Péťa1950 Péťa1950 komentáře u knih

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Ze souboru se mi nejvíce dotkla povídka "Vrátíš se". Jak se má dítě vyrovnat s pocitem viny, i když nic nezavinilo. Další náměty vycházejí ze situací, do kterých se může dostat kdokoliv z nás. Záleží na každém, jakou má sám sílu nebo jestli si dokáže říci o pomoc. Osamělý boj se nemusí vyhrát. Námět přivést nebo ne na svět dítě, i když vím, že bude schopné života jen s celoživotní náročnou lékařskou péčí. Jak se cítí to dítě? Každá povídka má svou sílu a ukazuje na další problémy, které nás ničí. Domácí násilí, drogy, alkohol, útěk od reality do pracovního nasazení, nenaplněná láska a další. Nás táta od malička učil žít podle hesla "Nefňukat!" Asi nám dodal sílu překonávat nástrahy života. Knihu nevnímám jako vyloženě depresivní, ale jako výzvu nevzdávat se života a hledat pomoc, pokud sám vše nezvládám.
Tato kniha autorky mi přišla nejlepší.

17.07.2022 5 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Pět přátel ze studií z různého prostředí, kabriolet, který spojuje jejich životy a politický vývoj USA od čtyřicátých let a asi dalších 30 let. Láska, přátelství, střet generací - vše podané čtivě. Kniha se mi moc líbila. Specifický rys americké společnosti - vysílá své mladé muže bojovat na cizí území "v zájmu USA"

03.10.2021 5 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Předchozí díly jsem nečetla,(v knihovně je nemají). Sice tam byla řada narážek na tyto díly, ale mně to nestačilo. Čtivé, zajímavý námět. Jak se vyvíjí psychopat. Soukromý vyšetřovatel kontra policie.Svérázná postava Davida Rakera.

10.08.2020 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Poslouchali jsme v rádiu, televizi jsme ještě dlouho neměli. Hezké podvečery s touto knihou. Četla jsem ji až později,vybavovala jsem si poslech.

11.07.2018 5 z 5

Četla jsem na koleji samizdatové rukou psané vydání. Různě jsme si to předávali a věřili, že nás nikdo neudá. Prošlo to , dneska už to není pravda. Každý zase část přepsal.

23.06.2018 5 z 5

Moje máma Jana Brejchová Moje máma Jana Brejchová Tereza Brodská

Kniha bohatá na fotografie. Život naší slavné herečky, která dala přednost kariéře před rolí matky. Pohled dcery i matky na stejná období života. Pro obě ne jednoduché. Nepatří mi posuzovat život Jany Brejchové. Byla vynikající herečka, krásná, mám ji ráda. Přečtěte si tento život popsaný pohledem dvou žen, které pojí nejbližší vztah - matka a dcera. Doporučuji, mně se kniha líbila, dověděla jsem se i řadu nových informací.

20.03.2023 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Názory čtenářů jsou velice rozporuplné, tak jako kniha. Zvláštní styl vyjadřování, mistrné jsou popisy prostředí, ve kterém se postavy právě nacházejí , popis změn typu krajiny, podnebí, stylu života v jednotlivých částech USA. Vždy pár slovy vloženými do popisu toho, co postavy právě prožívají. Děj- žádný, atmosféra volného života části jedné generace Američanů. Měla jsem to číst asi o padesát let dříve. Tu volnost si neumím představit. Naše republika před rozdělením se dala přejet za 15 hodin. Naše "čundrování" byla slabá náhražka. Můj názor na život Sala, Deana a jejich přátel... Na cestě do alkoholového a drogového pekla. Hvězdičky tentokrát nebudu dávat, stejně by můj pocit vyjádřila jedna i pět.

18.02.2023

Klobouk ve křoví Klobouk ve křoví Jiří Voskovec (p)

Knihu jsem četla nyní asi po třiceti letech. Texty písní i hry znám, mám je v knižní podobě nebo na deskách. Nyní mě především zaujal doprovodný text J. Voskovce. Úsměv na tváři nebo smích se dá vyvolat i jemným humorem, hrou se slovy, absurdními verši a zkrátka mistrovským ovládáním jazyka. Není nutné používat vulgarismy a např. podrobně líčit různé sexuální hrátky a praktiky. To je bohužel stále více trend v literatuře naší i zahraniční.
Mám ráda pán y Voskovce, Wericha, Suchého, Horníčka a další, kteří hru se slovy mistrně ovládají a přinášejí humor ke čtenářům, posluchačům nebo divákům.

21.03.2021 5 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Karla Kryla jsem viděla v divadle Alfa v Plzni jen pár dní před zákazem prodeje jeho desky. Bylo to nádherné smutné odpoledne. Stále mě při jeho písních mrazí.

25.07.2018 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Krásná knížka, úcta a láska k mamince. Tak jsme to doma měli. Škoda, že se tyto vztahy v dnešní společnosti vytrácejí.

27.06.2018 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Erbena si netroufám hodnotit. Sbírku jsem nikdy nebrala jako povinnou četbu, ale jako krásnou, silnou poezii. Podle mne nezfilmovatelné.

17.06.2018 5 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Je to pátá kniha, kterou jsem od autora četla. Parta vyšetřovatelů už je klidnější, i když zůstává alkohol, cigarety, chlapské vtípky a další. Každý má v partě už své místo, projevují se kamarádské vztahy a soudržnost. Horké léto a v něm neobvyklá vražda Druhá linka, drogová mafie, party na sídlištích, sociální rozdíly mezi mladými. A absolutně nepochopitelná brutalita psychopatických vrahů. Doporučuji.

04.07.2023 4 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Poslouchala jsem jako audioknihu v krásném podání Davida Matáska a Jany Frankové, manželky autora. V komentářích už je postupně vše, jak jsem knihu vnímala také. Neměli bychom zapomínat jak Stb spolu se státní mašinérií v padesátých letech jednala s lidmi, kteří se znelíbili režimu. V šedesátých letech řada věcí vyšla najevo. Srpen 1968 řešení opět na léta zmrazil. Tak to bylo i v tomto strašném příběhu. Autor zveřejnil jména všech, kdo se na tomto zločinu podíleli. Mají alespoň špatné sny? Děkuji autorovi za tuto knihu. Měla by se dostat k mladým lidem, kteří tuto dobu nezažili, aby pochopili, jak zrůdná byla Stb. Ve zmíněných hromadných hrobech byly "pohřbeny" desítky dalších těl stejným způsobem. Zde je vyprávěn jeden příběh z mnoha. I když jsem příběh částečně znala, zapůsobil na mne velmi silně. Nesmíme zapomenout!!!! (nejsem věřící)

14.05.2023 5 z 5

Lovec přízraků Lovec přízraků Viktorín Šulc

Obsah knihy je podrobně popsán v anotaci . Můj postřeh, většina těchto kauz se týkala vražd naprosto náhodných obětí, vraždy se sexuálním motivem. Vraždy v rodině nebo známých v menší míře. Hrozná brutalita a absolutní neschopnost jakéhokoliv pocitu viny. Vyřešení "Spartakiádního vraha" bylo opravdu v pravý čas. Představa, že mám na starost 18 děvčat ve věku 14 až 15 let a vím ,že se po Praze pohybuje vrah žen a dívek.....
Děkuji panu Markovičovi a všem jeho spolupracovníkům za jejich práci. Jak sám říká, stres z této vyčerpávající práce se někdy projeví. Doporučuji ke čtení odolným čtenářům.

19.04.2023 5 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Děkuji za tuto knihu. V komentářích už je toho hodně, těžko něco doplňovat. Bylo by dobré, kdyby se kniha dostala k co největšímu počtu čtenářů, nejen mladých, ale ke starší generaci a také na venkov. Velmi mě zaujal právní pohled a zdrženlivost našich státních orgánů. Např. sňatek stejnopohlavních párů by jim usnadnil celkovou situaci, např. při onemocnění a hospitalizaci, ale i v dalších aspektech života.

29.12.2022 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Zajímavý nápad propojit osudy hlavních vyšetřovatelů s životním příběhem vraha. Druhá dějová linie, okrádání starých lidí vůdcem náboženské sekty, vymývání mozků. Různé povahy členů vyšetřovacího oddělení, to vše tvoří čtivou detektivku. První jsem četla "Sovu",nedovedu je srovnávat, každá trochu jiná a pro mne obě dobré.

14.03.2019 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

V komentářích je jasně vidět střet generací. Pro mne Hrabalovsky podané téma války, lásky, dospívání, odvahy. Pro o padesát let mladší čtenáře nuda, nuda, nuda. Škoda

02.07.2018 5 z 5

Cigaretka na dva tahy Cigaretka na dva tahy Dominik Dán

Pomalejší začátek, postupně vše do sebe začalo zapadat. Nezlikvidovatelné drogové mafie, stálý problém. Další náhled do práce vyšetřovatelů, korupce až do nejvyšších míst. A vražda vlastně bez úmyslu. Zbytečná smrt. Dva propojené případy, za vše může hlad po penězích.

06.07.2023 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Temné hlubiny - skutečné i hlubiny v myšlení i jednání všech hlavních postav. Je možné žít klidný život a vytěsnit to zlé? Zajímavá zápletka, policie zaměřená pouze jedním směrem, Erika, její nevyrovnaný osobní život, zbytečně zmařené životy. To vše tady najdete. Pomalý rozjezd, druhá polovina knihy čtivější, více akční. Od autora moje první kniha. Zkusím i další.

24.06.2022 3 z 5

Reflex Reflex Dick Francis (p)

Dostihové prostředí, tentokrát řešení pomocí práce s fotografickým materiálem, drogy, hlavní postava vystavená násilí, tak jak to v knihách autora chodí. Čtivé, doporučuji nejen milovníkům autorových knih.

04.02.2022 5 z 5