petr_ petr_ komentáře u knih

Potíže s mírem Potíže s mírem Joe Abercrombie

Trochu mě to připomnělo autorovu knihu Hrdinové, kde se bojuje a výsledek veškerý žádný. Větší část příběhu zabere příprava povstání a čtenáře napadne, že bude odlišný od očekávání původců. Kolik úsilí jsou lidé schopni vynaložit na to, aby nadělali tolik škody a tak málo získali.

Problémy ve velké radě dosti názorně ukazují, jaké její členové mají priority při rozhodování, což je dnes, když sleduji vnitropolitické události a sociální průzkumy velmi aktuální. A pokud se někdo špatně rozhodne, ke které straně se přidá, může také špatně skončit. Ale o tom vlastně politika je, a nemá jenom vítěze.
Jak se tak dívám, tato série má další díl po kterém se také poobhlédnu. Konec této knihy o čem bude leccos napovídá.

28.12.2022 4 z 5

Ohnivá mise Ohnivá mise Jana Pažoutová

Uf byla to pro mě dřina knihu dočíst, ale stálo to zato. Tuto knihu jsem musel číst po kouskách, protože některé části popisují věci, s kterými bych se nerad někdy setkal a na mě dosti emočně působily.
Ať už jde o popisy vojenských operací, nebo samotný požár Prahy, nebo o popisy výslechů zajatců a v neposlední řadě i důsledky pro jejich rodiny. Je vidět, že autorka má prostudované historické dokumenty a dovede popsat dobové reálie.

24.12.2022 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Tuto knížku jsem si půjčil, a když mi přišla do ruky, zjistil jsem, že čtená verze je na portálu Českého rozhlasu, takže jsem si poslechl čtenou verzi. Tento text je napsán s rafinovaností řeckého dramatu, ačkoliv se jedná o vyprávění Benedikta i jeho úvahy o životě jeho předka Gregora Mendela. Čtenář si díky této knize dokáže představit Brno v době Mendela, jeho vědecké úsilí i důvody, proč jeho práce ve své době nebyla pochopena ve světě. Já, když jsem se jako student učil biologii a Mendelovu genetiku, jsem byl toho názoru, že tato práce nebyla dostatečně publikována, ale z tohoto příběhu vyplývá, že Gregor Mendel udělal vše co mohl, aby svoji práci dostal do širšího povědomí, ale díky nepochopení okolí se mu to nepodařilo. Protože autorovým oborem byla biologie, tak trochu opomíná to, že Mendel byl dobrý matematik a jeho práce v oboru meteorologie byly známé už ve své době.
V knize je také hezky popsán vývoj klasické (Mendelovy ) genetiky v genetiku moderní vlastně v molekulární genetiku. Velice tvrdě konstatuje problémy eugeniky od jejích prvopočátků až do dnešní doby její tržní konzumace.
Tím, že příběh popisuje intimní život Benedikta, také reflektuje problémy postižených lidí a vykresluje životní problémy takových lidí, s kterými se potýkají . Vlastně tento intimní život jak Benedikta a trochu i Gregora zvyšuje dramatičnost celého děje.
V tomto příběhu je uvedena celá řada dalších souvislostí, které nám v dnešní době často unikají a které jsou velmi poučné.

21.12.2022 5 z 5

Válečná štěstěna Válečná štěstěna Patrick O'Brian

Tímto dílem jsem zklamán, protože mi tam chybí trochu živější děj (možná na konci). Ale jinak mi to přijde jako snůška společenských drbů. Chybí mi tam historické souvislosti i když je to možná tím, že jednotlivé díly čtu tak jak se mi dostanou do ruky a ne po pořádku. Řekl bych však že to je spíše chyba autora, protože jednotlivé díly by měly představovat jednotlivé alespoň trochu ucelené příběhy.
Tato kniha se mi četla velmi obtížně, protože mi vůbec nedávala smysl o čem je. Proto snižuji ohodnocení.

19.12.2022 2 z 5

Velitel šalupy Velitel šalupy Patrick O'Brian

Zajímavá knížka o britských námořnících v době napoleonských válek. Zajímavě popisuje poměry v námořnictvu, od popisu mužstva, lodí ale i činností , které jsou s tím spojeny. V podstatě každý kapitán, pokud se ujal velení na lodi šel se svojí kůží na trh, protože pokud nesplnil očekávání nadřízených, tak měl po kariéře a tím přišlel i o živobytí, nebo mohl skončit u soudu. A nadřízení , stejně tak lidé odpovědní za vybavení a zásobování jim to nikterak neulehčovali. Proto se jednalo o samostatně se rozhodující lidi, kteří měli velké pravomoci, a ještě větší zodpovědnost.
Kniha obsahuje zajímavé popisy výcviku mužstva, ale i popisy každodenní činnosti kapitána a jeho mužstva na lodi.
Příběh také obsahuje mnoho pro nás možná nezajímavých popisů a dialogů, ale nejsme Britové, abychom rozuměli všemu, co je zajímavé pro ně.

15.12.2022 4 z 5

Podzimní trůn Podzimní trůn Elizabeth Chadwick

Musím obdivovat popis historických událostí v období Eleonory a Jindřicha, i když si nejsem jist, jestli autorka, nešla v tendencích nadržovat Richardovi, a Jana popisovat, jako intrikána, neboť co si budeme namlouvat, ale všichni jsme četli Waltera Scota a viděli pár filmů o Robinu Hoodovi, kde je Jan popisován jako ten zlý a špatný.
Je však dlužno uvést, že Richard byl bojovník, a svojí výpravou do Jeruzaléma a poté zajetím u císaře vlastně ruinoval anglické hospodářství a Jan se snažil pragmaticky, toto vše uvést do pořádku a neměl to vůbec jako král lehké.
Ale kniha je pěkná, čtivá a zajímavá.

13.12.2022 4 z 5

Napůl ztracený Napůl ztracený Sally Green

Snížil jsem ohodnocení, protože si myslím, že by dva díly úplně stačily. V posledním díle mi přišlo, že se jedná o přemílání témat I. a II. části trilogie a jenom jsem čekal kdy konečně dojde, k nějakému rozuzlení.
Líbila se mi poslední kapitola, která trochu napravila celkový dojem.

09.12.2022 3 z 5

Napůl divoký Napůl divoký Sally Green

Řekl bych, že si příběh i v tomto díle zachovává svoje tempo a poměrně dobře se mi četl. Nezbývá mi než doufat, že v posledním díle vyústí nějaké dobré finále.

07.12.2022 4 z 5

Letní královna Letní královna Elizabeth Chadwick

Eleonora Akvitánská je zajímavou postavou evropské historie. V této knize je velmi pěkně popsáno období, kdy byla francouzskou královnou a jak se stala královnou anglickou. Už jenom tato část jejího života z ní udělala evropskou celebritu, ale jak víme, mnoho životních zvratů jí do konce života ještě čeká. A tak se těším, až seženu následující díl této trilogie.

07.12.2022 4 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Už jsem trochu odrostlý a nejsem mládež, pro kterou je kniha napsaná, ale dobře se mi četla, a tak doufám, že až seženu ostatní díly,tak budou na stejné úrovni a děj se bude dále někam vyvíjet.

04.12.2022 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Tuto knihu bych označil jako slabší, protože při její četbě jsem se trochu ztrácel v ději, který podle mého názoru byl roztříštěný a málo srozumitelný. Občas jsem měl pocit, jako by některé kousky děje chyběly, jako bych je přeskočil, ale když jsem se vrátil v textu, tak jsem zjistil, že jsem nic nepřeskočil.
Jinak téma je vtipné. Možná autor neměl tak dobrý vztah k rockové hudbě, ale dobře popsal hudební pozadí, kde jsou kapely, hudební manažéři, vydavatelé i fanoušci s fanynkama, které házejí po muzikantech nejmenovanými částmi spodního prádla. V příběhu je mnoho vtipných částí, ale chybělo mi jejich včlenění do plynulého děje.

03.12.2022 3 z 5

Drak Drak Conn Iggulden

I poslední díl "Války růží" si zachoval svoje tempo i přitažlivost děje. Pokud jsem se setkal s historií tohoto období, tak to byly jednotlivé výňatky z této historie a nedokázal jsem si tyto jednotlivé střípky dát do vzájemné souvislosti, což se podařilo autorovi této tetralogie. Pravda je že Shakespeare vykreslil Richarda jako hrbatého křiváka, ale musíme si uvědomit, že psal v době, kdy vládli Tudorovci a tak ten popis vypadal podle toho.
Na celém díle je také vidět, jak byla provázána politika Francie a Británie a pokud se něco semlelo, mělo to následky i za průlivem La Manche.

29.11.2022 4 z 5

Bahnitá pole Bahnitá pole Hillary Jordan

Ten lidský příběh mi přijde stále stejný, lidé kteří se angažují pro to, aby byl svět lepší dokokočí svou práci, vrátí se domů, kde je vše při starém. Prďolové, kteří zůstanou za pecí, když vše skončí, najednou vědí jak by měl svět fungovat a dají to těm, kteří něco udělali pěkně sežrat.
Na této knížce mi přijde geniální spojení poválečných událostí, kdy se vojáci vrací ze světa a prostředí bavlníkových plantáží, kde stále vládne KKK. To jsou naprosto přesné protiklady, na kterých jsou zřetelně vidět ubohé stránky civilizace.
Pokud si někdo myslí, že současný svět je lepší, tak to je pouze iluze, protože lidé se tak snadno nemění.

27.11.2022 4 z 5

A dívky mlčely A dívky mlčely Pat Barker

Mám rád řecké báje a mýty zpracované v literatuře, proto jsem si tuto knihu vypůjčil a nezklamala mě. Ukazuje válku o Troju jako válku každou jinou, plnou destrukce, ničení a umírání. Popisuje ji z pohledu zotročených žen, které sloužily řeckým vojákům. Byly to původně svobodné ženy, které se staly otrokyněmi, které věděly, že i kdyby byly osvobozeny, už by nikdy nebyly znovu svobodné a neměly by žádnou budoucnost.
Takové zpracování řeckých bájí se mi líbí, protože dokážou ukázat život z různých stránek života se všemi jeho rozpory. Nejzajímavější je na tom, že už staří Řekové si toho byli vědomi, a tak se nerozpakovali psát na tato témata velmi zdařilá dramata.
Nakonec, ani vítězové z Tróji i když válku po dlouhé době vyhráli nedopadli dobře a po jejich návratu domů (pokud se vrátili), je nečekalo nic dobrého. Navíc pokud jste si přečetli některé literární prameny o Illias, tak se nejednalo jen o válku lidí, ale i bohu jejichž zásahy měnily toky událostí, jako je například popis moru v řeckém táboře.
Dodnes je s podivem, proč takové války vlastně vznikají, když vlastně nijkomu, nic dobrého nepřinesou.

24.11.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Vzhledem k tomu, že tento díl byl plný numerologie čísel 9,5,4 a snahy o zjištění sklenářských tajemství a filosofování o něm. Příběh je méně stravitelný, nežli předchozí díly. Na jeho konci není vlastně nic vysvětleno, ani rozhodnuto, tudíž předpokládám, že autorka plánuje napsat další, i když bych se přimlouval za to, aby jich už nebylo moc.

20.11.2022 4 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Způsob jakým je kniha napsána se mi líbí. I když člověk čte dokumenty výslechů a rozhovorů, přesto je stržen dějem, trochu mi to připomíná Součkovo Cestu slepých ptáků, nebo jinou knihu která se jmenuje Konec agentury Dodo (od jiného autora).
Téma je skvělé a vlastně i aktuální. Co všechno lidé dovedou udělat, když se jim do rukou dostane vyspělá technologie.
Určitě se začnu shánět po dalších dílech.

17.11.2022 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Jednotlivé díly na sebe bezprostředně a těsně navazují což je hlavně vidět na konci této knihy. Líbí se mi, že děj je propracovaný, že se v něm neopakují fakta a že se zase vyvíjí.
Takže nějaké větší hodnocení si nechám na dobu, až přečtu třetí díl.

14.11.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Příběh má velmi zajímavé prostředí i postavy. Přečetl jsem ho jedním dechem a těším se na další části, ačkoliv nemám rád vícedílné fantasy, protože mám dojem, že všichni autoři, kteří píší tento žánr mají ambice napsat dlouhou sérii.
Na příběhu se mi také líbí, že není černobílý, ale snaží se vysvětlit pohled jednotlivých protichůdných stran a tím je zbližovat. Nemám ve zvyku plýtvat hvězdičkami, ale tento příběh hodnotím na plný počet. Doufám, že to vydrží až do posledního dílu.

09.11.2022 5 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Nečetl jsem první díl, pouze jsem viděl zfilmovaný příběh, takže jsem měl představu jak příběh začíná, ale budu si muset první část přečíst, protože knižní vydání, na mě udělalo rozdílný dojem. Zatímco film mi přišel jako pohádkový příběh , tak kniha na mě udělala dojem drsného thrilleru a to proto, že hrdinové jsou děti se zkušenostmi dospělých, kteří se dostávají do velmi drsného světa, kde je smrt na denním pořádku.

09.11.2022 4 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

Přiznám se, že si nejsem schopen zapamatovat všechny podrobnosti tohoto košatého příběhu, ale dobře se to čte a při četbě dalšího dílu si zase vybavuji některé podrobnosti z těch předešlých. Je to dobrý příběh.

06.11.2022 4 z 5