Antikrista

V pořadí již čtvrtý česky vycházející román jedné z nejvýznamnějších současných francouzsky píšících autorek. Průbojná, obletovaná a všemi obdivovaná Krista se na fakultě začne přátelit s nenápadnou a osamocenou Blankou, která je zpočátku na vrcholu blaha. Drama začíná v okamžiku, kdy se Krista začne zmocňovat světa Blanche, až ji z něj úplně vytlačí. Antikrista je dalším mistrovským průnikem Nothombové do psychologie jejích dospívajícíh postav. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/66_/663/antikrista.png 3.764

Antéchrista (2005)

Vydáno:, Garamond

Prey
20.08.2016

Nejroztomilejší mrazivá studie pubertálního ne/sebevědomí a manipulací mezi lidmi, jakou jsem kdy četl. Nothombová je trochu pozérka, skutečná šestnáctiletá dívka by celou situaci těžko glosovala s takovým intelektuálním a uměleckým nadhledem, včetně schopnosti bránit se, ale i tak jasných pět hvězdiček. Malý rozsah, řečeno vše důležité. A sakra čtivě. (Čteno v překladu Jarmily Fialové.)

dark.ma93
23.07.2016

Patřím k nadšencům :) Myslím, že každý fanoušek psychologické literatury bude nadšen. Zvlášť pak ten, který má s něčím podobným zkušenost a zná takového člověka. Jediné co vytýkám a za co ubírám hvězdu je to, že mi chyběl více rozpracovaný charakter Kristy - více o jejím skutečném životě a obavách, protože jak víme, lidský charakter není nikdy černobílý.

lucimark
19.05.2015

Rychlovka na pár hodin a mně se teda líbila. Kdo někdy zažil ve svém okolí manipulativní osobu, bude překvapen, jak výstižná tahle novelka je. Asi mně chytla za srdce také proto, že jeden člen mé rodiny se právě ocitl v blízkosti podobně manipulativní osoby. Podobně jako v knize, i v mém reálném příkladě jde o situaci ze školního prostředí, proto to asi vnímám tak silně. Tahle kniha prostě sedí a tak trochu věřím, že tomu mému blízkému člověku pomohla trochu otevřít oči. Manipulativní mrchy totiž bohužel nikdy nevymřou. A jednu tady dostanete pěkně naservírovanou na talíři, od prvního setkání, až po vyhrocený závěr tak, abyste se příště nespletli, až někoho takového potkáte.

Bonda
06.02.2015

Bystré postřehy o zamindrákované mysli introvertního outsidera. Působivý obraz skutečně příšerných rodičů. Černobílé rozvržení charakterů je na hraně schematismu, ale vyhraněnost a jednoznačnost má v sobě zároveň něco provokativně nesmlouvavého – jasný pohled na věc, na vztahy, na jejich skryté motivy.

lusila
05.08.2013

Trefné, bez zbytočných opisov a komentárov. Táto autorka sa mi páči.

Sisi11
27.04.2013

- Jsem z těch, kdo milují, ne z těch, kdo nenávidí. - s Blanche musím souhlasit, jedna z nejkrásnějších vět, které byly kdy řečeny. Příběh byl opravdu oslovující! Krista je obrazem samolibého, rozmazleného a sebestředného člověka, který má vždy potřebu být tím nejoblíbenějším a za cenu toho neváhá udělat i ohavnosti s pomocí lží, pomluv a ponížení. Bohužel je pravda, že takovýhle lidé mezi námi žijí a já jsem měla tu smůlu někoho takového potkat. O to více mě tento příběh oslovuje a rozumím mu.

Renava
06.04.2013

Také malé psycho, trošku nadnesené, avšak celkom aplikovateľné na dnešné pomery. Krásne prezentované, aké prirodzené a veľmi jednoduché je pre niektorých jedincov manipulovať inými, vymývať mozgy a stať sa zbožňovaným. Samozrejme (a našťastie), pointa príbehu je trošku zložitejšia. Kratučká, ale veľmi čitateľná jednohubka na jedno posedenie.

Flipper
18.12.2012

"Moje telo bolo jediné, čo som mala" Emocionálna sonda do maternice puberty v podaní Nothomb tradične psychologicky hnaná až na hranu a deštruktívne idylická. Amélie nemoralizuje, nepoučuje, opisuje len zmeny sociálnych statusov a postojov k spoločnosti pri formovaní a získavaní vyhliadok do budúcnosti - kým Krista vopred podriadzuje celý svoj život politickej kariére a k svojmu okoliu sa správa podobne ako neľútostný politik, formujúca sa Blanka ochutnáva trpké príchute prehry, odvrhnutia a zloby a aj na konci knihy nemá vyhranenú kariéru. Prienik do života Blanky a jej priama úmernosť v Kristinej nenávisti je umocnená čarom opisnosti vnútorného prežívania, nad ktorým pri Amélií neprestávam žasnúť. Jednoducho kto umí, umí.

lddk
17.06.2012

Neuvěřitelně výstižně zachycená povaha manipulátorky-parazita... Nothombová je výborný psycholog. A přestože jsou její příběhy zvláštní, to co v nich zachycuje ve vyhrocené podobě, je v podobě poněkud méně nápadné běžnou součástí našeho života. Jen si toho občas nevšimneme, pokud se nás to netýká. - Nothombová to vyloví z tmy, přifoukne do obludnějších=viditelných rozměrů, a v tom je její největší zásluha i síla.

Miluju tuto knížku! - Patří k mým nejoblíbenějším... :-)

Sykysan
03.05.2012

Drsná psychologická sonda máchající hlavní hrdinku a čtenáře v opravdové žumpě. Aneb do deprese se nejlépe dostává křivdou.

zuzulique
25.05.2011

Áno, presne tak, zvláštna kniha ako všetky ostatné od AN. Hlavná hrdinka sa mi trochu podobala, prežila som ten príbeh s ňou od prvej strany po poslednú :-)

Ewča

Nenáročné čtení do autobusu se zajímavou zápletkou.

luciekla

Zvláštní kniha, stejně jako všechny ostatní od této autorky. Zajímavá zápletka, chvilkama mi byla hlavní hrdinka sympatická, chvilkama jsem si říkala, že snad není možné, aby byla tak naivní...