Pistácie Pistácie komentáře u knih

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Já musím knihu vyzdvihnout všemi deseti. Kniha je skvělá, ale myslím si, že je to i tím, že většinu toho, co autorka popisuje, se mě dotýkalo. Nejen, že popisuje dětství a dospívání v 90kách, kde jsem si díky ní většinu zas krásně připomněla. I takové věci, vůně, okamžiky, seriály, momenty, co už se mi dávno vytěsnily z hlavy. Ale popisuje i zajímavé a humorné příběhy z doby dospívání, seznamování a navazování vztahů. Také se mi líbí, že se nebála o sobě samé napsat upřímnou knihu, i o svých nezdarech s prací. O to víc vnímám její nezdary a pády, krachy a stresy se psaním, protože se tím sama živím. Je to náročné. A každou stránku v knize a každý další nezdar, když popisovala, vnímám. O to víc se mě do dotklo, když vidím, kam až se dostala. Navzdory neúspěchu, nakonec už vydala 3 knihy a úspěšně. Díky za tento vhled. Dodalo mi to odvahu a pocit úlevy, ale také mě to krásně vrátilo zpět do dětství, i když jen na chvíli.

05.11.2019 5 z 5

Destilace Destilace Bára Vencálková

Krásné básničky, které chytí za srdce, pohladí, ale i nutí k zamyšlení o vlastním životě. Některé jsem si i četla dokola a zamýšlela se, kdy a jak je autorka asi psala, i v jakém životním rozpoložení.

30.10.2019 5 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Ze začátku mě kniha bavila a těšila jsem se, jak proklouznu do zákulisí fenoménu Friends. Čím víc jsem ale četla, tím víc jsem ztrácela zájem číst dál. Neustále jsme se dokola točili kolem těch samých seriálů, které autorka srovnávala s tímto. Proč? Dostalo se mi sice pár zajímavých příběhů a historek, i ohledně toho, jak celý nápad na tento kultovní sitcom vznikl, ale čekala jsem víc. Víc i z osobního života jednotlivých herců, z jejich momentek a scén na natáčení. Něco tu je vykresleno, ale mnohem méně, než by takový fanoušek asi čekal.

30.10.2019 3 z 5

Hluchavky Hluchavky Luboš Panda (p)

Autor varuje ohledně možných nesrovnalostí, ale já jako laik o nich stejně nevím. V průběhu čtení mě napadlo, které by to mohly být, ale i tak mě to neodradilo a na kvalitě čtení to neubralo. Naopak. Kniha mě bavila od začátku do konce, i když byl příběh a vývoj ohledně dvou hlavních postav celkem jasný, nevadilo mi to. Aspoň velmi vzdálené jsem se mohla stát součástí života neslyšících a pochopit, co asi zažívají nejen během dospívání, mezi vrstevníky, ale hlavně mezi námi slyšícími. Moc se mi líbilo vykreslení rozdílů při vyrůstání ve slyšící a neslyšící rodině. Neumím si představit, jak těžké to je, ale tato kniha mi dala alespoň sebemenší náhled do problematiky. Díky za to. Člověk, který má všech pět smyslů, si neuvědomuje, jaké štěstí má, že je vlastně kompletně zdravý. Měli bychom si takové věci ale uvědomit a nebrat je jako samozřejmost. Ne každý má to štěstí.

30.10.2019 5 z 5

Manuál copywritingu Manuál copywritingu Vojtěch Untermüller

Na tuhle knihu jsem narazila úplně náhodou v knihkupectví. A musím říct, že je to zajímavý a a stručný přehled, který se hodí pro každého začínajícího copywritera. Pomůže vám utříbit myšlenky v tom, co od takové profese čekat a zjistíte, zda byste se tímhle směrem chtěli vydat, nebo ne. Přináší i praktické rady, které ocením i já.

21.10.2019 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla. Ale to mi dělá u Keplerovky problém pokaždé. Ale nakonec si příběh vychutnám a užiju si ho až do konce. Jejich detektivky jsou čtivé a plné zvratů a nečekaných rozuzlení. Baví mě to. Těším se na další.

21.10.2019 4 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Na tuhle knihu jsem se dlouho chystala a nakonec jsem se dočkala. Byla ještě lepší, než jsem doufala. Neskutečně silný čtenářský zážitek, který mi už dlouho chyběl. Cítila jsem nutkání číst a být po celou dobu s hrdinkou. Nejradši bych ji držela za ruku a řekla bych jí, že to bude dobrý, ale tušila jsem, jak to dopadne. Autorka nás čtenáře nenechá chvíli oddechnout. Neustále jsem byla v napětí z toho, co přinese další kapitola.

09.10.2019 5 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Inspirativní čtení, které nutí ihned vstát a jít něco dělat. I kdyby se měl jít člověk jen projít, uvařit nový recept nebo udělat pár kliků. Zároveň probouzí kreativního ducha. Po celou dobu jsem měla pocit, že chci jít kreslit, psát, stříhat, patlat, pracovat, dělat něco manuálního... kniha vás nenechá usnout na vavřínech. Je plná zajímavých rad a inspirativních citátů.

04.10.2019 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Strhující příběh uprchlíků, kteří bojují o své životy, přátelství a lásku. A navzdory malé naději se nevzdávají. Celé roky se omílá Titanic, ale nikde jsem dosud neslyšela o lodi Gustloff? Jakto? Tohle je neskutečně povedené dílo s fascinujícími příběhy. Jsem ráda, že si autorka dala tu práci, projela státy, navštívila knihovny a archivy, setkala se se zajímavými osobnostmi a sepsala fiktivní příběhy lidí opírající se o skutečné události. Za mě i potřetí velký palec nahoru. Její knihy hltám jednu za druhou.

20.09.2019 5 z 5

Asi jsem měla opět velká očekávání nejen díky velkému propagování ze stran lidí, kteří to sdíleli na Instagramu. Téma letuškování mě dost zajímalo a těšila jsem se na jiné pojetí zákulsních vyprávění z pohledu letušky. Ale čekala jsem více příběhů z prostředí letadla, klady i zápory, smutné i veselé storky. Líbí se mi, že je kniha popisována volným a lehkým stylem. I vulgárnosti se sem hodily. Ale obsahově jsem asi čekala víc o letuškování a ne příběhy o jídle, o chlastačkách a vyspávání.

27.08.2019 3 z 5

Trošku jsem se bála velkého množství vědeckých výzkumů a teorie, kterou třeba ani nepochopím. Ale je to napsáno tak, že to pochopí i laik. Moc se mi ta kniha líbila a provedla mě fakty a zajímavosti ze světa tématu, které se týká každého z nás. Spánek miluju a tohle mě přesvědčilo o tom, jak moc je důležitý. Neměli bychom si ho odpírat, a teď už vím, kam až to může zajít. Je to opravdu zajímavá problematika. Mě osobně by se líbilo zkoumat spánek ve všech možných sférách.

14.08.2019 5 z 5

Viděla jsem seriál HBO, ale tohle bylo o dost silnější. Pravdivé výpovědi lidí jsou víc než jakýkoliv natočený film. Ty hrůzy se snažily převyprávět nebo přenést na papír, ale někdy jen těžko hledali ta správná slova. Bylo z toho cítit, že někteří se jen těžko vraceli myšlenkami tam, kde jim to vzalo členy rodiny, kde jim to navždy změnilo život.

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Komiksová forma mě baví. I když jsem se občas ztrácela ve velkém množství anglického textu a černobílé grafice, nakonec mě to chytlo. Je to skvostně vykresleno a sepsáno. I když je z toho personifikované vyobrazeni, kde z Židů jsou myši a z Nacistů kočky, měla jsem z toho husinu po celou dobu čtení a neubralo to ani trochu na dramatičnosti. Možná ji to ještě více umocnilo.

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Děj je sám o sobě velmi poutavý a zajímavě se čtenáři pootvírá postupně i s tím, jak se odhalují jednotlivá těla a a spojují se vraždy, které vedou k jedné osobě. Akorát mě asi nebavil styl psaní. Do knihy jsem se dost nutila, a nedokázala jsem se soustředit. Hlavní vyšetřovatelka mě lezla na nervy, jak se snažila být furt tvrďácká a nad věcí. Ničeho se nebála a na všechny byla jízlivá. Možná je to tím, že jde o první knihu z této série. Pořád váhám, zda se pustím i do dalších, nebo to vzdám už u první. Úplně mě to nepřesvědčilo číst dál.

09.07.2019 3 z 5

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Autorčina prvotina je moje první a poslední, kterou jsem od ní dočetla. Byla pro mě spíše zklamáním, ve kterém jsem se ztrácela a trápila při každé nové stránce. Stejně jako hlavní hrdinka, i já jsem se často hledala a ztrácela a bylo to až nadliské zůstat ve střehu a dočíst. Autorčinu trilogii jsem vzdala u první knihy, bohužel. I tady to pro mě bylo horkotěžkým čtením, ke kterému se už nevrátím.

09.07.2019 1 z 5

Kreativní copywriting Kreativní copywriting Anna Sálová

Pro mě jako copywriterku to byla celkem užitečná kniha, která má přínosný obsah. Spoustu věcí jsem brala jako samozřejmost. Řekla bych, že je spíše pro začínající copywritery nebo lidi, kteří se chtějí dozvědět více o tomto oboru. I tak jsem se dozvěděla nějaké nové postřehy a jsem za to ráda. Je vidět, že autorka se v oboru pohybuje už dlouho a má zkušenosti na to sepsat to všecko na papír.

18.06.2019 4 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Bála jsem se. Marketing dělá často víc než potom samotný obsah, u kterého jsem se několikrát spálil. Ale tady musím dát za pravdu marketingové strategii. Bylo to skvělé. A jsem ráda, že jsem se nenechala odradit. Občas je to pěkné scifi a filozofickými úvahami, ale když jsem se naladila na tuhle vlnu, že nepůjde o cisty Roman z prostředí vesmíru, cítila jsem lehké souznění. Na konci jsem se už ale placala a doufala v hladké a pozitivní přistání. To se nekonalo.

13.06.2019 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Tady jsem měla jistotu, že to bude těžké a depresivní čtení. Jak už tady každý zmínil. A proto mě to nezklamalo, ale naopak, protože jsem věděla, do čeho jdu a na co se autorka zaměřuje. Bylo to až absurdní a a neskutečne představovat si, že tohle všecko dokáže potkat jednoho člověka. A že i další rodinní příslušníci nemají v životě štěstí. Jako by celá rodina byla nositelem těžkých osudu. I tak jsem ráda, že se ke mně dostala, ale i tak bych se ráda autorky zeptala na pár věcí. Závěrem jsem víc než lehce zmatená.

13.06.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tahle kniha je skvělá. A nepíšu to proto, že to je novinka autorky, která má laťku vysoko. Baví mě, jaká témata autorka vybírá a jak dokáže spojit historii s konkrétními osudy a ukázat tak i mladším čtenářům pohled na dřívější dobu.
Čte se to samo. Hltam každou kapitolu, příběh, a vždycky vzdycham smutkem, když překročím za polovinu. Je neskutečne, kam až může zajít nekomunikace v rodině, neporozumeni, bolest, strach, a další emoce. Jak se člověk dokáže změnit s jednou osudnou nocí a v jaké další zvraty ta jedna chyba vede. Ovlivní to nakonec nejen rodinu a přátelé ale i budoucí generaci. Má to skvělý přesah a zamyšlení. :)

13.06.2019 5 z 5

Zen a hotovo Zen a hotovo Leo Babauta

Ne tohle ne. Přišlo mi, že se autor pořád motá v kruhu a opakuje dokola to samé. A odkazuje na Davida Allena. Chápu, že neustále omila, abychom si je nepletli a neměli pocit, že ho kopíruje. Ale přijde mi to na jedno brdo. Nic nového mi to bohužel nedalo.

13.06.2019 1 z 5