pampelišinka pampelišinka komentáře u knih

Kukuřičný město: Zápisky z konce světa Kukuřičný město: Zápisky z konce světa Andrew Smith

To je tak protrhlá, wtf jízda, že jí musíte buď naprosto milovat, nebo odložit po první kapitole.

10.06.2019 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Možná jsem od Leigh Bardugo čekala něco víc než jen neobvyklé pojetí klasických pohádek.
Hvězdička za nádherné ilustrace, hvězdička za nepředvídatelné konce a hvězdička za jedinou keršskou pohádku.

09.06.2019 3 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Kniha, u které jsem hrozně doufala v dobrý konec, i když byla prolezlá tíživou atmosférou, která sílila skoro s každou kapitolou. Nakonec mi zlomila srdce a bylo mi z ní smutno ještě dlouho, když jsem si na ni vzpomněla.
Asi začínám být cíťa.

09.06.2019 5 z 5

Nečtěte to, pokud chcete číst o gay vztahu. To vás přesměruju na Probuzení Simona Spiera, Dej mi své jméno nebo třeba Muffin a čaj. Nebo od toho ten vztah dvou kluků aspoň neočekávejte jako prioritní.
Pokud si ale chcete přečíst moc hezký dílo o jednom naštvaným náctiletým klukovi a jeho nejlepším kamarádovi, užijete si to.))

07.06.2019 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Jestli hledáte knížku, do který si chcete lepit lepíky a zatrhávat zvýrazňovačem a přepisovat si z ní citáty na nástěnku, tak tahle je pro vás.

07.06.2019 5 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

Díl zvládá být přesně takový, jaký by dle mých představ měl být. Napínavý, smutný, svižný, s vtipnými místy.
A kdo čekal na Riordanovského Achillea s Patroklem, tady je máte. :') A úplně jinak, než byste čekali.

Boj o labyrint Boj o labyrint Rick Riordan

Snad si pamatuju správně, že tohle je ten díl, ve kterém se obětuje mrtvolám Happy Meal.
A víc psát nebudu, protože už to myslím stačí k tomu, abyste si knížku přečetli.

Kliatba Titanov Kliatba Titanov Rick Riordan

Tak, je to tady - jeden z nejsvižnějších dílů, který nezvolní ani na chvilku a nedovolí vám odtrhnout se od stránek.

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Trošičku slabší než první díl, stejně však nezklame.
Doporučuju všem přečíst, pokud máte v povinné četbě Odysseu, ideálně než začnete samotného Homéra číst.
To množství povědomých scének z Moře nestvůr dokáže poměrně nudný text pozvednout do úplně nových sfér.))

Zlodej blesku Zlodej blesku Rick Riordan

Ach, Percy, šašek mých raných pubertálních let.
Nedávno jsem četla znovu, zábava na půl dne, pak už není co číst. Super oddychové čtení i pro starší.

A teď si dovolím malý okénko pro ty, co tu jdou nadšení z Magnuse.))
Jistě, Magnus Chase byl celý jakýsi vynalézavější, což, jak jsem viděla, je Percymu docela často vytýkáno. Nutno však podotknout, že když srovnáte samotnou severskou a řeckou mytologii, severská je mnohem pestřejší, řecká je "jen" plná božských románků a zabíjení nestvůr. A když si uvědomíte, kolikrát jsou v Riordanových knihách přímo tak nějak moderně převyprávěné staré mýty, musí vám dojít, která z těch dvou sérií bude neotřelejší a míň předvídatelná.))

Přesto však doporučuju všem. Je to srdcovka.

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Jedna z nejvtipnějších knih, co jsem kdy četla. Za mě předčila první díl. Zafod je pořád vůl, Arthur pořád zmatený chudák a restaurant asi ten nejlepší počin, o jakém jsem kdy ve sci-fi četla.
Jednoznačných pět.
Jednoduše, lehoučká, kapesní knížečka napěchovaná humorem přímo stvořená na zkrácení všeho možného čekání všude možně.))

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Vážně čtivá a překvapivá kniha v mnohých ohledech obcházející typická klišé tohoto žánru.
Mám ji ráda. ♡

02.06.2019 5 z 5

Kvítka v bytě Kvítka v bytě Veronika Ježková

Úžasná knížka od úžasných autorek, která by měla být biblí každého pěstitele pokojovek a která zachránila a zachrání ještě hodně trýzněných kvíteček. ♡

01.06.2019 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Šílená jízda s koncem, který neprofackuje, ale vrazí vám do nosu pěst a ve stejném okamžiku ještě stihne kopnout mezi nohy.
Přesto však toto dílo společně s Dej mi své jméno řadím mezi jediné knihy, které se povedlo zfilmovat tak, že film předčil svou předlohu.

01.06.2019 4 z 5

Strašidla Strašidla Chuck Palahniuk

Já se ke Strašidlům (a Palahniukovi vůbec) dostala snad tou nejhorší možnou cestou. Kamarádka mi poslala v PDF souboru Střeva s jediným komentářem: "Dočti to až do konce." Uh.
Povídka mě myslím lehce psychicky posunula do míst, kam jsem úplně nechtěla, a co hůř - vzbudila ve mně takovou zvědavost, že jsem si vypůjčila celou knížku a četla, jak moc zvrácený a ujetý bude ten zbytek.
Některé z povídek, třeba ta o bezdomovcích, masérce nohou či šéfkuchaři mě vážně dostaly, jiné zase fakt zklamaly a spojovací dějovou linku jsem začala přeskakovat pro její divnost a nudnost. Nedočetla jsem.
Možná je to tím, že jsem se Strašidlům věnovala v docela náročném období a teď, s čistou hlavou, bych to vnímala jinak. A nejspíš jim ještě dám šanci.
I tak je ale stejně doporučuju všem lidem, u kterých mám pocit, že by se jim mohla líbit. Mezi ty nepatříte, pokud jste aspoň trochu citliví.
A já o sobě zjistila, že jsem nejspíš černohumorné sarkastické hovado.
Tak.

01.06.2019 3 z 5

Souboj na Araluenu Souboj na Araluenu John Flanagan

Za mě asi nejlepší díl s Maddie. Zatímco první (dvanáctý) mě stihl zdrtit i zahřát u srdíčka zároveň, druhý byl vlastně jen docela vleklá předehra k Souboji na Araulenu.
A je to teda něco. Díl potěší hlavně ty, kteří si oblíbili Obléhání Macindawu nebo Císaře Nihon-Džinu - tentokrát se však hraje o Araulen, královna je s hrstkou věrných čím dál víc v úzkých, Horác s Gilanem daleko a Maddie přestává působit jako taková husa.
To, že Will je opět Dohoda a plášť pláštěnkou je jen sladká tečka.
Plný počet dát nemohu, ten už patří pouze dílům s hlavním hrdinou Willem. Ale přesto jde o moc příjemné překvapení.))

01.06.2019 4 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

No jo, po jednom odpoledni zase nebylo co číst. A užila jsem si to, přestože moje hodnocení může napovídat opak.
S čistým svědomím však hvězdičky strhávám za již kolikrát vzpomínaný neobvyklý překlad (ale dá se na to zvyknout, ne že ne, adoptovala jsem se rychle - jen je to trochu nepříjemné překvapení) a za Maddie, která se prostě občas chová nesnesitelně. Jako hlavní postava mi ve srovnání s "naším" Willem připadá o úroveň níž.
Jinak ale moc fajn četba, typický Flanagan. Času stráveného nad stránkama rozhodně nelituju. ♡

31.05.2019 3 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Ach, ano! Chytlavý příběh, ve kterém se autor nezdráhá použít téměř jakýkoliv humor, laskavým počínaje, ďoubavým a ironickým zdaleka nekonče. Parodie na typické sci-fi sedla jako onen pověstný hrnec.
Hvězdičku ubírám za to, že občas byl autor poněkud rychlejší než mé vnímání, zbylé jsou však za nesčetná vyprsknutí smíchem, údernost tenké knížečky, Zafoda (protože já si vždycky oblíbím toho největšího vola) a tak.
Rozhodně si to nenechte ujít. A už vůbec ne, pokud máte k dispozici povedené vydání ilustrované Danem Černým.
Fakt.
A buďte ti frajeři, co dobře vědí, kde mají ručník.))

28.05.2019 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

No tak tohle bylo žrádlo. Vizuálně i dějově.
Pravda, z tohoto žánru jsem toho četla žalostně málo, přesto však jde o jednu z nejlepších takových, co jsem kdy četla.
Na knížku jsem se vrhla s tím, že to bude vtipem prosycený příběh o dvou náctiletých, co mají zachránit svět. SPIRO mi ale vlepil pořádnou facku, která štípe doteď a ještě dlouho bude rezonovat, a byla jsem pořádně vyvedená z omylu.
Doporučuju!

23.05.2019 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Určitě bych hodnotila lépe, kdybych četla dřív než Šest vran. Takto dávám hvězdy prakticky jen za Žeňu a Temnyje. Snad jsem měla příliš velká očekávání.))

23.05.2019 3 z 5