ondra1995 ondra1995 komentáře u knih

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Čtení této knihy pro mě nebylo úplným utrpením, ale moc k tomu nechybělo. Oceňuji pouze několik částí, kdy ze sebe Werther nechrlil city, jak na běžícím pasu.

31.03.2013 3 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Velmi silná kniha o týraném chlapci a slabém kuřeti.

17.12.2012 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Velmi povedené drama z venkova. Počínání Maryši se mi vážně líbilo.

28.09.2012 4 z 5

Antigona Antigona Sofoklés

Podařená antická tragédie.

06.09.2012 4 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Zpočátku se mi do čtení Vladimíra moc nechtělo, ale nakonec jsem byl z díla nadšen. Příjemné verše.

29.08.2012 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Krásně satirické dílko.

28.08.2012 4 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Jednoduché, svižné ale i hezké.

27.08.2012 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Musím říct, že mě Tajemná komnata bavila více než Kámen mudrců. Není to už taková pohádka.

15.08.2012 5 z 5

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

Výjimečná kniha v mé knihovně.

14.08.2012 5 z 5

Velcí dinosauři Velcí dinosauři Zdeněk V. Špinar

Jako mladší jsem měl o dinosaury zájem, a proto se mi líbila snad každá kniha o nich.

Pokažené rande Pokažené rande Robert Lawrence Stine

Horor si představuji jinak.

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Nikdy, ani jako mladší, jsem nepochopil pozitivní rozruch kolem této knihy.

Pětka se má báječně Pětka se má báječně Enid Blyton

Asi nejakčnější ze všech Pětek, ale moc jsem jich nečetl. ;)

Pětka v Sovím doupěti Pětka v Sovím doupěti Enid Blyton

Četl jsem v 7. třídě a děj mě bavil. Pěkně čtení pro mladší čtenáře.

14.08.2012 4 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Skvěle poutavý příběh z nejnižších vrstev Londýna. Líbí se mi, že i po přečtení si poměrně dlouho a dobře vybavuji různé detaily děje.

20.06.2012 5 z 5

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Od této knihy jsem příliš nečekal, ale stalo se to, že jsem byl knihou unešen a nadchla mě.

20.06.2012 4 z 5

Prorok minulosti Prorok minulosti Erich von Däniken

Zvoleno jako knížka na pláž. Vůbec to nebyla špatná volba.
Hned první kapitola o arše úmluvy vtáhne do "děje". Poté je zajímavá část o kolejích na Maltě. Netušil jsem, že tam něco takového existuje.
Nejslabší byla kapitola Seznamy králů. Ovšem nejvíc mě bavily závěrečné úvahy o tom, jak se zachovají mimozemšťani, až se jednou vrátí.

24.09.2023 4 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Spíše než "Jádro" bych vyvrcholení Démonské série nazval "Cesta do Jádra". Příběh je opravdu hutný s velkým počtem dějových linek. A jak to bývá, od některých se nelze odtrhnout (Leesha) a některé opravdu nudí a zdržují (Lakton).
Hlavním postavám cesta do Jádra moc neutíká. Objevují stále lepší a lepší vychytávky proti nepříteli a časem zapomenutá místa pod zemským povrchem, až při samotném závěru Arlen a Jardir zpochybní vše, čemuž doposud věřili.
Dlouho očekáváné rozuzlení proběhne relativně rychle a nakonec nikterak obtížně, i když několik postav zaplatí cenu nejvyšší. Autor nám chtěl patrně ukázat svou představu o tom, co přijde "po".
Samotné finále je zde spíše kritizováno. Musím ale uznat, že setkání všech postav v Kotlině zvlhčilo mé oči. Já nebrečím, vy brečíte! A i při "dětské scéně" mi bylo líto, že je konec. Konec.
#OsvoboditelJeArlenSedlák

29.05.2023 4 z 5

Jaromír Jágr: Cesta za snem Jaromír Jágr: Cesta za snem T. J. Millner

Je mi trochu záhadou, jak knížka vznikala. Nicméně jsem se toho dozvěděl dost o dětství, prvním roce v NHL a o Naganu Jaromíra Jágra. Knížka však obsahuje několik menších nepřesností.

16.01.2018 3 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Po skončení 4. televizní série jsem se pustil do čtení. Po přečtení Hry o trůny se mi úplně do Střetu králů nechtělo. Bál jsem se, že kvalita půjde dolů. Byly to ovšem plané obavy.
Střet králů pro mě byl ještě mnohem záživnější, šokující, brutálnější, čtivější, napínavější, vulgárnější a dynamičtější než Hra o trůny.
Jako čtenář jsem velmi uvítal, že se děj odchyluje od seriálu, ne nijak rapidně, ale přeci jen. Vyzdvihl bych Tyrionovy kapitoly a zvláště pak jeho vnitřní monology nebo dialogy se Cersei Lannister.
A nakonec trochu kritiky. V díle narazíte na obrovský počet jmen, která mnohdy ani nejsou nijak (prozatím) podstatná. A právě rozsáhlé výčty rodů a jmen (např. při bitvách) mi docela vadily.
Parádní čtení!

10.10.2014 5 z 5