Dívka, had, trn

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podmanivá a originální pohádka o prokleté dívce, která může kohokoli otrávit jediným dotekem a která zjišťuje, jaká síla se v její kletbě skutečně skrývá… Soraya je prokletá. V krvi jí koluje jed, který ohrožuje každého, kdo se k ní přiblíží moc blízko. Musí proto žít v ústraní, daleko od své rodiny. Útočištěm jsou jí jen zahrady, kde cítí alespoň náznak svobody. Brzy se má však konat svatba jejího bratra a Soraya se musí rozhodnout, jestli má dost odvahy na to, aby vystoupila ze stínů. V podzemí se zatím skrývá démon, který jako jediný zná způsob, jak Sorayinu kletbu zlomit......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474654/big_divka-had-trn-XmS-474654.jpg 3.6140
Žánr:
Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky

Vydáno: , Yoli
Originální název:

Girl, Serpent, Thorn, 2020


více info...
Nahrávám...

Komentáře (40)

Kniha Dívka, had, trn

veriszv
27. ledna

Originální, feministické, bavilo!
Ocenila bych, kdyby se autorka o mnoho více rozepsala, klidně i do dvou knih. Bylo tam spoustu akce a bylo to dost nahuštěné.
Nicméně i tak se mi to moc líbilo!

kalinkacz
26.12.2022

Krásná obálka a lákavá anotace - tak na mě působila Dívka, had, trn.
Z počátku se příběh vyvíjel skvěle. Hodně akce, spád a na young adult né úplně klišé zápletky!
Jenže… postupně mi začalo připadat, že je kniha až moc rychlá… Akce střídala akci a mně chyběly informace. Jako když kolem vás projede vlak - víte, že projel, ale ani nevíte kam jel nebo jestli byl plný…
Během 10 stran autorka byla schopná dát hned 2 zvraty a byť běžně říkám, že by se kniha mohla proškrtat, tak v případem této říkám rozepsat!
Za mě originální čtení, které ale bylo pohřbené velkým množství zvratů, které ve výsledku působily nelogicky a překombinovaně.


Sidonka3
01.11.2022

Věnování autorky mluví za vše: Každému, kdo si kdy připadal jedovatý, odporný nebo samý trn.
Podmanivá fantasy pohádka, která se opírá o perskou kulturu, náboženství, symboliku a je inspirována exotickými pověstmi. Je to Young Adult literatura, která je neinfantilní a můžou jí konzumovat i dospělí.
Hrdinkou je zakletá dívka, sestra šáha, postižená kletbou, která jí odsuzuje v životě v osamění. V jejím těle totiž koluje jed a každého, koho se dívka dotkne, zemře. Má strach, aby někomu neublížila a tak žije v odloučené komnatě paláce s krásnou růžovou zahradou na terase, jíž vytváří, rozšiřuje a o níž ráda pečuje. Také z nudy či nutnosti zvědavě prochází tajnými temnými chodbami, skrytá před lidmi a z výšky zpovzdálí pozoruje, co se odehrává dole v království. Samotná rodina ji odsunula do ústraní, není jí dovoleno normálně žít s ostatními a tak se není čemu divit, že se chopí šance a sblíží se s mužem, který jí začne podporovat, umí jí ocenit, zdá se, že má pro ni pochopení a že jí bere takovou, jaká je. Věci však nejsou úplně takové, jaké se zdají být. Nastane zvrat v příběhu, životní situace se změní a zašmodrchá. Příběh bohužel v okamžiku, kdy by měl gradovat, na čas zamrzne na místě a líně se plouží dál. Dobře rozjeté dobrodružství, přemítání a drama je nahrazeno pro mě nudnější akční stránkou plnou boje a pobývání s monstry, aby v závěru zase nabral na větší zajímavosti a dává prostor k umírněné filozofii.
Dívka značnou část románu stojí před řadou rozhodnutí, včetně toho, jak přistoupí k sobě samé, bojuje se sebou samotnou i s osudem, musí se vypořádat se svým prokletím i nastavit správný přístup k ostatním bytostem (k lidem i nadpřirozeným netvorům). Příběh nabízí řadu věcí k zamyšlení: je o sebeovládání, sebepřijetí, touze po svobodě a plnohodnotném životě, který by měl smysl, tvoření a ničení, o budování, pomstě a zkáze, je v něm plno symboliky, poškození přirozeně dobrého nemocí a o napravování chyb, o svobodné vůli i o tom, že i jedu je někdy zapotřebí (na obranu). Milostná peripetie na samém konci knihy byla povrchnější, urychlená a pro mě ne zcela přesvědčivá. Beru jí jako snahu narvat do příběhu mermomocí moderní LGBT tématiku, i když vztah s mužnějším A. byl mnohem propracovanější, věrohodnější a poutavější než poblouznění vílou.
Tato fantasy pohádka asi nebude bavit každého, za sebe jí ale doporučuju.

Citace: Bylo úlevné nést svojí odlišnost hrdě, bez hanby nebo omluv. Propůjčili jí místo a smysl ve světě a o nic ji neoloupili. Nemusela popírat existenci (něčeho) ani to skrývat. Nemusela si vybírat mezi částmi sebe samé. Byla celá.
Jak snadno umírá naděje, když chybí sluneční svit a jak je těžké uvěřit, že další den stojí za další boj, když je kolem pořád jen noc.
Vyber si. Svojí volbu přijmi. Buď připravena nést následky.

annes
03.07.2022

Zaujal mě název a obálka. Do nějakého páni nebo wow to má určitě daleko, ale nádech Persie dodal příběhu jisté kouzlo. Bohužel, i tak to bylo spíše průměrné, nicméně, zajímavé.

šneki
25.06.2022

Velmi zajímavá knížka, postavy propracované a příběh byl docela obsáhlý i přes relativně krátkou délku. Škoda, že jsem se do toho nemohla více zažrat kvůli škole, takže pomyslných 3,5*.

*Pájuše*
05.06.2022odpad!

Hehe... Nemám sílu psát nějaké konstruktivní hodnocení, proto to shrnu v hlavních bodech:
Originalita? - No, něco by se možná našlo.
Obsah? - Stojí za starou bačkoru.
Cizí slova? - Ztrácím se (i s tím rozsáhlým slovníčkem na konci knihy!).
Hlavní hrdinové? - Vyjádřím jedním slovem - bleh!
Romantická linka? - Nucena. Ale jako vážně!
Sympatie? - Nulové.
Konec? - Nehodnotím. Tečka!
Přečteno? - Už teď toho lituji...

whiolet
22.05.2022

Nebyla to špatná knížka, ale bohužel by ji prospělo rozsáhlejší zpracování. Ze začátku je člověk totiž dost zmatený ( kdo je kdo, proč to tak bylo atd.), čemuž se dalo předejít, kdyby si s tim autorka více prohrála.
Jinak to bylo zajímavé fantasy, ale dost málo propracované.

LucieK
16.05.2022

(+ SPOILER) Na první pohled mne zaujala kniha obálkou, po té i anotace. Po přečtení první kapitoly jsem se dlouho premahala číst dál. Po pár kapitolách jsem už musela číst dál a s napětím jsem očekávala, jak to tedy vše dopadne. Ke konci už mi přijde, že je pribeh protahován než vyvrcholí. Závěr mne zklamal, do posledni chvíle jsem čekala že to s Azardem dopadne jinak, škoda.

1