pinussilv pinussilv komentáře u knih

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Výborný příběh, skvělé pokračování serie. Obdivuji, jak Robert Brynza, muž, dokáže skvěle psát příběhy, jejichž ústřední postavou je žena, Erika, a přitom je opravdu přesvědčivý. Doufám, že budou následovat další knihy.

03.12.2017 5 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Po Světlech, která nevidíme ani o Dívce Grace nezapře výjimečnost autora. Skvěle napsaná kniha, skvělý příběh k zamyšlení o osudovosti, pomíjivosti a zároveň předávání života stejně tak, jak je hlavní hrdina zaujat pomíjívou krásou sněhových vloček, jejich zánikek a pokračováním eistence v různých formách koloběhu vody, stejně tak, jak obětuje celý svůj život tomu, aby změnil osud, kterému chce zabránit v naplnění. Krásně napsáno, člověk vnímá každou větu svojí obsažností a barvitostí.

24.11.2017 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Osm hor je knížka, která na mě silně zapůsobila. Pietro a Bruno se setkávají v horách, jejichž magie ovlivňuje životy lidí, kteří jsou zde mlčenliví a zdají se na rvní pohled nepřístupní, uzavření do sebe, ale v jejich nitru se skrývají touhy, úzkost, nezměrná láska, v neposlední řadě odhodlání a oddanost. Vztah mezi synem a otcem, přátelství, které pomůže odkrýt nikdy nevyslovená tajemství rodinných vztahů. To všechno spolu s jazykovou a stylistickou formou, která čtenáři přináší opravdový hluboký zážitek.

23.11.2017 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Román o životě, jaký ve své době opravdu byl. Pravdivý příběh, typický vypravěčský styl ,zachycení dlouhé životní etapy. l přesto Hotýlek není tak alarmující knihou jako jsou Slepá mapa a Hana. Každopádně však doporučuji všem příznivcům Aleny Mornštajnové.

13.09.2017 4 z 5

Velká pohádka o malé víle Velká pohádka o malé víle Marek Hladký

Jste-li maminky nebo babičky, třeba i dědečkové malých ratolestí a hledáte milou knížku na večerní uspávání, mohu doporučit. Vedle pohádek s nenásilně výchovnými prvky o tom, jak je dobré ostatním pomáhat a že být ohleduplní, citliví a snaživí se vyplácí, potěší i krásné ilustrace Vlasty Švejdové.

07.08.2017 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Skvěle napsaná kniha o hrůzách, které si dnešní generace nedovede představit. Dala bych přečíst všem, kteří si myslí, že válka je dobrodružství. Je to už druhá kniha, kterou jsem od této autorky přečetla. Prní byla V šedých ténech. I ta byla skvěle napsána a patří k dílům, které se snaží, aby lidstvo nezapomnělo, co vše se opravdu stalo.

06.08.2017 5 z 5

Měsíční údolí Měsíční údolí Melanie Gideon

Od Melanie Gideon se mi líbila Manželka 22. Zařadila jsem si ji do kategorie knih "pro inteligentní ženy". Proto jsem neváhala a rozhodla přečíst si i Měsíční údolí. Začátek mě trochu zarazil, připadalo mi , že začínám číst knihu podobnou romantické komedii Kate a Leopold. Byla jsem trochu zklamaná. Musím však přiznat, že čím déle jsem četla, tím více se mi knížka líbila. Je to takový prázdninový román, ale pravdou je i to, že rodinné a vlatně veškeré mezilidské vztahy jsou popsány se skutečnou hloubkou a opravdovostí, není v tom jen sladkost "ženského románu". Láska v čase je sice fixe, ale opravdovost vztahů mezi rodiči a dětmi je skutečná. Proto znovu zařazuji mezi "knihy pro inteligentní ženy" a Melanii Gideon mezi čtivé autory

25.07.2017 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana je po Slepé mapě druhou knihou Aleny Mornštajnové, kterou jsem přečetla. Opět se setkáváme s příběhem, který v různých odstínech prožilo nepředstavitelné množství lidí. Hodnota tématu je obrovská stejně tak jako v Slepé mapě, má velmi hlubokou výpovědní sílu..Hana však, podle mého neumělého názoru, je ukázkou autorského růstu zcela zřetelného ve způsobu líčení . Vyprávění nabylo mnohem vyššího emotivního rozměru, je to skvělá kniha, která by si stejně jako Slepá mapa zasloužila i filmové ztvárnění, aby příběhy mohly promluvit k širšímu spektru populace. V těch osudech je paměť našeho národa, která by nikdy neměla být zapomenuta.

11.07.2017 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Slepá mapa vypráví hluboký příběh, popisuje životní drama a navíc je zcela pravdivá. Trochu mě jen zklamalo, že tak hluboce emotivní příběh je vyprávěn "ploše", čtenář by měl prožívat mnohem hlubší emoce, ne pouze naslouchat poněkud nevzrušené vyprávění. Líbivě šťasný konec vyznívá nepřesvědčivě v kontrastu s předešlými událostmi. Závěrem musím velmi ocenit, že takových příběhů by mělo být víc, protože lidská paměť je krátká a mladá generace by měla vědět, jak se skutečně žilo v naší zemi.

26.06.2017 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Úžasná kniha, taková, na kterou se nezapomíná. Měli by ji přečíst všichni ti, kteří si myslí, že válka je něco jako dobrodružství. Příběh a osudy jakých mohly být tisíce. Skutečný. Skvěle napsáno.

21.02.2017 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

K téhle dojímavé knížce bych řekla asi toto: Máte rádi psy a berete je jako členy své rodiny a spřízněné duše?
Jestliže odpovíte "ano, jistě!", pak tuto knížku nevynechte a přečtěte si ji, bude se Vám líbit a budete dojatí a mezi řádky s jistotou najdete něco z toho vašeho psího kamaráda.
Jestliže však odpovíte ne, jestliže máte k psíkům jisté výhrady a současně jste nároční čtenáři,
pak si nejspíš vyberte jinou knihu.
Já svého zlatého retrívra mám, proto dávám 4 hvězdičky

15.02.2017

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Poslední rituál mě zauja a přečetla jsem ho s chutí. Trošku bych řekla, že se jedná o detektivku pro ženy a v tomto svém názoru nehledejte nic negativního. Zkrátka advokátka Tora je matka a žije i svůj obyčejný ženský život. Proto snad je příběh zdánlivě pomalejší a trochu jiný než mnohé drsné severské detektivky. Ten, kdo má rád atmosferu severských zemí, určitě sáhne i po další knížce, dalším detektivním příběhu a současně bude sledovat i Tořiny osudové cesty.

23.01.2017 4 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Knížka, kterou bych bez váhání zařadila do skupiny "románů pro inteligentní ženy". Vypravěčsky velmi pěkně napsaná, čtivá, připomíná mi styl, kterým se psalo v druhé polovině 20. století. Výrazové prostředky jsou bohaté, děj se odvíjí v několika liniích, které se prolínají, což se dá ale zejména v závěru předem odhadnout. Atmosféra doby a prostředí je zachycena bravurně.
Láska je hybnou silou osudů, aT už je to cit milenecký, mateřský či otcovský, proto si myslím, že khiha si najde spíše své ženské čtenáře.

04.12.2016 4 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Knihu jsem začala číst se zvědavostí, zda bude opravdu tak přelomovým a zásadním dílem, jak se o ní kritiky vyjadřují. Zpočátku jsem byla poněkud rozčarovaná, přesto jsem se ke čtení stále rychle vracela a musím přiznat, že od poloviny mě příběh pohltil. Dle mého názoru skvěle napsáno, procítila jsem i jazykovou bohatost textu. Určitě to bude jedna z knih, které se člověku budou vybavovat i po dlouhé době.

16.11.2016 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Postel, hospoda, kostel je knížka, která překvapí svým názvem i svým obsahem. Myslím, že ji mohou otevřít čtenáři, kteří hledají odpovědi na své otázky týkající se víry a duchovna, ale i přesvědčení ateisté. Přináší zákulisní pohled do života neobyčejného člověka, katolického kněze, který svými názory jistě zbourá mnohé vžité představy o kněžích , víře a lidství jako takovém. Možná se zamyslíte, ale určitě se i zasmějete. A možná uvidíte najednou žívot trochu jinak.

29.10.2016 5 z 5

Výš než v sedmém nebi Výš než v sedmém nebi Griet Op de Beeck

Kniha je podle mého názoru jakousi sondou do života jedné rodiny, kdy se o dění dozvídáme zprostředkovaně myšlenkami jednotlivých postav. Neočekávejte velké napětí nebo překvapivé rozuzlení. Je to příběh, jakých je dnes, domnívám se, mnoho. Je to obraz ze života dnešní doby se vším, co přináší. Vedle sebe tu vypráví o svých pocitech zástupci všech generací, které spojuje rodinné a vztahové pouto. Některé kapitoly mi připadaly trošku zdlouhavé. Překvapil mě závěr a to v souvislosti s tím, jak snadno se dítě smířilo s rozpadem manželství svých rodičů. Na rozdíl od celé knihy mi toto vyústění připadalo poněkud idealisticky přibarvené.

18.02.2016 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Skvělå kniha. Ten, kdo čeká něco jako humor Staetého staříka, bude zklamán. Čtenář, který hledá obraz skutečných životních prožitků, toho, co je opravdu možné prožít, ten se od knihy nebude moci odtrhnout s pocitem, że takový život opravdu může být, že Ove není autorská nadsázka. Takoví muži žijí mezi nåmi a často je považujeme za svérázné podivíny a nevidíme za drsnou skořápkou citlivou a obdivuhodnou duši, která je schopná lásky bez pocitu vlastní oběti, lásky bezpodmínečné. Soňa je obdivuhodně statečná a trpělivá, spolu s Ovem pŕekonávají těžkosti a jejich vztah je krásný až do posledních chvil. Dokonale se doplňují a připadají mi jako vzor, jako pozitivní motivace pro všechny páry, které se rozcházejí pro malichernosti. Nelze ale opomenout mladou generaci, která, která vycítí skutečnou Oveho podstatu a přivede ho zpět k životu. Stane se dědečkem dětem, které si ho samy vybraly, spojily se s jeho láskyplnou a spravedlivou duší. Pro mladé čtenáře snad místy humorné, pro ty vnímavější a starší generaci jímavé, dojímavé a zároveň smířlivé s tím, jak život plyne.

10.02.2016 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Moc pěkné čtení, nemohla jsem se odtrhnout. V té knížce je spousta pravdy a skutečného života a to vše zaobaleno do poutavé formy. Rodina, vztahy, děti, zoufalství a samozřejmě i láska ve všech jejích formách, to vše tam lze najít. Doporučuji.

08.02.2016 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Kniha jakých by mělo být víc, kniha, kterou bych zařadila do doporučené školní četby. Nádherně čtivý příběh, hluboce emotivní, pravdivý, ukazující, co znamená válka pro obyčejné lidi, co všechno jim bere, jak mění jejich životy a poznamenává je až do konce jejich dnů. Dnešní generace již nevěří, co vše by je mohlo potkat, druhá světová válka je pro ni již pouze historickým pojmem. Jsou světla, která nevidíme přináší pohled bez pathosu a přitom hluboce působivý.

03.01.2016 5 z 5

O spánku a mizení O spánku a mizení Katharina Hagena

Prvních pár kapitol jsem se orientovala v dějových linkách. S přibývajícími stránkami se mi kniha stále více líbila. Prolínání děje a úvah je příjemné a nenásilné. Knihu jsem zavírala s dojmem hlubokého zážitku.

30.08.2015 4 z 5