pinar pinar komentáře u knih

Fejsbuk Fejsbuk Ondřej Hejma

Výborně napsané, jsem stejná generace, tak Ondřeji Hejmovi rozumím možná více než mladší čtenáři, leccos si připomenu a musím říci - ano, tak to bylo. Knížka je asi primárně zajímavá pro čtenáře 60+, ale může být i zajímavým zdrojem reálií , atmosféry a vnímání naší čerstvé historie. Navíc se dobře čte, Ondřej Hejma má svěží styl a inteligentní humor.

01.01.2018 5 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

nedočetla jsem. zdlouhavé, nezajímavé, nedokázala jsem pochopit logiku chování Hanky ani ostatních osob.

30.12.2017 1 z 5

Melouch Melouch Michal Viewegh

Bez nápadu, je zřejmé, kam děj směřuje, děj se vleče, zdržuje jej opakující se diskuze autora knihy s producentem, které jsou vkládány jakoby do děje. Poslední knihy Michala Viewegha se jen těžko srovnávají s jeho knížkami před deseti a více lety. Jakoby to byl jiný autor.

11.07.2017 2 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Nejdřív jsem se bála knížku otevřít, že půjde o trochu o horor a temné čtení. Jaké bylo milé překvapení, když knížka začala plynout v příjemném českém příběhu s reálnými postavami v domácím (česká vesnice, typická hospoda) i nezvyklém prostředí (stáje, dostihy). Zajímavá zápletka, všechny postavy se záhy stanou vašimi přáteli nebo známými a jste zvědaví, co udělají na příští stránce. Moc pěkně se knížka čte, určitě doporučuju.

11.07.2017 5 z 5

Na šábes se nevraždí Na šábes se nevraždí Petr Eidler

Atraktivní prostředí (i když se nepodařilo využít všech možností, které nabízí), trochu nepřehledný zástup postav s několika jmény a identitami. Ale není škoda času na přečtení.

14.06.2017 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Na rozdíl od Prvoka tato kniha mě bavila, přečetla jsem jedním dechem.

08.06.2017 5 z 5

Herečka Herečka Magda Váňová

Stejně jako všechny ostatní knihy od Magdy Váňové se výborně čte, postavy jsou dobře vykreslené, mají svůj charakter a je zajímavé sledovat jejich vývoj. Herečka má na rozdíl od předchozích knih pro mě velké plus - reálie předrevolučního obyčejného života - drobnosti typu nakupování v Tuzexu v Železné, shánění deodorantů BAC, autobusové výpravy do NDR pro boty, sezení v dnes již zaniklé restauraci u Raráška. Jsem generační souputník spisovatelky, tak vzpomínky na reálný život v reálném "socialismu" mne nostalgicky naladily a potěšily.

04.06.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

tak já jsem zklamaná. knížka se mi zdá zdlouhavá, zahlcená postavami s předlouhými jmény a policejními názvy pozic, pro mě osobně bylo dlouho nepřehledné, kdo je kdo. Děj se vyvíjí pomalu, bez překvapení. Byla mi nepříjemná hlavní postava, která se v řadě případů chovala neprofesionálně, nebyla schopná uřídit emoce, často se chovala jako slon v porcelánu - na zabití. Na druhou stranu bylo psychologicky hrozně zjednodušené, jak si bez zvláštního důvodu okamžitě získala na svoji stranu policejní tým, který jí potom donášel informace /nedokážu si představit, že takováto oddanost k novému šéfovi vznikne po cca třech dnech po nástupu do práce/. Samozřejmě předchozí šéf je nerespektován /aniž by bylo úplně jasné, proč/. Těšila jsem se na nějakou zvláštnost ohledně slovenského původu hlavní hrdinky, ale ani zde se nic neodehralo.

22.05.2017 2 z 5

Modré stíny Modré stíny Michal Sýkora

Výborný sociální román s kriminální zápletkou. Nechci psát detektivka, protože podle mého názoru je zde kriminální zápletka jen základem pro vykreslení politického pozadí, používaných metod, zároveň složitých vztahů na jednom pracovišti (fakulta), které se však odehrávají v podobné formě kdekoli jinde, schopnější či méně schopní lidé s nerůznějšími motivacemi počínaje obvyklými penězi po snahu být respektovaným členem týmu nebo šťastný rodinný život. Mně se kniha moc líbila, autor má pěkný styl a dobře se čte. Těším se na pokračování.

30.04.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Ale jo. Mnoho jsem nečekala, přesto mě knížka pobavila a nejednou jsem se zasmála. Překvapivě vtipné, nenáročné čtení.

14.03.2017 4 z 5

Jedna mrtvola navíc Jedna mrtvola navíc Milan Růžička

Četla jsem o Vánocích, takže kniha zasazená do vánoční Prahy, navíc do uliček Starého města, měla dvojnásobný efekt. Zpočátku zajímavě rozehraný příběh ve dvou liniích - současnost a osmdesátky - se postupně rozmělnoval, slibně začaté motivy nebyly rozvedeny dále a konec byl úplně nesmyslný, pro mě nepochopitelný. Možná už bylo třeba knihu odevzdat a autor neměl čas dohrát si s příběhem až do konce?

23.01.2017 4 z 5

Dáma na telefon Dáma na telefon Milan Dušek

První polovina knihy typická česká detektivka ze současnosti, zajímavé téma i zápletka. ŠKoda, že kniha nekončí v polovině, kdy vlastně dojde k rozuzlení. Druhá polovina knihy představuje popis "akce" - hledání vraha na chalupě, popis sledovačky autem, hledání vraha v lese - a to vše chno na více než 100 stránkách. Dokážu si představit tento děj jako akční sekvenci ve filmu (kdo má rád sledovačky, honby aut, apod.), v knize zdlouhavé a zbytečné. Za první polovinu knihy a dobré téma dávám čtyři hvězdy.

23.01.2017 4 z 5

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

Tragédie, nejhorší knha autora. Poprvé jsem jeho knížku nedočetla.

06.01.2017 odpad!

Tajná kniha Tajná kniha Irena Obermannová

Irenu Obermannovou mám ráda jednak jako svéraznou bytost, která si žije svůj život bez ohledu na očekávání okolí, jednak jako spisovatelku (Divnovlásky, Manželky to chtěj taky, Sex po telefonu). U téhle knihy jsem ale na rozpacích, samozřejmě ovlivněna mediálním rozruchem při jejím vydání. Kniha mne moc nebavila, jakoby se autorka bála otevřít a napsat naplno, co hlavní postavy (aspoň v románu) prožívají. Možná měla knížku napsat později, kdy už by to vlastně byla hlubší historie. Takhle je spousta věcí nakousnutých, nedořešených, a jindy svižný jazyk se zde loudá a loudá, čtenář čeká, že na další stránce už to vypukne, a přečte takhle 200 stran, a ono nic, konec... Jen ze sympatií k autorce dávám 3 hvězdy

06.01.2017 3 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Kniha s velkým K o ženě s velkým Ž. Jeden z nejsilnějších příběhů, které jsem četla. Asi proto, že se opravdu stal. Tohle nevymyslíš. Doporučuji k přečtení i proto, že je napsána velmi poutavě, a čtenářova pozornost je napjatá do poslední stránky.

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Četla jsem před tím, než jsem viděla film. A byla jsem nadšená z knihy, a následně se mi líbil i film. Paradoxně díky pořadí se mi knížka líbí víc než film - i když i ten jsem viděla více než jednou. Jedno ze zdařilejších dílek M. Viewegha.

Další báječný rok Další báječný rok Michal Viewegh

Trochu jiný Viewegh, patří mezi zdařilejší díla. Bavilo mě to číst, má spád a není podbízivá. A našla jsem paralely s mými zkušenostmi - líbilo se mi, když otec vzal všechny své dcery z obou vztahů na dovolenou, že mu dcery z prvního manželství nabídnou hlídat dítě z nového vztahu, aby si otec mohl užít hezký večer s novou partnerkou. Zažila a zažívám to zcela jinak, tak mi tahle epizoda utkvěla, a jestli je to epizoda pravdivá, tak klobouk dolů před výchovnými metodami (otce nebo matky?). Jinak v deníku tipy na fungující vinárny a restaurace, které jsem ze zvědavosti navštívila, stejně jako mě potěšilo, když se autor v pohyboval v místech, která znám a která se mi při čtení vybavovala.

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Úžasná kniha mého mládí, klučičí tajemství a dobrodružství, které jsem také chtěla zažít. Kamarádství, smysl pro pravdu, ideály... ach jo, jak by to asi na světě vypadalo, kdyby to takhle fungovalo...

04.01.2017 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Dárek k Vánocům, přečtený za dva dny. dobře a rychle se čte. Oddychovka, bez hlubších následků. po přečtení přemýšlím, co s knihou. Do přeplněné knihovny už se vejdou opravdu jen knihy, ke kterým se buď já nebo rodina vrátí. tahle kniha by tam spíš zabírala místo.

04.01.2017 3 z 5