Signál a šum

Signál a šum https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207657/bmid_signal-a-sum-dKJ-207657.jpg 4 74 10

Podtitul: Většina předpovědí selže. Některé ne. Nárůst informací v informačním věku ztěžuje naši orientaci, oddělit tento šum od signálů je těžké, ale nikoli nemožné. Kniha na příkladu mnoha témat a oborů - od ekonomické krize přes baseball, epidemii ptačí chřipky, meteorologii a předpověď hurikánů, poker, marketing až po 11. září 2001 - analyzuje, proč se většina předpovědí mýlila a naopak co činí jiné předpovědi úspěšnými. Jako tvůrce fungujícího modelu předpovědí úspěšnosti hráčů baseballu, autor geniální předpovědi volebních výsledků posledních amerických prezidentských voleb a výherce 400 000 dolarů v pokeru má Nate Silver k tématu jistě co říct. Kniha byla v roce 2012 vyhodnocena na americkém amazonu jako druhá nejúspěšnější.... celý text

Literatura naučná Věda
Vydáno: , Paseka
Originální název:

The Signal and the Noise: Why So Many Predictions Fail – but Some Don´t , 2012


více info...

Přidat komentář

InaPražáková
16.06.2023 5 z 5

Cyklus vědeckých přednášek z praktické statistiky a pravděpodobnostních počtů, který je ale tak srozumitelný a přístupný, jak jen je to možné při zachování odbornosti. Čili text pochopitelný i pro laika, který je ochotný o přečteném přemýšlet, nejde o populární americkou příručku v deseti snadných krocích.

Kniha má dva obrovské klady: Silverovo autentické nadšení pro vědu a přemýšlení o světě mimo vyjeté koleje, jeho zvídavost a nezaujatost i podpora těchto vlastností u ostatních (kdyby se mělo ukázat, že někdo trumfne jeho model, Silvera to potěší coby důkaz intelektuálního pokroku).
A za druhé kombinaci univerzálnosti s přesností. Silver ukazuje, jak je statistika a fakty podložené předpovídání využitelné v libovolné oblasti života a jak se dobrat kvalitních předpokladů k němu: jak lidé vytvářejí odhady, jak se nemýlit kvůli psychologickým faktorům (nadměrné sebevědomí, selektivní vidění světa), technickým faktorům (aneb jak vytvořit funkční model výpočtu pravděpodobnosti) a jaké vědecké metody používat, aby byly mé odhady v rámci možného co nejrealističtější (Bayesova věta).

Jednotlivé kapitoly se vztahují ke konkrétnímu využití v praxi, ale není tak podstatné, jestli se zrovna bavíme o baseballu nebo meteorologii, princip je obecný. Proto mě udivilo, v kolika komentářích se píše, že když to nebylo "moje téma", nebylo to zábavné. Kvůli kapitole o baseballu jsem si našla, jak se ta hra vlastně hraje, protože jsem o tom neměla ani tušení, ale baseball je tady učební pomůcka, ne podstata, a můj zájem to nijak nesnížilo. Silver se viditelně snažil nenudit, jenže v USA je obecné povědomí o některých tématech zkrátka jiné než u nás (něco je ale přenositelné - bayesovský výpočet pravděpodobnosti partnerovy nevěry na základě cizích kalhotek nalezených v šuplíku je přesně tak zábavný i skutečně vědecký, jak to zní).

Pomník zvídavosti a myšlenkové nezaujatosti, kniha na opakované nejen čtení, ale promýšlení, nabádající k reflexi i sebereflexi. Zároveň s dočtením jsem si ji pořídila domů, protože si nedělám iluze, že bych si zapamatovala i jen polovinu informací, a chci se k ní vracet, až na to budu mít myšlenkovou kapacitu, ne pod tlakem termínu z knihovny.

Eldar80
28.03.2021 3 z 5

Je to o vytváření předpovědí na základě statistických dat. Ty relevantní označil Silver jako signál a ty nepodstatné šum. Překvapilo mě, jak odborně je to napsané. Všechno je pečlivě podložené. Poznámky jsou na 30 stranách.
Jednotlivé kapitoly jsou málem články do vědeckého časopisu. Výklad je podrobný a dobře vysvětlený i pro matematického laika. A díky tomu suchopárný. Není to kniha, kde stačí pouze číst a během toho vstřebávat informace.
Tady je třeba všechno promyslet. Proto je to tak vysvětlené. Je to spíš jako učebnice. Musím se přiznat, že to pro mě byla nejvíc náročná kniha za posledního 3/4 roku. (Předtím to bylo Chování.) Jenže u mě to selhalo tématicky.
Byly tam kapitoly, které mě vůbec nezajímaly a tak mě to logicky nebavilo. Sportovní sázení v NBA, poker, šachy, baseball. To byly nejnudnější kapitoly. Co se mi líbilo, tak hurikány, počasí, zemětřesení a klima.
Zhruba od poloviny se kapitoly zabývají upřesněním předpovědi pomocí Bayesovy věty. Takže pro někoho může být kniha užitečná. Asi nejvíc pro sportovní sázkaře a každého kdo potřebuje zlepšit předpovídání.
Já se s možným využitím Bayesovy věty nesetkávám a polovina témat mě těžce nesedla. Jinak je kniha napsaná fakt dobře, akorát mě přišla dost americká. Po odborné stránce je výborně zpracovaná. Ale doporučit se dá se asi jen cílovým čtenářům. 75% 3,5*


NGC6715
03.09.2020 3 z 5

Poněkud technický název knihy je trochu matoucí. Kniha o signálu a šumu (tak jak je vnímáme z technického pohledu) moc není. Je hlavně o odhadování výsledků v různých konkrétních případech – a většina z nich mě zde moc nezaujala. Z obecnějších soudů kniha například tvrdí, že experti se mýlí často, ale běžní lidí více. Častěji se mýlí experti, kteří jsou nejvíce zastoupeni v médiích a ti, kteří se snaží o nějakou převratnou předpověď. Radu nevěřit převratným předpovědím považuji za dvousečnou – převratné předpovědi se sice často mýlí, ale pokud vyjdou, jsou natolik důležité, že stejně stojí za to se jimi zabývat (navíc často nevyjdou jen díky tomu, že byly zveřejněny a lidé díky nim včas reagovali na riziko), nakonec si stejně musí člověk udělá názor sám – podobnými radami se při utváření názoru moc řídit nejde.

„Kapitalismus a internet, oba neuvěřitelně efektivní v šíření informací, přenášejí informace dobré stejně účinně, jako ty špatné.“

„Na straně poražených byli většinou ti experti, jejichž předpovědi byly nejčastěji citovány v médiích.“

jaroiva
13.01.2019 4 z 5

"Bayesova věta předpovídá, že Bayesova věta zvítězí. "
Většina témat mě bavila. Co mě překvapilo, je, že jako zarytého odpůrce politických a ekonomických věd mě tyto části knihy bavily mnohem víc než meteorologicko-klimatologické části. Dokonce i válečné kousky (Pearl Harbor ...) byly hodně zajímavé a záživné, z tohoto pohledu jsem to zatím nikde neviděla popisovat.
A velkým překvapením pro mě byly šachy - to bylo takřka dobrodružné a napínavé čtení.
Dívat se na terorismus čistě matematicky zní jako zajímavý nápad a je to i velmi čtivé a k zamyšlení.

Celkově se mi kniha líbila hodně, i když jsem čekala možná i trochu víc matematiky, takhle je ale zase vhodná pro široké publikum. Tedy bych ji doporučila i těm, kdo matematice příliš nefandí.
Hvězdu strhávám čistě subjektivně jen kvůli tomu pro mě nezáživnému kusu knihy s meteorologií.

Jako druhou knihu, která doplní poznatky z této, bych rozhodně doporučila přečíst i Kannemanovo Myšlení, rychlé a pomalé.

Jen tedy mě mrzí, že jsem ještě nečetla Vesmírnou Odysseu, protože tady byl asi nějaký dost podstatný spoiler. Budu to muset napravit alespoň ex post.

Za sebe bych tedy doporučila nejdřív přečíst Myšlení, rychlé a pomalé, Vesmírnou Odysseu a pak teprve Signál a šum.

hanpari
03.03.2018 3 z 5

Zajímavé, ale za sebe bych zkrátil o polovinu. Autor je místy moc užvaněný.

Janek
05.02.2018 4 z 5

Hutná, velmi zajímavá kniha, při jejímž čtení nelze nevzpomenout svého času populární Černou labuť. Silverův text asi není tak čtivý jako ten Talebův (čtenář se musí naučit odlišovat "signál" od "šumu"), autor Signálu a šumu nicméně působí mnohem skromněji než autor Černé labutě. Však to je také jedno z hlavních poselství této publikace: nenechávejme se vést svým příliš velkým sebevědomím, nezaměňujme šum za signál.
I když nemám moc velký přehled o všech probíraných tématech, i když moc dobře neznám americké reálie, na Silverův styl jsem si brzy zvykla a docela jsem se nechala unést jeho poučným výkladem - četla jsem tu objemnou knihu skoro jako napínavou detektivku.
Stálo to za to, doporučuji.

bulat
23.01.2018 5 z 5

„Od doby kníhtlače už nie sú informácie nedostatkovým tovarom. Máme ich viac, než dokážeme využiť. Relatívne málo je však tých užitočných. Vnímame ich selektívne, subjektívne a často si neuvedomujeme, v akej upravenej podobe sa k nám tým pádom dostávajú. Myslíme si, že potrebujeme informácie, ale v skutočnosti potrebujeme znalosti. Pravda je signál. To, čo nás od pravdy odvádza, je šum. Preto kniha o signále a šume.“

Kniha o tom, prečo prognózy prognostikom väčšinou nevychádzajú a ako to (aspoň čiastočne) zmeniť.

habs
20.11.2016 4 z 5

Hned první kapitola o vypuknutí finanční krize mne zaujala.
Celá kniha je srozumitelně napsáno, že i laici jako já pochopí vyzdvihovanou Baesovu větu.
Autor popsal jak pomocí statistiky spočítat výskyt a sílu zemětřesení, pravděpodobnost teroristických útoků, jak se má správně sázet na výsledky zápasů či voleb, jak na profesionální hraní pokeru, atd. atd.
Navíc v každé kapitole je názor nějakého "insidera", který téma pomůže osvětlit.

Ennie
28.07.2016 3 z 5

Bohužel jsem od této knihy čekala více. Některé pasáže a postřehy jsou velmi zajímavé - nejvíce mě však zaujala poslední kapitola a závěr.

Paulika
26.05.2015 4 z 5

Zajimava kniha o predpovedich. Nikdy jsem neveril, ze me popularne-naucna kniha dokaze vtahnout a byt tak napinava jako krimi. Vyborne pasaze o zapase sachisty Kasparova s pocitacem od IBM; bezva pasaze o predpovedi pocasi (primokrovani opravdu u nasich meteorologu funguje ;-), skvele pasaze o proficich v pokeru. Kniha se pekne doplnuje s knihou Cerna labut od N.N.Taleba. Nabizi plno zajimavych postrehu ze zivota, ktere clovek muze vyuzit vcetne propagovaneho bayesovskeho pristupu. Nenechte se odradit trochu nudnejsim zacatkem knihy, pasaze o baseballu me opravdu moc nenadchly.

Štítky knihy

matematika statistika analýza dat předpovídání

Autorovy knížky

Nate Silver
americká, 1978
2014  80%Signál a šum