Modré stíny

Jednoho listopadového rána uklízečka nalezne docenta Ondřeje Chalupu zastřeleného v jeho pracovně. Souvisí vražda s jeho dlouhodobou snahou o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy? Proč vrah riskoval a střílel přímo v budově? Kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta? Těšit se můžeme na druhé pokračování ze série detektivních románů, jejichž protagonisty jsou olomoucká policejní komisařka (a fanynka Boba Dylana) Marie Výrová, přezdívaná Velká sova, a její mladší kolegové Pavel Edelweiss a Kristýna Horová. Nitky vyšetřování případu, který se zprvu jeví jako běžná lokální zpronevěra, zavlečou postupně své kladné i záporné hrdiny do bažiny bezskrupulózního prospěchářství, klientelismu a korupce stoupající do nejvyšších pater politiky. Stíny ukryté v lidských myslích a tajené příběhy z minulosti nakonec málem rozloží i vyšetřovací tým. Jak se s tím popere poněkud netuctová, ale sympatická a krevnatá postava komisařky Výrové?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/152043/modre-stiny-152043.jpg 3.8129

Detektivové od Nejsvětější Trojice (2.)

Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Host

Kniha Modré stíny

Ani tahle kniha od Michala Sýkory nezklamala. Těším se na další autorovu knížku.

kvnhvta

Přiměřeně slušná detektivka, lehce naivně moralistní, nic extra zajímavého, trochu mě *rala jména postav a jejich po/nad-užívání (např. z mé zkušenosti se kolegové v práci po čase skamarádí a oslovují se jinými variantami nebo zdrobnělinami svých jmen - Týnko, Pepiku, Maruš, Džejáre, ty lůzre apod. - a ne 'pane docente Ondřeji Chalupo'). Taky zvraty ku konci mi přišly náhodné a vyhrocené dle módy dnešních detektivek.

katerina5544

Vynikajici detektivka. Ctiva a naprosto zboznuji tym detektivu v cele s Marii Vyrovou. Vrele doporucuji.

mamadli1922

Určitě velký posun oproti Případu pro exorcistu. Román už má rámec a svoje téma. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami, ačkoli akademický jazyk je stále, aspoň pro mě, rušivým prvkem, hlavně v dialozích, a celkově ubírá uvěřitelnosti celé knihy. To, že namísto slova důležitý použije autor pokaždé "relevantní", nepřidá textu na serioznosti. Někdy méně je více. Přesto úvahy o morálce se vztahem k polistopadovému vývoji jsou v české detektivce ojedinělým úkazem.

rodak
30.08.2018

Opět výborná kombinace detektivní linie s životem všech aktérů.Za tři dny jsem knihu přečetl a chci ještě.Bohužel mi zbývá už jen Případ pro Exorcistu.Pane Sýkora prosím pište rychle další skvělé knihy.

Modrina
26.06.2018

Občas trošku těžkopádné, ale jinak velmi dobré čtivo.

Fillipa
22.06.2018

Stále častěji zjišťuji, že poslech audioknih je velmi příjemný, ale zkracování kvůli kapacitě nosiče se už vydavatelství ani neobtěžují uvádět. A možná právě absence několika vět na nesprávném místě zkresluje hodnocení. To je důvod, proč jsem je u této knihy změnila ze dvou hvězdiček na tři.

pinar
30.04.2017

Výborný sociální román s kriminální zápletkou. Nechci psát detektivka, protože podle mého názoru je zde kriminální zápletka jen základem pro vykreslení politického pozadí, používaných metod, zároveň složitých vztahů na jednom pracovišti (fakulta), které se však odehrávají v podobné formě kdekoli jinde, schopnější či méně schopní lidé s nerůznějšími motivacemi počínaje obvyklými penězi po snahu být respektovaným členem týmu nebo šťastný rodinný život. Mně se kniha moc líbila, autor má pěkný styl a dobře se čte. Těším se na pokračování.