Pepa0216 Pepa0216 komentáře u knih

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

Za mě je tato kniha kandidát na lehce promarněný skvělý nápad. Formát reality show se mi líbil. I ty 6 minutové setkání, ikdyž nebylo tolik času poznat soutěžící. Věřím že to hodně spraví další díly, kdy spolu obě skupiny stráví více času. Horší je že se o tajemství tvůrců programu dozvídáme poměrně brzy a to je zklamání. Kdyby se pravda odhalovala pomalu, přes náznaky a nutilo to číst dál, tak by to bylo daleko zábavnější, než závěr bez gradace. Výborný nápad na knihu, tak nebyl naplno využit a kniha tak pro mě spadla lehce do průměru. Líbil se mi posun hlavní hrdinky Leonor z outsiderky v sebejistou ženu. Dále podpora outsiderů ze země, jak tím všichni žili. To mě přišlo hodně reálné a velice čtivě a zábavně napsané. Vesmírná sci-fi to úplně není, ale nějak mě to nevadilo. Nebýt vyzrazení v úvodu, tak dávám lepší hodnocení.

03.11.2023 3 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Velice napínavá detektivka, která mě hodně bavila. Vůbec jsem nedokázal až do závěru knihy odhadnout jak to dopadne a závěr byl pro mě velkým překvapením. Děj se rozvíjí pomalu a čtenář postupně rozplétá podivnou historii lidí i míst.

10.03.2023 4 z 5

Úsměv Štěstěny Úsměv Štěstěny Rebecca Gablé

V obsáhlém románu projdeme velký kus Robinova života. Začíná jako ditě a ke konci je mu 50 let. Je to velmi zábavné, kniha moc nudných pasáží nemá. Dobrá ač občas krutá, ale spravedlivá povaha dostane Robina opět mezi vyšší kruhy. Právě odvaha jak jednal s každým na rovinu, ale byl i velice přátelský mě na něm ipomonovala. Podobně jsem si oblíbil němého Leofrika a Henryho z Lancasteru. Čtivý příběh plný odvahy, přátelství a rytířství zasazený do staleté války mezi Anglii a Francií mohu jen doporučit. V příštím roce má vyjít druhý díl a já se na něj moc těším!

27.02.2023 5 z 5

Jihočeský horor Jihočeský horor * antologie

Moc se mi líbili povídky: Pod zvonem, Kalvárie, a Bazén. Ty byli skvělé. Dobré byli i Návrat domů a Hedvika. Dvě povídky pro mě byli naopak tak drastické a nečitelné, ale tím neříkám že byli špatné. Jen pro silnější povahy. Jde o Hovořící bytost Webster a Příchozí tisíce otců. Celkově povedená sbírka

11.09.2022 4 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Mrazivý thriller, který mě velice zaujal. Přechody z minulosti do přítomnosti jsou časté a chvíli mě trvalo než jsem si na dějové linky zvyknul. Je to však jízda od začátku do konce a až do posledních kapitol není zřejmé jak to dopadne. Kniha rozhodně není pro každého. Oběťmi jsou tam děti, ale o násilí tam v první řadě rozhodně nejde. Jedná se o mystický, atmosférický thriller plný děje od první do poslední stránky.

28.10.2021 5 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Tohle by měla být povinná četba pro všechny voliče Andreje Babiše. Ikdyž sleduji zpravodajství a některé informace uvedené v knize mě snad ani nepřekvapili tak ta propojenost firem (jejich kmotrů) na Babiše, vládu a evropské dotace je hrozná. V knize je přesně popsáno jak Babiš a jeho firmy dotace obcházeli ( viz kauza toastový chléb Penam) a jak se nezákonné dotace budou EU vracet. Ne z peněz Agrofertu a Andreje Babiše, ale z peněz nás daňových poplatníků. Velice zajímavá část se týká i přisvojování zásluh za růst důchodů. Je to tam dobře vysvětleno stejně jako to jak Babiš vydává dotace EU u různých staveb za svoje zásluhy a o pomoci EU mlčí. Knihu jednoznačně doporučuji pro rozšíření obzorů.

27.10.2021 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Příbĕh paní Violy se četl jedním dechem. Za pár dní jsem mĕl přečteno. Vůbec mi nevadil trochu delší úvod. Byla tam krásnĕ popsaná starobylá rodina a možný vztah s mládencem. Pro mĕ jako pro mladší generaci trochu překvapivé že ji na první setkání doprovázela maminka, ale celkovĕ byla jiná doba. Buď paní Viola či spusovatelka co jí s knihou pomohla od začátku psali i o tom co se dĕlo z historického pohledu na pozadí událostí. To se mi moc líbilo. Následné vylíčení toho co se dĕlo po odvedení do Osvĕtimi je velice podrobnĕ popsané a kruté. Až moc podrobnĕ. V nĕkterých chvílích jsem knihu musel i na čas odložit a zatlačit slzu. Bylo to příliš zlé a ikdyž v podstatĕ souhlasím že bysme to mĕli všichni vĕdĕt , tak toho bylo občas moc. Knihu nedoporučuji pro slabší či citlivé povahy. Závĕr knihy o návratu byl až na reakce lidí z Lučence kde pocházeli docela hezký. Byl jsem rád i za tu malou chvíli štĕstí když se paní Viola setkala se svým pejskem z dĕtství a zjistila že je v pořádku. Snad jediná vĕc mi na velice čtivĕ a zajímavĕ napsané knize nesedĕla. Paní Viola tam píše přepisy svých rozhovorů či i dopisů podrobnĕ slovo od slova. Nepochybuji že si význam tĕch rozhovorů či dopisů pamatuje, ale slovo od slova určitĕ ne takže je to spíše takový odhad po 70 letech. Celou knihu hodnotím velice přínosnĕ. I na pozadí tragické události se objevili lidé kteří se snažili človĕku pomoci přežít.

26.03.2021 5 z 5

Připraven sloužit Připraven sloužit Renata Kalenská

Karel Schwarzenberg mě v rozhovoru poměrně mile překvapil. Čekal jsem lehce nudnějšího knížete, kterého si jako dítě pamatuji hlavně proto jak usnul při politických jednaních. Karel Schwarzenberg však není jen dědicem panství, ale velice vzdělaný a odpovědný člověk, který toho pro naši vlast vykonal opravdu hodně. Autorka byla na rozhovory výborně připravena a líbí se mi i občasná oponentura, kdy nemusí se vším souhlasit. Je tam však oboustranná úcta a slušnost.

16.08.2023 5 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Přečetl jsem již několik knih Vlastimila Vondrušky a možná už se to trochu opakuje. Tím myslím ten děj okolo hlavního příběhu a to společenský život a různé situace, která však k životu ve středověku patřily. Hlavní děj je pro mě hodně zajímavý, protože mě tato část našich dějin hodně zajímá a již se těším na druhý díl a zpracování příběhu jednoho z našich největších panovníků v dějinách Karla IV.

10.01.2023 4 z 5

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Příjemný oddechový román mě moc bavil. Mám rád knihy z prostředí knihkupectví, ikdyz jsem se bál té romantické linky, tak to nebylo nic přehnaného. Ikdyž v průběhu knihy tak nějak člověk tuší jak to celé skončí, tak to neubírá na zábavě. Charlotinny kolegyně Martinique a trochu hubatou Sam, která mě občas rozesmála zkrátka nelze nemít rád, stejně jako kocoura Tennisona. Ve druhé dějové lince se postupně dovídáme příběh dvou sester a to matky Charlotte Kristiny a její sestry Sáry. Dozvídáme se jaké měli tajemství, proč Charlotte vyrůstala sama a nikdy svou pratetu nepotkala a hlavně proč zdědila knihkupectví. Ve Švédsku vyšel před třemi lety druhý díl, takže by se tu mohl v dohledné době objevit.

15.10.2022 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Na zadní straně knihy nám je slibován nejlepší díl série a dost o tom dle čtení pochybuji. Kromě zločinů jsem měl na této sérii moc rád i vztahovou zápletku a vývoj vztahu mezi Cormoranem a Robin. Musím říct že nejlepší děj je rozhodně v detektivní zápletce. Ač mi vrah nějak neseděl již dříve ( nebudu více spoilerovat) tak je to pomalé odkrývání pravdy hodně zábavné a závěr dost překvapující. Vše to ale do sebe skvěle zapadá jak jsme u Rowlingové dobře zvyklí. Co mě oproti třeba minulému dílu zklamalo a nebavilo je omáčka okolo. Cormoran i Robin jsou věčně naštvání, řeší problémy a dá se říct že kromě vyšetřování vraždy se v jejich soukromém životě nic moc neděje. Nuda, šeď a to je škoda. Celkově hodnotím vysoko, protože Rowlingová je má nejoblíbenější autorka a určitě nezklamala. Předchozí díly ale byli lepší.

26.08.2022 5 z 5

Babišovo Palermo II Babišovo Palermo II Jaroslav Kmenta

Druhý díl sérii mapující politický život Andreje Babiše a jeho strany Anno. Pro jeho voliče by to měla být četba povinná, protože by si možná rozšířili své obzory a pochopili svůj naprostý omyl. Tato kniha pojednává o novodobých kmotrech. O nekalých praktikách oligarchů napojených na Babiše a mající velkou moc ve straně Anno jako to bylo u Jaroslava Faltýnka. Metody jsou to vskutku mafiánské. Kniha pravdivě vykresluje i to jak Babiš absolutně nezvládl svou funkci premiéra v době nákazy covid-19 a jak často měnil své názory a postoje. Nikdy poté své omyly nepřiznal. Celá série je takový doklad toho že byznysmeni, kterým jde primárně jen o peníze a u Babiše konkrétně o dotace do politiky nepatří. Populismus do politiky nepatří a lidé napojeni na minulý režim a donášející na lidi okolo sebe jako soudruh Bureš už vůbec ne. Nechť je tato kniha dobrým varováním!

25.04.2022 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Druhé závislácké společné čtení a že se nám ten výběr podle mě povedl! Mám radost že jsem hlasoval pro do té doby pro mě neznámé Loutkové divadlo! Vyšetřování mě moc bavilo. Lehce ponurou atmosféru skvěle odlehčila postava Tilly, kterou jsem si velice oblíbil.

26.03.2022 4 z 5

Vídeňský sen Vídeňský sen Vlastimil Vondruška

Klasický Vondruška. Skvĕle propracované příbĕhy a zábava od první do poslední stránky. Oproti Přemyslovské a Husitské epojeji ustupuje historie do pozadí a do popředí se dostává příbĕh rodu Heřmanů.

17.10.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Podle mĕ nejlepší díl série. Rowlingovou, nebo Galbraith mám rád hlavnĕ díky skvĕle propracovaným postavám a skvĕlém popsání vývoje vztahů. Tady opĕt nezklamala. Občas si tu pár lidí stĕžuje že byla kniha moc dlouhá a tak, ale mĕ ta příbĕhová omáčka okolo bavila stejnĕ jako detektivní případ. Už teď se tĕším na pokračování a další případ spojený se zpletitým vztahem dvou hlavních postav Cormorana a Robin.

26.12.2019 5 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Oproti Přemyslovské a Husitské epopeji je v této knize mĕnĕ historie. Co mĕ ale jako u každé Vondruškovi knihy bavilo je zajímavý příbĕh a propracované postavy. Kniha se četla hezky a je zajímavým úvodem do další série.

13.09.2019 5 z 5

Chapadla Černé hvězdy Chapadla Černé hvězdy Tereza Kadečková

Sci-fi z velice originálního prostředí, které se odehrává pod vodou. Autorka na velice malém rozsahu dokázala vybudovat naprosto reálný a fungující svět. Do něj jsme však ihned bez nějakého velkého vysvětlování vhození a musíme plavat, abysme se vyznali v ději a různých společenstvích. Originalita je skvělá, příběh také. Sestry jsou každá správně jiná a mají svůj originální charakter a vystupování. V závěru knihy jsem se hůře orientoval v tom, co je minulost a co současný děj. Co mě pak lehce zklamalo je závěr, který jsem tak nějak očekával a byl pro mě lehce zklamáním. Kdo však hledá originální svět, tak mu tuto knihu mohu doporučit. Četl jsem od stejné autorky knihu: Ve větvích Yggdrasilu a tato kniha je o level lepší.

05.04.2024 4 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Autorku ani sérii jsem do té doby vůbec neznal, ale byl jsem mile překvapen. Moc se mi líbila hlavní postava Elloren Gardnerová a to jak se ta postava vyvíjí a jak jde zjistit pravdu a snaží se najít pravdu a spravedlnost. Kniha nemá moc slabých chvil a již teď můžu říct že mě moc potěšilo že vychází již čtvrtý díl. Mám se na co těšit...

03.07.2023 5 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Kniha Jana Menděla se mi zpočátku hodně líbila, jenže to postupem času vyprchalo až k naprosto špatnému závěru knihy. Některé myšlenky koučingu sám sebe jsou nepochybně zajímavé. Sám nejsem příznivcem meditací a tak mi tohle nic moc neříká, ale to není to co by mi na knize vadilo. Meditace mě připadají složité. Uvědomění si svých chyb, poučení se a hlavně nevyčítání si je to je moje strategie. Bez meditace, ale s klidnou hudbou co mám rád. Každý to máme jinak. Stejně tak nevěřím autorovým poznatkům o hypnóze, ale nemám s tím zkušenosti. Jako člověk co dokázal to co autor a změnil svůj život tak že je jsem spokojený jsem však čím dál víc narážel na autorovu suverenitu. Ono není dobré být moc dole, ale být moc nahoře také ne a autor se podle knihy jako suverén chová poměrně často. Co pak považuji za vyloženě nebezpečné je autorův názor na antidepresiva. Nikdy jsem nebyl psychicky nemocný s ač se jako laik zajímám o psychologii tak suverenita a odmítání léčebných postupů jsou v tomhle ohledu nebezpečné a autora by v tomhle neměl nikdo následovat. Za to hodně sundávám hodnocení. Pár zajímavých myšlenek však kniha má a něco pozitivního a k zamyšlení se z ní odnést dá.

01.06.2022 2 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Zpočátku jsem si dlouho zvykal na styl vyprávění autorky. Bylo to pro mě trochu nepřehledné a tajemné. Postupně jsem ale s Piranesim začal odmotávat klubko pravdy a zjistil jak se věci ve skutečnosti mají. Byla to velice zajímavá a ve finále i napínavá cesta a musím říct že se mi celkově román moc líbil.

20.05.2022 4 z 5