Paulika Paulika komentáře u knih

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Co dodat? Proste klasika za 5 hvezd.

26.05.2015 5 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Po dlouhé době jsem se touto knihou vrátil k Vondruškovi, ale moc mě příběh nenadchl. Taková sklářská soap-opera z přelomu 17-18 století. Děj jalový, předvídatelný, plytké dialogy jak z pohádkové knihy pro malé děti, doslova černobílé postavy smýšlející jako v 21. století. Celkově nic moc. Taková tuctovka. Zvažuji, jestli dát tomu příběhu šanci a jít do druhého dílu. Tady jde vidět, že kvantita převažuje nad kvalitou. Marně přemýšlím, kdo je vlastně cílovka této literatury? Seniorka, která se ráda utvrzuje v tom, jak dříve bylo vše v pořádku? Nebo čtení k vodě? Romantické přenesení do jednoduššího světa v dnešní přetechnizované době?

19.03.2024 3 z 5

První dvě třetiny knihy jsou opakováním Sapiens: Stručné dějiny lidstva a až ta poslední třetina přichází s novým sdělením. Pokud jste nečetli předešlou knihu, tak si dejte hvězdu navíc a určitě se do čtení hned pusťte. Jinak ok, průměrná kniha o současném a pravděpodobně budoucím vývoji lidstva.

28.07.2022 3 z 5

Audiokniha se mi velice líbila. Chvílemi trochu rozvláčné, ale pro mainstream dobře stravitelné. Zdálo se mi to chvílemi spíše jako ženské čtení/ poslouchání, ale historická rešerše a sonda do tehdejší doby vyšších sociálních vrstev výborná. Tudorovská doba je vděčným tématem i pro současné autory. Určitě doporučuji i pro mužské čtenáře. Osobně se mi kniha moc líbila a doporučuji. Těším se už na Annu Boleynovou.

08.06.2022 5 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Dobre napsana kniha o tom, co muzete udelat pro sve zdravi. Knihu jsem dostal doporucenou od mych rodicu, kteri s uspechem aplikuji rady uvedene v knize. Snad se pozitivne projevi i u me. Kniha vyborne doplnuje informace uvedene v jinych knihach o zdravi, ktere jsem v posledni dobe cetl/poslouchal a to: Proc spime od M. Walkera a Konec starnuti od D. Sinclaira.
Poslouchal jsem jako audioknihu, ktera se take povedla a je dobre a srozumitelne nactena. Mohu jen doporucit.
EDIT 2.6.2022: tak bohužel to nefunguje
Tady originální článek: https://www.nytimes.com/2022/04/20/health/time-restricted-diets.amp.html
Nebo
Sám jsem to zkoušel téměř 3 měsíce dodržet, ale váha zůstala neoblomná a na spánek téměř žádný vliv. Vysvětloval jsem si to svoji ne zrovna 100% disciplínou a pak jsem narazil na výše uvedené články. A tak jsem tomu věřil, já blbec. Přání otcem myšlenky. U rodičů to částečně fungovalo, ale už se na to taky vykašlali.
Takže knihu degraduji z 5* na 0, pač má nulovou informační hodnotu.

25.03.2022 odpad!

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Pár zajímavých podnětů a postřehů, o kterých člověk ví a dá si to logicky v hlavě dohromady, až si přečte knihu, ale jinak mi to přišlo takové zdlouhavé a ne zase tak převratné, jak jsem očekával. Velikost očekávání je přímo úměrná velikosti zklamání. I to je poznatek z této knihy a můj pocit z této přeceněné knihy.

13.11.2021 3 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Ale jo, uslo to. Trochu pomaly nabeh a rychly a az neuveritelny konec. Ale ano, na to jsme uz u Miniera zvykli. Autor se snazi poukazat v teto knize na nasi ztratu soukromi, lehkeho zneuziti nasich dat a soustredeni moci do nekolika osob na planete - sice pozde, ale prece. Kniha je chvilemi opravdu rozvlacna a je to jasnym dukazem toho, ze soucasni autori jsou odmenovani za pocet popsanych normostran. Kniha mohla byt polovicni se stejnym napetim i vzkazem.
Audiokniha dobre namluvena. Trochu jsem se jen usmival na vyslovnosti zkratky Umele Inteligence UI vyslovovanou anglicky juuu- aaaj :-)

04.10.2021 4 z 5

Zajímavá kniha o lidské prázdnotě a osamocení i v přelidněném městě. O lidské uzavřenosti a strachu z projevů svých citů a strachu z komunikace, i když pak daný člověk trpí psychickými depresemi a až jistou citovou paranoí. Zajímavá sonda do současné japonské psychiky jedince v přetechnizované době, sociálních vazeb a priorit společnosti. Bohužel trochu zdlouhavé a chvílemi i nudné.

20.03.2021 3 z 5

Země mrtvých nadějí Země mrtvých nadějí Christopher John Sansom

Precetl jsem Tombland v AJ asi uz pred rokem. Ac fanousek cele serie Mathewa Shardlakea (MS), tak me tento dil ponekud zklamal. Obcas jsem se musel nutit do cteni, coz se mi u predchozich dilu vubec nestavalo. Kniha je opravdu rozsahla, temer dvojnasobna od prvniho dilu. Zdala se mi i mnohem rozvlacnejsi, nudnejsi a dej ne tak chytlavy.
Kniha pojednava o selske/rolnicke vzpoure proti panstvu v Norfolku kvuli neopravnenym zaborum poli a pastvin pro jejich ovce a vedenou bratry Kettovymi. MS je poveren vysetrovanim vrazdy jiste slechticny Edith Boylenove, ktera je provdanou vzdalenou pribuznou princezny Alzbety. Autor se snazi plne vtahnout ctenare do viru samotne vzpoury, ale na ukor samotneho vysetrovani pripadu, ktere se tak dostava do pozadi, coz je na historicke krimi trochu skoda. Bavi me, jak autor necha chudaka MS vlacet vsemi tezkostmi a problemy dane doby a prekernimi situacemi. Musim ocenit i autorovu skvelou resersi a historicke znalosti a doporucuji i konzultovat behem cteni s Wikipedii a se Streetview pro predstavu o hlavnich místech deje (Maid's Head hospoda, kostel v Norwichi, Norwichsky hrad, Mousehold Heath...).
Celkove receno se mi tento dil zdal ze vsech nejslabsi, vrcholem cele MS rady povazuji Sovereign (Vladar) a Heartstone (Trofej). Zkratka zde chybel i starej dobrej Henry (Jindrich VIII). Jinak pro fanousky serie povinnost.
Koukam, ze BBArt dost nadsadil cenu ceske mutace knihy. Original sezenete uz za 10USD, neuveritelne.

23.10.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Knihu bych spise oznacil jako roman pro zeny nebo spise horor pro zeny. Pro me, pro muze, to bylo k uzoufani nudne. Byl jsem nalakan na antiutopisticky roman, ale moc me to zklamalo. Nebyt poslednich kapitol Historickych poznamek a jiste kapitoly o popisu prevratu, tak bych dal asi jenom jednu hvezdu. Prehrsel vylevu citovych pohnutek, snad nekonecno prirovnani, reminiscenci a pribeh temer tuctovy. Autorka sesbirala snad celou sbirku nocnich mur a obav, co se muze zenam prihodit a vetkala je do tohoto zdlouhaveho a rozvlacneho pribehu. Knihu jsem poslouchal jako nezkracenou audioknihu a podarilo se mi u toho nekolikrat usnout; jako ukolebavka je to skvele. Trochu me dostala jista nelogicnost, v kapitole Historicka poznamka se mluvi o rekonstrukci iPadu od Applu a ten vznikl nekdy kolem roku 2010 a pritom puvodni kniha je z roku 1985, tak to autorce za predvidavost kloubouk dolu ;-)

13.12.2018 2 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Wow, Kniha s velkym K. Tak skvele podane, promyslene a vysvetlene politicke, historicke, ekonomicke, nabozenske rozlozeni a usporadani sveta je opravdu bezprecedentni. Audiokniha me totalne pohltila na 3 tydny, kdy jsem musel vic nez obvykle mackat tlacitko Rewind. V kazde vete tolik myslenek, ze je posluchac/ctenar nestiha vstrebat a udelat si myslenkove ci ideove vzory se spojitymi navaznostmi. Knihu budu muset jeste nekolikrat precit/prehrat, nez se mi vse v hlave dostatecne uchyti a vlepta. Kissinger, odbornik na slovo vzaty, se zabyva politikou, diplomacii, ideologiemi od konce 30. lete valky v 17.stol (pri tvorbe tzv. vestfalskych dohod) az po rok 2016. Zaobira celym svetem a nejen Evropou ci USA. Autor nam umozni se podivat pod poklicku problemu na strednim vychode: Irak, Syrie, Iran, SA, atd. kdy pro me jejich problematika byla tak slozita, vzdalena a nepochopitelna a autorovi se podarilo, pomoci komplexniho historickeho nahledu, mne tuto klicovou oblast alespon castesne pochopit. Kdyz ted koukam na zpravy v TV, na Internetu o svetovem deni, tak uz dokazu chapat jadra problemu a ruznych politickych, ideovych ci nabozenskych nazoru, coz bylo doposud pro me skryte a neodhalitelne. Kniha muze slouzit jako prirucka pro historicke i soucasne chapani politickeho sveta, po precteni se cloveku bude mnohem lepe dychat a bude lepe vstrebavat nove nastale situace ve svete a nebude jen odkazan na nazory politckych ci novinarskych komentatoru. Knihu bych obzvlaste vrele doporucoval soucasnemu americkemu prezidentovi Doniku Trumpovi, ktery by ji mel znat zpameti, jak teolog Bibli. Mozna bych zvazoval i jako povinnou cetbu do strednich skol. U me urcite mezi TOP 10.

11.10.2018 5 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

No Mráz je zatím jeho nejlepší novela. Zkurvenej příběh mě až tak moc nenadchl. Hodně opisuje pocity, dílo by se dalo zcvrknout na polovinu. Konec je opět překombinovaný, jako u jeho ostatních děl, ale celkově to bylo ok. Autor mi stylem vyprávění hodně připomíná Stephana Kinga (novela Tělo).
Knihu jsem opět poslouchal jako nezkrácenou audioknihu, jejíž přednes rodinou Rímských nebyl tak pohltivý jako Jiřího Žáka.

07.10.2017 4 z 5

1913: Léto jednoho století 1913: Léto jednoho století Florian Illies

Takove, letem umeleckym svetem. Pripada mi to jako sbirka fejetonu z onoho roku 1913. Tyka se predevsim nemecke avantgardy a moderny. Jinym typum postav (Einstein, Frantisek Ferdinand, Adolf Hitler, Stalin) je venovan prostor jen minimalne. Z duvodu, ze o polovine osobnosti jsem nikdy ani neslysel, tak nedokazi tuto knihu plne ocenit. Musel jsem hodne zhavit Wikipedii. Misty jsem se pri cteni nudil.

10.06.2016 3 z 5

Titanic 1909-12 Titanic 1909-12 David F. Hutchings

Knihu jsem puvodne koupil memu 4-letemu synovi, ale skoncila u me. Ne, ze by si ji kluk neoblibil, ale proste jsem ji nepustil z ruky.
Kniha je vyborna, plno technickych planku, schemat a dokumentarnich fotek. Kompletni anatomie Titanicu (a Olympicu), Vzacne snimky ze stavby Titanicu, nahled do tehdejsiho lodniho stavitelstvi. Parni kotle, stroje hlavniho pohonu, kondenzatory, turbiny, lodni vrtule, elektricke generatory - no proste, takove poctenicko na dobrou noc ;-) a nejen pro tatinky.

17.03.2016 5 z 5

Operace Valkýra Operace Valkýra Jesús Hernández

Vcelku vycerpavajici kniha o nejznamejsim atentatu na AH. Autor zminuje i jine atentaty na AH. Kniha docela podrobne popisuje prubeh cele nezdarene akce. Potesi i obrazova dokumentace: z mista cinu, situacni planek umisteni vybusniny a fotky hlavnich akteru. Kniha je doplnena i posledni kapitolou a to analyzou, co selhalo, co se melo udelat, aby akce byla uspesna a mozny rozbor alternativni historie, kdyby AH pri atentatu zemrel. V dodatcich nalezente vystrizky z doboveho tisku. Knize, jako dokumentu o dane dobe, neni co vycist.
Velice zajimava informace pro Cesko je, ze je dobre, ze se atentat/prevrat nepodaril a valka skoncila totalni porazkou, protoze pokud by spojenci pristoupili na okamzite mirove podminky se spiklenci, tak by Cesko zustalo oklestene o uzemi, jak bylo definovane v Mnichovske dohode. Bylo jednou z podminek samotneho Stauffenberga.

14.01.2016 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Ale jo, uslo to. Lepsi prumer. Z tech tri posledne vydanych severskych krimi (Lagercrantz - Divka v pavouci sity, Lars Kepler - Stalker) asi nejlepsi. Obcas dost nahod a obcas nejake to klise, ale jinak vcelku uveritelne a stravitelne.

23.10.2015 4 z 5

Einsteinova krev Einsteinova krev Philip Sington

Velmi pekna kniha. Dobre se mi cetla. Kniha je vicevrstevnejsi a vyzaduje vice soustredeni a tim ctenare odmeni pohlcujici atmosferou. S predeslych nazoru ctenaru jsem ke knize pristupoval s odstupem, ale nakonec si me ziskala. Kniha opravdu nevynika popisem akcnich scen, ale jedna se spise o psychologickou baladu. Skvely popis atmosfery mezivalecneho Berlina vcetne strachu z nastupujiciho nacismu v nemeckem obyvatelstvu. Uveritelne realie. Popsane i socialni vztahy a tehdejsi mezilidske vztahy. Nadherne propletena fikce se skutecnostmi kolem Alberta Eisteina a jeho prvni rodiny. Zajimalo by me, jestli byl opravdu takovy, jak je v knize popisovan (asi budouci cetba jeho zivotopisu). Za me plny pocet hvezd!

31.08.2015 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Jedna z tech nepovedenejsich. Totalne prekombinovane a konec usekly. Zdalo se mi, ze je to az moc pritazene za vlasy. Predesla kniha "Dabluv sluha" je o nekolik trid vyse.

25.08.2015 2 z 5

Velký švindl: Krymská válka 1853-1855 Velký švindl: Krymská válka 1853-1855 Václav Králíček

Kniha popisuje docela vycerpavajicim zpusobem valku na Krymu od uplneho prvopocatku (kdy se valcici strany jeste mely v oblibe) az po konec a nasledne roky po valce. Popisuje ne jen samotny konflikt na Krymu, ale i v celem Cernem mori, na Baltu, na vzdalene Kamcatce (Petropavlovsk). Autor se snazi priblizit atmosferu na bojisti, komunikaci mezi veliteli, popsat ocividne chyby velitelu (ne jen ty, kdy je po bitve kazdy general), zasobovani, logistiku, zdravotnictvi, zkratka vse, co k ozbrojenemu konfliku patri. Dobre popsane bitvy, jak namorni, tak pozemni. Obcas je i popsana technika zbrani a lodi, ale tady mohl autor vice pritlacit. Zajimavy je i zaver knihy, kdy je vyhodnocen tristni vysledek valky pro vsechny zucastnene (az na Sardinii, ktera vyvazla nejlip a podle meho nazoru byla vitezem). Pekny popis i ekonomickeho dopadu na svetovych burzach te doby.
Nedostaky knihy jsou ve skromne mapove dokumentaci. Moc mi chybely mapky, schemata bitev, rozestaveni vojsk, jejich smer utoku. Bohuzel ani mapa Cereho more, Baltu s dulezitymi opernymi body v knize nejsou (vse jsem si vyhledaval na Google mapach). Jedina mapka je na konci knihy k bitve u Sevastopolu, bohuzel ne plne vycerpavajici vzhledem k textu. V textu jsou sice popsany utoky na delove baterie číslo 5, 6 apod., ale jeden obrazek vice napovi nez tisice slov.
Jinak se mi kniha cetla dobre (cteno v elektronicke podobe), stravil jsem s ni cca 2 tydny.

08.06.2015 4 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Za me je absolutni jednicka "Nadany zak", pak "Telo" a "Vykoupeni z veznice Shawshank". "Dychaci metoda" je totalni odpad.

27.05.2015 4 z 5