorace dětství, dospělost jako úpadek, problematika krásy/ošklivosti, (ne)přijetí vlastního těla atd.). Prétextat Tach je odporná nesympatická kreatura s neuvěřitelně pokřivenou životní filosofií, no prostě ukázkový hrdina ala Nothombová.

RADOST
12.06.2016

Kniha, která nutí přemýšlet. Vžít se do dialogů a alespoň zkusit uvažovat jako téměř nepochopitelný, ješitný, nechutný, ale velmi chytrý hlavní hrdina, abychom neztratili krok se stejně chytrými dalšími aktéry, vedoucími spisovatelsko-reportérský dialog. Všechna čest autorce, potvrdila své kvality. Ale pro mně to bylo až moc náročné, mám raději její ostatní , přímočařejší díla.

DalJa
07.06.2016

Hygienu jsem si poslechla jako audioknihu. Nijak nezpochybňuji spisovatelský um autorky, Strach a chvění mě hodně nadchlo, ale tady má averze k hlavní postavě přebila všechny ostatní dojmy, paradoxně (?) hlavně ze začátku. Buď je to tím audiem, nebo jsem primitiv nebo sympatizuji s blbci. Asi všechno najednou.

farbi
16.11.2015

Prvá kniha, ktorá je celá napísaná v dialógoch, s výnimkou pár viet. To pokladám za fantastické, pretože ani na okamih ma tie dialógy nenudili. Síce často boli plné sofistikovaných slovných spojení, ktoré ma znechucovali vo vedomí, že ich vyslovuje ten starý blázon. Lebo skutočne ma charakter hlavnej postavy znechucoval. Súhlasila som celý čas s novinárkou Ninou, že ten človek bol blázon. Podľa mňa bol jednoducho duševne chorý už od malička. Proste chudák, ale ani nie poľutovania hodný. Ten záver ma nepotešil, nepáčil sa mi. Dúfala som, že postava Niny si zachová svoju tvár. Škoda. Aj tak to bola skvelá a bez pochyby zaujímavá kniha.

Škuch
04.11.2015

Začátek a první polovina knihy - výborný, dialogy mezi žurnalisty a spisovatelem - krásný čtení. Plno sarkasmu a ironie. Děj sám trochu zklamáním - viz komentáře níže (krabat, Basti06)... přesto knížka určitě stojí za přečtení.

Skripi
22.08.2015

Knihu som si vypočul nahovorenú ale nezaujala ma. Čudujem sa takému vysokému hodnoteniu tu na tejto stránke...

krabat
15.03.2015

Dobry začatek knihy prvni třetinu doporučuji čist u snidaně. Asi tak v polovině při nastupu novinařky do děje je to uplně vyborny slovni souboj mezi hlavnimi hrdiny je jak sledovat tenis ve finale . Tim to ale pro mě konči nasleduje dějova linka jak z červene knihovny s kapkou lolity od Nabokova . Konec jsem profrčel jak na horske draze.

Basti06
19.08.2014

cteni pro pozitek ze cteni. trochu me zklamal konec, ale mistrovske liceni konverzace v teto knize je opravdovou lahudkou

Sisi11
18.06.2013

Mé mínění o knize se rázem změnilo poté, co jsem přečetla první řádky. Nevěděla jsem do čeho jdu a musím říct, že jsem byla ohromena silou příběhu, argumentů, rozhovoru... zkrátka bylo to něco přesně podle mého gusta! Na tuto knihu prostě nedám dopustit, byla to trefa do černého pro toho, kdo miluje Amélii :)

cessy
14.05.2013

Milujem Améliu Nothomb a jej zdanlivo nevyčerpateľnú fantáziu! Hoci jej texty sú pomerne krátke, zato však nesmierne pútavé a do hĺbky prepracované. Prvotina tejto Belgičanky, píšucej vo francúzštine, ma zaujala dokonca viac ako niektoré jej staršie práce. Amélie má vzácny dar, dokáže s neuveriteľnou ľahkosťou vtiahnuť čitateľa do deja. Ani neviete ako a máte pocit, že ste fyzicky prítomný v zatemnenom brlohu vyše osemdesiatročného starca, spisovateľa Prétexta Tacha, držiteľa Nobelovej ceny za literatúru, v ktorom sa odohráva dej celého románu. Nechutný, extrémne obézny starec, trpiaci na záhadnú „chorobu vrahov“ čoskoro zomrie a tak sa rozhodne prerušiť informačné embargo, ktoré v priebehu života uvalil na svoju osobu a prísne dodržiaval a súhlasí, že vybranej skupine novinárov poskytne exkluzívne interview. Pred váženými pánmi žurnalistami postupne odhaľuje svoju právu tvár - inteligenciu, rafinovanosť, ale aj zlomyseľnosť, neznášanlivosť, povýšeneckosť, a nechutnosť osobných návykov. Zdá sa, že si potrebuje čosi dokázať. Zosmiešnených žurnalistov, ktorí s ním nedokážu udržať krok, vyhodí alebo ponížení radšej sami odchádzajú. Musím priznať, že touto časťou sa mi prehrýzalo ťažšie, vzhľadom na veľké množstvo filozofických úvah, ale oplatí sa im venovať pozornosť, majú svoj zmysel a opodstatnenie. V druhej polovici románu na scénu vstupuje mladá žena, novinárka Nina, ktorá je od začiatku v nevýhode, pretože je žena. Pre Tacha sú ženy stelesnením všetkého, čím opovrhuje. Ona jediná sa mu však vyrovná pohotovými reakciami, dôvtipom a intelektom a tak sa ich stretnutie mení na slovný súboj, vyúsťujúci hneď do niekoľkých šokujúcich zvratov. A kto z tohoto súboja vyjde víťazne? Prečítajte si :)

zuzulique
13.09.2012

Toto bola prvá kniha, ktorú som počúvala lebo v písanej podobe som sa k nej nedokázala dostať... a musím povedať, že je to pecka! Škoda len, že z knihy sa lepšie opisujú pasáže, z počúvaného je to trochu náročnejšie. Doteraz som mala od Nothombovej na piedestáli knihu V ohromení a strachu a tuším sa teraz musí ten stupienok víťazov podeliť s Vrahovou hygienou. Prétexta Tach bol odpudivý a príťažlivý hrdina zároveň, miestami som žasla a potom sa zase zhrozila...ale to bol určite zámer samotnej autorky :-) Kto má rád Nothombovej knihy, tak bude nadmieru spokojný. Dúfam len, že sa dočkáme znovuvydania...

luciekla

Původně jsem si tuhle knížku vzala jenom tak na čtení do vlaku, ale musím uznat, že se mi hodně líbila, hlavně má zajímavou zápletku, která se neodhadne z prvních několika stránek.