Podzimní trůn

Závěrečný díl úchvatné trilogie o nejmocnější panovnici středověku. Eleonora Akvitánská, jinak také Alienor, je dlouhý čas vězněná svým manželem Jindřichem. Z exilu ji vysvobodí až jeho smrt a Alienor coby královna vdova opět vládne Anglii. Rozkol, který zavládl mezi jejími syny ještě před královou smrtí, se však nechystá utišit. Když Alienor sama putuje přes Alpy, aby Richardovi přivedla nevěstu, jiný syn upadne do zajetí. A zatímco zuří boj o moc, královna musí obratnou diplomacií zajistit dobrý sňatek i pro svoje dcery....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314771/podzimni-trun-RFa-314771.jpg 4.632

Eleonora Akvitánská (E. Chadwick) (3.)

Vydáno:, Ikar (ČR)

The Autumn Throne (2016)

Kniha Podzimní trůn

smithynka

Krásná trilogie. Eleonor Akvitánská byla silná žena a velká královna, ke které osud nebyl zrovna přátelský. Když se nad tím zamyslím, kolik žen by zvládlo to co ona a přitom se nezbláznila a dožila se tak úctyhodného věku jako Eleonor.

JmenujiSeZuzla

Na poslední díl z trilogie o Eleonor Akvitánské jsem se extrémně těšila, jelikož všechny předchozí díly byly naprosto fantastické a mohla jsem všechny ohodnotit s čistým srdcem plným počtem hvězd. Bez těchto knih bych asi nikdy neměla ponětí o tom, že někdo takový v historii byl, a přitom to byla světově známá královna, která si toho prošla více než dost a přitom až do svého skonání byla stále dámou. I ve třetím díle bylo vidět, že je neustále politicky i sociálně aktivní, a ani v posledním díle neubylo na kvalitě příběhu. Nikdy nepřišla chvíle, kdy jsem si řekla ''nene to už je bez nápadu'' - je to pravděpodobně dané tím, že kapitoly probíhají s odstupem asi půl roku a to dodalo na akčnosti děje. To ale neubralo na málo popisných pasáží. Kniha si myslím je tak dobrá právě kvůli tomu, že od obou kritérií bylo vyvážené množství a byl vždy všude dostatek informací. Na druhou stranu kniha rozhodně není oddechová. Jde opravdu o sled informací seskupených do krásného příběhu (románu), na který je potřeba se soustředit.
Ani jsem nevěřila kolik lidí tato osoba dokáže přežít, bohužel však i včetně jejich vlastních dětí.
Velice oceňuji provedení knihy, kdy byly historické fakty náramně převedeny do knihy s lehkostí a bez jakéhokoli znaku toho, že by byly vidět upřednostňované teorie autorky a historičky. Až na závěr jsem si hezky početla další možnosti chápání života Eleonory, což se mi jako dodatek moc líbilo.
Pokud Vás bavil první díl, v sérii pokračujte. Všechny knihy jsou stejně výborné a já se ráda budu ke knihám vracet. Daly mi toho opravdu hodně.

petrulkaa
26.11.2018

Uf, mrzí mě, že není další díl. Všechny tři díly doporučuji. Bylo to opravdu krásné čtení.

katka134
11.05.2018

Opravdu skvěle napsaný román o veliké královně, která se dožila úctyhodného věku na tehdejší dobu. Přestože přišla o většinu svých dětí, neztratila chuť aktivně žít.

odpadlice
12.03.2018

Elizabeth Chadwicková opět nezklamala, já od ní knížky prostě "žeru" :)

bree
21.02.2018

Skvělá kniha, Chadwiková se výborně čte. Knihu nemůžete odložit. Krásný děj.

Silmarien
03.01.2018

Záverečný diel trilógie o Eleonóre Akvitánskej pokrýva približne poslednú tretinu jej života - od zajatia Henrichom na Salisbury až po smrť. V podstate román o starej žene, nič, čo by romantickú čitateľku mohlo zaujať, ale opak je pravdou. Síce Elizabeth Chadwick občas až príliš tlačila na pílu a snažila sa vydolovať z odkazov na minulosť, krásu a mladosť čo najviac, paradoxne toto spôsobilo, že som knihe ako takej ubrala jednu hviezdičku. Pretože Eleonóra bola práve v poslednej časti svojho života najaktívnejšou a politicky najvplyvnejšou napriek tomu, že už nebola ani francúzskou ani anglickou kráľovnou ale "len" kráľovnou matkou. Zorganizovať krajinu po smrti manžela, pripraviť korunováciu pre syna, reprezentovať kráľovskú moc počas jeho neprítomnosti, zorganizovať výkupné, prejsť cez Alpy v zime či cez pol Európy k cisárovi Svätej ríše rímskej, absolvovať cestu do Kastílie a zobrať na seba bremeno výberu budúcej francúzskej kráľovnej (čo sa neskôr vzhľadom na činnosť Blanky Kastílskej a Ľudovíta IX. ukázalo zásadným) a napokon v osemdesiatke zapríčiniť porážku vnuka vlastným synom... nie zlé na starú dámu.
Priateľská línia s William Marshallom tomu dodala nádych nostalgie, a tak hoci bez väčších dôkazov ich priateľstva v prameňoch, mi ani nevadila. Nekonečné "plácanie" sa v minulosti a odkazovanie na ňu s neustálym vzlykaním mi ale prišli trochu cez čiaru a nedôstojné.

orinka3
28.06.2017

Ani v posledním díle trilogie neztrácí příběh slavné královny dech. Uvědomuji si, kolik sil musela Eleonora Akvitánská mít, aby nepadla pod tak těžkými ranami, jaké jí její život připravil. Dokonalá královna, nikdy nemyslila na sebe, nemohla si dovolit rozmary a podlehnout citům. Kdysi se u nás uděloval titul Matka Hrdinka. Patřil ženám, které přivedly na svět 10 a více dětí. Už se nepoužívá, v současné konzumní době by lidé ani nechápali jeho význam. Královna Eleonora nám svým životem ukazuje, co pravé lidské hrdinství znamená. Nadlouho se mi vryje do paměti ona i celá její rodina.