Částice na konci vesmíru

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podtitul: Kterak nás honba za Higgsovým bosonem dovedla až na práh nového světa. Objev Higgsova bosonu je podle mnoha komentátorů nejvýznamnějším průlomem v našem chápání vesmíru po rozbití atomu. Objeven byl díky miliardovým investicím, desetiletím snažení a úsilí šesti tisíc vědců pracujících u urychlovače LHC ve Švýcarsku. Co je na něm tak zvláštního, že se mu říká „božská částice“ a svým objevitelům přinesl dokonce Nobelovu cenu za fyziku? Carroll vysvětluje, že bez něj bychom nevěděli, odkud vlastně berou elementární částice svou hmotnost. Nalezli jsme v něm poslední díl skládačky, vysvětlení záhad běžné hmoty: atomů a sil, které stojí za vším počínaje DNA a konče globálním oteplováním. Nejnovější kniha kosmologa, částicového fyzika a známého popularizátora vědy Seana Carrolla se věnuje nejdůležitějšímu objevu v oboru subjaderné fyziky za posledních 30 let, za který Peter Higgs a François Englert v roce 2013 obdrželi Nobelovu cenu. Jde o objev takzvané Higgsovy částice, významné ingredience standardního modelu elementárních částic a jejich interakcí. Autor poutavě líčí technické zázemí objevu učiněného v roce 2012 pomocí gigantického urychlovače LHC v evropské laboratoři CERN i velký teoretický význam Higgsova bosonu v mikrosvětě. Tato částice totiž hraje klíčovou roli ve vysvětlení původu hmotnosti ostatních částic, zejména rozdílu mezi nehmotným fotonem, kvantem elektromagnetického působení, a velmi těžkými bosony W a Z zodpovědnými za slabou interakci. Podle Carrolla tento významný objev předznamenává novou fascinující éru fyziky 21. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203877/castice-na-konci-vesmiru-kterak-nas-8aS-203877.jpg 4.420
Žánr:
Literatura naučná, Věda, Vesmír

Vydáno: , Argo, Dokořán
Originální název:

The Particle at the End of the Universe: How the Hunt for the Higgs Boson Leads Us to the Edge of a New World, 2012


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Částice na konci vesmíru

parxel
20. června

Název této knihy mne zpočátku docela odrazoval. Nicméně nakonec jsem nedal na první dojem a dobře jsem udělal. Jedná se totiž o velmi dobře napsanou knihu, jejímž ústředním tématem je experimentální potvrzení existence Higgsova bosonu. Přestože s přibývajícími stránkami začíná být text hutnější a náročnější na pochopení, tak mě čtení pořád bavilo a dalo mi mnoho nových a zajímavých podnětů k přemýšlení.

Zajímavostí je také film "Particle fever" z roku 2013, který dokumentuje události popisované v této knize. Můžete tak na vlastní oči vidět atmosféru při ohlašování objevu Higgsova bosonu a mnohem víc.
Pokud zvládáte film s titulky v angličtině, tak vřele doporučuji.

"Částice na konci vesmíru" nabízí mnohem víc, než se na první pohled může zdát. Proto jí vřele doporučuji, všem zájemcům o částicovou fyziku.

panjan
06.08.2020

Na záček jen podotknu, že o tom co je Higgsův boson jsem neměl příliš ponětí, ale zajímalo mne to. Po přečtení této knihy, mám nanejvýš mlhavé tušení a stále mne to zajímá. Ale toto není kniha jen a pouze o jedné "částici." Pravdou je, že pro člověka, který se částicovou fyzikou zaobírá rekreačně, jsou odborné části i místy srozumitelné. Nicméně nabízí pohled do zákulisí stavby LHC a vůbec toho jak funguje obec částicových fyziků, jaké ohromné úsilí je za tímto projektem a tím i polidšťuje tento skoro mimozemský projekt. Ukazuje, že vědci jsou "normální" lidé se svými zájmy, povinnostmi, problémy. Jeden z aspektů, proč se tato kniha navzdory nepředstavitelně složitému problému (a to doslova, nepředpokládám, že někdo si dokáže předsatvit desetimiliardtinu milimetru) čte dobře, je i autorův smysl pro humor. Nebudu přesně citovat, ale je to nějak takhle na adresu LHC: Je to, jako když koupíte dětem hračku za 17 miliard euro a oni pak sedí a rozbíjejí věci a koukají, co z toho vyleze.


Tomas@S
11.05.2018

Tema knihy je opravdu atraktivni, jedna se o medii pred par lety tolik probirany LHC urychlovac a hledani (a nalezeni) Higgsova bosonu. Autor na rozdil od tehdejsich novinaru vi o cem pise, pracuje v oboru a mnoho fyziku z projektu velmi dobre zna. Timpadem nam podava zasvecene informace o celem projektu i jeho historii, dale vypravi o historii casticove fyziky a pokousi se nastinit i jeji budoucnost. Co se tyce soucasnych znalosti, tak ty se snazi na pomerne velke plose vysvetlit, ale myslim ze se jedna o dost tezky ukol tohle podat laicke verejnosti. Tema je tak strasne komplikovane a abstraktni, ze se to neda jen tak pochopit. Coz si i autor v jednom okamziku uvedomuje a pridava poznamku, ze ne nadarmo byla v tomto oboru udelena rada Nobelovych cen. No chci rict, ze cast knihy mohla byt napsana treba cinsky a melo by to na mne stejny efekt :-) Ale musim uznat, ze asi lepsi pokus o vysvetleni Higgse jsem nikdy neslysel ani necetl. Rovnez i dalsi oblasti casticove fyziky, napriklad kvarky, interkace a temna hmota, jsou laickemu ctenari maximalne priblizeny. Ale i tak je to fakt narocne cteni, ve kterem se snadno ztratite.

Paulika
22.03.2017

Kniha je takovym dobrym pocinem pro laiky, jak si stoji v dnesni dobe vyzkum casticove fyziky. Malo matematickych rovnic, spise temer zadna, a hlavne vse krasne vysvetleno polopate.
Ja se do knihy zacetl ze dvou duvodu. Ten prvni byl, ze jsem pred touto knihou cetl jinou autorovu knihu "The big picture" (v cestine nevysla), ktera je dle meho usudku mnohem lepsi, i kdyz se zabyva spise filozofii lidskeho nazirani na svet, ale z pohledu casticoveho fyzika - jednoznacne doporucuji a druhym duvodem byla moje zvedavost o technologii a anatomii LHC. Fungovani LHC je docela dobre vysvetleno, ale ocekaval jsem trochu vice technicke dokumentace - hlavne nejaky podrobny ilustracni obrazky a schemata. V tomto me kniha spise zklamala. V knize je i pekne vysvetlen tzv. standardni model castic.
Pokud se chcete neco dozvedet o skladbe hmoty, ze ktere je slozen nas viditelny svet, i kdyz nevladnete matematice, tak kniha je opravdu pro vas.

bulat
20.10.2015

Od tejto knihy som nemal príliš veľké očakávania, ale nakoniec sa z toho vykľulo veľmi zaujímavé čítanie... vhodný titul pre zvedavcov, ktorí sa chcú dozvedieť, čo to je tá slávna "božská" častica /Higgsov bozón/, akým spôsobom získava hmota svoju hmotnosť, ako môže jedna častica zožrať druhú... ale napríklad i to, akým spôsobom dánsky fyzik Niels Bohr ukryl zlaté nobelovské medaily pred nacistami...

Eldar80
20.07.2015

Pokud vás zajímají podrobnosti ohledně objevení Higgsova bosonu na LHC je tohle kniha přesně pro vás. Popisuje cestu k objevení Higgsova bosonu z více stran, z pohledu vědeckého experimentu na detektorech ATLAS a CMS, z pohledu historického, teoretického a vlastně i lingvistického. Řeší totiž i původ názvu bosonu o kterém Peter Higgs říká: "boson, který byl pojmenován po mě". Kniha je docela čtivá, ale postupně jak se probírané téma dostává do hloubky, ztrácí mírně na čtivosti. Jedna z posledních kapitol o objevení Higgsova mechanismu už je poměrně náročná. Po dočtení knihy tak získáme celkový přehled, který není možné získat z novinových článků. Škoda, že náročnost nebyla více vyvážená, tahle mám z knihy trochu rozpačitý pocit. Jinak je kniha přiměřeně stručná a dobře se čte. Pro zájemce o LHC doporučuju. 85%