pakoshka pakoshka komentáře u knih

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Pokračuju v krasojízdě a objevování našich autorek. Hlas kukačky jsem naposlouchala během 24 hodin (hodně cestování a nudné nákupy), ale že bych se nemohla odtrhnout... To ne. Pěkný, citlivý, samozřejmě válka, těžká doba, ale chybí mi tam trošku nějaká jiskřička. Jo a můj osobní problém, fakt nemám ráda v neerotických knihách popisy sexu.

Ale jo, za přečtení vlastně stojí a postupem času se propracuju k dalším knihám od Körnerové.

22.03.2022 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Poupátka jsou letos moje třetí kniha na podobné téma. Je depresivní a bezútěšná, ale ne jen kvůli situaci v divadelňáku, ale pro mě hlavně kvůli vztahům v rodině a vůbec všeobecně. Ubohá Fanynka.

29.12.2021 4 z 5

Tráva Tráva Keum Suk Gendry-Kim

O sexuálních otrokyních japonských vojáků za druhé světové války jsem už něco slyšela či četla, ale tenhle grafický román mi celou situaci přiblížil zase o něco víc.

03.12.2021 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Na Větrné hůrce jsem četla na moje poměry dlouho, dokonce jsem ji proložila asi třema dalšíma knížkama. Cíleně jsem se celý život vyhýbala 'anglické romantice', což je škatulka, kde mám Austenovou, sestry Brontëovy atd., protože na tu romantiku a lásku až za hrob prostě nejsem. A ono to nebylo tak špatné, líbila se mi uvěřitelná psychologie postav, popisné pasáže, ale ten děj neděj a ubíjející nic pro mě docela nudilo. A úplně všichni mě srali. Vkuse bych to přečíst nedokázala.

Někdy, za pár měsíců minimálně, zkusím z té anglické romantiky ještě něco.

24.11.2021 3 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Můj první Backman, bránila jsem se mu jak čert kříži, ale kamarádka o něm pořád tak básní...

Jako první jsem sáhla po téhle záležitosti na pár desítek minut. Je to takový zlehka filosofický a něžný, vlastně mě to bavilo, při zmínce o náušnicích mě pichlo u srdce. Se ale musím přiznat, že ten rozsah je na mě úplně akorát, nevím, jestli bych takovýho sentimentu zvládla třeba 300 stránek.

15.06.2021 3 z 5

Heroinové deníky Heroinové deníky Nikki Sixx (p)

Já být rockovou hvězdou, nevydržím ani půl roku. Autobiografie a jiný povídání o hudebnících moc nečtu, naposledy to byla snad ještě na střední podobně šokující Mansonova Dlouhá trnitá cesta z pekla. Aspoň teda co si pamatuju. Bavil mě ten pohled do rockovýho - metalovýho zákulisí roku 1987, pospojovat si ty známý i mně míň známý kapely a představit si ty večírky.

Z grafický a typografický úpravy knihy jsem šílela.

06.06.2021 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Audiokniha - božsky namluveno! Nářečí velmi podobné tomu, které jsem okolo sebe slýchávala. Nedivím se, že se Dědina stala audioknihou roku 2019, tady nemám výtku.

Nejsem dědinou nepolíbená, při poslouchání jsem si v hlavě skládala obrázky ze situací, které mám za celej život nastřádané v hlavě, nic neuvěřitelného, ale proboha! To je tak neuvěřitelně stereotypní, typizace level milión, občas mě otravovalo pustit si cédéčko. Ale stejně mi to nedalo a pustila jsem si ho. V té knížce není absolutně nikdo, s kým byste se na té vesnici chtěli přátelit, v konečným důsledku by nejsympatičtější asi Josef.

Nakonec mě to bavilo, ale jako humorný román to nevidím. Chybí mi tam jedna postava, která by téhle beznaději a babrání se v lidským přežívání dala trochu lehkosti.

09.05.2021 3 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Americká padesátá léta, mladá Ester, která se plácá ve svém životě a je toho na ni v hlavě moc. Díky autobiografickým rysům sledujem reálný příběh holky, která upadá do klinické deprese, a to bez skandální přehnanosti. Krom toho nabízí kniha spoustu dalších témat k zamyšlení - otázka feminismu, předsudků, zařazení a škatulkování společnosti, sexuality.
Věřím, že v době vydání vzbudila kniha velký rozruch a i dnes má co nabídnout.

P. S.: Strašně jsem trpěla u popisu elektroterapie, nesnáším tu představu, odjakživa.

30.03.2021 3 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Autismus v jeho nahotě. Bez příkras, bez patosu, bez zbytečného litování. Historky podané s humorem, ale přesto ve své křehkosti.

30.03.2021 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Jsem hrozně ráda, že jsem dnes nemusela do práce a čekalo mě čtyřhodinový cestování, protože jsem se nemohla odlepit. Začala jsem včera před spaním, a dnes mi Andílek nedal pokoj ani při snídani, ani v MHD, ani v čekárně u zubaře. I když děj po anotaci není extra překvapivej, kniha je neuvěřitelně sugestivně psaná a držela mě v napětí. Toho spratka jsem nesnášela.

Mám ráda, když se v knížce střídají postavy, nicméně pohled Hannah mi přijde ochuzenej o nějaký střípky jejích myšlenkových pochodů. A ten úplnej konec jsem takhle tipovala už hodně předem :-).

Četla jsem srovnání s Dětskými zoubky a Andílek je teda o hoooodně převyšuje.

Bavilo a dost!

25.03.2021 4 z 5

Heinovské noci Heinovské noci Karel Šiktanc

Moc pěkné, silné, smutné. Skladba krátká rozsahem, ale bohatá na sdělení.

01.03.2021 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Nemohla jsem se začíst, moc mě Mlčící pacientka nebavila, ale chtěla jsem ji do výzvy. Zas jednou kniha, která je přehajpovaná.

01.03.2021 2 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Mám s těma kriminálkama takovej osobní problém, kdy mi vadí to neuvěřitelný množství náhod, ochota všech lidí, kteří pryští cennými informacemi a taky by mě zajímalo, kdo si pamatuje, jaký písmeno bylo na poznávací značce auta, který kdysi před 20 lety přijelo pro kolegyni?
Čte se jednoduše, označila bych to jako průměr.

13.01.2021 3 z 5

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

Dobrý. Dost dobrý, i když jsem asi čekala ještě malinko víc atmosféry nebo čeho.

Téma pro mě jako bezdětnou není moc aktuální, i tak mě ale příběh pohltil. Palec hore za téma darknetu.

A jde vidět, že mám v hlavě stereotypy, o autorovi jsem nikdy neslyšela a automaticky jsem předpokládala, že je to žena.

31.08.2018 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Jako detektivku bych Osm nenazývala ani omylem. Je to jednoduché čtení, řekla bych oddechové, ale ono vlastně moc ne – pořád mě některá z postav rozčilovala a tak jsem si moc neodfrkla.
Jazyk RT mi sedí, podle mě vyjadřuje přesně ten zmatek v hlavě, kterej občas mám i já sama. Akorát někdy, někdy by mohla trochu zvolnit, občas větu rozseknout a tím trochu ubrat postavám to nepříjemné napětí.

Ačkoliv jsem se na konci už těšila, až knihu dočtu a protivy už nikdy neuvidím, nějak mi zůstala v hlavě a zatím dávám 4 hvězdy, možná to s odstupem času změním. Uvidím, jestli ve mně zůstane nějaký zážitek.

31.08.2018 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Moje druhá nejoblíbenější poirotovka (první je Hadí doupě). Dynamická, překvapivá kniha, klasická Agatha.

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Hrůza. Mrazivé, děsivé a o to horší, že je to autobiografický román. Brr...

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Vodníka mi babička četla místo pohádky na dobrou noc. Vděčím ji za mou lásku k Erbenovým veršům. Skvostné dílo!

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Kalibu jsem si zamilovala. Vesnický realismus prostě miluju.

27.05.2024 4 z 5

Dareba Dareba Beatrice Salvioni

Protože sakra neumím italsky a protože jsem nevěděla, že La Malnata rozhodně neznamená Dareba, tak jsem očekávala něco naprosto jinýho, než jsem dostala. Zlobivá holka, která svádí tu hodnou, milou dívku z lepších kruhů na scestí? Ale nenene! ---Italian Dictionary Word Meaning of malnato
1.1 of low birth
2.1 wretched
3.1 wicked, evil
4.1 ill-bred ---
A takhle to už dává smysl. Maddalena není darebná holka. Je odvážná, je to hromosvod pro problémy, je prý prokletá a vlastní matka na ni nepromluví.

Fašismus v Itálii, válka v Etiopii, Mussolini, patriarchát, přátelství, pověry. Dareba mi dala hodně. Strašně chci, ať si ji přečte co nejvíc lidí.

30.03.2024 5 z 5