osman111 osman111 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tak toto byla krása. U této četby rozhodně nemáte pocit, že je to ztráta času. Autorka si vybrala krásné, neotřelé téma, které mistrně zpracovala. Použité nářečí je v knize spíše pro dokreslení celkové atmosféry, nepůsobí rušivě a pokud nejste z regionu, tak není třeba se obávat - výrazů tam není mnoho. Oceňuji krásnou nečernobílost postav, kterou autorka patřičně promyslela. Doporučuji nevynechá doslov, je důležitý. Děj krásně plyne, spíše "odsejpá". Nudit se opravdu nebudete. Jde skutečně o zapomenuté dějiny opomíjeného kraje, ale kniha má potenciál zaujmout i pokud jste odjinud. O tom nepochybuji. Chytne Vás od první stránky. Doporučuji.

03.09.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kniha, od které se nedá odtrhnout. Kraťoučká, silná, tíživá. Nejhorší je to vědomí, že žádný šťastný konec se konat nebude. Nádherná novela české autorky si vysoké hodnocení právem zaslouží. Poučné zejména pro rodiče.

25.09.2020 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nemyslela jsem si, že by mě pohádkový první díl znovu zaujal tak moc, jako při prvním čtení, kdy jsem byla asi ve věku hlavních hrdinů. Teď po 15 letech jsem se do knížky znovu pustila a nechápu, že jsem se znovu nedokázala odtrhnout. Příběh je tak dokonale vystavěn, postavy skvěle propracované a jazyk velice zajímavý, že znovu dávám 5 hvězd. Nechápu, jak někdo může napsat pohádku, která zaujme všechny věkové skupiny a ani po tolika letech neztratí na svém kouzlu. Harryho stále nic nepřekonalo.

18.09.2021 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Nevěřila jsem tomu, že je tato kniha jiná. Ale ona je. Neuvěřitelně krásná, silná a smutná. Zpočátku jsem měla problém s postavou Isabelle, která mi svou povahou nebo snad mentalitou neseděla do doby, ale to se změnilo a já nemůžu být nadšenější. Mě nejvíce zaujala dějová linka zdánlivě obyčejné ženy Vianne, která válku prožívala výhradně skrze běžně plynoucí dny, které však byly nenávratně poznamenány nezapomenutelnou dobou. Knihy z tohoto pohledu mi na trhu chyběly. Opravdu Slavíka moc doporučuji. Je zvláštně jiný, osudový.

07.04.2021 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Tak tato kniha byl skutečný zážitek. Nádherné, citlivé, smutné, promyšlené, moudré.
Moc doporučuji poslouchat jako audioknihu. Mužský hlas tomu ještě přidá. Je to výjimečná kniha.

02.02.2021 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Tak tato kniha se opravdu povedla. Velice neotřelé a neskutečně zajímavé prostředí Amišů, sympatické postavy. I když jde o poměrně drsnou detektivku, na mě celá kniha působila mile. Autorka umí velice působivě vykreslit atmosféru a prostředí. Těším se na další díly, bylo to skvělé.

24.06.2021 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Krásný, jemně psaný román z pohledu malé holčičky. Bylo to nádherné. Moc se mi líbil právě ten dětský náhled na absurditu nerovnoprávnosti. Poučné. Také jsem
mile překvapena postavou Atika. Většinou mě absolutně kladné postavy bez chybičky rozčilují od první stránky. Ale Atikus ne. Neznám asi žádnou postavu, která by byla tak morálně na výši (a zároveň nebyla strašně otravná). Takového Atika by chtěl mít v životě každý. Jako zabít ptáčka řadím mezi těch pár knih, které si ráda přečtu znova. Moc doporučuji, nebudete litovat

06.10.2020 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

To je tak zvláštní kniha! Krásná, tajemná, chytrá a plná naděje i beznaděje. Nepodobá se žádné, kterou jsem četla. Je jiná, originální. A já ji můžu jen a jen doporučit.

23.04.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tak to bylo něco. Originální, dokonalé. Divím se, že kolem Naslouchače není větší poprask. Nemohlo to být lepší.

05.09.2020 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Antiutopický román z roku 1920!!

Neexistují jména, vše se podřizuje blahu Jednotného státu, duše a fantazie jsou (téměř) vymýcené nemoci, vše je řízeno Dobroditelem, a to od  počtu zkousnutí při jídle až po minuty na odpočinek.

Jakou zemi Vám to připomíná?

Jsem nadšená. Deníková forma hlavního hrdiny D-503 je dokonalá. Rozum, matematika, nalajnovanost.
D-503 je šťastný, žije přece v dokonalém státě. Je šťastný dokud...
Dokud nepříjde žena I-303 a zjištění, že šťastný není.
Onemocní touhou, začnou se mu zdát sny (známka nemoci) a pochybnosti narůstají.
Nebudu více prozrazovat.

Toto prosím vyšlo 20 let před Orwellem. Nechápu, že tato kniha nemá více pozornosti. Pokud se Vám Orwell líbil (jakože asi jo), určitě si ji přečtěte.

Doporucuji přečíst po Svědectví o životě v KLDR od Niny Špitálnikové).

Není to oddychovka, nečte se úplně lehce, ale prosím, opravdu do toho jděte.

05.03.2023 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Opět neskutečný zážitek. Všechno už bylo řečeno a každý asi tuší, že je kniha skvělá. Za mě můžu dodat, že si čtení užívám ještě o to víc, když vím, že každá nepatrná zmínka o čemkoliv má význam, který bude vysvětlen třeba až o několik dílů později. Vše do sebe zapadá. Je to dokonalé a já si nemyslím, že tuto sérii někdy něco překoná.

19.09.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Tohle bylo skvělé! Neskutečně dobře napsaná knížka. Snad poprvé jsem se setkala s opravdu uvěřitelnou, reálnou mluvou školáků. Autorka uměla velmi sugestivně vystavět příběh jak očima malého chlapce, tak z pohledu zlomené matky. Všechno bylo tak ryzí, opravdové. Dokonalá, přečtěte si ji.

26.08.2021 5 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Skvělá kniha pro milovníky jídla a japonské mentality, kultury, prostě všeho. Kniha má zvláštní atmosféru a obsahuje ono japonské podivno. Doporučuji všem, kteří se zajímají o Japonsko a taky těm, kteří mají rádi zdánlivě obyčejné příběhy, které však mají v sobě něco navíc.

23.04.2021 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Skvělé téma a pěkný styl. Myslím, že některé pasáže už si budu pamatovat navždy. Kniha je skutečně velmi působivá a já jsem ráda, že máme další skvělou českou autorku, která nezůstala u průměru.

07.03.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Velmi silná kniha. Mimo to, co už bylo řečeno v komentářích níže, bych ráda vyzdvihla jazykovou kvalitu a neskutečný historický přínos. Jsem si jistá, že tato forma Vám přinese daleko více, než nějaká učebnice (navíc toto téma se běžně na školách nevyučuje). Jde o velice kvalitní, obohacující literaturu psanou krásným jazykem. Jestli mohu něco doporučit, tak je to právě Šikmý kostel. Při čtení jsem měla pocit, že se rozhodně nejedná o novodobou tvorbu, velice vybočuje.
Jako tip na závěr doporučuji číst nedlouho po prvním dílu nebo si připomenout postavy a rodinné vazby, protože je snadné se ztratit, což by byla škoda.
Doporučuji a nemohu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami.
Nebojte, ten povyk okolo knihy je skutečně zasloužený, nenechte se odradit.

19.02.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Navzdory vysokému hodnocení na databázi mi přišla kniha spíše průměrná. Ze začátku mi stylem připomínala Hartla, čtivé, jednoduché. Pokud s touto tématikou začínáte, tak je asi vhodná. Na toto téma je ale nepřeberné množství lepších knih, kterým Hana prostě nestačila. Téma holocaustu je teď mezi čtenáři velmi oblíbené, tak to na mě působí, že toho autorka chtěla využít a rychle napsat nějakou líbivou prvoplánovku pro davy. A to se povedlo.

11.09.2020 2 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Na mě měla kniha úplně jiný dopad než film. Těm, kteří film viděli, určitě knihu doporučuji. Kniha má podle mě trošku jinou hlavní myšlenku než film. Film mi přišel černobílý. V knize jde spíše o to, že Betty věděla o Moodyho psychických problémech před odjezdem do Iránu a byla si vědoma, že to není v pořádku. Přesto jela. V knize popisuje spíše problém jedince, zatímco film vše generalizoval.

16.08.2021 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Velmi silný příběh, který Vás vtáhne od první stránky. Od této knížky se nedá odtrhnout. Není autorčinou nejznámější, ale určitě stojí za to. Drsná a krásná Aljaška a drsný, ale občas taky krásný život hrdinů. Nádherná kniha. A pokud Vás zaujala krutá a nádherná Aljaška, doporučuji knihu Ostrov Sukkwan.

22.01.2021 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Nejraději bych dala mnohem více hvězdiček. Poutavé, krásné a poučné od první, až do poslední stránky. Nebojte se tloušťky této knihy. Budete chtít, aby byla ještě delší. Nenudila jsem se ani chviličku a proto moc doporučuji, je skvělá.

20.01.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Další zvláštní kniha Viktorie Hanišové!
Viktorie je bezpochyby jednou z našich nejlepších současných autorek. Kniha je napsána velice citlivě a houbařská linka je naprosto skvělá. Věřím, že se toho i spoustu přiučíte. Zároveň oceňuji náznakově vykreslený životní příběh hlavní hrdinky a konec, který ve Vás zůstane ještě dlouho. Jde opět o originální počin. Těším se na její další knihy. Autorka je sázka na jistotu.

17.11.2021 5 z 5