pipa36

FajaFajaP. Stehlíková

Jak ohodnotit slovy něco, co nemá chybu? Jak popsat tento dokonale vybroušený diamant - sklenit, jehož úžasná hudba ve vás i po skončení příběhu stále zní? Jak číst další knihy a předstírat, že mě zaujaly?
Neuvěřitelné pokračování, kde se nadechnete při otevření knihy a tak jako v mém případě vydechnete až po jejím dočtení. Dnes jsem nešla spát, nešlo to. Jestli je potřeba knihu ohodnotit slovy, poskládejte si všechna superlativa, která bohatý český jazyk obsahuje, a s klidným svědomím je této knize (sérii) můžete přiřknout. Není nic, co bych mohla vytknout, a stejně jako v hodnocení prvního dílu by bylo potřeba daleko více hvězd, aby hodnocení bylo pravdivé. Za mě dvakrát plný počet hvězd, nominace na knihu roku a nedočkavě očekávám další díl...

11.03.2018

NaslouchačNaslouchačP. Stehlíková

Tuto knihu jsem dostala asi před dvěma lety jako dárek - ležela doma nepovšimnuta, zapomenuta, nepřečtena - české spisovatele jaksi nečtu, pouze osvědčené výjimky. Takže vlastně ani nevím, co mě předevčírem přimělo knihu otevřít - a 2 dny jsem ji (téměř) nezavřela. Takovýhle náboj, úžasný děj, který vás vtáhne a nepustí, něco naprosto odlišného od toho, co dá se říct čteme pořád dokola... Jedním slovem dokonale úžasné, propracované, nepřekonatelné, famózní.
Tato kniha zasluhuje na databázi knih vlastní kategorii, kde by bylo možné udělovat výrazně větší počet hvězd - jestliže jsem do této chvíle spoustu knih ohodnotila 5 hvězdami jako "výborné", tak této knize bych dala minimálně 9 hvězd...
Pokud se v české literatuře najdou takovéto skvosty, jsem ochotná ji vzít na milost. Kniha putuje do mých nejoblíbenějších, ke kterým se v průběhu času pravidelně a často vracím, a stejně tak hodnotím i spisovatelku, kterou jsem zařadila po bok mé nejoblíbenější spisovatelky Anne McCaffrey...
Toto byla opravdu nádhera a neuvěřitelný požitek. Děkuji :-).

08.03.2018

MarťanMarťanA. Weir

Zajímavé. Rozhodně jsem nečekala, že mě tato kniha takhle chytne. Poslouchala jsem jako audiobook během vánočního cestování za rodinou - ani se mi nechtělo vystupovat z auta :-). Jedná se o naprosto reálný popis naprosto nereálné situace - nevím, do jaké míry jsou situace v knize (obecně míněno pobyt v kosmu) a jejich řešení možné, ale napsané to bylo poutavě, s humorem a pro laika celkem srozumitelně (použité výpočty s převedením jednotek na pirát-ninja byly výborné). Za mě velmi dobrá kniha, doporučuji.

31.12.2019

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuP. Hawkins

Pomalejší rozjezd, i když od první chvíle tušíte, že s Rachel a alkoholem to není úplně v pořádku. Líbilo se mi pozvolné odkrývání příběhu, což jej dělalo ještě napínavějším, padoucha jsem začala tušit až na konci. Dobře propracované postavy, bylo zajímavé sledovat jejich úhly pohledu. Knihu jsem původně vůbec nechtěla číst, protože nemám ráda "bestsellerové" nálepky - ráda si dělám názor sama. Na doporučení kolegyně jsem však Dívku ve vlaku vzala na milost a rozhodně toho nelituji - titul bestseller je dle mého názoru zasloužený (v době psaní tohoto komentáře má kniha na Databázi knih 5810 hodnocení, což není málo), proto dávám 5 hvězd.

NaslouchačNaslouchačP. Stehlíková

Při cestě za zimními radovánkami jsem se po 2 letech opět vrátila do úžasného světa, který paní Stehlíková stvořila, tentokrát ve formě audioknihy, načtené paní Ježkovou. Ke knihám jsem se chtěla vrátit až za pár let, až bude celá série dopsaná, ale prostě jsem nevydržela. Mé pocity jsou stejné, jako tehdy - příběh je úžasný, neotřelý, napínavý, promyšlený, krásný..., styl vyprávění autorky je opravdu podmanivý. Takže dnes přijde na řadu druhý díl, a potom... Doufám, že půlroční frustrace z toho, že mě jiné knihy nezajímají, přejde dříve.
A paní Ježková by za svůj přednes zasloužila samostatné, také hodně vysoké hodnocení.

09.12.2019

Otevřený hrobOtevřený hrobA. Marsons

Co dodat? Připadá mi, že všechna superlativa jsem na autorku a její knihy vyčerpala v předchozích dílech a říct o knize že byla "dobrá" nebo "výborná" mi přijde jaksi málo. Opět se nám dostalo velmi dobře promyšleného příběhu s hlavní vyšetřovatelkou Kim, která od jejího prvního případu prošla velkým osobním vývojem, a i když to naštěstí pořád není žádná usměvavá kamarádka, která by si chtěla požvatlat o svých radostech a strastech, přece jen už to není takový uzavřený asociál jako na začátku. Při vyšetřování příběhu se dostává do výzkumného střediska Westerley (tzv. farmu mrtvol) a zjistí, že je tam o jednu mrtvolu více, než by mělo být...
Jak říkám - velmi dobrá kniha, velmi dobře se to četlo. Za 5*.

16.08.2019

Tichá modlitbaTichá modlitbaA. Marsons

Pokud knihu hodnotím jako čtenář - výborně se to četlo, spisovatelka si drží vysoký zavedený standard. Žádná hluchá místa, opět jsou paralelně řešeny 2 případy.
Hodnocení jako rodič? Stát se mi něco takového - tohle bych nedala...
Jako vždy plný počet hvězd, líbí se mi, jak si autorka pohrává s nervy čtenářů.

27.07.2019

FajaFajaP. Stehlíková

Doposloucháno. Už podruhé se loučím s tímto úžasným světem, a pocity mám úplně stejné, jako kdysi - něco tak úžasného člověk často nepotká. Znovu smekám, paní Stehlíková :-).

11.12.2019

Němý křikNěmý křikA. Marsons

Na tuto knihu jsem se chystala celkem dlouho - o to víc jsem si to užila. Líbilo se mi, že se vše postupně vyvíjelo, logicky navazovalo, pěkně plynulo. Kromě toho je kniha velmi dobře a čtivě napsána. Pachatele jsem si tipla asi v půlce knihy, můj tip vyšel :-).
Ale ta britská byrokracie, která se objevuje snad ve všech anglických detektivkách, které jsem četla - vyšetřovatelé věčně bojují se svými šéfy a médii, jestli je jejich postup v souladu nebo není... Tohle mě na těchto knihách irituje, ale to asi není problém knihy, ale můj. Plný počet hvězd.

03.02.2019

Dokonalé stopyDokonalé stopyH. Fields

Velice dobré, čtivé a napínavé.
Agent Interpolu Luc Callanach se z osobních důvodů nechal přeložit z francouzského Lionu k policejnímu sboru v Edinburghu, kde se jeho prvním případem stává únos prominentní právničky. Když je nedlouho poté unesena i velmi oblíbená farářka, je jasné, že případy spolu souvisí, ale nikdo neví jak...
Autorce se kromě velmi dobře vystavěného případu podařilo obzvlášť bravurně vykreslit hlavního záporáka - to byl opravdu úchyl k pohledání. Možná k tomuto dojmu přispěl svým vynikajícím výkonem i pan Šťastný, který v audioverzi podal výborný výkon. Doporučuji - knihu i audioknihu.

Noční lovecNoční lovecC. Carter

Jestli jsem si u prvního dílu myslela, že “...činy jsou velmi brutální...” a kam se na ně hrabou severské kriminálky, tak to jsem ještě nečetla druhý a třetí díl. Bylo to dobré, napětí správně dávkované (doslova po kapkách), kratší kapitoly příběhu hodně prospěly. Určitě doporučuji, ale ne slabším povahám.

Ďábelské hryĎábelské hryA. Marsons

Spisovatelka opět nezklamala - výborné, čtivé, napínavé. Šla jsem do toho s čistou hlavou, nečetla jsem ani o čem to je, ani názory čtenářů. Po první zkušenosti s touto spisovatelkou jsem tak nějak čekala, že to bude sázka na jistotu. A vyplatilo se.
Hlavní hrdinka paralelně řeší 2 případy, oba svým způsobem stejně náročné. Jedním z případů je doktorka - psychiatrička - sociopatka, která na svých pacientech provádí výzkum pomocí manipulace. Vhled do myšlení a jednání člověka, který jedná bez svědomí a zájmu o druhé, je velmi zajímavý. Autorka velmi dobře popsala i neschopnost s tím cokoli udělat, osobní frustraci okolí manipulátora včetně beztrestnosti takového jednání, protože se špatně prokazuje úmysl...
Ne, že by knize nebylo co vytknout, ale paní Marsonsová umí psát, takže za 5*.

27.05.2019

Dívka v leduDívka v leduR. Bryndza

Mě se tato kniha líbila - problém jsem ovšem měla s neustálým opakováním titulů hlavních hrdinů (...„Pohybujete se na tenkém ledě, detektive šéfinspektore Fosterová,“ poznamenal Marsh. „Telefonoval detektivu šéfinspektorovi Sparksovi, který mi předal zprávu.“... ...„To by stačilo, detektive šéfinspektore Fosterová. S detektivem šéfinspektorem Sparksem budete pracovat na linii vyšetřování,...")
Možná je to v Anglii normální, ale v knize to působí rušivě. Za všechny ty detektivy a šéfinspektory jedna hvězda dolů, jinak kniha velmi dobrá.

27.01.2018

Robinson Crusoe (převyprávění)Robinson Crusoe (převyprávění)J. V. Pleva

Četla jsem jako dítě. Bylo to natolik čtivé, že jsem ještě dlouho potom snila o tom, že jsem Robinsonem...

VirusVirusK. Reichs

Tak tohle se povedlo - sice nejsem cílová skupina, ale to mi nezabránilo v tom, abych knihu hltala jak puberťák. Jojo, napínavé, místy úsměvné, záhadné... Tato kniha má vše, co od dobrodružné knihy pro mladé čekáte, proto mohu jen a jen doporučit. Za mě plný počet hvězd.

02.03.2018

PopravčíPopravčíC. Carter

Typický americký thriller, v němž se řeší brutální a neobyčejně “dobře” promyšlené činy psychicky vyšinutého vraha. Velmi dobře se to četlo, neustále se něco dělo.

Buď se mnouBuď se mnouJ. Lynn (pseudonym)

Podobnost s Elle Kennedy a její sérií Off-Campus už nemůže být náhoda, ovšem dle data vydání je originálem série Počkám na tebe - začala vycházet o rok dříve. Sérii Off-Campus jsem již četla, takže můžu srovnávat - obojí je dobré, na léto k pláži přesně akorát, i když Off-Campus je dle mého názoru výrazně "pikantnější". Lehké, velice čtivé, a i když se hlavní hrdinové chovají místy opravdu hodně naivně, rádi jim to věříte.
Kniha se mi moc líbila, jen ten přeslazený závěr byl na mě trochu moc, proto hvězda dolů. Super čtení, doporučuji!

PohřbeníPohřbeníK. Elliot

Kriminální zápletka - výborná. Milostná zápletka - úsměvná a naprosto zbytečná. Autorka si asi nestačila ujasnit, jestli chce psát thriller nebo napínavý román pro ženy. Byl by to výborný a super dotažený thriller, ale milostná dějová linka mi tam opravdu nesedí, proto hvězda dolů.

Temné hlubinyTemné hlubinyR. Bryndza

Povedená detektivka - jak to vlastně bylo, jsem začala tušit až těsně předtím, než nám to spisovatel naservíroval... Trošku mě rozčilovala Eričina sestra, která k ní přijela na návštěvu - hrozná pipka. Nejde ani tak o tu spoustu dětí a spoustu hluku v malém bytě, ale ty názory... Jak se říká - rodinu si člověk nevybírá, ale stejně je miluje :-)...
Kniha se mi líbila, četlo se to samo. A protože se v knize konečně začalo šetřit tituly jednotlivých policistů (detektiv superintendant ten a ten...), kniha byla výrazně přehlednější a srozumitelnější. Za tuto "úsporu" dávám o hvězdičku více, než tomu bylo v minulých dvou dílech - a doufám, že tomu tak bude i nadále.

01.05.2018

LovLovE. Kennedy

Již dříve jsem od spisovatelky četla sérii Off-Campus, jejíž alfou a omegou byla univerzita Briar. I když jsem to mohla očekávat, stejně mě překvapilo, že se jedná o pokračování této série, kde se objevují původní postavy.
Kniha jako taková je velice vtipná - Summer i Brenna mají pořádně prořízlou pusu a s ničím se nemazlí. Moc se mi to líbilo - příjemné, lehké, svižné. Než skončí dovolená, snad ještě stihnu 2 a 3 díl.

Věčná AmbraVěčná AmbraK. Winsor

Tak tuto knihu jsem četla kdysi dávno a vím, že to byla jedna z prvních, u které jsem opravdu nešla spát. Zajímavě napsané - i když se na jeden a půl stránky popisovalo například průčelí domu obsypané muškáty, člověk přečetl každé slovo a nelitoval, protože opojná vůně muškátu se linula z knihy... Jo jo, povedená věcička.

Rozvaliny GorlanuRozvaliny GorlanuJ. Flanagan

Knihu jsem dostala jako audiobook - načteno Matoušem Rumlem. Zezačátku jsem byla velmi skeptická a bála jsem se, že kniha bude "neposlouchatelná", ale opak je pravdou - výkon pana Rumla je famózní. A i když knihu samu o sobě hodnotím jako dobrou, díky jeho hlasu dostal příběh úplně novou dimenzi, kterou bych asi prostou četbou neobjevila. Za mě plný počet hvězd, a další 2 bych dala panu Rumlovi :-).

25.01.2018

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiR. Riggs

Sirotčinec jsem otevřela jen tak náhodou po dočtení jiné knihy, abych se "navnadila" - z letmého nahlédnutí do knihy ale bylo čtení do dvou do rána. I když je příběh do jisté míry "dětský", je tak neuvěřitelně úžasný, že prostě chcete vědět, co je dál a dál a dál. Sice to nebyla jednohubka, ale dvojhubka, protože ráno jsem MUSELA jít do práce... Neotřelé, nové, nápadité - 5 hvězd.

25.01.2018

Zrozena z popelaZrozena z popelaP. Stehlíková

Ke knížce jsem se dostala úplně náhodou - půjčila mi ji kamarádka, která ji našla někde v knihobudce. Vzhledem k mé neuvěřitelně kladné zkušenosti s touto autorkou a jejím příběhem Naslouchač, a relativně kladnému hodnocení kamarádky jsem se pustila do čtení. Příběh se mi moc líbil - pojednává o šestnáctileté Susan, která se po své násilné smrti probudí v těle své vražedkyně. Tady však vidím jediný zádrhel celé knihy - prvních cca 100 stran se Susan "zabydluje" ve svém novém těle a snaží se zjistit, jak majitelka jejího těla vlastně žila a co byla zač. Ovšem tohle zjišťování znamená asi tisíc neustále a dokola se opakujících otázek..., což bylo téměř ubíjející. Ale když už příběh konečně doběhl do fáze, kdy hlavní hrdinka pochopila, kým se vlastně stala a jaká je její úloha v současném životě, bylo to dobrý. Moc dobrý.
Shrnula bych to asi takhle: Každý někdy začínal, a znám výrazně horší prvotiny a výrazně horší "bestsellery" od renomovaných spisovatelů. Paní Stehlíková má prostě úžasnou fantazii a já si jen přeji, aby nikdy nikdy nikdy nepřestala psát a snít :-).

24.02.2019

Alchymistova šifraAlchymistova šifraK. Sands

Sice je to román pro mládež, ale i dospělý si přijde na své. Příběh se odehrává v historickém Londýně, kde se sirotek jménem Christopher stává učedníkem mistra lékárníka. Jeho život tak nabere úplně jiný - nový a vzrušující směr, ale pouze do té doby, než je jeho mistr zákeřně zavražděn.
Velmi dobře se to četlo, myslím, že v této sérii budu pokračovat. Dávám 5*.

27.05.2019

JepiceJepiceJ. Hazel

Na to, že to má být autorova prvotina, je to velmi dobré. V knize jsem nenašla žádná hluchá místa, která by mě nebavila - vše hezky plynule gradovalo, vyvíjelo se a rozplétalo. Některým čtenářům dle komentářů "vadil" nebo "nesednul" konec knihy, já k nim však nepatřím - kniha se mi líbila tak, jak je a určitě půjdu do dalších dílů.

10.04.2018

Nenech to býtNenech to býtH. Coben

Skvělá kniha. Sice mi moc nevyhovoval styl vyprávění, kdy hlavní hrdina celou knihu jakoby promlouvá se svým mrtvým bratrem, ale není to nic, na co by se nedalo zvyknout.
Dobře popsaný příběh, ve kterém se pátrá po 15 let starých událostech, které možná mají přesah i do současnosti. Bratr-dvojče oběti, která zemřela před 15 lety, je téměř posedlý tím, že chce zjistit pravdu - oficiální verzi o tom, že jeho bratr se svou dívkou spáchali sebevraždu, celou dobu odmítá přijmout. I když je to polda, rozjíždí vyšetřování "na vlastní pěst", a konečně do sebe některé věci začnou zapadat...
Správně dávkované tajemno a napětí, jen rozuzlení vztahu Nape - Maura považuji za přitažené za vlasy. Moc se mi to líbilo, dala bych 5 hvězd, ale kvůli stylu vyprávění dávám za 4.

27.01.2019

Barva půlnociBarva půlnociL. J. Shen

Moje první kniha od této autorky - nebylo to špatné, ale...
Příliš jednoduchý a až neuvěřitelný děj, zakončený nesmyslnou zápletkou s tak sladkým koncem, že by se za to nemusela stydět ani harlequinka z levných knih. Nicméně dobře se to četlo, za jeden den je po všem. Je to kniha, po které ve vás nic nezůstane - vlastně ani nevíte, co vás přimělo knihu otevřít a začít číst.
Hlavní hrdinka, jednadvacetiletá modrovlasá holčina, která před čtyřmi lety při nehodě přišla o oba rodiče, se stane "chůvou" rockera, který má problém snad se vším - s alkoholem, drogami, chováním a hlavně sám se sebou. Jejím úkolem je udržet ho během turné střízlivého a "čistého". A co myslíte, jak to dopadlo? Stejně jako v každé knížce tohoto typu, žádné překvapení.
Přidaná hodnota této knihy je nulová, jen se to dobře četlo. Za mě 3*.

Vicious: Divoká láskaVicious: Divoká láskaL. J. Shen

Docela se mi to líbilo, ale nějak jsem si nemohla najít cestu k hlavnímu hrdinovi - myslím, že jsem vcelku tolerantní člověk, ale s čím opravdu neumím pracovat, je arogance. A hlavní hrdina byl teda arogantní psychouš jak vyšitej. Možná i proto jsem některá jednání hlavních postav nechápala a připadalo mi to "divné". Než skončí léto, ještě to zkusím s pokračováním.

PredátořiPredátořiM. Žamboch

Tuto knihu mi kdysi s velkými doporučeními půjčil jeden známý - dával mi ji se slovy "Tak z tohodle se fakt po...š!"
K prorokovanému naštěstí nedošlo :-), ale kniha mě na dva dny přišpendlila do křesla tak, jako už se mi to dlouho nestalo. Vzhledem k trošku divnému, nicméně otevřenému konci jsem dokonce navštívila oficiální stránky autora, abych zjistila, jestli a kdy bude pokračování - tehdy se pan Žamboch vyjadřoval velmi kulantně v tom smyslu, že snad... možná... někdy... O deset let později stále nic.
Takže, pane Žamboch: "To se dělá?!"