Měsíční údolí

Měsíční údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325278/bmid_mesicni-udoli-10I-325278.jpg 4 116 116

To nejcennější, co máme, je čas. Lux Lysanderová je uhoněná svobodná matka a špatně placená servírka. Před totálním zhroucením ji zachrání nabídka rodičů, aby si na dva týdny vyjela někam do přírody, že se jí postarají o čtyřletého syna. Lux vyrazí tábořit do místa zvaného Měsíční údolí a užívá si volnosti. Uprostřed noci ji probudí zima, a když vyjde ze stanu obklopuje ji hustá mlha, za níž v dálce problikává světlo. Vydá se tím směrem a najednou se ocitá na prosluněné louce uprostřed skupiny lidí, jejichž oblečení, způsob mluvy i chování působí dojmem jako by byli z jiných časů. A pak si Lux uvědomí, že oni jsou z jiných časů. Ocitla se v idylické komunitě, žijící v naprostém odloučení od světa. Jakmile v ní odezní šok, že se přesunula časem na začátek dvacátého století, začne si Lux užívat přirozenosti a nekomplikovanosti zdejšího života. Stres a napětí moderní doby se rozplývají, namísto nich nastupuje klid a nebývalá energie. Ke své neskonalé úlevě se může přesunovat v čase tam a zpět: od milovaného syna, který je bezezbytku dítětem moderních časů, ji to táhne zpátky na jediné místo, kde se cítí opravdu doma. Jak dlouho lze ovšem vést takto rozpolcený život?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Domino
Originální název:

Valley of the Moon , 2016


více info...

Přidat komentář

lucakuca
05.03.2024 5 z 5

Nenáročné cestování časem bez výpočtů, strategií, dlouhosáhlých popisů fungování.
Takřka oddechové cestování časem, principy nevysvětleny, ale tam šlo o jiný věci.
Romantické ano, přesladké ne.
Konec mě dostal, autorka mě dostala.

Ni.kk.i
12.08.2022 4 z 5

Po dlouhé době jsem si potřebovala přečíst něco oddechové, nenáročné, milé a to jsem dostala. Přečteno jedním dechem. Jak pěkně se u této knížky relaxuje.


niknikita
13.06.2022 4 z 5

Měsíční údolí je přesně taková kniha, jakou jsem momentálně asi potřebovala. Musím ocenit přehledné a krátké kapitoly, díky kterým jsem se dobře orientovala v cestování časem a příjemný, nekomplikovaný sloh.

Takže pro mne to byl celkem poměrně pohodový a nenáročný útěk od reality, který v něčem připomíná Cizinku, ale to autorce odpouštím...

A mimochodem: Krásná obálka! Koho by nezlákala?

miruska810
10.05.2022 2 z 5

Knihu som čítala asi tri mesiace. Zaujal mňa nevšedný námet, zatiaľ som nečítala podobný žáner. Tajomné mestečko, cestovanie do inej doby tam a späť. Pripadalo mi však, že zhruba do 3/5 knihy to bolo nudné opisovanie stále toho istého dokola. Lux má voľno tak ide, potom sa vráti a takto stále. Ku koncu sa to však trošku rozbehlo a kniha sa dala v pozornosti dočítať. Dve hviezdičky za nápad a za sympatické postavy, ale kľudne mohla byť kniha aj kratšia. :-)

aliza
23.04.2022 4 z 5

Trochu mi trvalo než jsem se "dostala" do děje, ale celkově to bylo zajímavé, hezké, konec byl tak nějak smutný, ale ano, jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

ErčaV.
15.04.2022 5 z 5

Kniha mě ze začátku moc nebrala, ale po pár dalších stránkách mě docela dost vtáhla do děje. Něco podobného čtu prvně a hodně mě to bavilo. Místy byla kniha opravdu hodně napínavá a i slaza ukápla. Jako oddechovka opravdu super a není nějak moc náročná. A jsem ráda že když cestuje Lux časem, tak že se vrací na farmu a ne do nějakého smyšleného světa.

Marekh
15.02.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila. Cestování časem, kterému jsem porozuměl. Cesty do minulosti (rok 1907) a současnosti (rok 1975). Hlavní hrdinka byla sympatická. Zhruba jsem věděl, jakým směrem se bude příběh vyvíjet, ale to nevadí. V knize nalezneme také romantiku. Kniha spíše pro ženy, ale řekl bych, že se bude líbit i mužům. Kniha je vyprávěna z různých úhlů pohledů hlavních postav. Závěr byl docela překvapivý. Je to milé a pohodové čtení. Určitě bych rád navštívil Měsíční údolí a seznámil se s jejich obyvateli. :)

haki34
02.02.2022 3 z 5

(SPOILER) no teda...v nějakém romantickém poblouznění jsem si asi na základě komentářů vyhmátla tuhle knížku...no.

Začla bych tím, že námět´cestování v čase je celkem zajímavý a oblíbený, ale od doby Cizinky už jsem vůči těmto cestovatelům trochu ostražitá.
Samotná Lux, jak ostatně všechny postavy, mi byla celkem nesympatická, nějak jsem si k ní nedokázala vytvořit vztah. A ani si ji pořádně představit. To už mi víc seděl Joseph, ke kterému mi zas neseděla jeho manželka Marta...a pak se Lux prošla mlhou, a tak nějak jsem od prvního momentu tušila, jak to bude..jen jsem nevěděla kdy se s tím Jospehem...ale kuš. Pak Lux a její neschopnost komunikace a urovnání si vlastních vztahů v rodině..promluvit si s otcem..S Bennem se zas spousta věcí až zázračně urovnala a byl neskutečně chápavým synem. Vztah matky a dítěte měli hezký, to zas ne že ne. Takový..románový :)

Nechápu, co se Lux na Greengages tak líbilo. Opravdu by ji naplňovalo celé roky žít jen v zahradě ? farmařit ? a naplňovalo to ty ostatní ? jak velký prostor farmy zůstal k dispozici ? kam je všude mlha pustila ? to za celou dobu, co tam Lux chodila, nikdo kromě Marty neumřel ? nikdo se nerodil ? to k Měsíčnímu údolí...

Pak tady bylo líbivé protirasistické a multikulti zaměření - knížka plná milých gayů a leseb, zdůrazněny předsudky vůči smíšeným párům (Rhonda a Zrzek), Lux a její dítě, Anjuli a její rodina původem z Indie...pokračuje to na farmě, kde jejich 300 obyvatel tvoří lidi od Mexika po Irsko...

A samotná lovestory, takové klišé, skvělý sex, následovaný těhotenstvím..přitom se k tomu schylovalo od začátku knížky...jak jinak - hezká mladá žena z budoucnosti, trávící hvězdné noci na verandě s mužem, povídající a dělící se o cigarety...

Trochu překvapil závěr časoskokem do budoucnosti..nečekala jsem až takový radikální krok autorky, ale zas na druhou stranu, nějak to ukončit musela...
No. Romantičtější povahy si asi přijdou na své...ale já knížku pošlu dál.
Dobré 3 hvězdy..

Irsaf
02.01.2022 5 z 5

Léta jsem tuhle knihu přehlížela, ani nevím proč…
Bylo to vážně moc krásný…
Pohádka pro dospělé…
Doporučuji všem, kdo ještě nečetli…

Levianka
04.11.2021 5 z 5

Tak todle byla naprostá bomba - fakt! Navíc jsme koupila knihu velmi levně :) Ale byla skvělá, kolikrát jsme se za tu dobu co jsme ji četla dojala :) knihá má snad vše - lásku, přátelství, rodinu, dvě dějové linky, čas, budoucnost, přítomnost, minulost a hustou mlhu :) za mě TOP!

Aneleh
06.08.2021 5 z 5

Úžasná kniha, kterou nám autorka chce připomenout, co je v našem životě nejdůležitější a čeho si máme vážit. Čas, který věnujeme tomu druhému, je vždy to nejvzácnější, co mu můžeme dát a nevynahradí to žádné jiné dary. Cestování v čase je jistě sci-fi, ale je tu nejen pro naše pobavení, ale také aby nám ukázalo, že není tak důležité v jaké době a kde žijeme, ale s kým a co k sobě cítíme. Někomu se to celkově může zdát přitažené za vlasy, hlavně ten konec, ale mě kniha oslovila, líbí se mi, jak ukazuje běh času, stárnutí a mnohé životní pravdy.

Siegrid
28.10.2020 2 z 5

Moje první kniha od této autorky. Dostala jsem jí jako tip na přečtení. V této době jsem však asi potřebovala trochu jiný žánr. Abych to zkrátila. První polovina byla jen takové popisování, 70léta 20. století mě nijak nezajímala, hrdinka taky ne. A že měla vztah se svým synem prapodivný, stejně jako se svým otcem, jsem moc nechápala. Musela sice dozrát, ale to nebylo v knize nijak popsáno. Před začtením se do knihy jsem si říkala, že autorka použila mlhu a přesun v čase obdobně jako třeba u Cizinky D. Gabaldon, ale děj je jiný. Nicméně pro mě nezáživný. Od více jak poloviny se to už trochu více rozjelo, hlavně mě zajímal konec, jakým způsobem si s ním autorka poradí. Za mě to bylo prostě šup okopat zahradu nebo něco udělat na farmě a pak zase do hrozných všedních dnů současnosti (její doby), stereotypu, alespoň tak mi to přišlo. Láska ze strany hrdinů mi nepřišla kdovíjaká, ale autorka tam více citům nevěnovala, kladla důraz na časovou nit. Ke konci mi ukápla slza, symbolicky, ale po posledních stránkách na mě přišla spíše úzkost než nějaké pozitivní nadšení z knihy. Mrzí mě to, ke knize se už vracet nehodlám. Hrdince jsem její život nezáviděla.
Knihu jako oddechovku nedoporučuji, klidně od Jude Deveraux Rytíř ve zlaté zbroji, kdo nečetl.

knihovnička007
06.08.2020 5 z 5

Když kniha vyšla, všude jsem ji potkávala. Několikrát v různých knihkupectví, na internetu, někdo o ní psal... A pak jsem ji viděla jako voňavou novinku na pultě v knihovně a hned šla se mnou domů. Poměrně dlouho čekala na přečtení, ale konečně jsme se obě dočkaly :)
Nejsem Stephen Hawking ani Sheldon z Teorie velkého třesku, takže asi nikdy nepochopím cestování časem a červí díry, ale... kniha byla úžasná.

Láska, zklamání, smutek, nadšení, čekání, naděje... úžasné čtení. Autorka toho na záda Lux naložila tolik a ona se ze všech sil snaží bojovat... Matka samoživitelka v 70.letech a navíc její dítě není úplně bílé... Její syn Benno odjíždí poprvé na prázdniny k prarodičům a ona je ráda, že si může na chvíli od všeho odpočinout a se stanem odjíždí do přírody. Kromě odpočinku však nalezne lidi a zvláštní místo, které ji přiroste k srdci. Po počátečním šoku zjišťuje, že našla své to své místo, kde je jí nejlépe a může být sama sebou. Musí se však vrátit do San Francisca a k Bennovi. Do Měsíčního údolí se pak vrací pravidelně, později i se svým synem. V San Franciscu sice žije, ale srdcem je v Měsíčním údolí. Vzdálené jen pár kilometrů od města, ale hlavně 80let...

Kniha byla úžasná, hned mne vtáhla do děje a už nepustila. Posledních 200 stran jsem přečetla najednou a musela jsem vědět, jak kniha skončí. I přes tu obrovskou hromadu problémů, které Lux měla, jsem ji hrozně záviděla, že měla místo, kam mohla "utíkat".
Moc hezké čtení. Také se mi velmi líbil popis tehdejší společnosti v USA. Tatínkem Benna byl černoch a to někteří lidé nedokázali Lux odpustit, včetně jejich rodičů :( I proto se cítila Lux v Greengage tak dobře. Žádné předsudky...

_Jean_
04.08.2020 3 z 5

Když jsme se do téhle knihy pouštěla, čekala jsem naprostou bombu, když je to autorka bestselleru. Bohužel mě kniha trochu zklamala. Kniha byla sice čtivá a v některých chvílích ukápla i slza, ale celý děj byl trochu zmatený, konec utažený za vlasy. Byla to taková slátanina romantiky, sci-fi a hromadou dalších žánrů, takže absolutně nevím, kam bych tu knihu zařadila. Ale rozhodně mohu doporučit pro čtenáře, kteří nehledají nijak extra úžasný příběh, ale oddechovou knihu. :)

PetraBery
04.05.2020 4 z 5

Ano, jedná se o pohádku pro dospělé, ale bylo to moc milé čtení. Lux se z roku 1975 vlivem kouzelné mlhy přenese na soběstačnou farmu roku 1906. Je jí dovoleno se do této doby někdy vracet a prožívat obyčejné dny bez vymožeností naší doby. Že je ale zatraceně těžké žít život na dvou místech a ve dvou časech, o tom se Lux sama přesvědčí.

pip11
16.04.2020 5 z 5

Neobvyklá a příjemná kniha, kde se prolíná minulost se současností. Hlavní hrdinka Lux začíná konečně nalézat vnitřní klid až s nečekaným přechodem do minulosti. Je to moc pěkný příběh, plný nostalgie, očekávání, napětí, smutku i radosti.

Heyhey
10.06.2019 1 z 5

Podle anotace jsem očekávala knihu ke čtení. Tohle byla míchanice nepodložené romantiky, sci-fi cestování časem, agitace bio života, propagace feminismu, boj proti rasismu, podpora míru na celém světě a příručka výchovy teenagera...
Dočetla jsem ze zoufalství, protože jsem uvízla bez dalšího tištěného čehokoliv.

J.x
19.12.2018 3 z 5

Po delší době jsem sáhla po jiné knize, než detektivce. A trošku jsem byla zklamaná. Začetla jsem se asi až v půlce, pak kniha rychle plynula, konec se mi zdál zase slabší. Ale tak zase změna trošku:-)

Knižní střípky
11.10.2018 5 z 5

Byla to pohádka pro dospělé, souhlasím, ale někdy je třeba i v dospělosti si nějakou přečíst. Kniha se mi na rozdíl od Manželky 22 líbila hodně. Přišla mi do rukou v pravý čas. Prostředí soběstačné komunity z počátku 20.století bylo půvabné a nedivím se Lux, že ji to tam stále táhlo. Z našeho uspěchaného světa to musel být balzám na nervy. Souhlasím i s tím, že konec byl trochu přitažený za vlasy, ale stejně mi to nevadilo. Knihu hodnotím kladně a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

knihomolkadorfa
22.08.2018 3 z 5

Taková pohádka pro dospělé :)

Štítky knihy

láska cestování časem farmy, hospodářství

Autorovy další knížky

Melanie Gideon
americká, 1964
2017  82%Měsíční údolí
2013  66%Manželka 22