Peqvy Peqvy komentáře u knih

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Celou první polovinu knihy jsem se nesmírně bavila na Louisy účet, přiznávám se. Přišla mi jako Bridget Jones. Vždycky plácla nějakou kravinu, která mě neskutečně pobavila. Až když se ji v životě začalo vynořovat více problémů, ať už pracovních nebo vztahových cítila jsem takovou tu ženskou solidaritu. Všechny její strasti jsem prožívala s ní. Nicméně ve dvoou třetinách knihy se mě zmocnilo dilema, zda se všechny vyřeší, nebo celý příběh bude mít otevřený konec (které já fakt nesnáším). A nejlepší na celém tomhle díle, bylo to, že jsem vůbec nedokázala předvídat další kroky hlavní hrdinky. Bylo tolik možností jak to celé mohlo dopadnou, že jsem prostě četla a četla. Kdybych neměla služby v porodnici určitě bych ji přečetla jedním dechem za kratší dobu. Vůbec celá kniha Sama sebou byla nesmírně čtivá a já si uvědomila, že ten druhý díl byl jakou si vycpávkou asi aby se neřeklo, protože přesně něco takového jako bylo tady jsem si představovala. I když přiznávám, že poněkud ve větším stylu. Více cestování, velikánské bizardnosti jako třeba tantování kolem ohně s polonahým Masaicem. Ale pak mi došlo, že taková Lu vůbec není. Má ráda svůj klid, pohodu a řád. Pro ni už ochutnání korejské kuchyně na Manhattanu bylo terno.
Celkově kniha úplně úžasná a konec uspokojil moji knihomolkářskou dušičku dostatečně.

12.10.2019 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Je to urážející, sprosté, erotické, morálně pohoršující čtení vyvracející kouzlo lásky a neuctívající status manželství.
Ale, u této knížky jsem se nehorázně nasmála. A byla jsem napnutá do jakých situací autor své postavy ještě dostane. Na pozadí je vidět komunistická vláda, což ukazuje na to, jak museli lidé v této době přežívat. Líbí se mi, že se autor ani nebál tématu homosexuality, které tam u jednoho manželského páru figuruje jako hlavní problém.
Mým favoritem byl zezačátku plastický chirurg Zbyněk, ovšem jak šel děj souběžně s časem dál nahradil ho jeho syn Tomáš. Ten si mě úplně svou naivitou s cituji monogamistickými ideály získal. Kdyby takový v reálu existoval ráda bych s ním randila. :D Za mě má tato kniha jednoznačně palec nahoru.

26.03.2019 4 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Kniha se mi vůvec nelíbila, připomínala mi úvahu na 232 stranách. Kniha je plná myšlenek, ale chyběl mi děj a zápletka. Všechno se točí v kruhu a nijak dál to nepokračuje, ani se to nevyvíjí. Dle mého názoru nejslabší Greenova kniha

22.03.2019 2 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Druhý díl jsem začala číst s velkým očekáváním a s nějakou představou. Bohužel moje představy naplněny nebyly. První polovinu knihy jsem byla na Lu hrozně naštvaná. Nesplnila slib, který Willovi dala. Místo toho samu sebe litovala a uzavřela se do sebe. Dokonce na mi přišlo, že si tu sebemrskačsví užívá. Poté, co se objevila Willova dcera Lily, o které nikdo nevěděl, říkala jsem si, že víc otřepané to být nemůže. A to jak ji bezproblému všichni uvěřili? Ale no táák, nevěřila jsem, že by vysoko postavená rodina nepožadovala test otcovství. Přišlo mi to tak nějak nereálné.

Ale jakmile jsem se pustila do druhé poloviny knihy, příběh dostal svůj typický ráz jako v prvním díle. Mně najednou postavy přišly zajímavější, zábavnější a víc mi přirostli k srdci. Čtenář se konečně dozvídá proč se Lily chová jako nezvladatelný rozmazlený teenager. Luisa navázala kontakt se svými předešlými zaměstnavateli a ošumtělé džíny s tričkem vymění za své pestrobarevné módní kousky. Otázkou ovšem je jestli Lu dokázala vyměnit svůj postoj k mužům a práci stejně tak, jako šatník. Nebo bude láska záchranáře Sama k Louise neopětovaná?
Popravdě řečeno není to taková hitovka jako první kniha série Než jsem tě poznala. Nicméně to rozhodně neznamená, že nestojí za přečtení.

12.10.2019 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Čekala jsem víc. Hlavě jsem myslela, že se u knihy zasměji...vtipné byly první kapitoly, ale jakmile bylo po druhém úkolu, humor ustal a já se cítila během čtení hrozně. Humor vystřídala melancholie.
Pokud jste čekali od knihy, to co já nečtěte ji, přestože byla velmi čtivá.

26.08.2019 3 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Vůbec mě nezaujala. Akorát jsem neustále četla, že zesnulá manželka byla skvělá a ta nová se ji nevyrovná. Po sto stranách repetitivního děje, jsem knížku odložila

14.07.2019 2 z 5

Kniha Života Kniha Života Tamara Klusová

Myšlenka knihy mi nějak unikla. Jediné, co se mi na knize líbí, jsou ilustrace. Formát mi příjde zbytečně velký a nevím, čím si kniha zasloužila tak vysokou cenu. Vyšší než knihy pro miminka nabízející mnohem víc, vyšší než beletrie například od Aleny Mornštajnové, Viktorie Hanišové, Stephna Kinga, J.K. Rowlingové a mnoho mnoho dalších.

01.06.2019 1 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Dříve velmi racionální přírodovědec nyní pracuje s domněnkami a hypotézami, následně na to potom hledá důkazy. A to mi upřímně řečeno k němu vůbec nesedí. Velmi omezená práce s důkazy, celkové nadšení nebo zápal hlavní postavy byl ve srovnání s předchozím dílem menší. Následkem toho jsem při čtení knihy nepociťovala žádné napětí natož strach. Vlastně se celý děj poměrně táhl a vše se vyřešilo až na posledních několika stranách knihy zbytečně rychle. A to ani nemluvím o záporné postavě Hračkáři. V knize je postava popisovanána jako velmi chytrý děsivý pedofil zahrávající si s černou magií a vraždící malé kluky ve velkém. Abych pravdu řekla, na mě Hračkář děsivě vůbec nepůsobil. Místo toho jsem si ho spíše představovala jako neskutečného plachého introverta, který si není sám sebou jistý a své vraždění nemá absolutně vůbec promyšlené. Ve srovníní s Joem Vickem, který byl arogantní silný a šel z něj strach už jen, když se Theo procházel po lese.
Upřímně jsem se na pokračování o chytrém přírodověci Theovi velmi těšila. Nemluvě o pozitivních recenzích, které jsem četla u úplně prvních čtenářů. Bohužel má očekávání nenaplnila. Kdybych Hračkáře měla hodnotit v procentech, dala bych mu takových 70%.

12.05.2019 3 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Velmi vtipné a snad i poučné čtení, jaké zprávy svým polovičkám rozhodně nepsat.

21.04.2019 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Knížka velmi vtipně vypráví příběh chudé české šlechty. Zatímco první díl byl o příjezdu rodiny Kostkových, tento byl o životě na Kostce. Kniha nemá žádnou velkou zápletku, což mě trochu mrzelo, protože se v knize stále řešilo jak jsou všichni obyvatelé zámku Kostka nemožní, bručkouni nebo ,,psycho".
Zpočátku mi to vůbec nevadilo, protože jsem se stále smála, ale když už jsem se blížila na konec knížky, čekala jsem nějaké rozuzlení. Toho jsem se však nedočkala.

31.03.2019 3 z 5

Pěšky mezi Buddhisty a komunisty je jeden z prvních cestopisů, které jsem četla. Velmi se mi líbil. Obsahoval přesně to, čeho se snažím dostáhnout při každém cestování do zahraničí. A tím není maraton po památkách, ale splynutí s tamější kulturou a lidmi. Vůbec mi tedy nevadilo, že se autorovy cesty neupíraly tradičním turistickým směrem.
Kniha se mi velmi líbila, mohu ji všem jen doporučit. Ráda bych si časem přečetla i zbylé autorovy knihy.

12.10.2019 5 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Děj byl táhlý jako britský deštivý den. Nicméně zápletka zajímavá a úžasně popsaná nátura Britů.

10.10.2019 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Kniha mě na první pohled zaujala svými ilustracemi od Kathleen Jennings. Líbilo se mi propojení světa víl se světem lidí, úžasná vizuální rozmanitost víl a to jak je autorka velmi pečlivě popisuje. Nejvíce se mi líbila hlavní hrdinka Jude ani tak svým vzhledem, ale tím kým se postupně stávala. Z poslušné, tiché, vystrašené, šikanované dcery generála se změnila na statečnou bojovnici připravenou kdykoliv tasit zbraň a zasadit protiúder. Tím se zásadně liší od svého dvojčete, která sobeckost a podlost odkoukala od víl. Dále mě Jude nesmírně překvapila vyvrcholením zápletky a jak problém s nástupnictvím vyřešila.
Nicméně, co se mi, ale nelíbilo, byly, jak už jsem zmínila povahově téměř stejné rysy všech víl - nepřeberné množství špatných vlastností a pouze hrstka kladných. Nepůsobily na mě vůbec dobře. Autorka tím úplně rozbije představu čtenářů o tom, jak jsou víly ve většině případů hodné a laskavé. Vlasně zdvojnásobila negativní vlastnosti člověka a přidala k tomu magii. (Trochu mi tím připomněla Hru o trůny akorát bez žhavých scén, jisté podobnosti jsem si všimla nejvíce při korunovaci Nejvyššího krále) Tím vás chování všech víl v průběhu děje už nijak nepřekvapí a přestanete se nad tím rozčilovat.Smějící se Jedniné, co mi není jasné je to, jak princ Cardan poměrně rychle změnil své chování k Jude. Většinu knihy ji šikanuje a pak, když ho zajme je k ní najednou hodný a dokonce ji vyzná lásku?

10.10.2019 4 z 5

Sestry Springovy Sestry Springovy Anna Todd

Přestože charaktery jednotlivých postav byly bezchybné, jejich podoba už tak přesně vystižená nebyla. Četla jsem pouze holý text, místo toho abych si představovala, jak v něm postavy žijí. Ani s dějem nejsem moc spokojená. Nebyl vůbec dynamický a přišlo mi, že se vůbec nikam neposouval. Vlastně se tři čtvrtiny knihy mluvilo o tom, jak je každá ze sester jiná, jejich matka v domě vůbec nefunguje, Meg se těší až se jí vrátí John z West Pointu a o tom jak ostatní sestry zastupují své role v rodině (až na Amy, která žádnou funkci nemá). Až od dvacáté páté kapitoly mě začala kniha bavit, to je celkem neuspokojivé, když celá kniha má čtyřicet čtyři kapitol. Malým oživením celé knihy bylo vyprávění událostí na vojenské základně Fort Cyprus z pohledu všech sester. Otevřennost vůči tématům menstuace či sexu, měla působit nejspíše uvolněněji a přinést ten moderní ráz stejně tak jako technologie 21. století. Místo toho to na mne působilo kostrbatě a opět nedotaženě. Původní verze Malé ženy, by se mi líbila určitě více, jelikož by děj ozvláštnil jazyk, který byl běžný v konverzacích 19. století.
Celkově byla kniha úplně prázdná, nejhezčí na ni byla obálka se slovy ,,Největší literární fenomén své generace" od Cosmopolitan s nimiž se bohužel vůbec neztotožňuji.

10.10.2019 2 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Když jsem si u této YoungAdultovky přečetla anotaci, nijak mne nezaujala, přestože obálka je nádherná. Nicméně řekla jsem si dám ji šanci. Po přečtení pár stránek, mi kniha připomínala americký romantický film Láska přes internet, nabila jsem tedy dojmu, že mě nemůže nic překvapit. Mýlila jsem se. Velmi klidná, odpočinková kniha Dopisy ztraceným mě zaujala nejvíce tím, s jakou intenzitou si sedmnáctiletí hrdinové navzájem sdělují své pocity. Obrovskou váhu jejich dopisům dodává občasná citace nějaké básně, či vlastních hlubokých myšlenek.
Obě hlavní postavy se cítí ztracené v dnešním světě a netuší, jak se se svými problémy vypořádat. Příběh je vyprávěn ich formou - Declenem a Jules. Přestože děj nenabízel žádnou akci, kniha byla velmi čtivá, nemohla jsem ji vůbec odložit.

10.10.2019 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Napínavý dokonce i vtipný do detailů promyšlený příběh. Paolini vytvořil skvělý svět, kde největší ctností člověka je čest a odvaha. Pokaždé když jsem ji otevřela stránky mě natolik pohltily až mě návrat do reality překvapil.

01.09.2019 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Přestože i tento díl byl velice vtipný, autor už mě nijak nepřekvapil.

05.08.2019 3 z 5

Cizinci v noci Cizinci v noci Kent Haruf

Cizinci v noci je velmi poklidné čtení s nijak napínavou zápletkou. Dva cizinci v důchodovém věku si řeknou, že spolu budou sdílet jednu postel a jen tak si povídat. Zní to úsměvně že?
Je to klasická Redfordovka, pokud jste viděli alespoň jeden film s tímto bravůrním hercem víte, co mám namysli.
Kniha je členěna na krátké kapitoly. Četla se mi velmi dobře a dokonce mě místy i pobavila. Hned po zavření knihy, jsem si pustila zfilmovanou verzi a musím říct, že mám poprvé dilama zda je lepší kniha či film. :)

09.04.2019 4 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Stejně tak jako předchozí díly byl i tento nesmírně čtivý. Autor používá krátké věty sem tam proložené jiným jazykem a celý děj postupně odhaluje. Když se nad celým tím světem pořádně zamyslíte zjistíte, že jedna z možností, o kterých si myslíte, že nastanou opravdu nastane. Nehrozí tedy příliš velké překvapení. Nicméně charakteristiky jednotlivých postav jsou popsány tak barvitě, že celý děj mi úplně ožil před očima. Když se zpětně zamyslím nad tím, co se v knize odhalilo, divím se, že se to autorovi na těch 658 stran vůbec vešlo.
Vlastně by mi na hodnocení stačila pouze dvě slova ,,neuvěřitelně úžasný", prostě není o čem.

12.10.2019 4 z 5

Rozladěné dueto : (Podivný pár - ženská verze) Rozladěné dueto : (Podivný pár - ženská verze) Neil Simon

Hra obsahuje 2 mužské a 6 ženských rolí. Kamarádky tráví spoustu večerů spolu hraním jakési vědomostní hry a vyprávěním o životě a mezilidských vztazích.
Měla jsem možnost si tuto divadelní hru zahrát. Je vtipná, působivá, do detailů promyšlená. Moc jsem si ji užila!

19.05.2019 5 z 5