Petass Petass komentáře u knih

Bruno, Chef de police Bruno, Chef de police Martin Walker

Francouzský venkov, který plyne podle vlastních pravidel, spousta zajímavých postaviček, trocha historie a romantická linka. Bavilo mě to, taková ta příjemná směs. Jen nevím, co si počít s francouzským pohledem na spravedlnost. Určitě si přečtu další díly ze série s udatným a bezchybným Brunem. Vadou na kráse byly překlepy a občas nevhodný překlad, za to ale autor knihy nemůže. Doporučuji!

21.01.2024 4 z 5

Batoh, medvěd a osm kartonů vodky Batoh, medvěd a osm kartonů vodky Lev Golinkin

Tohle bylo silné. Dočetla jsem s mrazením v zádech. Když vidím kolem sebe stížnosti, jak se dnes všichni máme špatně, přála bych fňukalům aspoň 10 minut v kůži autora. Kniha mi otevřela netušenou část historie, mechanismus emigrace, pochopení k emigrantům, ale i autorovu duši. Poslední část knihy mě zcela pohltila. Až mám ze sebe samé výčitky svědomí, že nedělám dost, abych si zasloužila své pohodlí. Doporučuji!!!

19.01.2024 5 z 5

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Extrakce osmičky se ukázala nekompatibilní s čímkoli složitějším, než je slabikář a tak jsem sáhla po Julii, když nic, budu myslet na něco jiného, než bolest zubu. Vyšlo to! Hyacinth a Garath jsou mým nejoblíbenějším Bridgerton příběhem. Značně tomu napomáhá lady Dunbery a všichni Bridgertonovi. Je to vtipné, mezi hrdiny to jiskří a dialogy jdou skvělé! Zub už nebolí, příjemný pocit zůstává. Díky! Příště zas! :)

17.01.2024 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Patrik Hartl není úplně můj top autor, ale občas si od něj ráda něco přečtu. Obvykle s vidinou příběhu “ze života", který bude trochu k smíchu a trochu k pláči. Očekávání splněna, ale bohužel mi tentokrát příběh přišel nastavovaný a nekončící “řada nešťastných příhod" už byla neúnosná. Dočítala jsem toužebně vyhlížejíc konec... Špatné to ale úplně nebylo, na volné zimní večery dobrý.

16.01.2024 3 z 5

Vinice ve Francii Vinice ve Francii Julie Caplin

Byla jsem jak v Jiříkově vidění, když jsem knihu objevila na tátově hromádce, tohle opravdu není jeho šálek čaje. Dostalo se mi vysvětlení, že od Mayleho už všechno přečetl a chtěl něco z Provance :) Ač byl teda žánrem překvapen, prý to nebylo tak hrozný. Já jsem si knihu užila. Kodaň ale zůstává top. Tak zase příště někde jinde se sebevědomou hrdinkou a modrookým hrdinou ;)

16.01.2024 3 z 5

Liška Bystrouška Liška Bystrouška Rudolf Těsnohlídek

Doporučuji číst po částech, stejně jako Bystrouška původně vycházela na pokračování. Bylo to milé, vtipné, moravsky venkovské. Edice Zlatoroh je doplněna skvělými ilustracemi Stanislava Lolka. Docela jsem se divila, jak dobře se text čte vzhledem k svému datu vydání. Na konci jsem zjistila, že byl původní text z roku 1921 upraven. Mám pocit, že kouzlo textu člověk pochopí až s věkem, když jsem ji četla jako povinnou četbu, určitě jsem se nebavilo tak dobře jako dnes.

15.01.2024 4 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Půlměsíčním městem jsem si chtěla zkrátit čas při čekání na pokračování Dvorů, no to jsem si pomohla! Teď budu netrpělivě vyhlížet pokračování dvou sérii! Bavilo mě to, dostala jsem, co jsem čekala, sexu bylo dost, ale nevadilo mi to. Mnohem víc mi vadily chyby v textu. Mám chuť to přečíst hned znovu a “nachytat" někde autorku při chybě, ten propletenec je opravdu složitý. Pravdu jsem sice tak trochu tušila, posledním odstavcem mě ale dostala!

10.01.2024 4 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

(SPOILER) Moje čtvrtá kniha ze série a asi si dám pauzu, dlouhou. Autorka opakuje schéma, jak to skončí jsem tentokrat věděla snad už na třetí straně, zase tu máme partu podivínů, kteří všechno umí a zachrání hrdinku, popisy sklouzly na nulu. V Kodani jsem stala na molu a seděla v kavárně s hrdinkou. Tady byly stále všechny pokoje “opravdu nádherné". Když autorka nevěděla kudy kam, přihodila odkaz na Jamieho z Cizinky. Chtěla jsem knihu odložit v okamžiku, kdy Izzy během cesty ve sněhové kalamitě šlápla do louže - cože?!! Musela jsem si to přečíst 5x, abych se ujistila, že tu situaci chápu správně. Nakonec jsem zatnula zuby (stejně jako Ross na každé druhé straně) a četla dál. Vrcholem bylo, když si hrdinové po všech těch popisech “úžasného jídla", udělají kávu z kapsle Nesspreso, hlavně, že chceme být lokální a kupujeme ekologické svíčky. Katastrofální byl i překlad a chyby v textu. Časem sáhnu nejspíš po dalším díle, až budu potřebovat opravdu jen vypnout mozek a neočekávat vůbec nic.

02.01.2024 1 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Jak už název napovídá, tohle není obyčejný cestopis a autorka si na něj ani nehraje. Je to spíš soubor humorných příhod z jedné odvážné cesty, která udělala radost člověku, co celý život v něco věřil a nenechá si to vzít, i když nám ostatním se to nemusí líbit. Bylo to moc fajn, smála jsem se na hlas a měla chuť si dát rum na kuráž spolu s hrdinkou. Doporučuji, ideálně číst pomalu po částech jako oddech od jiných žánrů.

31.12.2023 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

A mně se to líbilo!!! Šetřila jsem si Půlnoční město mezi vánoční svátky, protože jsem tak nějak tušila, že tam bude mladá hrdinka, sexy chlap, erotické jiskření a s trochou štěstí i zajímavý magický svět a ucházející děj, což mě donutí číst do tři do rána a nevylézt dva dny z domu. Nemýlila jsem se a dostala jsem všechno, co jsem si od knihy slibovala. Hunt teda mohl pár věcí víc dotáhnout, no ale jinak! Super jízda! Maasová prostě takhle píše a já si u toho skvěle odpočinu! Další díl budu muset naplánovat na Velikonoce, abych si nemusela brát tři dny dovolené :)

31.12.2023 4 z 5

Od trůnu dál Od trůnu dál Ludmila Vaňková

Čekala jsem více historických fakt a méně červené knihovny. Na styl autorky jsem si pár stran zvykala a ze začátku mi vadilo právě málo informací “kdo je kdo, “kde, s kým a proč". Měla jsem zmatek v postavách, nechápala souvislosti. Bez Googlu bych se nezorientovala a i během čtení jsem se ujišťovala, že chápu souvislosti správně. Nakonec mě to i bavilo. Zkoušela jsem nejprve “Cval rytířským koní", ale musela jsem po pár stránkách odložit. Příběh Karla IV. mě naopak neměl čím překvapit a proto mě ani nebavil. Určitě se někdy k autorce vrátím, budu ale pečlivě vybírat, co z jejího díla si přečtu. U této knihy mě překvapilo i množství překlepů.

22.11.2023 3 z 5

Falešná manželka Falešná manželka Julia Quinn

Tyhle knihy se dají číst pořád dokola. Když máte rýmu, venku mlha a nevlídno, je Vám jedno, že víte, jak to dopadne, naopak už se těším na oblíbené scény a u tohoto dílu zase přečtu poslední kapitolu snad 5x :D Vždycky po pár dnech se ke knize vrátím a dám si závěr znovu a pak znovu, až si to musím sama sobě zakázat! Miluju ty vtipné dialogy, trochu erotična a prostředí anglické smetánky. Je to kýč, jak bič! A je mi to fuk!! Člověk prostě někdy potřebuje jen něco milého. Příště zas! :)

14.11.2023 5 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Zajímavé prostředí, dramatická doba ale nepřesvědčilo mě to, k postavám jsem si nevytvořila vztah, pořád jsem zvláštně klouzala po povrchu. Nic nebylo skutečné, jako bych celou dobu koukala zpoza kulis na amatérské divadelní představení. Přečtěte si, ale nečekejte nic převratného.

13.11.2023 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Líbila se mi hlavní zápletka, vlak zastavující na návěstidle a cestující snící o životě lidí za oknem. To bylo ale tak vše, strašně mě to nebavilo. Kniha se táhla jak žvýkačka. Pokaždé, když se změnil vypravěč jsem si říkala: “to snad ne, proč zase někdo jiný? “ Nedokázala jsem věřit ani jedné z postav a nakonec jsem začala počítat stránky do konce. To se mi snad nikdy nestalo. Ani konec to nezachránil. Nuda od prvního do posledního písmenka.

05.11.2023 5 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Bavilo mě to, přečteno za víkend. Zajímavý svět, spousta postav, zvyků, až duchařské momenty. Dá se tomu hodně vytknout, od občasné zmatenosti, přes nevyjasněné vlastnosti a pohnutky postav, až po červenou knihovnu, ale nakonec mi nic z toho nevadilo. Nejvíc mě vytáčely překlepy. Už dávno nejsem cílová skupina, ale podobná JA fantasy občas neuškodí. Pokud bude pokračování, s chutí si ho přečtu.

30.10.2023 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Po první stránce jsem tušila, kam bude příběh směřovat, ale bylo mi to jedno. Poslední prázdninový víkend přímo volal po romantice. Tahle navíc voněla cukrovinkami a doplňovala sladký příběh pařížskými scenériemi. Možná byl Sebastian trochu nepříjemný hrdina, ale takových workoholiků po světě běhá. Užila jsem si to! Nečekejte nic hlubokomyslného a čtěte pro zábavu.

03.09.2023 3 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Skvělé prostředí, Giverny nemůžou zklamat, Monetovy obrazy, zahrada krajina... Kdysi jsem je navštívila a jsou kouzelné. I tak mám pocit, že tady se nějak zvláštně odděloval děj právě od popisů, místo aby mě vtáhly do děje. Nevím... Detektivní linka mě nebavila a ani rozuzlení mě neohromilo. Zbylo jen to prostředí. Zklamaní. Bussi asi nebude můj autor.

Naprosto souzním s komentářem SBH.

20.08.2023 1 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Krásná laskavá kniha. Tíha lidských osudů, ale i živoucí postavy, smích, laskavost... Žádné zběsilé tempo, poklidný příběh s propletenými cestami plynoucí pomalu, stejně jako francouzský venkov, na kterém se odehrává. Moc bych si chtěla dát u Violette v kuchyni čaj, nebo od ní jen koupit květinu. Donutí Vás zpomalit a žít okamžik. Doporučuji!

07.08.2023 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Backman je už navždy můj oblíbený autor. I kdyby napsal kuchařku, přečtu ji. S Vítězi jsem se strašně trápila. Asi za to nemohl ani autor, spíš moje přetrvávající čtecí krize a počasí... Přišlo mi to tentokrát zdlouhavé a trochu se opakující. Ovšem Benji, Maya, Velkoměšťák, Amat, Držhuba, Bobo a Tess... Ach Tess! A Johnny a Hannah... Tolik postav, tolik životních příběhů. No co vám budu... Na konci jsem brečela zase jako želva. Medvědín je pro mě z téhle trilogie top! A někdy ho znovu přečtu. I tak mi zůstanou v knihovně všechny tři díly. Co kdybych chtěla někdy Benjiho zase zažít až do konce. Přečtěte si, ale nečekejte pecku.

24.07.2023 3 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

(SPOILER) Spoiler!!

Peter May už musel sérii ukončit, protože by mu u čínské policie nezbyli žádní policisté. Pro mě tentokrát nelogické překombinované a stále dokola. I tak mám pocit, že série není ukončená a autor si nechal zadní vrátka dokořán.

02.05.2023 3 z 5