petrulka petrulka komentáře u knih

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Další vynikající kniha s Kim a její partou. Rozuzlení zase překvápko, v této sérii málokdy tipnu vraha, resp. většinou se s tipem ani nepřiblížím. A tak to mám ráda.

22.10.2021 4 z 5

Na západ od ráje Na západ od ráje Harry Harrison

Když jsem začala číst tuto knihu, poměrně dlouho jsem měla pocit, že to byla chyba. Nedokázala jsem se vůbec dostat do atmosféry, Yilané pro mě byli nepředstavitelní, svým vzhledem, mluvou, prostředím, ve kterém žili, jejich hirearchie spletitá a uvažování nelogické. No samozřejmě, však to byli dinosauři :-) Poté, co jsem přijala tuto skutečnost, už to bylo jen ponořit se do děje na jeden nádech a vychutnávat. Mistrně napsané, napínavé, neotřelé. Moc mě bavily jejich vychytávky s genetickými úpravami rostlin a hlavně živočichů. Tendence fandit našim, tedy lidem Tanu je zřejmá, nicméně jak oni, tak Yilané bojující o život, o zachování vlastní existence, vzbuzují lítost z promarněné šance žít vedle sebe, jako lovci a pěstitelé. Mohli by. Ale ta nenávist..

27.09.2021 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Taková vzdálená připomínka starého příběhu. Jako když 20 let nevidíte dobrého přítele a on se za tu dobu hodně změnil, ale něco ze starých časů v něm zůstalo.

16.10.2020 3 z 5

Hrdina věků Hrdina věků Brandon Sanderson

Nádherná série, se vzestupnou tendencí, příběh graduje, zápletky se rozplétají logicky a postupně. Sazedovy poznámky zapadnou přesně tam, kde mají být a v tu správnou chvíli. Fascinující kandry, nápad s bodci - bravo Marshale!, depresivní umírající svět vykreslený tak, jak to jednou možná i bude. Závěr je výstřel do jiné dimenze. Něco podobného dokázal snad jen Tolkien a jeho Silmarilion, pokud jde o pochopení božské podstaty. Tohle čtení pro mě bylo krásným zážitkem.

05.11.2019 5 z 5

Pramen Povýšení Pramen Povýšení Brandon Sanderson

Výborné a to všechno. Autorův styl mám ráda, se svými hrdiny to umí. Trefa do černého bylo převtělení OreSeura, rázem se z něj stal můj oblíbenec. Celkově kandry vypadají hodně slibně, co do rozvinutí děje v dalším pokračování. Hodně oceňuji to, že ač hlavní hrdinka je mladinká a klaďačka skrz naskrz, neleze na nervy, ani svojí zamilovaností, ani tím, jak výborný je Mistborn, ani svými názory. A na závěr tajemná síla, nepopsatelné cosi, "hlavní záporák" jako třešnička na dortu. Těším se dál.

16.10.2019 5 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Tohle je kočičí pohlazení po duši. Nic nervy drásajícího, což knihy podobného typu bývají často. Odražení ode dna pro oba a cesta vzhůru. Paráda.

14.11.2018 5 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Nemyslím, že by se druhý díl s tím prvním dal nějak zásadně porovnat. Každý je totiž jiný. V tomto téměř chybí nadpřirozeno, plíživý strach z "čehosi", dokonce i podrobnější popis toho, jak vůbec lidé v metru žijí, jak probíhá takový obyčejný den nebo noc. Na druhou stranu se autor pustil více do psychologie jednotlivých postav. Pravda, fandům prvního dílu pravděpodobně zklamáním trochu poklesne brada, nicméně i přesto je kniha velmi čtivá a stále zůstává nezodpovězená základní otázka - přežil ještě někde někdo? Mimo moskevské metro? Těším se na Metro 2035 a doufám, že Dmitry tohle téma nepřejde mávnutím ruky. Ano, doufám, že se radistům podaří spojit s jakýmsi městem někde daleko na severu...

01.10.2015 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Zaverecnou cast trilogie jsem mela prectenou za jeden den. Pres lehce usinajici rozjezd jsem se prenesla s nadeji, ze bude lip. A opravdu. Nejen, ze autorka pusobi vyzralejsim dojmem, vety jsou propracovanejsi, vypraveni lip prozivane. Zaverecna bitva - strhujici. Nechybi prekvapeni, napeti a necekane udalosti. Psychicke problemy valecneho veterana jsou popsany mucive drasavym zpusobem. Nechybi ani nejaka ta nadeje na lepsi budoucnost a samozrejme nezbytne ponauceni z chyb, ktere lidstvo ucinilo. Celou trilogii vrele doporucuji nejen milovnikum sci-fi a fantasy.

21.09.2015 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Pro mě lepší než Sněhulák, naprosto perfektní začátek - líbil se mi Harry v Hong Kongu :-) i původní vražedná zbraň.. celá kniha má švih. Až dusivě famózně popsaná atmosféra pod lavinou. Nijak extra zvlášť "úchylné", ale to je možná tím, že jsem vyrůstala na Kingovi :-)) Dočteno včera nad ránem - ty kruhy pod očima fakt stály zato!

22.02.2015 5 z 5

Karkulín ze střechy Karkulín ze střechy Astrid Lindgren

Tuhle knihu jsem četla až nyní, se sedmiletým synem. Jeho velmi bavila, hodně se nasmál. Mě chvílemi až trnulo, jaký je Karkulín zákeřný, ulhaný, protivný hamoun a závistivec. A Ben se nechává utiskovat. Já tomu nerozumím, ale syn je příběhem nadšený a hláška "klid, jenom klid" se u nás rychle ujala :-)

16.09.2014 3 z 5

Dům drobných radostí Dům drobných radostí Colette Vivier

Nádhera..Riquet chytne za srdce a tetu Mimi by člověk nejraději přetáhl potěhem. Krásná kniha, kterou jsem četla s dětmi až teď, v dospělosti, přesto měla co říct nám všem.

06.06.2014 5 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Sérii nečtu popořadě, ale jak mi který díl přijde pod ruku. Až tak moc to ničemu nevadí. Nějaké odkazy na minulost sice jsou, ale nic, přes co by se nedalo přenést, pokud jste předchozí knihy nečetli.
Tato je velmi dobrá. Nádech tajemna, záhadná zmizení, Rakerova neuvěřitelně rychlá práce, kdy je vyřešeno během několika dní, nechutní záporáci. Vše, jak má být.

10.01.2024 4 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

Série se mi líbila celá, ať už první díl, taková lehká, odpočinková, zábavná četba, tak i ten druhý, povídkový, skvělý. Některé povídky napínavé, dramatické, jiné zas zábavné. No a tento díl třetí, ten už je hlubší, více ponurý. Jeho obsahem je převážně válka. Tak skvěle napsaná, že má člověk pocit, jako kdyby stál po boku válečníků na hradbách v Dussu, jako kdyby s felčarem ošetřoval raněné ve sklepích tvrze. Co mě velmi příjemně překvapilo - některé události, resp. záměry hlavních postav se zdají jako předem jasné. Jako kdybych se díky zkušenostem z předchozích dílů odvážila odhadnout vývoj a snad i výsledek konkrétních plánů. Ale ono ne, ono to vůbec není tak snadné a růžové, naopak, snahy o zvrat v bojích jsou často plné nezdaru. Tato kniha je plná bolestných ztrát, bolesti a loučení. Je absolutně skvěle napsaná, čtivá, zatáhne vás do svého světa jako nic. Nezapomenutelný příběh.

14.08.2023 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Celou dobu jsem měla dojem, že čtu takový slabší mix Hraničářova učně a Zaklínače. Jenže o čem taky pořád psát, aby to už někde nebylo... Mě se líbilo moc. Jak už jsem psala, že pro mě byl příběh slabší odvárek jiných, tak na druhou stranu bylo fajn, že se tak nějak dopředu "ví", že vše dobře dopadne, bez nějakých extra velkých nervů a stresu. Hvězdou knihy je Minangard. Já mám na tyhle týpky prostě slabost a člověk se párkrát opravdu od srdce zasměje. Co mi vadilo...zdrobněliny při oslovování, hodně málo propracovaná postava Cuchenana, někdy až moc lehounce překonané potíže a problémy. Naopak moc mě bavili nadpřirozené bytosti, hlavně lesní potvory jsou boží. Kniha se čte "sama", děj svižně ubíhá a nebýt pár peprnějších sexuálních pasáží, byla by to velmi vhodná fantasy pro děti.

28.06.2023 4 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Pecka. Naprosto mě uchvátila Stricklandova dějová linka. Veterán z Koreje, patologicky závislý na svém nadřízeném, který ho zvráceným způsobem využívá k provádění těch nejhorších zvěrstev a kterého začne v průběhu času nenávidět, touží se vymanit z jeho vlivu, ale zároveň to nedokáže. Na první dojem tvrďák jdoucí doslova přes mrtvoly, na stranu druhou od přírody duševní mrzák, kterého válka "načala" a dlouhý pobyt v Amazonské džungli psychicky dorazil. Pasáž se supem mluví za vše.
Zajímavý byl náhled do života jeho manželky, uťáplé, nešťastné, odvážné a rozkvétající.
Co se týká příběhu Elisy, rybího muže, lidí kolem nich...je to pohádka. Příběh o krásce a netvorovi (film jsem neviděla, představivost dělá své :-)), má vše, co má taková pohádka mít. Padouchy, hrdiny i neskutečně kýčovitý a zároveň kouzelný konec.

15.05.2023 5 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

Jsem malinko na vážkách, jak hodnotit poslední díl. Takže to rozdělím. První část, která se odehrává na Islandu, který je oproti jiným městům celkem dost v poho, mě přiznám se moc nebavila. Moc jmen, islandských jmen :-D, rozmělněný děj, hodně řečí a sem tam nějaká akce. Druhá část oproti tomu celkem slušně frčí. Vesnička s rozmanitou nabídkou masa je skvělá, asi nejlepší pasáž knihy.
Celkově sérii hodnotím jako špičku. Perfektní nápad, spojit destrukci planety lidmi samotnými s mimozemskou invazí, únik nad povrch, když už se to nestihlo na jinou planetu, rozdílná prostředí měst v oblacích. Suprově napsané mužské postavy, ženské se mi zdály malinko ploché. Jako mínus vnímám minimální prostor věnovaný branám. Cestování v čase je jen tak lehce zmíněno a přitom by z něj šla vytvořit další parádní zápletka. Jak už tu bylo řečeno, další díly by byly víc než vítané.

17.04.2023 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Knihy ze série nečtu popořadě, ale jak se mi dostanou pod ruku. Tuto řadím zatím mezi nejlepší. Od prvních vět svižná, čtivá. Poměrně dost napínavá. Pasáže s ťukáním a škrábáním nehty na dveře jsou prostě prima fajn strašení. Jediný můj malý osobní problém, po vykreslení vzhledu Brana mi automaticky před očima naskočil Johnny Depp jako Barnabas z Temných stínů :-D

23.02.2023 5 z 5

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

Tuto knihu jsem četla někdy před 30 lety a teď se mi náhodou dostala pod ruku. Překvapilo mě,jak moc si z ní pamatuji. A i po takové době jí považuji za jednu z nejlepších sbírek sci-fi povídek, které jsem četla.

28.12.2022 5 z 5

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Čtení na pohodu, které fanoušky Hraničáře prostě potěší. Taková milá vsuvka pro zpestření.

04.10.2022 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Detektiv Poe se jeví jako konečně "normální" vyšetřovatel. Není to ani hezoun, ani hora svalů, ani génius s IQ na hranici měřitelnosti. Sympaťák, který se ale zatím před čtenářem spíš ukrývá. Veskrze skvělá je Tilly, právě ona je tahounem celého příběhu. Ten je nicméně poměrně nudný. Úvod je poměrně slibný, nicméně pak děj sklouzává do vyšetřování formou analýz a rozhovorů. Motivace padoucha pochopitelná, vlastně je mu třeba fandit, bohužel závěr, tedy vyšetření případu opět nabral směr ke dnu. Za mě průměrná krimi.

14.04.2022 3 z 5