Petrasuvicka

Nebe nad PerninkemNebe nad PerninkemŠtěpán Javůrek

Kam příběh směřuje, a co se nejspíš na konci dovíme, je jasné už od první stránky. Hodně mi vyprávění životních cest hlavních postav připomnělo Stanici odložených lásek od Körnerové. Shodou okolností i tam se objevovalo prostředí medicíny. Bohužel ale byl její příběh čtivější, poutavější. Tady jsem se od půlky začala trochu nudit, děj u Petra se vlastně opakoval, sice ve spirále a eskaloval, ale byl více méně stejný a předvídatelný. Už jsem se pak těšila, až dočtu.

předevčírem

Ďábel v zrcadleĎábel v zrcadleJuraj Červenák

Já tohle trio miluji. Vzájemné špičkování mezi nimi mě neuvěřitelně baví, stejně jako celý příběh protkaný akci, dobrodružstvím a napětím. Vše funguje jak má. Od začátku této série mám ovšem dojem, a musím se tomu smát, že notář Barbaric nějak často zvrací :-D

Clařino tajemstvíClařino tajemstvíFrançoise Bourdin

Zvláštní jev... Má konec i nemá (doteď jsem netušila, že má rodinné melodrama pokračování), bylo to o ničem i o něčem, avizované tajemství průhledné jak cterstve umyta okna, ale paradoxně jsem se od toho nemohla odtrhnout. Ale vzhledem k tomu jak to 'skoncilo' a že to je knížka, která mi nic moc nedala... Víc dát nemohu. K dalšímu dílů se nechystám, ale autorku nezatracuju! :)

NeviditelníNeviditelníVlastimil Vondruška

Jako čtenáři, nezatíženému Vondruškovym historickým já, jelikož je to moje první kniha od něj, jsem nadšená i zděšená. Od prvních stránek mě mrazí a hltam dej s čistou hrůzou.
Roman poukazuje na všechny aktuální trendy, potažmo nešvary dnešní společnosti. Hyperkorektnost, genderova vyváženost, co se už dnes nesmí, protože to je sexistické nebo rasistické, přelidnění, očkování, konspirace...
Je to nová "Orwellovka", mix 1984, filmů Equilibrium, Sedm životu (ne ta sladarna s Willem Smithem, ale scifi řešící přelidnění planety), Sexmise, možná trošku i Minority Report a mnoha dalších. Navíc většina věcí odráží o skutečný život v Severní Koreji, u níž jsem taky měla pocit, že se prodiram sci-fi...
Za mě opravdu dobrý kousek.

K čemu ženy mají mužeK čemu ženy mají mužeRené Melichar

Fakt jsem se zasmála! Některé části obzvlášť, protože mi zkrátka mluvil z duše. Navíc můj manžel vede podobné humorné poznámky, ovšem na rozdíl od pana Melichara naštěstí nemá obě ruce levé :) :D. Zábavná jednohubka, svačinka mezi středověkými detektivkami a řezničinou.

Znamení hadaZnamení hadaH. M. Körnerová (pseudonym)

A tady to končí? Ach jo. Potřebuju ještě jeden díl a více Thierryho :). Tahle série se povedla (stejně jako Kočár do neznáma), romantika a dobrodružství v poměru 20:80, jen ten konec zase ustrelila stejně jako u Heřmánkového údolí, jako by jí to už nebavilo, tak to vzala hopem. Nic to však neubírá na kvalitě čtenářského zážitku.

Rok delfínůRok delfínůS. Lark (pseudonym)

První polovina bylo jedno velké protočení očí a mraky nudných pasáží, které se jistě daly zredukovat. Laura je nicméně zářným příkladem lidí, kteří se vdávají, žení a mají děti příliš brzy, protože pak zjistí, že si nic neužili a najednou neví, kam zarazit a co se sebou. Takže mě její chování vlastně nijak nepřekvapuje.
Co se týká děje jako takového a čtivosti, druhá polovina byla lepší, třebaže zpárování Laury s mužským protějškem bylo průhledné od přesunu na Nový Zéland. Lauru chtěl vlastně každý, kdo se na ni podíval a těch chyb v textu... to se v jedné knize hned tak nevidí.
Jednou stačilo. Ještě si rozmyslím, jestli dám autorce šanci

Krev prvorozenýchKrev prvorozenýchJuraj Červenák

Ještě lepší než první díl! Vtipné, napínavé, krvavé. Jizda od první stránky, někdy je to takový fofr, že se místy ztratím a musím se pár řádek vrátit Těším se na další, a ač je to divné, Jaroš mi přirostl k srdci.

Znamení JednorožceZnamení JednorožceH. M. Körnerová (pseudonym)

Taková historická jednohubka! Svižné, romantické a překvapivě i dost akční!

Skříň plná DioraSkříň plná DioraNatasha Lester

Ačkoli se ze začátku zdá román o britských pilotkách jako romance s naivním pohledem na válku (což bylo v případě Vážky, kde mě tenhle fakt nebeytčně vytáčel), nakonec se vše změní. Abych se vyhnula spoilerům, řeknu jen jedno slovo, Ravensbrück. Poslední kapitoly pak byly opravdu nabité. Emocemi, silným příběhem. A ačkoli nemám u knížek ve zvyku brečet nebo slzet, tady jsem se u posledních stránek skutečně dojala.

Mrtvý na Pekelném vrchuMrtvý na Pekelném vrchuJuraj Červenák

Můj první Červenák, kapitán Stein, Jaroš a spol.
Jejich charaktery a propojení mě opravdu baví, funguje mezi nimi knížní chemie a místy jsem se musela při jejich dialozích i zasmát.
Teď ke knize...
Slušná řezničina od první stránky. Ale navzdory dobře vystavěné zápletce jsem ze začátku měla problém se začíst. Spousta pro mě neznámých pojmů a mohamedánských titulů, dost slov jsem si musela dohledávat, protože je autor v textu nijak nevysvětlil. Rozhodně to chce soustředění, člověk se zamyslí nad něčím jiným, minou dva řádky a okamžitě se ztratí :D.

Zvyknout si na KorfuZvyknout si na KorfuHana Anthi

Řecko miluji, myslím si, že ho "znám", ale možná jen jeho moderní verzi. Vyprávění paní Anthi tak pro mě bylo v mnohém překvapivé, šokující a prostě řecké :). Spousta záležitostí k Řecku a Řekům patří, na to se musí opravdu jen zvyknout.

Osudy porodní bábyOsudy porodní bábySabine Ebert

Čtivé, skvělé, ale musím se smát, kolik chlapů bude z Marty ještě mimo :D, za chvíli mi na to nebudou stačit prsty na obou rukách. Christian má taky svoje úsměvné momenty, protože je evidentně lepší než Rambo a Terminátor dohromady. Nic to ale nemění na tom, že se to sakra dobře čte.

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Dobré. Stručný sloh mi nevadil, naopak jsem ho docela vítala.
Ale...
Musím opravdu souhlasit s mnohými komentáři níže. Některé záležitosti hlavního hrdiny v Osvětimi jsou skoro sci-fi. Vzhledem k tomu, že mám z téhle tématiky docela načteno, jsou jisté záležitosti prostě mírně řečeno přitažené za vlasy. Ale s tím se musí srovnat každý čtenář sám, někomu to možná nepřijde a nechci vypichovat konkrétní věci, abych zbytečně nespoilerovala.
Tentokrát za 3, sice jsem na toto téma četla hůře stravitelná díla, ale nějak se nemůžu smířit s absurdním a nelogickým štěstím slovenského tatéra...

Tajemství porodní bábyTajemství porodní bábySabine Ebert

Drsné, čtivé, napínavé. Tuto dobu bych zažít nechtěla. Román mimo jiné dokazuje to, že žena to neměla vůbec jednoduché. Tím spíše pohledná a inteligentní. Ve vší té bídě a zmaru je ovšem jedna věc úsměvná, a to postava Christiana, který je vlastně je takový král Miroslav, který dělá zkrátka všechno strašně poctivě a férově. Na každý pád doporučuji, především těm, kteří si oblíbili Katovu dceru. Těším se na další díly.

Čas vlčích mákůČas vlčích mákůCorina Bomann

3,5* - zakokrouhleno na 4*.
Moje první kniha od této autorky, velmi mi sedl její styl psaní. Děj pěkně hrnula vpřed, bylo to milé, příjemné vyprávění dvou dějových linií, které se na konci pěkně spojí. De facto jde o tuctový děj, podobný spoustě jiným, ale momentálně mi to prostě sedlo! :) Určtiě doporučuji a k autorce se brzy vrátím.

Nebe nad KilimandžáremNebe nad KilimandžáremL. Bach (pseudonym)

Zklamání a nechut pokračovat. Na knihu jsem se těšila kvůli Africe, ale nepřehlodam ani 100 stran. Nuda, rozvleklost, unikající dejnv haldě podrobného a nepodstatného balastu. Nevím, jestli je to jen chyba výběru knihy, nebo autorky jako takové, protože tohle je první věc, co jsem si od ní vzala. Bohužel na dlouhou dobu taky poslední. Pokud Afriku, tak Barbaru Woodovou.

Katova dcera a prokletí moruKatova dcera a prokletí moruOliver Pötzsch

Povedené, napínavé a zamotané jako vždycky. Opět se ukázala skvělá práce autora na reáliích a podkladech. Vždycky se dozvím něco nového. A pak je super, že s každým dílem zapojuje další členy rodiny a vždycky nechává prostor pro nějaké pokračování. Jen jsem tentokrát nedala plný počet, ale spíše vlastní čtenářskou chybou, protože jsem se s knížkou párala déle než obvykle. S Kuislovic rodinou jsem v podstatě strávila půl roku, úplně vkuse na jeden zátah jsem sérii sice nedala, přesto jsem ráda, že jsem se dobrala prozatimního konce a na chvíli, tedy do devátého dílu? :) :D, si od nich odpočinu.

Svědectví o životě v KLDRSvědectví o životě v KLDRNina Špitálníková

Je těžké k téhle práci vytvořit komentář. Jestli smeknout před těmi, co se jim povedlo utéct, před těmi, kteří zvládají žít v tom, co tam existuje. Nelze popsat ani to, jak je těžké si představit, že tyhle absurdní informace nejsou vymyšlené, ale skutečně někde platí.

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Potřebovala bych půl hvězdičky, tentokrát se mi hodnotí nelehko. Hotýlek je typická, a zároveň netypická Mornštajnová. Děj plyne jako řeka a ukazuje, že člověk míní a bůh - dějiny a komunisti mění. Osudy všech členů rozvětvené rodiny ukazují, že většinou se dá zvládnout vše, i když to na první dobrou nikdy tak nevypadá. Netypicky jsem u Mornštajnové poprvé zaznamenala v úsměvnost i vtip, na který u ní nejsem zvyklá. O to víc mě překvapil a pobavil. I tak jsem s Hotýlkem bojovala víc, než jsem čekala. Často jsem se nudila a hledala rozptýlení od čtení.

Katova dcera a Rada dvanáctiKatova dcera a Rada dvanáctiOliver Pötzsch

Pecka! Krásně propojení všech postav, nahlédnutí pod pokličku bezectného cechu. Až do poslední stránky napínavé a jako třešnička na dort - má to svým způsobem happy end! Juchů! :D Těším se na další.

Ohnivý ptákOhnivý ptákSusanna Kearsley

Prvních 80 stran jsem měla radost, že je Ohnivý pták lepší a čtivější než Zimní moře. Jakmile se ale začalo s historickou dějovou linkou, byli jsme tam, co se Zimním mořem. Nudné dialogy po většinou o ničem, zmateně popisované příbuzenské vazby, takže nakonec vůbec nevíte, kdo je jak s kým příbuzný, nové postavy v historické části jaksi nekontrolovatelně přibývají, obvykle s dalšími chaotickými příbuzenskými vztahy. A to příšerné BA... Líbilo se mi akorát, že se děj odehrává v mém oblíbeném Petrohradu. To jediné stálo za něco.

Katova dcera a hra se smrtíKatova dcera a hra se smrtíOliver Pötzsch

Nevím, zda je to pravidlo, ale liché díly excelují na 5* a sudé "jen" na 4* :)
Rozhodně to byl zajímavý pohled do jiné části Bavorska i oblasti pověstí. Akční, napínavé a dokazující, že zfanatizovaný dav je více než nebezpečný. Plus oblíbená třešnička na knize v podobě turistického průvodce s tipy na hezké výlety. Teprve díky katovským příběhům jsem našla chuť poznávat Bavorsko :)

15.12.2021

HanaHanaAlena Mornštajnová

(+ SPOILER) Neuvěřitelě smutné a čtivé. Je paradox, že nejlepší, nejčtivější knihy jsou o lidském utrpení, přesto - možná trošku spoiler - jsem se při čtení i po něm nemohla a nemůžu zbavit dojmu, že karma funguje. Za Haninu sobeckost. Přesto to, co se jí stalo a musela vše vydržet, by neměl zažít nikdo.

03.12.2021

Zimní mořeZimní mořeSusanna Kearsley

Tohle byl přehmat. Už kdysi jsem po knize sáhla a vrátila, věděla jsem proč. Podruhé jsem sice došla na konec, ale byl to očistec. Krkolomně napsané, nudné... Nápad propojení současné osoby a minulého života, dobrý, to mám ráda. Ale takhle ne! Proboha, nudněji a nezáživněji se to snad pojmout nedalo. Historická linie i současná mohou konkurovat uspávačům hadů.

29.11.2021

Katova dcera a ďábel z BamberkuKatova dcera a ďábel z BamberkuOliver Pötzsch

Po trochu pokulhávajícím - respektive trochu moc absurdním čvrtém díle - byla tohle pecka. Po prvním díle druhý nejlepší ze série. Temné, akční, napínavé a začátek je opravdu laděný skoro až hororově. Líbí se mi, jak autor zapojuje všechny členy katovské rodiny a s každým díle je rozvíjí tak, jak stárnou. A opět hezký bonus na konci v podobě průvodce po Bamberku. Dobré tipy na výlety.

25.11.2021

Tak daleko, tak blízkoTak daleko, tak blízkoMichaela Zindelová

Ctive, zajímavé. Nicméně Tereza byla dosti naivní a krátkozraká,už jen Leovo znamení Lva naznačovalo, že přesně takhle se bude chovat. Stejného člověka, taky Lva, jsem poznala tady. Při čtení to do jisté míry bylo maličké deja vue. Na každý pád poučné. Ale autorka, i další co s vzaly cizince, dokazují, že zkušenosti a některé životní pravdy jsou zkrátka nepřenosné. Musí se holt zažít.

10.11.2021

Druhé královstvíDruhé královstvíRebecca Gablé

Přestože je téma Vikingů mně velmi blízké a těsila jsem se na knihu, tak se mi paradoxně mnohem víc líbila Rebečiny Hlava světa :) To však neznamená, že je Druhé království horší či méně čtivé, ovšem je dost podrobné a pro spoustu jmen občas matoucí. Doporučuji obojí.

06.11.2021

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Smutné a krásné, jen mi na konci připadalo, že už to chce mít Körnerová s Annou nějak dořešené, tak ejí životního příběh nějak kvapem dohnala k cíli. Ale nijak to neubírá na čtivosti. Heřmánkové údolí je opět důkazem, že komunisti jsou čisté zlo a 50. léta musela být pro mnohé utrpením. Chudák Pavel. A další.

20.10.2021

Katova dcera a král žebrákůKatova dcera a král žebrákůOliver Pötzsch

Masakr. Kromě toho, že mrtví tam padají jak mouchy, je děj velice dobře propracovaný, taky pěkně zamotaný a překvapivý v mnoha ohledech. Třeba v tom, co Jakob všechno dokáže přežít :D :) Dokonce mám chuť se podívat do Řezna, takže se mi líbí autorův bonus v podobě "turistického průvodce" na konci každé knihy.

17.10.2021