Tráva

Působivý komiksový román přinášející svědectví o skutečném příběhu mladé dívky, sexuálně zotročené během 2. světové války.

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471656/big_trava-buh-471656.jpg 4.826
Literatura světová, Komiksy, Historické romány

Vydáno: , Centrala

, 2017

Kniha Tráva

pakoshka
03.12.2021

O sexuálních otrokyních japonských vojáků za druhé světové války jsem už něco slyšela či četla, ale tenhle grafický román mi celou situaci přiblížil zase o něco víc.

trudoš
01.12.2021

„Co jsem na světě, nikdy se mi nežilo dobře.“
Temné a pochmurné svědectví o druhé světové válce, odehrávající se v Asii. Kim Kumsuk přitom nezobrazuje žádné explicitní scény plné násilí či vulgarit, vyvolávající senzaci. Pouze mapuje výpověď stařičké dámy, která své dopívání strávila jako nedobrovolná sexuální otrokyně japonských vojáků. Přičemž čtenář si všechnu tu hrůzu uvědomuje takřka mimoděk, kdy si postupně z různých náznaků dává dohromady neutěšený obrázek života chudých venkovanů, jejichž lidskost byla zašlapána do země a ve finále se na ně ještě plivlo. To celé pak dokresluje podmanivé výtvarné zpracování, plné rozmáchlých a jednoduchých tahů. Není to příjemné čtení, přesto je neuvěřitelně strhující i informačně zajímavé. Ne pro válečné zběsilosti, ale pro kontext historických souvislostí, jež nás léta míjely. Jedna z těch knih, která mě pro svůj zneklidňující obsah bude dost možná strašit ve snech. Paradoxně ne díky autorčině fantazii, ale vinou neuvěřitelně smutných faktů.

Lenísek
08.11.2021

Historické romány odehrávající se za 2. světové války čtu většinou o Židech a koncentračních táborech. Tráva pro mě byla novinka. Tento komiks vypráví životní příběh korejské dívky Okson, která byla během 2. světové války donucena sloužit jako sexuální otrokyně japonským vojákům.

Okson s rodinou hladověli, pro lepší budoucnost ji prodali k pěstounům, byla na útěku, neuměla číst a psát a v patnácti letech se nakonec dostala do vojenského tábora. Za víkend ji navštěvovalo až 40 vojáků.

Byl to pro mě neskutečně silný a emotivní zážitek. Když v normálních knihách vnímáte jen text a zbytek si představujete, záleží to všechno jen čistě na vaší fantazii, jak moc postavy trpí nebo jak to vypadá, když se někdo loučí například, ale pokud jde o grafický román - tam máte přímo před očima ty ilustrace a vidíte ty obličeje a emoce v nich. Přiznávám, že jsem několikrát měla na krajíčku.

Pokaždé, když budu doporučovat četbu o 2. světové válce, bude to Tráva.

Arkagas
31.07.2021

Tráva je grafický román, který zpracovává velmi těžké téma korejské sexuální otrokyně v Japonsku během války. Příběh malé holčičky, která trpěla hladem a bídou a protože jí maminka chtěla dopřát vzdělání, prodala ji "pěstounům", u kterých se měla mít dobře a dostat vše, co by dívka v jejím věku měla mít. Skutečnost byla ale jiná a když se snažila utéct, byla polapena a odvlečena do vojenského tábora, kde musela sexuálně sloužit. Někdy až 40 vojákům za víkend. Bez pravidelného jídla, bez šatů, spánku, nebo hygieny.
Tohle trvalo několik let a přesto všechno tahle silná osoba nezanevřela na svět.
Román přibližuje čtenáři nejen příběh hlavní hrdinky a jejích kamarádek z tábora, ale i celkovou válečnou situaci Japonska a dalších zemí.
Místy by se mohlo zdát, že je to kniha ne úplně dobře zpracovaná, jelikož je psána jednoduchým jazykem, ale opak je pravdou. Vyprávění a vzpomínání stařenky na svůj osud je podáno tak, že se zaryje hluboko do citů - formou otázek a odpovědí.

Rozhodně se jedná o knihu, která by neměla zapadnout a čím více lidí si ji přečte, tím líp. I tyhle části historie je totiž třeba připomínat. A o Osvětimi už toho bylo napsáno více než dost.

Aykiru
28.05.2021

Korejská kniha Tráva mi silou svého vyprávění velmi připomínala, cenami ověnčený komiks o osudech židovské rodiny za druhé světové války, Mause.
Pro mě dosud neznámé téma sexuálních otrokyň mě velmi zaujalo a vřele doporučuji si o něm dohledat na internetu další informace, je pozoruhodné, jak události druhé světové války, dodnes ovlivňují politické dění a životy nás všech.
Domnívám se, že tato kniha by se spolu s výše zmiňovaným Mausem měla stát nedílnou součástí školních osnov.