Paulika Paulika komentáře u knih

Již 4 roky mám na svém mobilu aplikaci Sleep as Android pro sledování spánku a pro lepší buzení; je to taková odlehčená spánková laboratoř pro domácí použití. Vytváří hypnogramy, dělá statistiky nad mým spánkem a dělá dokonce i návrhy pro lepší spánek. Aplikace se mi moc líbí, ale zcela jsem nepochopil všechny údaje ohledně spánku, které jsou v aplikaci uvedeny. Tato kniha mi tyto aspekty spánku zcela vysvětlila a umožnila mi pochopit všechny spánkové procesy a spánkové stavy. Je to opravdu anatomie spánku. Je zde uvedeno i plno vědeckých studií s jejich výsledky, což podtrhuje uvěřitelnost těchto poznatků. Kniha se mi líbila a určitě doporučuji.

04.11.2019 5 z 5

Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Dan Lyons

[audiokniha]
Jsem SW vývojář a prošel jsem v Česku už několik firem, ať startupových nebo i zavedených. Podobnou kulturu, jak zažil autor v uvedené firmě jsem u nás zažil naštěstí jen ve dvou společnostech. Jedna z nich měla shodou okolností ve znaku taky jednorožce, jak je na obálce knihy. Vydržel jsem v ní jen 2 měsíce a musel jsem pryč. Roztleskávačská kultura, brainwashing a sektářská nátura mě totálně vykousala ven. Jinak podobné neduhy jak popisuje autor, např. openspace kanceláře, kalendář zaplněný nesmyslnými meetingy, nesmyslné benefity atd., se už dostávají i do zavedených firem. Zrovna dneska a zítra mám Outlook kalendář plný meetingů, kde tuším, že se stejně nic nevyřeší a to jsem programátor a ne manager. To, že se dneska jede na růst a ne na zisk, je bohužel také pravda.
Kniha mě opravdu oslovila a našel jsem v ní plno analogií a dokázala mi vysvětlit věci, které jsem nechápal, jako třeba nesmyslné nabíraní nových zaměstnanců za každou cenu. Trochu mi vadila namyšlenost autora, příp. jeho sebedůvěra a pyšnost na to, že dělal pro toho či onoho, ale to už asi patří k americké nátuře; proto hvězda dolů.
Samotná audiokniha je výborně načtena.

26.08.2019 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

O ty Forde, to byla ale krasna kniha a pritom vubec ne pneumaticka ;-) Nadherna kniha, sice plna anachronismu, ale to se da odpustit. Sdeleni bylo nadherne pojato. Chvilemi mi to prislo az groteskne krute a satiricke. Po precteni teto knihy a knih Orwellovych jsem zjistil, ze se mi moc libi dystopicke knihy. Porovnavat se samotnym Orwellem nebudu, pac ten ma svuj jiny osobity styl. Premyslivemu cloveku ma tato kniha, i po temer 100 letech, co dat. Myslenky jsou skvele, nektere i dosti aktualni a nebyt tech anachronismu, tak bych rekl, ze je psana i nejakym soucasnikem. Cesky preklad je take zdarily, i kdyz bych uvital puvodni nazev knihy z anglictiny. No nic, jdu o dum dal: 451 stupnu Fahrenheita.

05.12.2018 4 z 5

Zbraně vlivu. Manipulativní techniky a jak se jim bránit Zbraně vlivu. Manipulativní techniky a jak se jim bránit Robert B. Cialdini

Kniha (v mem pripade nezkracena audiokniha) na me pusobila ponekud vycpele a prekvapilo me, ze byla vydana az v tomto stoleti. Pokud by kniha vysla v USA nekdy v 70. -80. letech 20. stoleti (u nas po prevratu v 90.letech, kdy bylo mozne jeste lidi opit rohlikem), byla by to urcite bomba; ale ted v dobe Internetu, elektronickych prodeju a nakupu mi prisla uz dost archaicka. Ocekaval jsem nejake sofistivanejsi a hlavne novejsi zpusoby zneuziti (klap a cvak) lidskych slabosti napr. pomoci Internetu, phishing atd. I popisovane vyzkumy a ankety pochazely z obdobi 70. let minuleho stoleti a popis prodeje prodejcu, kdy dnes uz vetsina prodeju hracek, elektroniky i aut je jiz provozovana pres Internet, mi prisla i komicka. Nehlede na to, ze tu mame plno srovanacu cen zbozi, pojisteni a jinych sluzeb (Heureka, Srovanator,..). Kniha me nijak neobohatila, mel jsem uz pocit, ze jsem to uz cetl nekde jinde v jinych knihach a pusobila na me jako rozvlacny kompilat. Navic kniha se zaklada na prilisne kauzalite, tzn. kdy korelace nejakych jevu implikuje kauzalitu, coz muze byt vicesecna zbran a spatna interpretace (viz. Daniel Kahneman, Pomale a rychle mysleni). Mozna jsem udelal tu chybu, ze jsem se nechal zlakat marketingem a koupil tuto knihu ;-) Priste dam uz vetsi pozor. Nastesti jsem ji koupil ve sleve :-)))

31.10.2017 2 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Kniha (v mém případě audiokniha) mě absolutně pohltila. Skvělé sepsané a hodně atmosférické. Autor se nevyhýbá popisu krvavých scén přímo z fronty a zabíjení i mučení civilního obyvatelstva. Ponejvíce popisuje zvěrstva konané čistě ruskou armádou.
Skvěle popsané cenné poznatky odstřelovače, které těžce nabyl svoji účastí na frontě. Kniha nejen popisuje zážitky téměř ze dne na den samotného Seppa ( Josefa Allerbergera), ale i techniku, způsob kultury žití v zákopech, psychický rozklad vojáků a všudypřítomného strachu z ruských odstřelovačů.
Vesměs je to spíše i dokumentární kniha než jen sepsané memoáry. V každém případě knihu plně doporučuji. Slabší povahy s vysokou představivostí by se měly raději knize vyhnout. Upoutala mě často opakující se slovní spojení s "klokotavě" řinoucí krví raněného. Audio přednes byl bezvadný a vtahující do děje.

26.10.2017 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Tak po nemastném, neslaném Mrazu a Kruhu konečně autor vyzrál. Už dlouho se mi nestalo u knihy, že mě tak pohltila. Hlavním hrdinou je tu spíše hlasatelka Christine a Servaz jde do pozadí, ale není to vůbec na škodu. Příběh už ani není klasicky kriminální, ale spíše psychothriller a to také není na škodu. Autor úplně změnil dikci a přelévání napětí. Příběh graduje postupně. Velice oceňuji uvěřitelnost příběhu, což u jeho předešlých knih vůbec nebylo zvykem a to považuji za autorův největší posun vpřed. Snad jen ten konec byl už trochu překombinovaný.
Skandinávská krimi á la Stieg Larsson dostala tvrdou konkurenci. Knihu jsem opět poslouchal v nezkrácené audio verzi namluvenou Jiřím Žákem a ta tu hutnou atmosféru jen podtrhla. Plně doporučuji.

03.02.2017 5 z 5

Moje druhá kniha o KLDR, kterou jsem četl. Ta první byla neméně dobrá Útěk z Tábora 14. Jako malý kluk si vzpomínám velice mlhavě na konec komunismu u nás a na jisté paralely s knihou tam vidět lze, ač ne tak kruté jak je zde popsáno. Kdo ví, co by se stalo, kdyby u nás revoluce neproběhla a v okolních státech ano. Byli bychom taky tak ekonomicky izolováni jak KLDR?
Ten, kdo si nejméně přeje pád KLDR je samotná Jižní Korea. Když si představí, že se jim tam po pádu režimu nahrne přes 20 mega hladových krků, kteří jsou v tržní ekonomice nepoužitelní, tak jim musí běhat mráz po zádech. A mně z toho taky.

10.02.2016 5 z 5

Signál a šum Signál a šum Nate Silver

Zajimava kniha o predpovedich. Nikdy jsem neveril, ze me popularne-naucna kniha dokaze vtahnout a byt tak napinava jako krimi. Vyborne pasaze o zapase sachisty Kasparova s pocitacem od IBM; bezva pasaze o predpovedi pocasi (primokrovani opravdu u nasich meteorologu funguje ;-), skvele pasaze o proficich v pokeru. Kniha se pekne doplnuje s knihou Cerna labut od N.N.Taleba. Nabizi plno zajimavych postrehu ze zivota, ktere clovek muze vyuzit vcetne propagovaneho bayesovskeho pristupu. Nenechte se odradit trochu nudnejsim zacatkem knihy, pasaze o baseballu me opravdu moc nenadchly.

26.05.2015 4 z 5

Struktura vesmíru Struktura vesmíru Brian Greene

Dalsi vyborna kniha od skveleho popularizatora kosmologie a teoreticke fyziky. V textu sice autor pouziva jen minimum matematickych pojmu a matematicky vyrazu, ale pro dychtivejsi ctenare je uvadi v poznamkach na konci knihy, takze ani ti o nic neprijdou. Ano, takto se ma psat popularne-naucna kniha. Tento styl psani mi plne vyhovuje. Jednoznacne pet hvezd!

26.05.2015 5 z 5

Lamentace Lamentace Christopher John Sansom

Cetl jsem v originale a musim vsem cekajicim ctenarum na ceskou mutaci potvrdit, ze se maji na co tesit. C. J. Sansom je opravdu neprekonatelny a drzi si svoji kvalitu. Skvele zpracovana atmosfera na dvore umirajiciho Jindricha VIII s intrikami a soutezi ruznych rodinnych klanu o kralovskou korunu. Pohlcujici nahled do intimniho prostredi krale a jeho posledni manzelky Kateriny Parrove-Latimerove. Prvni setkani Shardlakea s mladickou princeznou Alzbetou!!! Sazim, ze bude jeho dalsi zadavatelkou prace v dalsich dilech. Do toho skvele naroubovan fiktivni, napinavy pribeh s nasi dvojici Matthewa Shardlakea a Jacka Barracka, i kdyz k nim pribude novacek. Stary znamy - dabelsky Richard Rich take nechybi. Ale nebudu dale prozrazovat. Za me jednoznacne 5 hvezd.

18.05.2015 5 z 5

Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Michio Kaku

Takové letem vědeckým světem. Agregát novinek a aktuálních směrů výzkumů (2019) sesbíraný z různých zdrojů a okomentovaný autorem. Občas náhled do historie a častý spekulativně-naivní náhled do budoucna. Chvílemi mi připadlo, že autor už upadá do vědeckého bulváru, když zmiňuje, co si o tom myslí Elon Musk, jak mu kontruje Zuckerberg či Bezos. Kniha exceluje v užití kondicionálů a slov typu: kdyby..., je možné..., možná by...atd. Nějaké vzorce nebo matematiku nečekejte ani větší potravu pro mozek nebo dokonce zavaření mozkových závitů. Nic nového, co byste nenašli na wiki, NASA stránkách nebo vědeckých časopisech. Pokud jste posledních 15-20 let prospali nebo se vědomě stranili zpráv z vědy, tak je to pro vás ta správná kniha. Je psaná čtivě a velice polopaticky, což jistě oceníte.
Byl to můj první Kaku a docela zklamání, ale dám mu asi ješte šanci. Na Briana Greeneho, Seana Carrolla, Hawkinga nebo Penrose ale nemá.

20.04.2022 3 z 5

Líný rodič Líný rodič Tom Hodgkinson

Uf, tak tahle kniha me totalne zklamala. Autor zije v nejake sentimentalni predstave, ze se nejlepe zilo ve stredoveku a ze dnesni doba je kruta a nemilosrdna (mysleno v dnesni Britanii).
Co se tyka vychovy deti, tak v nekterych vecech ma sice pravdu a mnozi rodice uz urcite i nevedomky tyto skutecnosti jiz na svych detech aplikuji.
Autor se tu ve stylu vypraveni Betty MacDonald - Vejce a ja, snazi vtipne podat zkusenosti s vychovou svych tri ratolesti. Kniha neni zadnym vedeckym ci pedagogickym kouskem, je to jen takovy pel-mel o vseobecne vychove deti z autorova trochu anarchistickeho pohledu. Sama neoverena tvrzeni, spekulace a snad nekonecne citatu z knih jinych autoru. Pro rodice ADHD deti absolutne nevhodne a ostatni se snad trochu pobavi, ale te prazdne vaty a plno nicnerikajich mist, ach jo. Chvilemi mi prislo, ze se autor snazi psanim knihy narychlo jen privydelat, aby financne ukociroval svuj zpusob zivota. V mnoha vecech si protireci, chvilemi jsem se musel smat nad obrovskou naivitou, ale jednu pozitivni vec kniha opravdu mela - prijemne se mi u ni usinalo ;-)

26.10.2021 2 z 5

Největší show pod Sluncem Největší show pod Sluncem Richard Dawkins

Ano, takhle se píše populárně naučná kniha. Výborná kniha. Pro mě sice málo nových informací, ale krásné shrnutí přírodopisu ze školy. O kreacinostech jsem nikdy předtím neslyšel a ani se nedivím proč. Náboženství jsou zcela zbytečná, v 21. století už nemají šanci, Occamova břitva je nemilosrdně odřízne. Pryč s tím tmářstvím. Myslím, že Nový zákoník novodobé Bible sepsal v 19. stol. Darwin. Maxwell, Purkyně a Einstein jej doplnili o nové kapitoly. Bravo tleskám.

05.04.2020 5 z 5

Vincent van Gogh – Život, osobnost a dílo Vincent van Gogh – Život, osobnost a dílo Cristina Sirigatti

Velice pěkná publikace o Vincentovi. Plná obrazového materiálu včetně detailů na tahy štětce a textury maleb. V knize je popsána stručná biografie malíře včetně úryvků jeho korespondence s jeho milovaným bratrem Theem. Viděl jsem nádherný animovaný film "S láskou Vincent" a proto jsem sáhl k této knize.

04.11.2019 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Je to spíše obchodně-právní thriller zasazený do naší alternativní historie než čisté sci-fi. Jako sci-fi je to už hodně vyčpělé; plné anachronismů, vědeckých a technických nesmyslů. Ano, je to vůči románu z 50. let minulého století nespravedlivé, ale je to bohužel tak. Pokud si libujete v těchto neuskutečněných představách, tak si přidejte k hodnocení ještě jednu hvězdu.

17.10.2019 3 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Četl jsem v mládí a hodně mě to bavilo.

22.11.2018 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Bomba kniha. Jsem sice už středního věku (stejný ročník jako Sofie a Hilda ;-), ale kniha mě obohatila, i když je psána spíše pro náctileté. Nádherně mnohavrstvý román s kompaktní historií filozofie a s propleteným fantasy příběhem. Vše do sebe krásně zapadá a celá kniha je promyšlená. Jsem opravdu nadšen a od autora si rád přečtu další knihy. Kniha se zařadila k mým TOP 10.

09.12.2017 5 z 5

Částice na konci vesmíru Částice na konci vesmíru Sean M. Carroll

Kniha je takovym dobrym pocinem pro laiky, jak si stoji v dnesni dobe vyzkum casticove fyziky. Malo matematickych rovnic, spise temer zadna, a hlavne vse krasne vysvetleno polopate.
Ja se do knihy zacetl ze dvou duvodu. Ten prvni byl, ze jsem pred touto knihou cetl jinou autorovu knihu "The big picture" (v cestine nevysla), ktera je dle meho usudku mnohem lepsi, i kdyz se zabyva spise filozofii lidskeho nazirani na svet, ale z pohledu casticoveho fyzika - jednoznacne doporucuji a druhym duvodem byla moje zvedavost o technologii a anatomii LHC. Fungovani LHC je docela dobre vysvetleno, ale ocekaval jsem trochu vice technicke dokumentace - hlavne nejaky podrobny ilustracni obrazky a schemata. V tomto me kniha spise zklamala. V knize je i pekne vysvetlen tzv. standardni model castic.
Pokud se chcete neco dozvedet o skladbe hmoty, ze ktere je slozen nas viditelny svet, i kdyz nevladnete matematice, tak kniha je opravdu pro vas.

22.03.2017 4 z 5

Marie Antoinetta: Strmý pád Marie Antoinetta: Strmý pád Juliet Grey

Cela trilogie je velice dobre napsana a opravdu drzi ctenare prikovaneho ke knize. Atmosfera je jedinecna a ctenar je zcela pohlcen onou dobou, at uz u dvora, ci pozdeji ve vezeni. Libila se mi objektivnost autorky, i kdyz sama skromne priznava v dodatku knihy, ze je to fikce. Behem cteni jsem udalosti konzultoval predevsim s Wikipedii a musim uznat, ze autorka byla velice pecliva. Kniha by si urcite zaslouzila obrazovou dokumentaci, portretu z one doby s vetsinou dejovych postav existuji (ale asi problem s pravy) a ctenar by si udelal i obrazovy dojem tvari postav. Jen obrazu MA v urcitych zivotnich cyklech je plno. Stejne mapka uteku kralovske rodiny a prip. mapka mesta Parize z one doby s vyznacenymi hlavnimi dejovymi budovami. Proto opet doporucuji wiki prip. Google. Hodne me zaujala kruta doba z obdobi 1789-1793 - doby revoluce, kdy "pozirala i sve vlastni deti" a nemohl jsem se ubranit srovnani s alegorickou knihou Farma zvirat od Orwella.

16.10.2015 5 z 5

Titanic: Nikdo nechtěl uvěřit Titanic: Nikdo nechtěl uvěřit Václav Králíček

Velice ctiva kniha. Kompletni popis prubehu one osudne noci. Skvele uvedeni do kontextu a realii tehdejsi doby jako napr. platy namorniku, socialni deleni spolecnosti, zavody o rychlejisi lode, atd. Moc poucne. Knihu jsem si opravdu uzil. Skvela i obrazova dokumentace. Kdysi jsem cetl knihu "Titanic" od M. Hubacka a zdaji se mi obe na stejne urovni. Tato je ovsem novejsi tzn. i s novejsimi poznatky.

27.05.2015 5 z 5