Noeni Noeni komentáře u knih

To jediné, co na světě zbývá To jediné, co na světě zbývá Erik J. Brown

Tak tahle knížka mi už od začátku neskutečně sedla. Jsem naprosto ohromená a zamilovaná. Miluju postapo knížky (vyrůstala jsem na nich), miluju slow burn romantiku a Jamison i Andrew mi strašně moc přirostli k srdci. Ta všudypřítomná chemie mezi nimi mě fascinuje. Miluju na této knížce úplně všechno, řadím ji mezi oblíbený a stopro se k ní někdy vrátím. Obrovský doporučení!

31.05.2023 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Kudy ke hvězdám je přesně jedna z těch knih, ke které se budu vracet, když budu potřebovat něco oddechového, milého a vtipného nebo když mi bude nejhůř, protože ačkoliv se nejedná o fantasy knihu, tohle bylo neuvěřitelně magické a kouzelné čtení. Atmosféra celé knihy je naprosto jedinečná. Ty popisy přírody a mapy... všude jen lesy, hory, hvězdy... co k tomu víc napsat. Hned bych taky jela kempovat do divočiny.

Děj je hodně předvídatelný, ale vůbec mi to nevadilo, o zvraty a tajemství tu tak není nouze a já měla během dvou dnů přečteno, doteď nevím jak. Čtivost zaručena, děj krásně plyne a hlavní postavy, i některé z vedlejších, vás jistě budou bavit. Zorie, Lennon, Avani, Mac, Sunny, Joy a samozřejmě Andromeda jsou úžasní. V knize je i spousta popkultury a sarkasmu, což se mi taky moc líbilo. A já po delší době začala dokonce lepíkovat a dost jsem si to užívala. Co se týče milostné linky, máme zde bývalé nejlepší kamarády, kteří se od jisté události nemůžou vystát a my můžeme sledovat, jak si k sobě po roce opět hledají cestu a společně odkrývají, proč se tak dlouho jeden druhému vyhýbali.

V knize najdete také rodinné a přátelské vztahy, dobrodružství, hlavní hrdinku milujíc plánování a noční oblohu, několik faktů a spoustu dalšího.

Tahle knížka vás rozesměje, dojme a namotivuje na vaši vlastní dobrodružnou cestu.

Krásná kniha.

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Když se řekne mytologie, vybaví se mi automaticky ta antická. O ní jsme se učili ve škole. Ale proč jsme se nikdy neučili o mytologii slovanské? Rozhodně má co nabídnout a je neuvěřitelně zajímavá! Dcera zimy může být skvělým začátkem, jak se o ní něco dozvědět a přitom se ponořit do famózního příběhu.

Dcera zimy byla od začátku do konce ohromně čtivá, napínavá a dobrodružná, pomalu ale jistě zde byla postupně odhalována mnohá tajemství a o zvraty nebyla nouze, děj krásně ubíhal a nikde ani náznak hluchých míst. A Morana je skvělá hlavní hrdinka.

Romantická linka není výrazná, ale je tu a je skvělá. Je pravda, že bych asi ocenila víc romantiky, ale nevadí, nejde tu o ni a k příběhu takto pasuje.

Nemůžu vůbec nic vytknout, jen mě trošku překvapilo, že uběhlo tolik století, než Morana začala pro Vesninu záchranu něco dělat. Říkám si, co dělaly celá ta staletí. Z konce jsem byla lehce melancholická, dlouho jsem neměla ani ponětí, jak to celé může dopadnout, ale nějakou představu jsem měla, a když to nedopadlo přesně podle ní, byla jsem a stále jsem z celého příběhu hodně nadšená.

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Minulý rok jsem četla Po stopách Jacka Rozparovače, což je výborná kniha, jejíž styl psaní mi ohromně sedl, stejně tak celý příběh a postavy. Království hříšných je již druhá kniha, která mě dostala a je zkrátka naprosto brilantní.

Emilia je velmi sympatická, inteligentní a odvážná hlavní hrdinka, která mi okamžitě přirostla k srdci, několikrát jsem se o ni fakt bála a moc jí fandím. Iru jsem si rovněž dost oblíbila, ačkoliv si pořád nejsem úplně jistá tím, co si o něm mám myslet. Ale propracovanost jeho charakteru je excelentní. A ta chemie mezi ním a Emilií... s tím jsem se už dlouho v knize nesetkala.

Všudypřítomná tajemná atmosféra plná magie mě naprosto okouzlila, stejně jako popisy řešení vražd, pátrání po vrahovi, popisy míst, jídla, postav a jejich pocitů. Opravdu nádherná a povedená kniha, již rozhodně doporučuju. Kerri Maniscalco jsem si oblíbila ještě víc a nemůžu se dočkat dalších knih.

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Achilleova píseň mě skrz naskrz psychicky i fyzicky zničila. Na začátku mi bylo hrozně líto Patrokla za to, co si v dětství prožil, od jeho seznámení s Achillem jsem se musela neustále usmívat; ti dva si úžasně padli do noty, přirostli mi k srdci, díky obrovské emotivitě knihy jsem se do nich okamžitě vcítila a do jejich vztahu se naprosto zamilovala. Romantická linka je nádherná a chemie mezi nimi neskutečná. Miluju to. Miluju je.
Věděla jsem, jak jejich příběh dopadne, ale připravená jsem stejně nebyla, to ani nešlo. Pořád je mi hrozně smutno a myšlenkami se ke všemu vracím, na tenhle příběh rozhodně nezapomenu.
Osobně zbožňuju, když na mě kniha opravdu moc, až drasticky, zapůsobí, což se přesně stalo.
V knize není moc akce, válka často bývá spíš v pozadí, díky čemuž jsem měla možnost víc poznat samotnou řeckou mytologii, spoustu postav a vztahy mezi nimi a onu dobu, což mi vyhovovalo.
Achilleova píseň je napsaná nádherným květnatým a poetickým jazykem, ztvárněná jako Young Adult, takže žádné explicitní scény neobsahuje, přesto dokázala nejednou šokovat a několikrát mě rozplakat. Miluju tuhle knihu. Strašně moc. Nedá se to slovy popsat. A doporučuju ji všem! Obzvlášť pak zájemcům o mytologii, historii či LGBT literaturu. Zaslouží si mnohem víc pozornosti!

Vytkla bych pouze to, že neměla o pár stránek víc. Chybělo mi víc podrobností o souboji s Hektorem, slavném Trojském koni a obecně konci Trojské války, na můj vkus je tady tohle všechno zmíněno až moc stručně. Nakonec to pro mě ale není tak stěžejní a moje nadšení z knihy nic neubralo.
Jedna z mých nejoblíbenějších knížek.

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Tip na fantastický thriller/detektivku se skvělými hlavními hrdiny? Loutkové divadlo rozhodně doporučuju, bylo dost slušnou jízdou.

Sériový vrah upaluje své oběti a několik vyšetřovatelů se ho snaží odhalit, zatímco za sebou nezanechává žádné stopy, jen další těla.
Zprvu se zdá, že, až na podobný věk a stejné pohlaví, spolu oběti nemají nic společného. Ale je tomu skutečně tak? Všechno to totiž začalo před dvaceti šesti lety. A některé traumatické události ještě dřív.

Popisy sice nejsou detailní a explicitní, i tak mi ale bylo místy špatně když jsem četla, jaká zvěrstva sériový vrah páchal a jaká zvěrstva byla v minulosti páchána přímo na něm. Nedá se to srovnávat, obojí bylo naprosto nechutný, zvrácený, příšerný, pouze odlišnějším způsobem. A já si jen přála, aby se vrah nestal vrahem, aby byla vykonána spravedlnost, ne pomsta.
Něco málo přes sto stránek před koncem jsem už věděla, kdo je vrah. Dlouho jsem přemýšlela o třech lidech, jeden z nich mi ale seděl nejvíc a doufala jsem, že to není on.

Nicméně, tohle se opravdu povedlo. Všudypřítomné napětí, některá místa sice byla zdlouhavější, ale nikdy netrvala tak dlouho, aby mě čtení přestalo bavit. Vyšetřování mě ohromně bavilo, oblíbila jsem si dvojici vyšetřovatelů Washingtona Poea a Matildu Bradshawovou. Fascinovalo mě jejich myšlení, dedukce, to, jak se vzájemně doplňovali. Byli velmi inteligentní, stejně tak i vrah. V knize jsou rozebrány veškeré jeho pohnutky, tragická minulost, špatné i dobré stránky. Bylo hodně zajímavý sledovat, jak si se všemi pohrával, jak se ke všemu dostal a jak se situace, které prožil v minulosti, podepsaly na jeho psychice a dohnaly ho až k vraždám. Proč vraždil určitým způsobem, proč s tím začal v konkrétní dobu, proč si vybíral specifická místa. Všechno se postupně čtenář dozvídá a jakkoliv to všechno bylo odporný, celkový příběh mě moc bavil.

Další díly mám určitě v plánu, ale musím si teď od čtení podobných příběhů dát pauzu a přečíst si pro změnu něco veselejšího nebo alespoň nerealističtějšího.

Přečteno v rámci závisláckého společného čtení ve Facebookové skupině Knižní závisláci.

26.03.2022 5 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

„Jak může očekávat, že její děti budou snít až ke hvězdám, když nemůžou zvednout oči, aby se na ně podívaly?"

Bird Box je knihou, která mě delší dobu děsila, ale přesto mě pomalu ale jistě přitahovala do svých spárů se zakořeňujícími se slovy „Přečti si mě.", dlouho. Nakonec jsem podlehla.
Horory ráda nemám, ale tajemno a postapo mě v knihách často láká a tenhle nápad mě natolik zaujal, že mě moje zvědavost předběhla a já si ke knize našla cestu.
A nestačila jsem zírat. Bylo to tolik napínavé! Po celou dobu. Občas mě i mrazilo. Znělo to všechno tak skutečně. Bird Box je sice moje první přečtená kniha za tento rok, ale i tak si troufám říct, že bude mezi nejlepšími. Josh Malerman je úžasný vypravěč, který dokáže zaujmout i ty, kteří nejsou příznivci hororového žánru.
Hlavou mi běží spousta otázek, na něž se snad dozvím odpovědi ve druhém díle. A jsem zvědavá i na film.

02.01.2022 5 z 5

Samotka Samotka Alexander Gordon Smith

Druhý díl mě uchvátil stejně jako první, navíc jsem během čtení měla větší strach a nepříjemnější pocity. Dozvěděla jsem se víc o Výhni, lépe poznala Alexe, Zeea a další postavy, které jsem si oblíbila.
Momentálně trpím, jelikož nemám další díl a nedokážu si představit začít číst cokoliv, co není pokračováním téhle série. Potřebuju pokračování. Hrozně moc.
Na jednu stranu jsem strašně ráda, že jsem tyhle knížky četla. Na druhou stranu lituju, že jsem nepočkala, až u nás vyjde celá série. Ale tohle je přesně to, co si ráda přečtu znovu. Protože i navzdory všem negativním emocím (a že jich bylo!) to za to stálo. A já to zbožňuju.

30.12.2021 5 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Už dlouho se mi nestalo, že bych se ponořila do děje knihy natolik, že bych vůbec nedokázala vnímat realitu.
Jakmile mě při čtení někdo vyrušil, měla jsem pocit, jako bych se doslova vrátila odněkud jinud. Na zlomek vteřiny jsem nechápala, kde jsem a co tam dělám. Cítila jsem se dost podobně, jako když mě budík vytrhne z noční můry, akorát tohle je dost paradoxní, já v té knize chtěla být.
Hltala jsem jednu stránku za druhou, bezmezně fandila hlavním hrdinům a připadalo mi, jako bych tam byla s nimi. Cítila jsem tíživé horko a pocítila úlevu, že se můžu pořádně nadechnout. Že můžu kamkoliv odejít. A že cítím čerstvý vzduch a vidím sluneční světlo.

Autor popsal prostředí tak bravurně, že bych se neztratila, kdybych se ve Výhni ocitla. Postavy vylíčil tak skvěle, že mi připadá, jakoby byli mí nejlepší přátelé. Trnula jsem s nimi hrůzou, smála se s nimi, když si i navzdory tíživé situaci dokázali z něčeho udělat legraci.
Napětí ani chvilku nechybělo a já se několikrát přistihla, jak zadržuju dech. Po dočtení jsem okamžitě sáhla po druhém dílu a všechno prožívala stejně, jen s ještě větším strachem a nepříjemnějšími pocity.

Moc doporučuju!

30.12.2021 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Přemýšlím, zda jsem někdy četla knížku, kde by byla ta úplně nejhlavnější postava záporák, ale teď vůbec nevím. Každopádně tohle čtení mi objasnilo spoustu věcí, který mě po přečtení série Hunger Games vždycky zajímaly, takže knížka byla super bonus.
Ačkoliv trilogie Hunger Games je jedna z mých nejoblíbenějších sérií a byla jsem z ní nadšenější před pár lety a i teď, když jsem ji četla znovu, než z Balady o ptácích a hadech, velkým plusem v této knize byly písničky Lucy Gray - moc mě bavily a bavila mě i samotná Lucy Gray. Některé pasáže v ději se dost vlekly, ale neskutečně na mě zapůsobilo především posledních pár stran. Nebylo mi z nich úplně nejlíp a konec mě psychicky skoro rozložil. Neuvěřitelný, co Suzanne Collins dokáže. Bylo to úžasný. A ještě teď je mi z toho špatně.

18.12.2021 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Knížku jsem si chtěla přečíst především proto, že jsem od Waltera Tevise před pár lety četla Zpěv drozda, což je naprosto bravurní sci-fi a jedna z mých nejoblíbenějších knih.
Většinou před filmem či seriálem nejdřív čtu knihu, tady jsem nejprve viděla seriál, (Ten je velmi povedený, nedokážu říct, zda se mi líbil víc seriál nebo kniha, jsem nadšená z obojího.) přesto pro mě stále byly všechny šachové partie tak napínavé, že k tomu lze říct jen jedno: Walter Tevis byl zkrátka Mistr spisovatel. Kniha je ohromně čtivá, děj krásně plyne a díky častým krátkým větám často graduje.
Musím říct, že co se týče šachu, ovládám jen základy, ale tahle kniha mě velmi inspirovala naučit se víc. Takže za mě veliké doporučení, Dámský gambit je literární skvost!

18.12.2021 5 z 5

Evvie Drakeová začíná znovu Evvie Drakeová začíná znovu Linda Holmes

Tohle bylo tak krásný... moc příjemný čtení se sympatickými hlavními hrdiny a neuspěchanou romantikou, líbilo se mi, jak si Evvie a Dean postupně vytvářeli vztah. Všechno bylo tak reálně popsaný, Dean a Evvie mi okamžitě přirostli k srdci a těch pár hodin strávených s nimi mě pohladilo po duši. Přesně tohle můžu.

25.11.2021 5 z 5

Tady, teď a tehdy Tady, teď a tehdy Mike Chen

Sci-fi tolik nečtu, ale kniha mě po přečtení anotace hned zaujala a čtení jsem si dost užila. Kin mi okamžitě přirostl k srdci, následně i Penny. Jak já ty dva zbožňuju! Líbilo se mi, že cestování v čase v této knize není žádná zábava, žádný výlet, který můžete kdykoliv jen tak podniknout. Má spoustu pravidel, záměr a je dost náročný.
Bylo to celý úžasný a já jsem i po několika hodinách po dočtení dojatá. Doufám, že Mike Chen už píše další knihu, moc ráda bych si od něj přečetla něco dalšího.

„Žádám tě, abys mi navzdory tomu všemu věřila. Občas, když nic nedává smysl, je to ta jediná věc, kterou můžeš udělat. "

25.10.2021 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Ano, ano, ano!!! Konečně česká kniha, která řeší vážná současná témata jako je stalking, obtěžování, vydírání, znásilnění. Navíc to všechno autor podal a zakomponoval do příběhu tak originálním způsobem, že mu zcela patří můj obdiv a náklonnost! Vůbec mi nevadil jazyk, jakým je knížka napsaná, čehož jsem se na začátku obávala, je zde hovorová čeština s vulgarismy a anglicismy, ale k příběhu se to dokonale hodí a řekla bych, že je díky tomu autentičtější. Jsem ráda, že se autor držel i českého prostředí. Hlavní postavy byly úžasně propracované a líbil se mi nápad s kachničkama!
Mám ohromnou radost, že tahle knížka existuje, čtení jsem si moc užila. Veliký dík a klobouk dolů autorovi!
Projekt Kronos mám na seznamu.

18.10.2021 5 z 5

Zlatá značí osud Zlatá značí osud Sára Vůchová

(SPOILER) Já nevím, jestli už nejsem cílová věková skupina, nebo tohle prostě bylo špatný... Líbil se mi nápad, nic o kočkách jsem do té doby nečetla, knížka je čtivá, zaujala mě obálka a to, že se jedná o dílo (navíc prvotinu) české autorky, která je jen o pár let starší než já. Ale jinak jsem zklamaná. Neustálé rozepře a naschvály, které mezi sebou Veerle a Tugger měli, mě nudily, moc jsem nepochopila, jak je možné se ihned po prvním setkání tolik nenávidět a po pár dnech otočit o 180 stupňů a nemoct bez toho druhého žít... A konec tomu všemu dodal jen korunku. Možná, že kdyby mi bylo třeba třináct, hodnotila bych jinak.

17.10.2021 2 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tak tohle bylo úžasný! Ještě teď se nemůžu vzpamatovat z toho, co se stalo, jak to celé dopadlo! Po dočtení jsem nějakou chvíli zírala, neschopná pohybu, to se mi snad ještě nestalo. První knížka od Agathy Christie, kterou jsem přečetla a nutně potřebuju další. Vraha jsem neuhádla, což se mi u detektivek stává málokdy. Jsem nadšená!

10.10.2021 5 z 5

Vesnický román Vesnický román Karolina Světlá (p)

Moje první seznámení se s Karolínou Světlou a určitě budu pokračovat. Antoš Jírovec byl vyobrazen jakožto prototyp kladné postavy, chvílemi mi ale vadilo, jak moc dokonalý byl. Jinak se mi to moc líbilo, ta stará čeština je krásná! A závěr byl překvapivý a velmi zajímavý.

10.10.2021 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

(SPOILER) Nádherný, ač velmi smutný příběh, dvě časové roviny, jejichž propletení se mi moc líbilo, poplakala jsem si.

SPOILER:
Nějak nechápu, proč se Stella a Dan nemohli znovu setkat po smrti Charlese. Zbytečná ztráta tolika let, kdy měli být spolu.

10.10.2021 4 z 5

Solitaire Solitaire Alice Oseman

Po několika letech jsem si dala re-reading a jsem stejně nadšená! Četlo se to krásně, obdivuju autorku, že knížku napsala v takovém věku.

25.09.2021 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Pro milovníky viktoriánského Londýna, dobrodružství, napětí, historie, detektivek nebo jen dobré četby, kniha jako stvořená. Čte se rychle, protože zkrátka potřebujete vědět víc. Hlavní postavy jsou sympatické a navzdory očekávání společnosti se nebojí prosadit a jít si za svým. A ta temná atmosféra je bravurní. Já jsem naprosto nadšená, moc, moc, moc doporučuju a těším se na další knihy od autorky.

25.09.2021 5 z 5