Podzimní trůn

Závěrečný díl úchvatné trilogie o nejmocnější panovnici středověku. Eleonora Akvitánská, jinak také Alienor, je dlouhý čas vězněná svým manželem Jindřichem. Z exilu ji vysvobodí až jeho smrt a Alienor coby královna vdova opět vládne Anglii. Rozkol, který zavládl mezi jejími syny ještě před královou smrtí, se však nechystá utišit. Když Alienor sama putuje přes Alpy, aby Richardovi přivedla nevěstu, jiný syn upadne do zajetí. A zatímco zuří boj o moc, královna musí obratnou diplomacií zajistit dobrý sňatek i pro svoje dcery....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314771/podzimni-trun-RFa-314771.jpg 4.642

Eleonora Akvitánská (E. Chadwick) 3.

Vydáno, Ikar (ČR)

The Autumn Throne, 2016

Kniha Podzimní trůn

VendulaB
20.12.2020

Výborný historický román - skvělý závěr série. Eleanor konečně dostala prostor ukázat, co v ní je. Projevila se její síla a neúnavnost. Přestože je v knize popisována doba, kdy zcela dominovali muži, na příkladu Eleanořiných dětí vidíme, že to nakonec byly její dcery, které přenesly dynastii do dalších časů. Celá série je prostě výborná a stojí za přečtení.

Bebe2004
23.05.2020

Kniha se mi moc líbila, bavilo mě to číst a také si to dávat do souvislostí s hodinami dějepisu. Dostala jsem ji od kamarádky, ale ta mi nedopatřením koupila až tento 3. díl, což jsem zjistila až po přečtení. Je to ovšem jedním z důvodů, proč dávám 5 hvězdiček. Děj předešlých knih byl shrnut hned na začátku, takže jste neměli pocit, že je něco špatně.

fénix56
22.03.2020

Dočetla jsem poslední díl trilogie o Eleonoře Akvitánské, která překonala mé očekávání. Podrobně nás seznamuje s životem Eleonory (Alienor) od doby, kdy se stala dědičkou Akvitánie až do její smrti. Knížka vychází z historických faktů, popisuje osud nesmírně silné ženy, jakou Eleanor byla v době, kdy ženy byly brány jen jako nástroj k rození dětí. Ano, taky takto byla brána. S prvním manželem, francouzským králem Ludvíkem měla "jen" dvě dcery. Po rozvodu si vzala pozdějšího krále Jindřicha II., se kterým měla osm dětí. Ale vždy se snažila být jeho rovnocennou partnerkou, čímž narazila kosa na kámen. Kromě celoživotního soupeření s prchlivým panovníkem musela pochovat šest ze svých osmi dětí, které s ním měla. Včetně nejmilovanějšího Richarda.
Jediné, co mi na této trilogii malinko vadilo, byla konverzace v moderním duchu, představovala bych si trochu archaičtější mluvu na tu dobu. Ale je to jen detail, možná to bylo jen překladem.

smithynka
26.07.2019

Krásná trilogie. Eleonor Akvitánská byla silná žena a velká královna, ke které osud nebyl zrovna přátelský. Když se nad tím zamyslím, kolik žen by zvládlo to co ona a přitom se nezbláznila a dožila se tak úctyhodného věku jako Eleonor.

JmenujiSeZuzla
24.06.2019

Na poslední díl z trilogie o Eleonor Akvitánské jsem se extrémně těšila, jelikož všechny předchozí díly byly naprosto fantastické a mohla jsem všechny ohodnotit s čistým srdcem plným počtem hvězd. Bez těchto knih bych asi nikdy neměla ponětí o tom, že někdo takový v historii byl, a přitom to byla světově známá královna, která si toho prošla více než dost a přitom až do svého skonání byla stále dámou. I ve třetím díle bylo vidět, že je neustále politicky i sociálně aktivní, a ani v posledním díle neubylo na kvalitě příběhu. Nikdy nepřišla chvíle, kdy jsem si řekla ''nene to už je bez nápadu'' - je to pravděpodobně dané tím, že kapitoly probíhají s odstupem asi půl roku a to dodalo na akčnosti děje. To ale neubralo na málo popisných pasáží. Kniha si myslím je tak dobrá právě kvůli tomu, že od obou kritérií bylo vyvážené množství a byl vždy všude dostatek informací. Na druhou stranu kniha rozhodně není oddechová. Jde opravdu o sled informací seskupených do krásného příběhu (románu), na který je potřeba se soustředit.
Ani jsem nevěřila kolik lidí tato osoba dokáže přežít, bohužel však i včetně jejich vlastních dětí.
Velice oceňuji provedení knihy, kdy byly historické fakty náramně převedeny do knihy s lehkostí a bez jakéhokoli znaku toho, že by byly vidět upřednostňované teorie autorky a historičky. Až na závěr jsem si hezky početla další možnosti chápání života Eleonory, což se mi jako dodatek moc líbilo.
Pokud Vás bavil první díl, v sérii pokračujte. Všechny knihy jsou stejně výborné a já se ráda budu ke knihám vracet. Daly mi toho opravdu hodně.

petrulkaa
26.11.2018

Uf, mrzí mě, že není další díl. Všechny tři díly doporučuji. Bylo to opravdu krásné čtení.

katka134
11.05.2018

Opravdu skvěle napsaný román o veliké královně, která se dožila úctyhodného věku na tehdejší dobu. Přestože přišla o většinu svých dětí, neztratila chuť aktivně žít.

odpadlice
12.03.2018

Elizabeth Chadwicková opět nezklamala, já od ní knížky prostě "žeru" :)