Petrasuvicka Petrasuvicka komentáře u knih

Katova dcera a černý mnich Katova dcera a černý mnich Oliver Pötzsch

Na 4,5*
Něco z dravosti prvního dílu tady chybělo, přesto je i pokračování Černých mnich super dobrodružnou podívanou. Loupežnická linie mi připoměla Hospodu ve Spessartu, templářská zase posledního Indiana Jonese.
Nicméně, jako čtenáři mi přijde docela vtipný fakt, jak téměř všechny postavy do jedné mají vždycky tušení, že už to či ono někde slyšeli, četli, viděli, a nemůžou si sakra vzpomenout kde! A je to tam tak často, že už se musím smát. Stejně jako Simon a káva. Na to, že je to exotický artikl, co stál nemalé peníze, ji rozlévá poměrně často :D

28.09.2021 4 z 5

Den, kdy jsem zahlídla lásku Den, kdy jsem zahlídla lásku Josie Silver

Anotace je zajímavější než obsah. Po pár stránkách jsem okamžitě začala přeskakovat dál. Nemastné, neslané a plné klišé. Spolubydlící nej kamarádky, hlavní hrdinka je ta neprůbojná, kamarádka ta skvělá, nádherná. Všichni chtějí dělat samozřejmě v magazínech a televizi, jako by na ně čekali s otevřenou náručí ve všech velkých značkách. Zbytečné rozpatlávání okolí do podrobností - jako o madam s lupy se tam toho píše tolik, že jsem ztratila chut pokračovat.
Takových románů podle stejné šablony už mám dost.

17.09.2021

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Akční, čtivé! Taková katovská, napívaná detektivka ze 17. století. Krvavější než Čachtická paní. Plus a malé překvapení pro mě je příbuzenství autora s katovskou dynastií. Co se týká katovství, čarodějnictví a dění v Bavorsku... je to pro mě nové a dosud nepropátrané téma. Takže přínos a plus i v tomto směru. Dobré, dobrodružné čtivo s bonusem nějakých nových znalostí.

17.09.2021 5 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Chytne a nepustí od první stránky. A myslím, že i ty čtenáře, kteří nemusí příliš středověk či českou historii raných knížectví.
Někde tu v komentářích padlo, že je to takové jako Hry o trůny. Já bych řekla, že si tu spíš na své přijdou milovníci seriálu Vikingové. Takový princ Henning, to je vlastně Ivar, akorát s rozdílem, že Henning může normálně chodit :). Tugumír je vysloveně jako seriálový kněz Athelstan. I on narážel na střet víry pohanů a křesťanů, měl zmatek, k jakému náboženství se přiklonit a tak dále.
Rozhodně skvělé, napínavé čtení. Ve druhé části trošku těžkopádnější kvůli přemíře jmen a postav, ale to by bylo tak na odebrání půl hvězdičky.
Těším se na další díly a doporučuji.

12.09.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Tohle byla krása. Užívala jsem si to. Margery s Alici mi připomínaly dvojici Nicole Kidman a René Zelweger z Návratu do Cold Mountain. U Margery je navíc trocha Scarlette O Harove a Erin Brokowich. Celé prostředí mi pak dokonale připomnělo Zemi bez zákona, kde nebyla nouze o ilegální paliče a venkovské křupany.
Pro mě je tahle Moyesová společně s Divkou, již jsi tu zanechal jedna z nejlepších, tím spíše po ne zrovna zdařilém Zakázaném ovoci. Pojízdná knihovna je poněkud neotřelé a neznámé téma, takže je román i docela poučný. A vlastně i chybě řazený. Vůbec podle mého nepatří do červené knihovny. Historické a společenské ano, ale místo v regálech vedle Shanon Drake nebo Steelové si nezaslouží.

27.08.2021 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Taky by se to dalo nazvat příběhem o dvou psychopatech a jejich obětí. Velmi čtivé a napínavé. Skvělé je, že se autorky nevyzivaji v detailech toho, co se mezi postavami dělo. Možná ale tohle je i fakt, že kniha působí psychotickými a zvráceným způsobem. Fantazie čtenáře je kolikrát silnější než autorem naservírováne hrůzy :-)

22.08.2021 5 z 5

Nový začátek Nový začátek Marie Lacrosse

Lepší, čtivější a zajímavější než první díl. Přestože to obsahuje pár klišé a předvídatelných rozhodnutí hlavních postav. Podmínky dělnické třídy, přádelny... to všechno bylo zajímavě a dost realisticky vylíčené! A tak to má u pokračování být.

18.08.2021 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Milovníci koček si to jistě užijí naplno. Nicméně je milou formou podané několik základních pravd a stavebních kamenů nejen buddhismus, ale celkově života obecně. Kdyby se podle toho lidstvo řídilo, patrně bychom se ocitli v nirvaně mnohem dřív.

30.07.2021 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Jak se naivní, křehká, nesebevědomá princezna bojovnice Xena podívala do Japonska, aby vyřešila školní trapas na úrovni bravíčka. Pubertální, naivní romance na pozadí turistického průvodce Japonskem. Nic to nevypoví o kultuře nebo snad čaji, bohužel i to někteří čtenáři očekávají. Kdo chce něco vědět o skutečném Japonsku - Suši v duši.

21.07.2021 2 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Díky Changové a náhledu do mysli rodících se komunistů, zarytých a přesvědčených či pochybujících komunistů, teprve umožní Čínu zdánlivě pochopit. Nikdy to nemůže být svobodná, demokratická země. Čína a její obyvatelé budou vždy obětí vlastní naivity, strachu, slepé poslušnosti a naprosté oddanosti vštěpované tradicí.
Co se týká knihy - je velmi obsáhlá. Někdy matoucí. Čínská jména velmi podobná. Místy je to těžkopádné a je potřeba některé pasáže číst víckrát, aby je čtenář pořádně pochopil. Nicméně neobyčejně zajímavá a děsivá zpověď.

15.07.2021 4 z 5

V bouřlivých časech V bouřlivých časech Marie Lacrosse

Hlava vinařství je prostě sketa, takže do všeho vždy hodí vidle pokaždé, když si čtenář myslí, že už se situace vyřeší. Zvraty tedy létají zprava, zleva, na vinařství i na bojišti. Čtivé a nečekaně drsné a syrové v pasážích popisujících Prusko-francouzskou válku. Nicméně plné klišé. Zámožný synek ze společensky uznávané rodiny a služka, a k tomu to ostatní. Palec nahoru za přehledně rozdělené úseky v rámci jednotlivých kapitol.

14.07.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Moje první Mornštajnová. Depresivní, čtivá a smíchaná z Dítěte číslo 44 a Rudé volavky, a mimo jiné je i tak trošku "sci-fi" alternativní historií České republiky s (dejme tomu) jiskřičkou naděje na konci. Ovšem, je to velmi uvěřitelná alternativa a s největší pravděpodobností i velice reálná, pokud by se tehdy nepovedl převrat.

Na každý pád, současnost nevypadá úplně růžově, řada z nás si svobody a demokracie přestala vážit. Aby tohle jednoho dne opravdu nebyla realita.

30.06.2021 5 z 5

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Očekávala jsem asi něco jiného, cosi ve stylu Doktora Martina (kde česká i britská verze jsou povedené). Nicméně je to laskavá knížka s pozvolným vyprávěním a postavou O'Reillyho, jak ušitou pro Jana Wericha. Alespoň já jsem ho v něm viděla od první stránky.

04.06.2021 3 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Je to už delší dobu, co jsem Kastelána četla. Je to dost jiné oproti Aristokratce. Dílem duchařina, dílem psychologická sonda do duše kastelána. Myslím, že primárně se necílilo do prvoplánového humoru jako u Aristokratky, což mi nevadilo. Svým způsobem se mi to líbilo. Ale totálně mě vytáčí ten otevřený konec! Buď příběh dokončím, anebo ho nepíšu! :D

01.06.2021

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Vlna zločinnosti mě spíše obešla. Znuděná zmateným chaotickým "humorem" a vyprávěním jsem knihu odložila. Královský dvůr se vrátil do starých kolejí a vše napravil. Tichá v Nizozemsku je fakt 'psycho' :D

01.06.2021 4 z 5

Vážka Vážka Leila Meacham

Napínavé, čtivé. Ale je to plné amerického klišé a nabubřelosti - američtí agenti krásní, inteligentní, mladí a naivní, když si od začátku počínají tak, jako kdyby byli neodhalitelní. Francouze, kromě těch spolupracujících s OSS, vykreslila jako nejhorší udavačskou spodinu a naproti tomu tam vrazila celou řadu vlídných a mírumilovných, a hlavně bezmezně geniálních, nacistů. Nadšení a ohromení mohou být leda čtenáři, kteří na válku pohlížejí romantickýma očima.

26.05.2021 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Je mi líto, ale mně se Dědina fakt nelíbí. Málokdy můžu říct o knize, že se mi fakt nelíbí. Možná je v tom i autorčino umění - popsala první dvě postavy tak dobře, že je nenávidím, nelíbí se mi, hnusí se mi. Jenže se mi příčí číst zbytek Dědiny dál. Bohužel, Dvořáková mi silně připomíná Třeštíkovou. A té nemohu přijít na jméno.

10.05.2021 1 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Krásné, pestré, vrstevnaté. Je v tom tolik lyriky, popisů Francie a spousta neotřelých slovních spojení. Ovšem - chybně tuto knihu knihovnice zařazují do romantických regálů. Tohle je úplně něco jiného! Je to vtipné, filozofické... těžko popsatelné a uchopitelné. Nečte se to snadno, na každé stránce máte tolik polemiky a úvah, že se to jen těžko stráví. Ale stojí za to.

10.05.2021 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Popravdě jsem docela zklamaná. Dánsko jako takové bylo popsáno hezky. Vadily mi ale chyby! Stylistické, ve větných stavbách a obratech, které někdo použil špatně nebo nepřesně. Pominu-li však gramatiku, je to kýč jak bič se všemi romantickými náhodičkami, bez špatného konce a s dávkou kosmického štěstí a happy endu pro všechny postavy.

03.05.2021 3 z 5

Nedočteno. Z knihy jsem měla dojem, že je to vlastně jen prezentace vyčůraného Pražáčka, který zneužívá pohostinnosti místních, kteří ryjí bídou pusou v zemi. Zajídal se mi ten způsob. Jinak vtipná přirovnání má, to ano.

16.04.2021 2 z 5