Na šábes se nevraždí

V pražském domově pro židovské přeživší holocaustu dojde ke dvěma náhlým úmrtím klientů. Protože vedení nechce v ústavu, kde žijí velmi staří lidé, vyvolat paniku, najme si na doporučení rabínovy manželky soukromého detektiva, aby celou záležitost co možná nejdiskrétněji prošetřil. Detektivovu domněnku, že bude třeba pátrat v minulosti, brzy potvrdí náhodný nález jednoho válečného deníku…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231389/big_na-sabes-se-nevrazdi-231389.jpg 4.220

Kniha Na šábes se nevraždí

jprst
16. listopadu

Ale ano, mezi českými detektivkami docela slušný nadprůměr, zajímavý a dobře zpracovaný námět, dobře vyvedené postavy, prostě docela poutavé čtení.

Aghatte

Mně se to líbí, právě pro tu civilnost. Moje třetí kniha od pana Eidlera a opět jsem více než spokojena.
Soukromý detektiv je obyčejný český kluk, který v ničem extra nevyniká, doma se mu to hroutí - manželka je popravdě nejvíc nesnesitelná postava z celé knihy - a má vyšetřovat zločin.
Prostředí současné židovské komunity je mi naprosto neznámé, o to více zajímavé. Postavičky popsány dokonale, všechny kladné i záporné, bavilo mě to číst.
Minulost přeživších je tragická, a každý se s tím vypořádává po svém. Všichni jsou už na sklonku života, a bohužel stíny minulosti někoho doběhnou i dnes.

Kanimůra2

Mě se knížka líbila. Nikdy jsem nečetla o současných Židech, vždycky to byly jen historický knížky o jejich pronásledování. Mimo detektivní zápletky i zajímavý pohled na jejich život, zvyky, myšlení. Podívám se, co ještě pan Eidler napsal.

čef
05.07.2020

Hodně upovídané detektivky nemám příliš v lásce, ani těžký úděl Židů v době holokaustu pro svůj duševní klid nijak nevyhledávám a tady v této knize je obojí velmi podstatné. Přesto se mi příběh docela líbil, tajemství z dávných dob se opět nepříznivě promítlo do současnosti a je zde také sem tam nějaký situační vtip a zajímavé a duchaplné ozdobení textu. Není zde tedy podle mne vše naprosto perfektní, ale dočetl jsem spokojen.

MonikaK
11.06.2019

PetrEidler – Na šábes se nevraždí

Na šábes, nejdůležitější svátku Židů, se nevraždí. Přesto však právě o šábesu dojde v domově pro židovské seniory v Praze ke dvěma náhlým úmrtím. Jelikož však neexistuje důvodné podezření, že se jedná o vraždu, ale pouze o neblahé tušení, není k případu přivolána policie. Namísto toho se manželka rabína rozhodne využít služeb soukromé detektiva. Před ním však stojí nelehký úkol – odhalit, zda vůbec ke zločinu došlo.

V tomto domově pro seniory ale neočekávejte bodré babičky a dědečky z pohádek, setkáte se zde s pořádnými drbnami a vtipnými mrzouty, kteří nic nedělají jen tak a rádi si vás vychutnají. A to vás bude bavit.

Mě si autor mimo jiné také získal svým povědomím o Židech a judaismu. Dozvíte se zde jaké jsou zvyklosti Židů a jaké svátky slaví. O pohledu Židů na svět, o jejich válečné a poválečné historii v Československu, ale třeba i takové zajímavé informace, jako co má správný Žid podle kašrutu dovoleno jíst. Upřímně jsem si říkala, zda si to vše autor načetl nebo vyrůstal v židovské rodině. Našla jsem, že pod svým skutečným jménem Petr Balajka působí jako šéfredaktor židovských novin, takže se přikláním ke druhé variantě.

Pokud bych předtím nečetla žádnou knihu o židovské kultuře, byla bych z knihy nadšená, a pokud vás osobně toto téma rovněž zajímá, budete rovněž. Bohužel pro samotnou detektivku to nestačí. Samotný příběh se místy vleče a hlavní vyšetřovatel je trochu ňouma, kterému musí pomáhat kdekdo, aby se hnul z místa. A upřímně? Nemohla jsem vystát jeho ženu, která ho ponižovala a sekýrovala.

Konec příběhu byl dobrý a rozhodl, že jsem přece jen dala 4 hvězdičky. Tento příběh mě bavil především díky zvolenému tématu a břitkému humoru, ale už bych se s tímto vyšetřovatelem a jeho pomocníkem nepotřebovala znovu setkat, což je škoda. U vyšetřovatelů si cením především jejich inteligence a tato dvoje by se hodila spíš do nějaké břitké cynické parodie na detektivku, něco ve stylu Mortdecai: Grandiózní případ.
Myslím, že tato kniha je vhodnější pro starší čtenáře, kteří více ocení zvolené prostředí a oddechový způsob vyprávění.

4/ 5 hvězdičky

EmmaKrizova
24.11.2018

Tak ja jsem mezi Tim vsim zelenym brakem konecne nasla poklad. Vubec se toho nebojim a muzu rict, ze dialogy Jsou naprosto spickove, a Aghata by mohla zavidet. Prostredi dokonale, vzdyt kdo by nechtel navstivit domov duchodcu pro prezivsi holocaust, navic kdyz ma ten domov jméno jak nejaka firma z holdingu od Babise. Vse bylo uveritelne a klisoproste. Autor je vyborny psycholog, vse podava tak citlive... Bylo to snad lepsi nez Hana, Protoze toho bylo pomalu. A rozuzleni to nepokazilo a bylo opravdu ze zivota. To by byl film panecku. Jak se mate? Jsem zid a zdrav... Knihu asi nevratim... Ps. Tomu prispivateli podemnou, Co ten spoiler??? , a.co se tyce Celestyny, z vlastni zkusenosti vim, ze ten narod je vsehoschopny a tedy ani te jeji ochote bych se nedivila.

Iki1
03.01.2018

Autor tu využil klasické schéma zamčeného pokoje – vrahem musí být někdo z klientů. Detektivní příběh se odehrává zhruba ve čtvrtině děje, ve zbytku můžeme čerpat poučení o Židech, jejich vlastnostech, zvycích, způsobu života, vztazích mezi sebou… Proto je děj knihy hodně rozvláčný, ba přímo únavný. Vyřešení záhady se skrývá, jak jinak, než v minulosti, tedy Hitlerem rozpoutané šoa. Pro vylepšení tu statuje německá studentka, která v domově plní dobrovolnické úkoly a je ochotná pomilovat se se židovským starcem jen proto, aby sama odčinila bezpráví spáchané na Židech Němci. Takže taky super klišé.

pinar
14.06.2017

Atraktivní prostředí (i když se nepodařilo využít všech možností, které nabízí), trochu nepřehledný zástup postav s několika jmény a identitami. Ale není škoda času na přečtení.