okeey Online okeey komentáře u knih

Marley a ja Marley a ja John Grogan

Spoustu z nás (mě nevyjímaje) zná film, každopádně audiokniha čtená Alešem Procházkou má naprosto jinou atmosféru.
Příběh vypráví o životě jednoho zlatého nezvladatelného labradora Marleyho a jeho rodině. Od štěňátka až po nevyhnutelný konec, což asi není žádným tajemstvím. Jako pejskaře a milovníka psů mé srdce souznělo při každé, mě dobře známé, nepříjemné situaci, které se ovšem stejně dřív nebo později majitelé psů zasmějí. Líbí se mi, že je tu vykreslen život se psem bez příkras se všemi bláhovými představami, které následně narazí na tvrdou realitu. Asi neznám pejskaře, který by neměl v životě od psa nic zničeného, počůraného apod. Ale i tak je nekonečně milujeme a život bez nich si nedokážeme představit a pak když přijde nevyhnutelný konec, tak se s tím nemůžeme srovnat a tak je to správně. Bohužel psům není dáno dožít se stejně vysokého věku jako nám, ale zase můžeme udělat život krásný mnohým, kteří takové štěstí zatím neměli.
Krásný příběh čtený ,,Severusem Snapeem", co víc si přát? Rozhodně doporučuji.

24.05.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová je vážně neskutečná! Totální emocionální horská dráha!
Otevřela opravdu těžké téma, příběh vás na začátku ,,vdechne, požvýká a vyplivne" na konci. Neuvěřitelně silný příběh, který vás nenechá v klidu. Tohle je má třetí kniha od autorky a s každou další knihou jsem čím dál víc v údivu, co tato žena dokáže přenést na papír. Její příběhy jsou poutavé, dechberoucí a to ani nemluvím o tom, jak vám stránky ubíhají po rukama. Fenomální! Děkuji za tuto knihu paní Mornštajnová, je to velmi silný příběh s obrovským přesahem.

16.05.2023 5 z 5

Rozmarýnová zátoka Rozmarýnová zátoka Jenny Hale

Jeden opuštěný dům po pánovi, kterého nikdo neměl moc rád, s nikým se moc nebavil a byl tak trochu záhadou. Na druhé straně Melanie se svou babičkou, které dům při každém pobytu v Rozmarýnové zátoce obdivovaly a snily o tom, jak krásné by to místo mohlo být, kdyby do něj někdo vdechl život. Babička zemře a v její poslední vůli stojí, aby Melanie dům koupila za peníze, které jí odkazuje.
Melanie čeká rozsáhlá rekonstrukce a vůbec neví, kde začít. Všechno odstartuje jedná zdánlivě banální sázka o pivo nebo naopak o rekonstrukci domu s místním "šikulou", který je vyhlášený tím, jak je manuálně zručný. Roztáčí se kolotoč oprav, lásky a příběhu ukrytého v dopisech, které Melanie v domě najde.
Jedná se o krásný oddychový příběh, který vás vezme na pláž do Rozmarýnové zátoky, mořský vítr vám počechrá vlasy a necháte se unášet na vlnách strastiplné cesty k vytouženému snu hlavní hrdinky.
Kniha se mi velmi líbila, skvělé odreagování, pohlazení po duši a mnoho úsměvů na rtech. Příběh plynul svižně a stránky mi mizely pod rukama. Vřele doporučuji.

16.05.2023 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Předchozí knihu jsem nečetla, takže žádná porovnávačka.
2. světová válka, Smolensk a život jedné ruské ženy jménem Neonila, která celý příběh působí chladně, pragmaticky, bezcitně a velmi uzavřeně.
Trošku se to ve mě pere, podstatnou část knihy jsem jí opovrhovala, ale po přečtení dalších stran jsem jí litovala a sympatizovala s ní. Líbilo se mi volba prostředí, do kterého je děj zasazen, z Ruska jsem žádný válečný příběh nečetla, zase mi to dalo jiný úhel pohledu. Skvěle je tu vykresleno chování nacistů k "běžnému obyvatelstvu" a co všechno je člověk ochoten udělat pro to, aby přežil.
No a ten konec? Masakr! Potřebuju vědět jak to dopadlo!
Kniha se četla svižně a rozhodně se k ní zase někdy vrátím. Doporučuji nejen milovníkům historických románů.

13.05.2023 5 z 5

Dveře ke snu Dveře ke snu Daniela Krolupperová

Nádherná knížka s krásným příběhem, který má obrovský přesah. Kniha je primárně určena pro děti, ale já ji rozhodně doporučuji i "dětem dospělým", protože vás může ledacos naučit. Třeba to, že když si něco vroucně přejete, tak to může dopadnout, i když je cesta trnitá a ostatní vás odrazují, smějí se, nevěří, protože víra, síla a odvaha vás může dovést k vysvěnému cíli.
Je to knížka na pár minut, ale v hlavě mi zůstane dlouho a rozhodně ji nebudu posouvat dál, protože takové knihy je třeba si ve své knihovně hýčkat. Doporučuji malým i velkým!

08.05.2023 5 z 5

Temné dědictví Temné dědictví Andy Maslen

Pokud hledáte kvalitní detektivku, tak tato kniha je sázka na jistotu.
Na začátku příběhu se setkáme s nálezem dvou těl, jedno rozřezané na kusy v jezevčí noře a druhé ve vodě v ucpané výpusti. Všechny nitky vedou k aristokratické rodině, jenže to samozřejmě není jen tak, musí se našlapovat po špičkách, protože každý sebemenší přešlap by policii stál "dobré jméno".
Henry Ford je sympatický detektiv, má sice pohnutou minulost, ale není to úplně takové to klasické klišé. Líbí se mi, že název nám sice trošku napovídá ve kterých kruzích máme vraha hledat, ale zároveň to není jednoznačné.
Kniha se četla dobře, příběh je dobře promyšlený, jediné, co mi tam chybělo, bylo to "wow" na konci, protože už jsem tak nějak tušila, jak to dopadne. Knihu rozhodně doporučuji!

08.05.2023 4 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Mrazivý thriller z ještě mrazivějšího prostředí, jak po fyzické stránce, tak po té psychické.
V odlehlé zasněžené krajině kolem ledovce se začnou objevovat těla, ve výsledku se najde 5 těl - dva manželské páry a jedna žena. Kolem toho se de facto točí celý příběh.
Kniha se odehrává ve třech dějových linkách, což mi ze začátku dělalo trochu problém než jsem se v tom zorientovala.
Kniha se četla dobře, oceňuji prvky duchařiny a promyšlenost celého příběhu. Rozhodně stojí za přečtení.

01.05.2023 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Kingovská mystika znovu na scéně!
Perfektní a originální nápad, co se s námi může dít, když nespíme samozřejmě Kingovsky "vyhajpované" do boje za dobro proti zfanatizovaným lidem "boje práva za život". Jde tu hlavně o nespavost a přednášku známé ženy, která má zavítat do Derry kvůli ženským právům na interupci a Ralph, hlavní hrdina, je do toho nevědomky zatažen.
Kniha byla skvělá, dobře se četla, jak mám u Stephena Kinga zvykem, ale místy musím říct, že jsem těch barev a aur už měla celkem plné zuby, ale zase to nebylo nic, kvůli čemu bych si knihu už nechtěla nikdy přečíst. Jsem zvědavá na další knihu tohoto autora, protože absolutně netuším, kam sahá fantazie Stephena Kinga, s každou další knihou je to neuvěřitelnější a snad lepší a lepší!

25.04.2023 4 z 5

Umění nemoci Umění nemoci Jan Vojáček

Umění nemoci je má první kniha od tohoto autora a musím říct, že je to velice zajímavá publikace na zamyšlení. Jan Vojáček v knize rozebírá pojetí zdraví a nemoci z pohledu funkční medicíny. Ukazuje nám, jak k nemoci i zdraví přistupovat, jak se s nemocí popasovat a jaký pro nás může mít přínos, co nám tím tělo říká. Byla jsem na knihu zvědavá, naplnila má očekávání, jediné co mě rušilo bylo, že místy mi text přišel jako odborný a musela jsem se vracet, abych porozuměla tomu, co nám chtěl autor říci. Knihu doporučuji, hodně mi dala a ukázala mi zase jiný pohled na toto téma. Děkuji.

20.04.2023 4 z 5

Konzultant Konzultant Antonín Mazáč

Knihu jsem odkládala a teď zpětně vůbec nevím proč, možná je to neopodstatněnou skepsí, že vlastně česká detektivka nemůže být tak dobrá jako detektivka severská. A víte co? Byla daleko lepší! Pan Mazáč má neskutečný dar slova, příběh byl skvěle vymyšlený, zápletka napínavá a konec geniální! Když už si myslíte, že je po všem, tak omyl, příběh stále pokračuje. Byla to má první kniha od tohoto autora, ale rozhodně ne poslední.
Je mi ctí, že jsem se s autorem mohla osobně potkat na křtu jeho knihy, rozhodně si ji přečtěte!

18.04.2023 5 z 5

Lišák a já Lišák a já Catherine Raven

Když jsem knihu u Joty zahlédla, tak jsem si říkala, že bude přesně pro mě, příroda, zvířata, vztahy mezi nimi i v souvislosti s člověkem, je to pravda i není. Mám z knihy rozporuplné pocity. Na jednu stranu má autorka dar popisovat okolní prostředí, ale na druhou stranu, jsem di na některých stránkách připadala jako u odborného textu z encyklopedie a to není úplně něco, co bych v takovéto knize čekala. Takže ano, kniha rozhodně stojí za přečtení, jsou tam krásné pasáže mezi hlavní hrdinkou a lišákem, svět introvertního člověka a krásné popisy přírody, na druhou stranu jsem se ale na několika stranách dost nudila.

17.04.2023 3 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

,,Život lidem nakládá, kolik unesou." Tato prostá věta je výstižným shrnutím Emilčina života napříč 20. stoletím. Tato dáma si prošla mnohým, celý život jí provázela smrt jejích nejdražších a musela se s tím zkrátka vyrovnat, jelikož život šel dál, starost o domácnost, zahradu, děti,..
Emilka opravdu neměla na růžích ustláno, ale o to skromnější a pokornější žena se z ní stala. Krásný životní příběh, který se četl jedním dechem.

13.04.2023 5 z 5

Pátá čtvrtina (13 povídek) Pátá čtvrtina (13 povídek) Stephen King

Pro začátek musím uvést, že knihu nehodnotím jako celek nýbrž jako soubor povídek. Některé se mi opravdu líbily a u jiných jsem se musela přemlouvat, abych je vůbec dočetla. Rozhodně musím vyzdvihnout dvě povídky, a to excelentní Dům v Javorové ulici a Desátníci, tyto příběhy by rozhodně zasloužily samostatnou knihu, protože zpracování je bravurní a já bych se ráda dozvěděla o příbězích víc. Naopak povídku Udrž hlavu jsem dočítala s velkým sebezapřením, protože nejsem úplně sportovní fanoušek a o baseballu nevím zhola nic. Každopádně stojí za přečtení!

13.04.2023 3 z 5

Chce to dva Chce to dva Natalie Cox

Nenáročná, oddychová literatura, do které se ponoříte, necháváte se unášet životními strastmi a peripetiemi někoho jiného a z dálky sledujete, jak si s tím poradí.
Příběh Clem, hlavní hrdinky a jejího bezmála stokilového psího parťáka Karlíka Bucketa, provází krádež identity, dluh, který ji zanechali rodiče, jež si odjeli důchod užívat do zahraničí a neskutečné umění být na policejní stanici jako doma.
V této knize najdete jak romantiku, tak trochu napětí, zálibu v bruslení, neochvějné přátelství, tak i pouto mezi páníčkem a jeho psem, což mi bylo jako pejskaři samozřejmě velmi sympatické.
U knihy jsem krásně vypla, co jsem čekala, to jsem od knihy dostala, nejedná se ovšem o nijak náročnou literaturu.

11.04.2023 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Kinga buď miluješ, nebo nemusíš, tak to prostě je. A já jsem ráda, že se řadím k první skupině lidí. Pomalu dávám dohromady mistrovu sbírku a už jsem víc jak za většinou díky Betě.
Temná půle je další klasická skvělá Kingovka, která vás nenechá chvíli v klidu. Příběh s trochou mystiky, fantasy prvků, temna a mnoho dalšího. Reflektuje naši horší půlku a vtěluje ji do reálné postavy, leckdo v knize pozná svůj největší strach. Skvělý příběh a já s každou další knihou čekám, co Stephen King ještě dokáže vymyslet za mistrně příběh a pokaždé mě o tom přesvědčí, je zkrátka neskutečný. Skvělá kniha, skvělý příběh a v neposlední řadě musím pochválit obálky nových vydání, jsou krásné a výstižné! Rozhodně doporučuji.

07.04.2023 5 z 5

Tajemství v lahvi: příběh hrdinství Ireny Sendlerové Tajemství v lahvi: příběh hrdinství Ireny Sendlerové Anna Czerwinska-Rydel

,,Já jsem jen zkoušela žít jako člověk. To přece není nic zvláštního. Udělal by to každý. Tonoucímu musíme podat ruku. I když neumíme plavat, vždy můžeme nějak pomoct. To mě naučil můj otec."

Kniha o bezmála 100 stranách, ale o to bohatší je příběh v knize ukrytý. Hrdinství skromné Ireny Sendlerové (sestry Jolanty), o kterém jsem do teď neměla ani tušení, napsáno krásnou formou pro děti, doplněno úžasnými ilustracemi. Přečteno jedním dechem a také téměř bez dechu a o to víc mě překvapuje a hřeje na duši, že paní Sendlerová byla až do poslední chvíle tak skromná, velkorysá a pokorná.
Tato hrdinka má můj obrovský obdiv nejen za to, že dokázala s pomocí svých přátel zachránit zhruba 2500 dětí, ale také za tu odvahu a nesobeckost.
Už se těším až budu příběh číst další generaci.

06.04.2023 5 z 5

V lásce a válce V lásce a válce Maggie Brookes

Historický román s velkým přesahem. To je příběh Lucy, Jamieho a Toma, odehrávající se za dob občanské války ve Španělsku, 1937.
Obrovskou odvahu, velkorysost, nebojácnost, milostný trojúhelník, to vše a ještě mnohem víc v knize najdeme.
Celý námět se mi moc líbí, příběh sice není vyloženě podle skutečnosti, respektive některé postavy a situace jsou vymyšlené, ale také dost postav právě skutečných je, a to zejména osoby, které věnovaly svůj život, na nějakou dobu, španělským uprchlíkům a pomoci jim přežít. Zakládaly se kantýny, budovaly se azylové domy, sirotčince, provizorní nemocnice, prostě vše, co se dalo a velkou zásluhu na tom měli, právě v knize zmiňovaní, kvakeři.
Příběh se četl vyloženě sám, nechyběly romantické a dechberoucí chvíle, jak v pozitivním, tak negativním slova smyslu a některé pasáže byly plné napětí. Kniha se mi moc líbila, určitě si od autorky přečtu i její předchozí knihu. Rozhodně doporučuji.

06.04.2023 5 z 5

"Měli bychom si neustále připomínat, že nacismus, stejně jako další diktátorské režimy, nespadl z nebe, že podhoubí pro ně vytváří mimo jiné strach a že statečnost, vzdělání a otevřená diskuse jsou jedním z předpokladů svobody a demokracie."
Příběh o dvanáctileté Věrce Kohnové, která chtěla jen žít se svými nejbližšími, hrát si s kamarády a učit se se svou sestřenkou a nejlepší kamarádkou Editou. Bohužel ale její život skončil ve druhé světové válce roku 1942 při masivním vyhlazování Židů.
Naprosto úžasná kniha, skvěle napsaná, chytne vás za srdce a pak vám to srdce rozdrtí na kousíčky, pokud nejste z kamene. Mám tyto knihy svým způsobem ráda, protože je potřeba si připomínat příběh každého jednoho člověka, který si tím vším prošel a vážit si toho, co máme dnes, na druhou stranu to ale samozřejmě vůbec není veselé čtení. Autoři si s tím poradili geniálně, čerpali z mnoha zdrojů a tam, kde nevěděli co a jak dopadlo, to vhodně domysleli.
V knize najdeme mimo jiné i dobové fotografie, výstřižky z novin, autentické zápisy z Věrčina deníku a na konci osudy Věrčiny rodiny i těch, kteří se Věrčina života nějak dotkli. Autoři odvedli opravdu skvělou práci a všech obětí do jednoho, je mi neskutečně líto. Měla by to být povinná četba. Rozhodně doporučuji.

30.03.2023 5 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Myslela jsem si, že už mě u Stephena Kinga nemůže nic moc překvapit, přece jen, už ho mám celkem načteného. Omyl přátelé!
Tentokrát jsem sáhla po knize, jejíž příběh se zdánlivě tváří jako pohádka, zatímco je to pouť po intrikách proradného a lstivého královského rádce. V pohádkovém prostředí, to ano, jedná se o království se všemi náležitostmi, ale za zdmi hradu se odehrává cosi, co není tak snadné viníkovi dokázat.
Svým způsobem to pohádka byla. Pohádka s tajemným podtónem Stephena Kinga, která se četla opravdu sama a místy bez dechu tak, jak jsme u tohoto PANA spisovatele zvyklí. Další kniha, která se mu opravdu povedla! Vřele doporučuji.

29.03.2023 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Tohle nebyla úplně typická Kingovka a bylo to znát. Zajímavý koncept 70. let a Lunaparku mě zpočátku nadchl. Pomalu jsme poznávali postavy, kde se nad námi vznášel závan tajemného příběhu vraždy mladé dívky. Autorovy propracované postavy mě bavily, ostatně jako vždy, ovšem samotné vyústění mi přišlo už slabší a na můj vkus moc rychlé. Já se prostě nemůžu rozhodnout, když vidím tlustou cihlu, která čítá 1000 stran, tak si vždycky říkám, co mě tam čeká a zda tam nebudou nudnější pasáže, tudíž jsem měla radost, když jsem viděla, že Lunapark čítá pouhých 200 stran. Byla to taková rozsáhlejší povídka a naopak uškodilo, že kniha byla tak krátká. Nevím, ale King si občas vybírá ty nejméně zajímavé postavy a ty nejlepší a nejzajímavější se tam jen mihnou na krátkou dobu. Kniha byla přečtena snadno, ale určitě u něj narazíte i na lepší díla.

26.03.2023 3 z 5