pinussilv pinussilv komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

S očekáváním jsem otvírala novou knihu Aleny Motnštajnové. Musím říci, že přinesla to, co jsem očekávala, velmi realistickýobraz doby, ve které se děj odehrával, šeď padesátých let člověkem přímo pronikala, osudy postav a rodinné vztahy nebyly nadsazené. A nad to tu bylo ještě něco navíc a tím byla forma románu, která mě nadchla. Čtenář pronikal do děje z pohledu odčerpává a dcery a to v jiném časovém období a tak se pomalu a poutavě odkryvají dějové souvislosti. To bylo něčím novým v autorčině stylu, ale určitě ku prospěchu. Autorka zraje jako víno.

08.05.2019 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Zvláštní nádherný příběh, chvílemi jsem zpočátku měla i nepříjemný pocit a něco mě nabádalo knihu odložit, nadruhé straně tu bylo cosi fascinujícího, co mě ke knize přitahovalo. Přečetla jsem a nelituji. Jednalo se o velmi hluboký čtenářský zážitek.

22.04.2019 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Skvělá detektivka a další životní peripetie Eriky Fosterové. Není co více dodat, snad jen doporučení číst jednotlivé knihy série v pořadí, jak byly vydány. To není podmínkou, ale návaznost v osudech hlavní hrdinky je příjemná pro čtenářský zážitek. Autor na svých stránkách prohlašuje, že má mnoho nových nápadů pro Eriku Fosterovou, tak věřte, že se s ní v brzsku opět setkáme.

14.03.2019 5 z 5

Křižovatky Křižovatky Wm. Paul Young (p)

Křižovatky jsou krásná kniha plná krásných myšlenek. Jsem si jistá, že něco pro sebe v ní najdou nejen věřící čtenáři, ale všichni, kdo se do příběhu ponoří. Najednou si člověk uvědomí, co je v životě důležité a co se nám mnohdy jako důležité pouze jeví v našem životním přesvědčení. Knížka vede k zamyšlení o hodnotách a radostech každodenního obyčejného života, k tomu, abychom si uvědomili, jak důležité jsou mezilidské vztahy. Obzvlášť v dnešní době "on-line!" životů ja takové knižní zastavení velmi přínosné a současně krásně čtivé.

28.02.2019 5 z 5

Křižovatky Křižovatky Wm. Paul Young (p)

28.02.2019 5 z 5

Noční směna Noční směna Michael Connelly

Perfektní, jsem moc ráda, že hlavní hrdinkou obě série je žena. Detektivkám to dává nový svěží směr, autorské kvality se samozřejmě nemění.

02.02.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Detektivka, kterou přečtu se zájmem, ale nelíbí se mi natolik, abych se k ní znovu vracela. Náročným čtenářům bych ji asi ani nedoporučila.

24.01.2019 3 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Jojo Moyesová taková jaká vždy. Nezklame očekávání, pokud se Vám některá její kniha líbila, budete spokojeni i nyní.

09.01.2019 4 z 5

Vánoční polibek v Notting Hillu Vánoční polibek v Notting Hillu Mandy Baggot

Knížku vezměte do ruky, chcete-li si odpočinout a předem víte, že vše dobře dopadne. Četla jsem ji o Vánocích a nepřekvapila mě ani nezklamala, zkrátka oddychový vánoční polibek.

09.01.2019 3 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Krásná kniha, která není dalším románem, jaký jsem očekávala. Přesto je úžasná. Je to něco jako deník přítele, který vám vypráví přítel o všem, co mu život dává, o svém nadšení, poznání a úzkostech. A zejména o své hluboké lásce ke svým dětem, lásce, která překonává vše. Jako naopomenutelný bonus je rozšíření čtenářova povědomí o Římě současném i pradávném. Nesmím opomenout opět úžasný jazyk a formu vyprávění, která pro mě byla pohlazením po duši. Anthony Doerr opět nezklamal. Vřele doporučuji.

26.10.2018 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Musím se přiznat, že Jiřího Hájíčka jsem neznala. V té chvili, kdy jsem zahlédla krátkou zprávu o spisovateli, který odmítl možnost stát se laureátem Státní ceny za literaturu, ihned jsem sáhla po první jeho knize, která mi přišla pod ruku. A opravdu jsem nebyla zklamaná naopak. Výborný příběh, výborně napsaný. Skvělý čtenářský zážitek. Jiří Hájíček zřejmě nezapře básníka v sobě, jazyk a forma povyšují vyprávění někam mnohem výš a čtení je opravdovým požitkem. Příběhů popisujících dobu a osudy našich lidí v minulém století se v současné době objevuje více, jsou to dobré knihy. Jiří Hájíček však tuto literární kategorii posunul výš. Je jen škoda, že jeho knihy nejsou více propagovány, věřím, že by si našly místo v žebříčcích nejčtenějších knih.

18.10.2018 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Hned na začátku se přiznám, že nejsem obzvláštní fanynka hokeje, proto jsem se chvíli odhodlávala knihu otevřít. Musím však konstatovat, že Medvědín je skvělá kniha , protože přestože by si někdo z anotace mohl myslet, že příběh je hlavně o hokeji, není to pravda. Medvědín je o životě, o dnešní době, je to jako když se díváte do zrcadla a všimnete si detailů, které jinak v rychlosti přehlédnete. Backman nepřehlédl nic lidského, nic z toho, jaká je současná společnost jednotlivci s jejich city počínaje až po dění v širších spojitostech. Někdy jsem si říkala, že ta kniha je až neuvěřitelná...jak je skutečná. A navíc čtivá jedním dechem.

24.09.2018 5 z 5

Navždy po francouzsku Navždy po francouzsku Fiona Valpy

Prázdninové odpočinkové čtení zejména pro ty čtenáře, kteřímají rádi atmosféru jižní Francie, a ta tu na Vás opět dýchne.

09.09.2018 1 z 5

Láska po francouzsku Láska po francouzsku Fiona Valpy

Takové opravdu prázdninové odpočinkové čtení...ale příjemné.

30.08.2018 3 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Moc pěkná kniha, stejně tak doporučuji i ostatní romány Luca Di Fulvia. Velmi čtivé, jatykově a stylisticky výborné

13.08.2018 4 z 5

Dům s vypůjčeným výhledem Dům s vypůjčeným výhledem Martina Leierová

Skvělá knížka, která vnesla nový vítr do současné české literatury. Tak na mě alespoň zapůsobila a četla jsem ji s potěšením od začátku až do konce. Zaujal mě nejen příběh, který zobrazuje i to, jak žijí dnešní mladí lidé, jaké mají možnosti, jak prožívají své osudy, jaký je obraz jejích duševního života a vztahu k životu vůbec. Dům s vypůjčeným výhledem nás zavadí se svou hrdinkou do Japonska, což je rovněž zajímavé, přesto Zou neztrácí pevnou vazbu se svým češstvím. Je to svobodná mladá žena, s bohatým duševním životem, celý svět je jí otevřen, tak jako mnoha mladým dnes. Získává zkušenosti a poznává hloubku duchovního života, prožívá lásku, smrt otce, poznává intriky a bojuje za spravedlnost. To vše ji ovlivňuje a utváří.
V neposlední řadě se mi velmi líbila forma a jazykové ztvárnění. Právě to je něčím novým, člověk čte a má radost z krásného jazyka, to jsem vnímala téměř fyzicky a to mi u mnohých současných knih chybí.

17.05.2018 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Chtěúajsem si uknížky odpočinout a vypnout. To se také podařilo. Žádné hluboké myšlenky, zkrátka docela dobře napsaná "červená knihovna".

22.01.2018 3 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Když jsem tuto knihu otvírala, domnívalajsem se, že budu číst detektivku. Nakonec jsem četla duchařský horor. Musím však přiznat, že i když tento žánr nepatří k mým nejoblíbenějším, nemohla jsem se odtrhnout. Napětí opravdu nechybělo, skvělě napsáno.

08.01.2018 4 z 5

Jedna + 1 Jedna + 1 Monika Peetz

Monika Peetzová mě nezklamala, knížka přinesla všechno to, co jsem očekávala. Zajímavé bylo, že průvodcem a hlavní postavou je muž. Přsto pohled na vztahy mezi oběma pohlavími zůstává obdobný jako v Úterních ženách. Komu se předešlé knížky Moniky Peetzové líbily, mohu jen doporučit. Příjemné oddechové čtní.

03.01.2018 4 z 5

Specialistka Specialistka Stephenie Meyer

Zpočátku jsem si myslela, že čtu nápodobu J.Bonda v ženské podobě. Postupně jsem se ale začetla. Nakonec mohu říci, že knížka byla odpočinková a čtivá a to je to, co jsem v podstatě od S. Meyerové očekávala.

03.01.2018 3 z 5