Péťa1950 Péťa1950 komentáře u knih

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Sérii čtu od konce, tak jak mi zamluvené knihy knihovna poskytuje. Zajímavě napsané, čtivé. Zaujme popis života na ostrově a také drsná péče o děti bez domova v podstatě v nedávné době. Kdo je oběť i předpokládaný vrah (vrazi) se dalo celkem brzo uhádnout, ale i tak jsem čekala na úplné rozuzlení. A konečně vím, koho a proč zastřelil Donald.

06.02.2019 4 z 5

Cigaretka na dva tahy Cigaretka na dva tahy Dominik Dán

Pomalejší začátek, postupně vše do sebe začalo zapadat. Nezlikvidovatelné drogové mafie, stálý problém. Další náhled do práce vyšetřovatelů, korupce až do nejvyšších míst. A vražda vlastně bez úmyslu. Zbytečná smrt. Dva propojené případy, za vše může hlad po penězích.

06.07.2023 4 z 5

Království z kostí Království z kostí Barry Hutchison

Myšlení inspektora Logana je blokováno podobností únosu chlapce s případy, které vyšetřoval před lety a věděl, že vrah je za mřížemi. Víc psát nebudu, příběh je čtivý, nutí vás číst bez přestávek. Doporučuji čtenářům kriminálních příběhů. Možná pachatele uhodnete.

24.05.2023 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Románový příběh dvou dívek, které dělí dvě generace .Děj je fikce, jak vysvětluje autorka v poznámce. Léčebné metody jsou skutečné, i když byly používané v různých dobách. Věznění nepohodlných členů rodin v psychiatrických léčebnách nebylo až tak neobvyklé. Čtivé, ale spíš pro ženy. Víc psát nebudu, přečtěte si.

27.08.2022 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Audiokniha, interpreti David Viktora, Josef Kaluža, Norbert Lichý.
Pomalý začátek, postupně zvyšující napětí. Vše je fantazie vypravěče. Slibovaná hrůza a strach se u mne nedostavily. Z knihy mám rozpačitý pocit. Po mne nový autor. Zvláštní námět. Pokud máte rádi záhady, přečtěte nebo poslechněte si.

05.05.2022 3 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Stále mimoškolní četba druhé nebo třetí třídy.

20.02.2023 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Od autorky jsem četla jako první knihu "Houbařka" Ta mě zaujala tématem i stylem psaní.
Rekonstrukce řeší opět téma dítěte, tentokrát vytržené ze zaběhnutého života v jednom okamžiku. Nikdo jí nic nevysvětlil, širší rodina i ostatní okolí mlčí. Jak se má dítě se vším vyrovnat? Další si přečtěte. Tentokrát mi přišlo, že se mnohokrát opakovalo totéž. Závěr mi nesedl, příliš rychlé řešení s otevřeným koncem.

31.01.2022 3 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Takzvaný "kostlivec ve skříni", který zničil několik životů. Začátek série seznamuje s postavami, které budou sérii provázet, proto hodně textu, který přímo nesouvisí s řešením případu. Uvidím, jaký bude další vývoj. Zkusím další, podle možností knihovny. Čtivé, románový styl psaní.

22.01.2022 4 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Realistické připomenutí smutné doby. Těžký život lidí označených jako nepřátelé režimu. Stačila emigrace některého člena rodiny, pomluvy na správných místech a další. Přesto lidé dokázali najít lásku, překonávat stále další překážky tak, jako hlavní postavy této knihy. Vztahy s rodiči, kteří nedokázali překonat předsudky nebo názorové rozdíly, i když své děti milovali. To vše tady najdete. Oldřich a Silvie dokázali se vším bojovat a našli své štěstí. Neměli bychom na tu dobu zapomínat.

22.05.2021 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

hs777 v podstatě vyjádřila obsah knihy. Přidávám, jak nás ovlivňuje prostředí z kterého pocházíme, rodiče, vzpomínky. Je možné se zcela odtrhnout? Má žena ve středním věku právo na novou lásku? Kde se objeví plachetnice? Odpovědi najdete i nenajdete v poklidně plynoucím příběhu jedné ženy v jednom roce.Doporučuji, odpočinkové, čtivé.

20.06.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Pravda, o které se nemluvilo a teprve v posledních letech vychází najevo. Vina-pomsta -bezpráví-vítěz -poražený? Kdo může soudit? Zneužívání otcem je podle mne nejhorší rána.

19.06.2018 2 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Přeji všem, aby nikdy v životě nemuseli stát před takovou volbou. Psychická forma mučení navždy poznamená život člověka. Silný příběh, který mě velmi zasáhl. Řadu knih čtu vícekrát, k této jsem neměla odvahu se vrátit.

17.06.2018 5 z 5

Blues Blues Václav Hrabě

Dojmy z básní neumím vyjádřit. Atmosféra doby, kdy básně vznikaly. Autor jakoby věděl, že se ze svých pocitů musí vypsat, protože mu nezbývá mnoho času. Krásné, léta utajované.

26.05.2021 5 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Knihu jsem nejdříve četla, velice mě zaujal život této u nás možná zapomínané ženy .Nyní jsem měla možnost prostřednictvím ČT vidět nádherné představení divadla Husa na provázku. Krásné, velice sugestivní, zajímavé nastudování a výborné herecké výkony. Kdo máte blízko do Brna a máte možnost hru vidět v reálu, tak až zase začnou divadla hrát, neváhejte. (nevím, zda je hra ještě na repertoáru)

25.11.2020 5 z 5

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

Je vůbec možné znát člověka, s kterým léta žijeme a kterého milujeme? Komu se dá věřit, máme psychoterapeutovi svěřovat svá tajemství? Lži, které vedou k dalšímu neštěstí. A svérázná postava Davida Rakera, který je zarputilý, jde po stopě přes veškerá vážná nebezpečí a výstrahy, trochu superhrdina. Přes všechna nebezpečí se snaží chránit svoji rodinu, i když ví, že opět půjde do dalšího nebezpečí.

23.08.2020 4 z 5

Přes Andy za sluncem Inků Přes Andy za sluncem Inků Josef Honz

Zajímavý cestopis .Anotace je podrobná, není třeba doplňovat. Výprava TITICATA 98 se uskutečnila zhruba před čtvrt stoletím. Mne zaujaly hlavně popisy prostředí, ve kterém se pohybovali. Nadmořská výška, poušť, změna krajiny v nízkých polohách, činná sopka, historická místa, (ne)kvalita silnic a další. Popis životních a hygienických podmínek většiny obyvatel - pro nás děsivé, pro ně denní realita. Vůbec si neuvědomujeme, v jakém blahobytu žijeme. Nevěřím, že se za čtvrt století podmínky výrazně změnily. Velice čtivě napsané, odkládala jsem knihu stejně těžko jako detektivky.

17.11.2022 5 z 5

Můj život mezi slzami a smíchem Můj život mezi slzami a smíchem Jiřina Bohdalová

Krásně zpracovaná kniha se spoustou fotografií mapujících hereckou práci v průběhu desítek let herecké kariéry paní Jiřiny. Životní příběh vyprávěný realisticky, bez sentimentality. Doporučuji k přečtení. Bohatý život s překážkami a zvraty, které dokázala překonat.

08.11.2022 4 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Zajímavé téma manipulace s pamětí, stupňované napětí,vedlejší linie týkající se rodiny psychiatričky, sympatický detektiv a jeho kocour, charakteristika San Franciska, pachatelé a jejich oběti, vše tvoří čtivou detektivku.Jeden chybně vyřešený zločin spustí řetězec dalších. Snad se dočkáme vydání i dalších knih autora v češtině.

12.05.2019 4 z 5

Zmizelá Šumava s Emilem pěšky Zmizelá Šumava s Emilem pěšky Emil Kintzl

Pana Kintzla jsem znala od dětství. Šumavu měl prochozenou jako málokdo. Hledal v ní klid a bojoval za zpřístupnění krásných míst ostatním. V této publikaci zve čtenáře na méně známá místa. Vše je propojené s příběhem, který se k místu vztahuje. Fotografie vám ta místa přibližují a lákají k návštěvě. Cesty jsou podrobně popsány, tam kde není značení autoři popisují orientační znaky, abyste se neztratili, pokud se na popisovaná místa vydáte. Zkuste to, nebudete litovat. Bohužel je to poslední kniha pana Kintzla, vydání se už nedožil. Doporučuji nejen milovníkům Šumavy.

30.06.2023 5 z 5

Konstantin: Cesta k moci Konstantin: Cesta k moci Stanislav Doležal

Odborná publikace určená čtenářům, kteří se podrobně zabývají historií Římské říše a speciálně obdobím vlády Konstantina. Anjin podala podrobný rozbor díla. Alcarmo rozebírá postoj Konstantina ke křesťanství. Pro mne jako laika se jednalo o náročné čtení. Určitě doporučuji čtenářům, kteří mají o tuto část dějin zájem. Kniha je dárek od historika, trochu nad moje znalosti. Mne zaujalo, kolik důležitých událostí je vykládáno různými historickými zdroji odlišně a vlastně se shodnou na letopočtu, datu narození a pod., ale ve výkladu se liší. Autor uvádí jednotlivé názory a vícekrát se k žádnému nepřiklání. Odborníci čtěte, ostatní to zkuste.

07.04.2023 4 z 5