Griša - Světlo a stíny

Griša - Světlo a stíny
ekniha

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nej... celý text

Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků.
Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…

Ohlasy na knihu:
„Bardugo dokázala dostat do jediné knihy všechno: úžasný příběh, dojemnou romanci a neuvěřitelné tajemno.\"
Rick Riordan, autor bestsellerové série Percy Jackson

„Příběh se odehrává ve fascinujícím a originálním světě bohatém na detaily. Griša – Světlo a stíny je výjimečná kniha, nepodobá se ničemu, co jsem doposud četla.“
Veronica Rothová, autorka bestsellerové série Divergence méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/331275/grisa-svetlo-a-stiny-hsi-331275.png 4.2175

Griša (1.)

Literatura světová, Fantasy, Dívčí romány
Formáty eknihy:EPUB, PDF
Vydáno:, Fragment (ČR)

Lucik100
dnes

Super. Zase něco nového.

DannyS

Dneska ráno mi na zvonek zazvonil pošťák a vytrhl mě z hlubokého a až příliš krátkého spánku... Je 11 hodin večer a já již mám knihu přečtenou, přičemž si zuby brousím na druhý díl.
Kniha čtivá a hlavní hrdinka není vůbec nesympatická, jak se mi u YA knih často stává.
Postava Temnyje mě celkem překvapila, jelikož jsem až do konce v sobě skrývala malinkatou naději "Možná je to celé úplně jinak"

Halka2

Kniha je velmi čtivá, ale předvídatelná. Uvidím, jak se bude příběh odvíjet v dalších dílech.

markulka

Kniha se mi dostala do ruky náhodou a já se již po několikáté mohu přesvědčit, že náhodné knihy bývají ty nejlepší. Příběh byl promyšlený, napínavý a něčím naprosto odlišný od ostatních, i když neumím říct čím. Už jen název "Griša" mi byl od prvních chvil záhadou a já jsem se nemohla dočkat jaký je jeho význam. Moc se těším na pokračování, protože tohle byla vážně pecka!

MichaelaMisule

Bavila mě od první strany a měla nečekaný konec. Začala jsem ji číst asi po pul roce co jsem ji měla doma a matně si vzpomínala o čem má být ale můžu říct bylo to báječny nemohla jsem ji dát z ruky. Od zápletek chvilku jsem myslela že to dopadne úplně jinak a mile mě to překvapilo jsem zvědavá jestli bude pokračování. :)

Marry123

Jedna z dalších sérií u které budu s radostí čekat na pokračování. Al mi přirostla k srdci. Mal i Temnyj mě teda střídavě jeden jak druhý pěkně vytáčeli ale aspoň Mal si to u mě nakonec jakš takš vyžehlil. Jsem zvědavá jak to bude pokračovat.

Galánečka

Prvních pár stran bylo pro mě docela nezajímavých, ale vzápětí se to změnilo a děj mě dokázal vtáhnout a nepustit. Postava Aliny byla velmi sympatická a Temnyj ještě lepší. Závěr knihy mě nezklamal a určitě se těším na další díl.

Anne Leyyd

No, tak tedy... dvěma slovy? Cítím rozčarování!

Od začátku až za polovinu to bylo skvělé. Barvité, zajímavé a s originálním prostředím a dobrými hlavními postavami. Jenže potom...

SPOILERY za 1. jsem opravdu téměř ihned uhodla, že Baghra je Temnyjova matka a za 2. jsem vážně doufala, že právě JEHO charakter bude mít víc než dvě vrstvy. Vážně - do oné scény na lodi jsem nechtěla věřit, že je to ten zlý. Pořád jsem tak nějak čekala na TEN VELKÝ zvrat - třeba že oním záporákem bude právě Baghra, která se mezi Alinu a Temnyje snažila vrazit klín a... ono houby!

KONEC SPOILERŮ

Jsem prostě zklamaná. Čekala jsem mnohem víc. Nicméně autorčin styl psaní je velmi čtivý, poutavý a barvitý, takže dávám slabší 4 * A mimo to opravdu doufám, že Šest vran bude výrazně lepších...

Byxy123

Když jsem na knihu slyšela velké a dobré recenze a reklamy, tak jsem si řekla, že si ji také přečtu. A nebyla to chyba. Griša mě chytla hned od druhé stránky a potřebovala jsem vědět co se stane dál, dál a dál. Trochu mi připomíná Rudou královnu, ale jen pár body, protože bych řekla, že Griša je napsaná čtivěji. Už se těším na další díl, jestli se to tam trochu nějak vysvětlí, dokončí nebo ještě více zamotá. :)

surynas

Kniha je naprosto skvělá , tedy na Harryho Pottera nebo na Skleněný trůn nemá. Ale to vůbec nevadí. Alina mi neskutečně sedla..... Celý děj jsem prožívala s ní a konec mě doslova ohromil. Nechápu že někteří říkají že kniha je moc jednoduchá, není to pravda! Kniha je fantastická, ale štve mě že v USA vyšla už v roce 2012 a další dva díly 2013 a 2014, takže druhý díl k nám do Čech přijde až za sto let....

-LaraRead-

Kniha byla skvělá: čtivá, rychle ubíhající, dobrodružná, tajuplná, snad jen trochu moc krátká, ale to se u dobrých knih zdá vždycky.
A dokonce mi ani nevadila hlavní hrdinka, což se mi moc nestává.

natalie2171

Mám pocit, že po dlouhé době jsem četla pořádnou pohádkovou fantasy. Kniha mě velmi příjemně překvapila. Každý hrdina se ukázal ve svém pravém světle až k závěru knihy. Stejně jako hlavní hrdinka, i já jsem některým věcem nehodlala věřit a doufala v pravý opak.
Moc se těším na další díl, proto doufám, že už bude co nejdřív. Škoda, že se zatím nejspíše nedočkáme i aturočiny knihy Six of Crows. Zároveň se mi líbí i česká verze obálky, která se velmi podařila. Dávám palec nahoru a doporučuji! Přála bych si více slov, stránek z fantasy světa Griší, do kterého jsem se ponořila velmi rychle. A znovu poznala, co je to knižní absťák.

Ailin

Skvělý úvodní díl trilogie. Kniha sice má parametry klasického YA rámce- tedy že sirotek zjistí, že má kouzelnou moc a bojuje se zlem-, ale díky inspiraci carským Ruskem je kniha osobitě originální. A díky skvělému talentu spisovatelky vznikla kniha, kterou nebudete chtít pustit z ruky :)

Ikii

Nikdy by mě nenapadlo, že si tuto knihu přečtu, četla ji kamarádka a já si říkala co je to za blbost. Ale není, kniha je skvělá, u většiny knih dokáži postavi a konec dost dobře odhadnout, ale postava Temnyje mě překvapila, opravdu jsem nečekala to předstírání. Jinak mi docela vadilo, že úvod byl strašně dlouhý a, že závěr byl trochu odbitý. Přesto určitě stojí za předčtení.

kendllajf

Upřímně vůbec nevím co napsat. kniha je dobrá s vlastním kouzlem, které odhalujeme na každé stránce, ale vůbec mi to nepřipadalo jako nějaký trhák. Jen další holka co získala svou podivnou moc, kterou měla ukrytou v sobě, a další holka, která se lituje a neumí přijmout svůj "osud". má se stát grišou, ale jen sebe lituje a říká, že je jen prostý voják. Líbilo se mi ale, že se nesnažila vzepřít každému slovu a rozkazu, když věděla, že s tím stejnak nic neudělá.

OndřejMergl

Mám rád magii, souboj dobra a zla, takže v tomto ohledu mě kniha uspokojila. Ovšem vadilo mi, že se za knihu v zásadě nic zajímavého nestalo - vyvolená dívka, naučíme ji ovládat svou sílu, už to asi umí, souboj, konec.

Calla2002

Kniha mě velice překvapila a jsem z ní strašně nadšená a jsem ráda že to tak skončilo. Vůbec jsem ale nečekala že to Temnyj jenom hrál to mě opravdu dostalo. Stašně mě to šokovalo ale jinak je kniha opravdu fantastická URČITĚ DOPORUČUJI !!!

zuzana007

Kniha byla jako magnetka, připoutala mě. Doporučuji přečíst. Bohužel pokračování se ještě překládá.

Samira

Na knihu jsem se velmi těšila a rozhodně nezklamala, naopak. Příjemný, čtivý a originální fantasy svět, do kterého vklouznete nečekaně snadno a ve kterém nás čeká nejeden zvrat a nevšední charakter.
Laděna je spíše pro mladší čtenáře, ale i já si ji velmi užila, celkově bych však řekla, že se bude líbit spíše ženám.
Příběhu nechybí náboj a výše zmíněná originalita, ale musím říci, že ačkoli se na další dva díly velice těším, nevím jestli autorka nenarazí na malou velikost svého světa jakkoli zajímavého. Ale ona je pravděpodobně daleko přede mnou a ukázala možná pouze zlomek toho, co nás teprve čeká.
Tak jako tak se moc těším a doporučuji!

EliškaHavlová

Četla jsem knížku nedávno a moc mě zujala, krásně jsem si dokázala představit prostřední, ve kterém se děj odehrává. Spisovatelka má velmi stručné, ale bohaté popisy situací a příběh mě vtáhl do děje. Asi posledních pár stránek jsem nevěděla jak to dopadne a popravě mě zakončení trochu zklamalo. Ale to snad napraví druhý díl, na který se už moc těším. Děkuji za krásný fantasy příběh.

Ailee

Přečteno za den a půl. Jakmile mě to chytlo, nemohla jsem přestat, ten svět byl opravdu fantastický a promyšlený. A autorka mě dokázala nachytat, což se moc často nestává :-) Jen ten konec mohl být trošku... já nevím, napínavější.

Nikaa1

Jsem zklamaná.

Abych řekla pravdu, tak jsem očekávala něco více. Něco, co mě donutí šokovaně zírat. Mnoha lidem se tato kniha zalíbila. Z části je chápu, z části ne.

Začnu tím, že jsem byla zmatená v postavách. Co jsme vlastně věděli o Temnyjovi?
Byl nádherný, svůdný a tmavovlasý s neodolatelnýma očima. A co ještě?

Převážná většina kapitol byla jen a jen o Alině. Jak se cítila, co dělala, jak snila o Temnyjovi a jak se vlastně nemohla rozhodnout, jestli chce Mala nebo Temnyje.
Myslím, že takové "BUM" se mělo udělat, kdyby měla s Temnyjem větší pouto, než obyčejné pomrkávání na sebe. Snění o něm, je dle mě, velmi slabé na takové "BUM".
*Podobné pouto, jako měla Mare a Maven z Rudé královny.*

Ale také musím přiznat, že svět, který vytvořila, byl fascinující. Velmi se mi líbil děj a také překlad. Líbilo se mi, jak Leigh dokázala do vět přidat ruská slovíčka tak, aby se kniha dobře četla.

Také se mi líbila Alina. Její osobnost a povahy. Tohle nebyla hlavní hrdinka, která je věčně optimistická a věří v dobro. A přesně takové hlavní hrdinky jako Alina by měli být.

Téhle knížce prostě něco chybí. Možná více nestvůr.. :-)

I přesto se velmi těším na další knihu z další série SIX OF CROWS od Leigh Bardugové.

Lokina

Já jsem velké očekávání u této knihy neměla, ale mile mě překvapila. Je to něco nového, ale přitom povědomého, co znám z jiných YA knih. Je to lehce nadprůměrná příjemná záležitost. Je to čtivé, oddychové, určitě to není top mezi YA literaturou, ale ani by nebylo fér tvrdit, že kniha nemá potenciál a že je to blbost a nechat knihu ležet ladem. Takových knih s podobným duchem je na trhu habaděj, ale takové knihy vycházejí a vycházet budou nadále. Alina jako hlavní hrdinka nijak nevyčnívala, ničím mě nepřekvapila, začala jako obyčejná holka a skončila jako griša s výjimečnými schopnostmi (jak šokující). Zato Temnyj, to je moje krevní skupina, badboy, kterého jsem si hned oblíbila, no a Mal, to je takový hodný ochranitelský méďa. Kniha rozhodně stojí za přečtení a já s radostí budu očekávat druhý díl :-)

Aivinka

Užasné, jedna z nejlepších knih které jsem měla to potěšení si přečíst. Doufám že se v blízké době setkáme i s pokračováním. U některých pasáží jsem se smála, u některých brečela a když ve vás kniha dokáže vyvolat pocity radosti i uzkosti, je to ta nejlepší kniha.

Tetis

Není to špatná kniha, ale ani ,,magnetka". Zatím jsem v polovině a musím říct, že jsem čekala víc. Taky ale věřím, že se to ještě rozjede.

kristynkal

Neurazí, ale ani až moc nenadchne. Příběh pěkný, čtivý, ale přijde mi, že nejsou úplně dořešené detaily. Občas jsem se ztrácela v informacích a musela přemýšlet, o čem vlastně mluví. Pohodové čtení, ale nejspíš nic pro náročné čtenáře.

Princezna22

Za mě pecka, obálka sedí krásně k deji v knize a k hlavní hrdince.. je to něco jiného než jsem do posud četla,takže mě se to strašně líbilo. Uvitala bych, ale více o rozvinutí historie gris, abych věděla kam ostatní zařadit. Když už o nich byla zmínka na začátku knihy.. No třeba nás autorka překvapí a ještě tohle doladi v dalším díle,který doufám bude.

Veeria

S touto knihou jsme si do noty moc nesedly, ale i tak se jedná o zajímavý svět, který nejednoho čtenáře jistě osloví. Na mě z příběhu dýchala taková až ponurost.

Aires

Kdysi mocné království Ravka protíná Vrása stínu, pás neprostupné temnoty, kde číhá smrt. Bestiální krvežíznivé volkry, roztrhají každého odvážlivce, který chce projít na druhou stranu. Ve Vráse je jen tma, kosti a smrt. Až do dne, kdy do ní vkročí Alina Starková. V ten den Vrásu ozáří světlo.

Velkolepé království Ravka, svět mocných grišů, je inspirované carským Ruskem. Je tu i mnoho magických a romantických nitek, které se splétají dohromady a výsledek je překvapivě kouzelný. Máme tu mystického Temnyje, neobyčejnou Alinu, jejího přítele Mala a v neposlední řadě také legendárního bílého jelena. Všichni mají svoji roli a je to nesmírně zajímavý propletenec. Celkově kniha působí jako závan něčeho jedinečného, co tu ještě nebylo. Je plná akce, nebezpečí, intrik i romantiky. V závěru přijde i pár nečekaných odhalení, které pořádně zamíchají kartami. I když má jisté nedostatky, přesto vás Griša okouzlí svojí grišovskou magií a udělá z vás fanoušky této série. :)

Tucaka

Naprosto užasný fantasy. Knize nechybí ani nějaký ten románek (ikdyž jsem v části mého já truchlila nad tím, že jim to s Temnyjem nevyšlo). Příběh neobsahuje ..nudné'' části, stále je co číst a nad čím zatajovat dech. Za mě určitě plný počet hvězd a těším se na další pokračování. :)