Profesorskey Profesorskey komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Čím starší jsem, čím více dystopií jsem přečetl a čím více sci-fi dílek se mi dostalo do rukou, tím více oceňuji Den Trifidů. Tohle dílo má totiž všechno, co má mít a má toho tak akorát. Má tak akorát dialogů, popisů, temna, politiky, postav... Proto, pokud jste tu a chcete si knihu přečíst, jděte do toho.

12.12.2022 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Když se člen rodiny, na kterém stojí veškeré blaho, stane něčím zbytečným, hnusným, přitěžujícím... Kolik takových brouků je odklízeno z očí rodin, kolik je přehlíženo, hanobeno, týráno nezájmem?

Pro mě osobně velmi silný příběh, jelikož jsem pár brouků znal a znám. Umírají samotní, ztrápení a křehcí, nevážící skoro nic. U rakví poté pár slz, které umně zakrývají spadnuvší kámen ze srdce společně s roky nezájmu. A možná i špetku výčitek, které odezní stejně rychle, jak přijdou.

21.01.2024 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Když se vyklízela špajz po prababičce, našli jsme hromady zavařovaček se sušeným chlebem. Vždycky, když jsme přijeli na návštěvu, tak měla ty dobrý chlebový krutonky do polívky, a nebo jen tak na zobnutí. Některé měla i ochucené česnekem, paprikou, nebo pepřem. Nikdy nevyhodila jídlo. Starý chleba nakrojila, posypala kořením a nechala v troubě po pečení vyschnout.

Dílo neukazuje jen hrůzy koncentračních táborů a dění v Polsku neotřelým způsobem (po všech těch porodních bábách, vrátných a uklízečkách z Osvětimi), ale také popisuje zničující dopady války na osobnost.

"Those who cannot remember the past are condemned to repeat it."

16.06.2023 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Klasika detektivního žánru obalená do lehkého temna. Musím ocenit jazyk, kterým je kniha psána, jelikož se jedná o něco, co od dnešních autorů do ruky nedostaneme. Jazyk to je pestrý, malebně popisný a starý, ale ne natolik, aby učinil četbu nepříjemnou. Ač chápu, že některým nemusí vyhovovat. Druhým plusem knihy je prostředí, které mi připomnělo čas strávený ve Skotských Highlands. Déšť, mlha a mokřady tak v mé paměti ožily o něco silněji, než bych byl býval čekal, a proto také to dobré hodnocení.

K samotnému příběhu, který byl již několikrát zfilmován, mohu říci jen to, že se jedná o Sherlockovskou klasiku. Je to prostře machr. Ale nepřináší nic, z čeho by si člověk sedl na zadek - což je možná způsobeno zfilmováním, které mám nejspíše stále někde v zadních částech mysli, jelikož jsem velké množství vyústění předvídal.

20.10.2023 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Při čtení se občas usmějete. Ale nebude to takový ten úsměv, který vám na ústa vloží pociťované štěstí a radost. Je to takový ten ironický úsměv, který vám vykouzlí fakt, že kniha poprvé vydaná v roce 1953, kniha reagující na tehdejší dění a problémy, je stále aktuální dnes. Je to takové to pozasmání nad tím, jací jsme byli a jací stále jsme ve skutečnosti dementi.

Kniha je vzniklá sešitím ne-vždy a ne-zcela navazujících příběhů, nad kterými je potřeba myslet. Je zde popsána žárlivost, konzum, samota, naleznete i příběhy popisující přísloví jako "nechtěného největší krajíc", nebo "přání otcem myšlenky". Ale většinou zde najdete příběhy popisující i dnešní způsob života společnosti a příběhy popisující jedince v dnešní společnosti. Kniha není zcela sci-fi dílem, spíše jen používá Mars k tomu, aby mohla volně a bez svazování popsat to, co má být popsáno.

Rád se k ní vrátím. Protože pochybuji, že jsem pochopil vše, co nám chtěl autor říci. Přečtěte si ji také. Ta hořkost v úsměvu, kterou budete při čtení mít, za to stojí.

19.01.2023 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

(SPOILER) Prvních 150 stran jsem měl snahu se začíst do velmi zvláštního stylu psaní autora. O tom psalo již více komentujících - kniha je sterilní. Posledních 150 stran jsem skřípal zuby. A 50 stran na úplném konci jsem přemýšlel, že knihu odložím a nedočtu. Tohle, že vyhrálo ceny za sci-fi?

Jedná se o hard sci-fi, takže člověk čeká věci jako transformaci protonu do jedné, dvou a tří dimenzí. Čeká také protonový počítač. Také čeká silnou návaznost na kvantovou fyziku, jelikož v posledních letech astrofyzika již moc netáhne a vesmír kvant je snad ještě víc zajímavý než vesmír v našem pojetí. A víte, já tyhle věci fakt rád a v poslední době je fakt málo hard sci-fi knížek.

Ale co čtenář určitě nečeká jsou absolutně de*ilní vyústění. Dám příklad z knihy - první rasa ví o druhé téměř všechno, mimochodem také to, že vnímá svět z 90 % zrakem. První rasa je o hodně vyspělejší, má také technologii, kterou by mohla velmi jednoduše oslepit celou tu druhou rasu. První rasa má také zájem na tom, aby se ta druhá rasa přestala vyvíjet a vlastně aby v ideálním případě umřela. A co s tou technologií naše technologicky vyspělá první rasa udělá? Píše a hrozí té druhé rase, že je "pouze hmyz". Panečku! To jste jim to nandali. No nejste dementní?

A takovýchto absolutních BOT je tam nespočet. Vědci, kteří dělají závěry, že jakmile je rasa technologicko-vědecky vyspělejší tak je také morálně na výši - hej? Měli jste dějepis na základce? Nebo je tam počítačová hra, která... která... co vlastně dělá? Proč v tý knize je?

Ne, trilogii šanci nedávám. Jednu hvězdu dávám za pokus o hard sci-fi.

02.07.2023 1 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Rád chodím parkem v Řetenicích u Teplic. Na jednom místě jsou u stromů malé náhrobky a navršené mohyly reálného řbitova zviřátek. Pokaždé se mi vybaví tato kniha a pokaždé si vzpomenu na děj a to i přes to, že od prvního přečtení knihy uběhlo již téměř deset let. Takže pokud se tu probíráte komentáři, protože hledáte podnět ke čtení, tady je. Kniha vás chytne a nepustí ani po letech.

25.12.2022 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Tak tohle dílo jsem si vážně užil. King je génius ve vykreslování temna, ve hře se slovy, sakra a ta slovní zásoba... Příběh se vám opře jako chladivá umrlcova ruka do prostoru mezi lopatkami a pocit postupující husí kůže pronikne do morku vašich vystrašených kostí. Ale vážně - tohle stojí za to!

14.05.2023 5 z 5

Uč jako umělec Uč jako umělec Robert Čapek

Problém některých učitelů je ten, že se dívají na školství skrze černé brýle. Problém této knihy je pohled skrze ty růžové. Neříkám, že by kniha byla špatná, Bůh chraň! Jsou v ní postupy, metody, myšlenky a nápady, které (pokud jste učitel) jste již nejspíše slyšeli, případně které aplikujete ve výuce. Výuka si zaslouží obměnu, proto pokud můžete, udělejte ji. A sakra aktivujte svoje žáky. Využívejte pracovní listy, edukační hry, a další milion věcí, který můžete stáhnout a použít. A knihu si kriticky přečtěte, vlastně stojí za to.

Co v knize chybí je učitel sám. Pokud jste učitel a svou prací (ať již přímou pedagogickou činností, ale i tou nepřímou doma) trávíte více než 50 hodin týdně, jedete na úkor sebe a své rodiny. A chyba je ve vás. Pokud neumíte říci ne - naučte se to. Pokud doma opravujete hromady písemek - redukujte je. Pokud děláte hromadu mimoškolních akcí a doma vás váš partner, či dítě skoro nevidí - zamyslete se. Pokud vám přípravy zaberou stejný čas jako přímá činnost ve škole, sakra děláte to blbě. Říká se, že "učitelství je poslání", ale v první řadě je to zaměstnání. A čas, který strávíte zaměstnáním, netrávíte s těmi, kteří jsou často v životě ti nejdůležitější. Ti jen chroupají vaše deprese, nepřítomnost, a diskuse o tom, co se stalo ve škole - a tím si postupně nasadíte černé brýle. Protože pokud budete vyčerpaní, vaše hodiny (ať tam budete předvádět jakékoli kousky) budou vopruz. Takže nejdříve psychohygiena vážení učitelé. Poté tvrdé určení priorit. A následně kniha. Pokud to neuděláte v tomto pořadí, vyhoříte jak papír.

31.03.2023 2 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Po Prokletí Salemu, Carrie a Osvícení přišla na knižní trh tato sbírka povídek a jasně ukázala, že King je mistrem žánru. Kdo ví, jestli tato dílka stála na počátku jeho kariéry a čekala na úspěch na zažloutlém papíře někde v hloubi šuplíku dubového stolu, nebo jestli je to výpis útržků myšlenek nadaného autora. Ať tak, či tak, stojí kniha za to. A nejezděte v noci Salemem, čeká tam malá holčička, která by někoho ráda objala.

30.05.2023 4 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Je to vlastně velmi jednoduché válečné sci-fi, které jakoby ze zadku vypadlo scénáristovi StarTreku při snaze vymyslet celovečerní film, ve kterém bude zahrnuta záhada na palubě, trocha toho krimi, množství mezilidských vztahů a to celé na pozadí velkého souboje s neznámým nepřítelem a jeho záhadná taktika obsazování lodí. Všechno už tu tak nějak bylo, ale i tak je tohle autorsky zpracováno velmi hezky. Jak se koukám, další díly série jsou hodnoceny také dobře. Objednávám v knihovně a jdu si pro ně...

13.01.2024 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

2033 - supr prostředí, čišící zlo, skvělá atmosféra, dobré zakončení. (3-hvězdy)
2034 - pain in ass, děj krkolomný a romantická linka k zeblití (1-hvězda)
2035 - A teď k poslednímu dílu. Má prvotní myšlenka byla "Hej kámo, sice je život příliš krátkej na to, abys četl knihy, co tě nebaví, ALE už jsi se prokousal tou dvojkou, tak tu trilogii prostě doklepeš". A jsem za to hrozně rád. Jestli máte za sebou 2033, tak 2034 klidně přeskočte a vrhněte se rovnou na 2035. Je tam sice pár návazností na předešlý díl, ale ty vážně nestojí za čtení druhého dílu. Za mě je tento díl odklon od strachu a atmosféry prvního dílu do společenství, soužití, politiky a akce, což nepokládám za nějak zásadně negativní. Je to prostě trochu jiná kniha, s trochu známými postavami, kterým se děje něco trochu jiného. Určitě stojí za přečtení.

02.12.2022 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Co by knize pomohlo k lepšímu hodnocení? Poprava hlavní hrdinky za vlastizradu.
První část knihy, ve které je popisován život na Měsíci, měna, technologie, jsem si náležitě užil. Nicméně část se zápletkou a její vyvrcholení už ne. Hlavní postava je absolutní blbka, jedná iracionálně, hloupě, až mě mrzí, že v sci-fi knize, kde je konečně hlavní hrdina žena, vystupuje právě takto. Vedlejší postavy, které stále omílají to, že hrdinka má přece na víc a má potenciál, svým myšlením a jednáním brzo začnou nudit.

26.11.2022 1 z 5

Vládci loutek Vládci loutek Robert A. Heinlein

Čím jsem starší, tím víc si užívám zlatou éru sci-fi, ve které je daleká budoucnost (v této knize rok 2007) vlastně už naší současností, respektive minulostí. Představy autora nemohou být asi vzdálenější realitě. Připisuji to tomu, že v době psaní knihy bylo nejspíš v mysli pana Heinleina stále přítomné peklo druhé světové války, probíhající válka studená a zároveň optimistické technologické vyhlídky do budoucna. Vždyť, když se podíváme, jaké výdobytky techniky jsme vytvořili od roku 1900 do 1951 (rok vydání knihy), tak proč bychom v roce 2007 neměli trojživelná vozidla schopná létat, jezdit i plavit se, nebo drogu zpomalující čas... ale na smart-phony a sociální sítě byl i Heinlein krátký. Vlastně žijeme v budoucnu, jen trochu jiném. Místo těch velkých hraček a mechanismů jsme zapracovali na těch malých a příručních...

... pokud se člověk dokáže od tohoto oprostit a přistoupí k dílku s pokorou a prázdnou myslí, objeví velmi zajímavý příběh s mimozemskou civilizací, kterému nechybí nápad, akce, děs, romantika... sakra, ono to má všechno. A navíc zabalené strohým, řízným jazykem. Za mě lepší Henleinovina, která stojí za přečtení.

04.05.2024 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

K Malému princovi jsem se poprvé dostal ve 34 letech. Samozřejmě jsem ho znal, ale k četbě jsem se odhodlal až nyní. Takže hodím jen názor toho čtenáře dospěláka, který je tak trochu lampář, tak trochu opilec, tak trochu počtář a tak trochu lenoch se vzrostlými stromy. Život dospěláka je v mnoha ohledech tragédie. Necháváme problémy vyhnít do takové velikosti, že s nimi již nic nezmůžeme. Přes čísla, za kterými se honíme, ztrácíme to, na čem záleží nejvíce. A tak dál... a tak dál. Bla bla bla.

Osobně si myslím, že kniha je hodně přeceňována, ač není špatná. Popisuje absurditu dospěláckého života docela neotřelou formou. A obsahuje určitou moudrost, kterou by měl mít každý dospělák již zažitou.

"Jsi zodpovědný za to, co k sobě připoutáš."

22.01.2024 3 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Trilogii jsem přečetl jedním dechem a musím uznat, že už dlouho se mi nečetlo něco tak hezky. Není to těžká literatura. Je napsaná líbivým, úsečným a stručným jazykem, který se lehce překlání do představ a jsem moc rád, že třetí díl není výjimkou. Myslím, že není co dodat. Pokud se vám líbily první dva díly, tento nezklame. P.S. Jsem tu sám, kdo si myslí, že se zfilmování této knihy opravdu povedlo?

10.03.2023 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Vždy, když jedu metrem, si představuji Arťoma s náboji v kapse a s puškou ve zpocených, roztřesených rukách. Záhadné dunění z potrubí, které značí temnotu... a ta se blíží... cítíš ji i ty za sebou. Tak utíkej!

První díl Metra se mi při čtení hodně líbil. Stále se něco děje, příhody jsou svižné, atmosféra výživná, vyvrcholení je parádní. Ale po rozležení děje v hlavě po dočtení jsem přišel na zajímavou věc. Každá stanice je jako krátká povídka, která má svůj začátek, konec, a příběh. Ono to při čtení funguje náramně - "hej kámo, další stanice, tahle je zaplavená, paráda. Lidi tu nemají co žrát, hustý, co se tady asi stane..." a pak "cože, tady se kradou děti? A co se to pohybuje ve stínech...". Jenže při pohledu na dílo jako celek je to spíše negativum. Každá vedlejší postava je totiž absolutně plochá, protože přechází z jednoho příběhu (z jedné stanice) do druhé a z mého pohledu si nenese vůbec nic. Je to jako hrát hru, ve které řešíte v každé epizodě nějaké jiné rébusy (to jsou jednotlivé stanice), ve kterých vám občas pomůže nápověda se jménem vedlejší postavy. Za mě osobně tedy lehká oddychovka s pronikavou atmosférou.

02.12.2022 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Ve svých třiceti letech jsem se rozhodl dočítat "povinnou literaturu", kterou jsem na základce a střední ošulil. Po čtyřech letech od rozhodnutí se mi do ruky dostala tato kriminálka a musím říct, že mě mile překvapila. Určitě stojí za přečtení, a to tvrdím i přes to, že je pro mě Poirot vrcholně nesympatickým individuem, v čemž mě utvrdilo i toto dílo. Já sám bych ještě uvítal, kdyby některé francouzské fráze měly pod čarou fonetickou výslovnost a překlad.

Ale, pokud hledáte knížku z povinné literatury, která není "babičkózně" trapná, sáhněte po této knize. Neprohloupíte. Je supr.

07.05.2024 4 z 5

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Kvalitní pokračování dobře načaté série. Mně osobně se líbilo o trochu méně než první díl. Akce je tu přehršel, protivníci svou animální bestialitou nenudí, děj je překvapivý a nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Na druhou stranu se mi nedařilo začíst se do vnějších ledových lokací a děje na nich. Také mi trochu vadila určitá nelogičnost: Proč je napadlo až po takové době vytáhnout do hangáru stíhače s kulomety? Proč nepočítali s mimozemským životem, když už bylo osídleno tolik planet? A proč proboha je možné dostat se do nejstřeženější místnosti, do které má povolení vstupu jen pár vyvolených, kolem kabelů?

Ale to jsou jen mé nepodstatné výbrebty. Kniha neskutečně bavila, četla se sama a splnila svůj účel. Jak jsem již psal - na třetí díl se těším.

30.01.2024 4 z 5

Nekropole Nekropole Boris Pahor

Promiňte, ale nemohu hodnotit hvězdami, přijde mi to nemístné. Nečekejte žádný koncentrační brak, tohle je vážně něco jiného. Je to silnější, depresivnější, popisnější, překvapivější a bolestivější než všechno, co bylo o koncentračních táborech sepsáno. Pan Pahor, ať odpočívá v pokoji, klade ve vzpomínkách ty správné otázky. Svým výborným slohem popisuje absolutní marnost časů v táboře a při přesunech. A já tímto dílem končím s tématikou koncentračních táborů.

28.12.2023