*Pájuše* *Pájuše* komentáře u knih

Kouřový démon Kouřový démon Patricia Briggs

PB dělá čest svému jménu. Autorka umí psát, vskutku umí, tak proč mi tento díl přišel nedořešený, konec urychlený (jako useknutý ocas) a děj - ač napínavý - tak celkově vzato o "něco" ochuzený?? A to "něco" mi tam prostě chybělo. Nemůžu říci, že bych si knihu neužívala, jen mi prostě z celkového hlediska sedla o dost méně, než díly předchozí. Přesto série stojí za přečtení.

26.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Na knihu jsem se strašně těšila. Doufala jsem, že se opět vrátím do Země víl, ovšem... nadchla jsem se až moc. Přespříliš jsem očekávala, že to budou z pohledu Cardana kritické momenty z Krutého prince - kdy se např. stal "vězněm" Jude, než mu na hlavu trikem nasadila korunu; z Podlého krále - jeho pohled na to, když vyzvedl ostrov z vod a vyhnal Jude ; z Královny ničeho - kdy naopak při "výslechu" Taryn poznal, že ona není ona... a ono nichšt, nada, šlus, ende! A tím moje sympatie ke knize vzaly za své. Opravdu škoda.
Je ale pravda, že povídky byly uzpůsobeny tak, aby šly po sobě. Kdyby HB skákala od Královny ničeho ke Krutému princi asi bych v tom měla hokej. Knihu slupnete jako malinu. Překrásné ilustrace doprovází děj a jsou vskutku pastvou pro oči.

16.12.2022 3 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

(SPOILER) Tahle série se řadí mezi jednu z nejlepších, kterou jsem v tomto roce četla. A to hlavně proto, že u ní nikdy nevíte, co na vás v další kapitole čeká. Ta nepředvídatelnost je hodna víl Holly Blackové. Celá série se nese v duchu napětí, strachu z neznáma či z budoucnosti a intrikaření..., ale prostě Cardan a Jude! Tohle je pár, díky kterému bych četla i vyhlášku, která reguluje prodej zelí, kdyby tam byli zakomponovaní! :D
Ovšem otázky, které se mi neustále vrací, nebyly ani v tom posledním díle zodpovězeny. Některé věci jsou tam prostě matoucí.
* SPOILER * např. ta náušnice od Grimsena, kterou nosil Cardan v uchu - sám se jí zbavil, nebo snad po vyslechnutí, co Jude slyšela, co ta náušnice umí, by mu ji snad nechala dobrovolně nosit? To samé, cožpak by sestru nevarovala, že náušnice, které ji chtěla dát svatebním darem umí krásu dát, ale i vzít? V prvním díle bylo zmíněno to, že Jude začala brát jedy, aby si na ně zvykla a mohla být vůči nim imunní. Po jejich vysazení zas naopak zažívala stavy jako drogově závislý, přitom pokaždé - díl od dílů - od jedů i od těch stavů se opouštělo... bylo to jednoduše zvláštní * KONEC SPOILERU /
Těžko uvěřit, že už je této série konec. Strašně ráda bych se ještě někdy do Země víl podívala, tak doufám, že autorka ještě z tohoto prostředí o Jude a Cardanovi něco vydá (kromě tedy toho Jak se král Země víl naučil nenávidět příběhy - chystám se na to), protože je mi líto tuto sérii opustit. Rezonuje ve mě a ještě dlouhou dobu rezonovat bude. Doporučuji.

07.12.2022 4 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Tohle prostě nemá chybu. Neskutečně se u toho bavím, zažívám pocity zmaru a naděje, radosti i smutku a všeho dalšího, co od knížky očekávám. Těžko uvěřit, že HB je autorkou Krutého prince a Nejtemnější část lesa, protože obě ty knihy, byť jedna se odehrává ve světě víl a druhá ve světě lidí, jsou od sebe tak diametrálně odlišné, že nedokážu uvěřit, že to napsala jedna a tatáž osoba.
Co k Podlému králi dodat? Více Cardana a Jude! Protože ty dva se k sobě hodí víc, než si oba myslí. Začínám si ale všímat, že autorka některé věci úplně nedotáhla do konce. Jsou tam jisté špeky, které mě nutí se zamyslet, jak to s nimi bylo dál, protože zatím nejsou vysvětleny nebo naopak se k nim teprve v třetím díle dostaneme. Tak snad ten třetí díl...

07.12.2022 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Moje milovaná víla Zvonilka dostala právě pěkně na frak. :D Nejen, že můj obecný problém se světem víl tahle kniha zadupala do země, jsem za to... ráda! Ano, já vím, víly považuji od dob svého dětství za ty "hodné", ale tady jsou jako bytosti, které neumějí lhát a přitom jsou schopné pravdou krýt lež v jednom kuse. To intrikaření nemá chybu a neskutečně mě baví.
Autorka se s hlavní hrdinkou prostě nemaže. Není to žádná křehká květinka. Vystihla u ní vskutku bravurně lidskou stránku se všemi chybami i klady a musím uznat, že je to jedna z YA knih, kde je hlavní hrdinka inteligentní a má rozum v hlavě.
HB zde rozehrála velmi vysokou hru a já se těším na to, až mi vyrazí dech v dalším díle, protože - opravdu jsem to nečekala, že to řeknu - je to ale TAK dobře napsané, že nemůžu jinak, než dát pět hvězd a doporučit.

07.12.2022 5 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Upřímně, s Holly Black mám zásadní problém - nevím, jak přesně mám chápat její styl psaní. Je velmi naturalistický, bezohledný a trochu tu a tam dělá z dětí psychopaty/sociopaty. Nejsem si jistá, jestli je to autorčin záměr, ukázat nám, že když vyrůstáte s něčím "nelidským" vedle sebe, tak trochu se těmi "nelidmi" stanete ať chcete nebo ne nebo naopak ukazuje tu "nelidskou" světlou stránku. Těžko říct. Zatím jsem od autorky četla Nejchladnější dívka ve městě Chladu a byla jsem z ní trochu na větvi. Podivným způsobem se mi líbila, ačkoliv to by nebyla HB, aby taky několik věcí nezprznila.
Navíc, tady se mi opět potvrzuje, že s prostředím víl mám obecný problém - těžko předělat moje myšlení "zlé" víly, když jsem jako děcko viděla vílu Zvoněnku v Petru Panovi jako tu "hodnou". Byť to nebylo špatně zpracované - co naplat, potenciál knihy nevyužit, hlavní hrdinka na vyplesknutí, její bratr jako naivní děcko a princ "Temnot" coby postava o ničem - ve smyslu "dalo se to číst", nenaplňuje mě to však touhou číst knihu znovu. Taková kniha o všem a vlastně o ničem. Ztratí se ve vzpomínkách času stejně lehce, jako jehla v kupce sena. Škoda.

28.11.2022 2 z 5

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

Taky Vám to přišlo, že se víc jak v polovině knihy nic neděje a ta druhá Vám před očima přeběhne tak rychle, že už jste na konci a ani nevíte jak?
Řekněme, že má je to mnohem lepší než Rytmus, já a Malychin, ale mnohem horší než Kulti. Ale... ale! Boha jeho! Ta první polovina knihy byla fakt nudná, těžko stravitelná, popisná, nezáživná... Druhá polovina už má v sobě akci, živější dialogy, víc hlavních hrdinů a je alespoň krapet uvěřitelnější. I tak mi to přišlo přitažené za vlasy. Konec strašně uspěchaný, vyplynul do ztracena. Kniha se mi do srdce tedy hluboko nevepsala. Je to jedna z těch knih, které přečtete a dáte někam do knihovny. Jen čas ukáže, jestli si na ni za pár let vzpomenete.

05.06.2022 3 z 5

Dívka, had, trn Dívka, had, trn Melissa Bashardoust

Hehe... Nemám sílu psát nějaké konstruktivní hodnocení, proto to shrnu v hlavních bodech:
Originalita? - No, něco by se možná našlo.
Obsah? - Stojí za starou bačkoru.
Cizí slova? - Ztrácím se (i s tím rozsáhlým slovníčkem na konci knihy!).
Hlavní hrdinové? - Vyjádřím jedním slovem - bleh!
Romantická linka? - Nucena. Ale jako vážně!
Sympatie? - Nulové.
Konec? - Nehodnotím. Tečka!
Přečteno? - Už teď toho lituji...

05.06.2022 odpad!

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Ajajaj... tak toto bylo trošku šlápnutí vedle. Hlavní hrdinka mě totálně vytáčela. Hlavně proto, že když už se dostáváme blíž k nějakému závratnému odhalení, Poppy zaúřaduje a víme zase kulový. Fakt díky, Poppy!!
Nevím, ačkoliv jsem knihu hltala a musela prostě vědět, jak to dopadne, tak ta její divná "bodací" nátura mě po chvíli začala nudit. Navíc, všechno bylo strašně popletené a zmatené - asi jako klubko příze, se kterým si hraje kočka. Jsem fakt zvědavá, jak z toho autorka v dalším díle vybruslí. A především, jak se jí to klubko podaří rozplést. Zatím to má pro mě sestupnou tendenci. Ačkoliv by za udržení pozornosti čtenáře dala hvězd více, obsahově je kniha velmi slabá - ne proto, že by to byla taková ta vycpávková vata, ale spíš proto, že se skáče od jednoho problému k dalšímu a jedno tajemství nabaluje na sebe další, ale aby byly nějak uspokojivě vysvětleny... no, to se říci nedá. Zatím mám více otázek, než odpovědí a docela mě mrzí.

05.06.2022 3 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Knihu jsem dostala na Vánoce, ale nijak silně mě to k ní netáhlo. Teď toho lituji. Kniha mě velmi rychle vtáhla do děje, akorát mi přišlo několik věcí strašně chaotických. Především myšlenky hlavní hrdinky, místy i děj. Občas jsem měla pocit, že se motala v kruzích a nemohla najít cestu ven. Hawke byl velmi sympatický, akorát konec mi jaksi nešel na rozum - tak nenávidí ho nebo ne? Od té stáje to jaksi už ztratilo svůj půvab. Vůbec jsem ten zvrat nepochopila (po tom bodnutí). Těžko říct, jestli jsem zrovna neměla náladu snažit se nad tím zamyslet nebo jestli jsem opravdu tak natvrdlá, ale za ten konec strhávám hvězdu dolů. Nepřišlo mi to adekvátní vzhledem k tomu, v jakém duchu se příběh nesl.

05.06.2022 4 z 5

Sedm princezen Sedm princezen Iljás bin Júsuf Nizámí

Dlouho, opravdu dlouho jsem váhala, co ke knize napsat. V této době je poezie - hlavně těch dávných autorů - prakticky zapomenuta. Přitom jsou to mnohdy větší klenoty, než samotná próza. Nicméně u této knihy jsem měla trošku problém se zvláštními slovními obraty a spojeními. Není se čemu divit, když kniha byla napsaná před tak dlouhou dobou. Ačkoliv mě kniha zaujala, byť některé příběhy se mi líbili méně než jiné, nemůžu si pomoci jistého srovnání s tím nejznámějším básníkem renesance - Shakespearem. Květný jazyk, bohaté zabarvení, skrytá perla v příběhu... Tady jsem bohužel o bohatém zabarvení pochybovala a jazyk se mi zdál přímočařejší. I tak se myslím, že čas strávený u knihy nebyl marný.

05.05.2022 3 z 5

Krajina plná stínů Krajina plná stínů Meg Cabot

Toto je kniha mého dětství. Toto je kniha, která mě dovedla k lásce ke světa fantasy. Díky ní jsem objevila, že svoje dětské sny si dokážu splnit jedině přes vymyšlené světy, když už mi to realita neumožnila. Jsem ráda, že jsem se k ní po tolika letech vrátila. Člověk díky těmto knihám zjišťuje, jak moc se změnil. Jak vyspěl. Díky letošní čtenářské výzvě jsem se dostala k re-readingu knihy, kterou jsem jako dítě milovala. Jako dospělá ji sice nedokážu již tolik ocenit (kvalitativně), nicméně ten pocit, kdy v rukou držíte něco, co Vám otevřelo nový svět - heuréka - ve mě zůstal a proto si knihy velice vážím.

05.05.2022 5 z 5

Překroč svůj stín Překroč svůj stín Katie McGarry

Kniha je velmi poutavě napsaná. Ačkoliv pohledy z více stran nemám moc v oblibě - většinou se mi líbí je ten jeden pohled a zbylé pohledy přetrpím - tady se to sešlo asi s dobrou náladou... nu a překvapivě mě to bavilo. Vina a odpuštění, zničené sny a naděje... tahle kniha obsahuje daleko víc než jen šedobílý svět, ale dodává jim barvy, které si hlavní hrdinové zaslouží.
Vrátit se zpátky do dob náctiletých byl příjemný počin. Teď se opravdu můžu vrhnout i na letošní čtenářskou výzvu a zabrousit do těch dětských let beze strachu.

24.04.2022 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

(SPOILER) Nooo, tak úplně nevím, kde se stala chyba. U této knihy je hodně cítit, že to nepsal sám Shusterman. Ikonické myšlenky přetrvaly a ani této knize nechybí jistá sofistikovanost. Nicméně několik věcí mi zde přišlo nedořešených. Především ta šestá část knihy mi přišla jako znehodnocení celého obsahu pěti předcházejících částí. Myslím, že těch pět částí by bylo slušným zakončením série. Další věc, těžko se tomu věří, ale kluk, co má nálepku "divný" si přidá do škatulky i "vrah" a má z toho větší výčitky, než holka, která se po celou dobu knihy chová jako ta "nejslušnější" holčička pod slunce a nakonec bez jediné myšlenky či výčitky, že v lese nechala uhořet starou ženu, to shrne slovy "udělal jsi, co jsi udělat musel, a to je celé.... tím to končí. Les shořel a nikdo se to nedozví". Řekněme, že ta šestá část knihy mi zde prostě přišla prostě nadbytečná a díky tomu strhávám jednu hvězdu dolů.

21.01.2022 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Myslím, že u Shustermana by mi nevadilo číst i nákupní seznam. :D Ale teď ke knize samotné. Fenomenální zakončení série! Velmi sofistikovaný a distingovaný román. Stále se ale sama sebe ptám, jestli nálepka pro děti a mládež je v tomto případě vhodná. Nejen kvůli samotným autorovým myšlenkám, ale i náročnosti tématu. Ve spojitosti s touto sérií mě napadají jen samé superlativy - ačkoliv pár much to taky mělo. Především konec mi přišel strašně uspěchaný. Tak nějak jsem očekávala velkolepý závěr a... no, on byl, akorát trochu jiný, než jsem předpokládala (tedy u některých postav jsem se ve výpočtech nesekla, ale u jiných jsem hledala bradu až na zemi! No jo, nejsem hold Nimus). Jsem z této série nadšená, jen jsem od autora čekala... no, řekněme méně futuristický konec (hlavně u Citry). I přesto doporučuji!

21.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Jsem překvapená, že je z hlediska násilnosti tato kniha zařazená pro děti a mládež. Přeci jen, ačkoliv je hlavní hrdince sedmnáct let, upírům v knize sedmnáct bylo před nejméně pěti sty lety a jejich chování tomu odpovídá. Krutí, násilní, troufám si tvrdit, že se řadí na druhé místo hned po upírech L. K. Hamilton.
Kniha se četla takřka sama. Měla pár hluchých míst a těžko se některým věcem věřilo. Tana je, byla a bude pro mě navždy nejzvláštnější hrdinkou. Ta zvláštnost pramení hlavně z jejího přesvědčení, že musí ochraňovat ty, co zná a zahraňovat ty, kteří se dostanou do maléru, byť se jí snaží v případě jejich přátel dostat do žíly. Její paličatost s jakou zahraňovala celý svět, je vskutku prapodivná, nicméně překladatelé si zaslouží obrovskou pochvalu. Kniha je velmi dobře zpracovaná. Na pár gramatických chyb a určité skepse vůči jistým situacím v knize, dávám jen čtyři hvězdičky.

09.01.2022 4 z 5

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Těžko říci, jestli hodnotit nebo ne. Komentář si ale neodpustím. Jen protože je obsah zaměřen na jídlo, za kuchařku bych to nepovažovala. Levná inspirace pro "studentský život". Nicméně, pokud bychom se měli šidit i v tom, co nám chutná, co bychom z toho života měli?

09.01.2022

Růže & dýka Růže & dýka Renée Ahdieh

Hodně vody uteklo, než jsem se dostala k závěrečnému dílu a tak není divu, že jsem spoustu věcí zapomněla. Nicméně ne tolik, abych si nevybavila to nejdůležitější - že kniha čtenáře udržuje v napětí od začátku do konce. Autorka sice začala s milostným trojúhelníkem, ale jakmile si hlavní hrdinka srovnala věci v hlavě, velmi rychle se to přehouplo v normální vztah, který byl emočně stabilní a propracovaný. Ovšem bylo znát, že je to dětská láska a dětští hrdinové. I tak jsem z knihy nadšená. Původně jsem Chalídovi zazlívala jeho dramatičnost, až s odstupem jsem pochopila, že ta dramatičnost do tohoto příběhu patří. Přeci jen pohádka Tisíc a jedna noc je nejkouzelnější díky právě tomu napětí, které vás ani ve tři hodiny ráno nepřinutí zamhouřit oči. Doporučuji.

09.01.2022 4 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Konec dobré, všechno dobré. Nebo také ne.
Knize nechybí napětí a akce. Panu autori není nic svaté. Ani lidé, "mimozemšťani", natož jejich domov, kde Emmett s ostatními dolují nixii. Tady se spíš snaží přežít na nehostinné planetě. Nerost je dávno zapomenut. V knize je velmi dobře popsané, že lidé ve své chamtivosti udělají cokoliv, jen aby dosáhli svého - větší moci, bohatství.
Ačkoliv pár much by se zde našlo, jsem ráda, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Řekla bych, že to dopadlo, jak nejlépe to šlo.

09.01.2022 5 z 5

Malér Eyrová Malér Eyrová Jasper Fforde

V knize se vyskytuje víc než dost knih z per anglických spisovatelů. Ovšem tím moje nadšení z této knihy končí. Ze začátku jsem si říkala, že je to romantika říznutá detektivní zápletkou s prvky fantasy. Ono to je ale sci-fi jak vyšité! Člověk vůbec neví, o čem je řeč. Abych to shrnula: vysvětlení světa - nulové, děj - nudný, hlavní postava - nejsem si jistá, co si o ni myslet, romantická linka - bez romantické linky, k smíchu, k pláči (vyberte si). A korunku tomu nasadil konec - totální fiasko. Kniha mi prostě nesedla...

12.12.2021 1 z 5