nicolettkaa nicolettkaa komentáře u knih

Manon Lescautová Manon Lescautová Antoine François Prévost

Toto dílko pro mě nebylo to pravé ořechové. Hlavní hrdina hlupák a naiva, hlavní hrdinka vypočítává cuchta (mírně řečeno). Oba mi byli tak protivní, že jsem s jejich osudem (kterému šli oba naproti mílovými kroky) nemohla soucítit.

Do tohoto už bych se znovu nepustila.

16.12.2021 3 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Už při čtení jsem si říkala, že si ji budu muset jednou přečíst znovu. Naprosto úžásná knížka ze zapadlé vesničky v českém pohraničí. Paní Legátová psala jedinečným stylem, který mě chytl za srdce a pohladil po duši, ač jsou povídky vesměs smutné a depresivní. Doporučuji!

16.12.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kniha se silným tématem, o kterém se bohužel (jak čtu v komentářích) málo ví, což mě rozesmutnilo snad ještě víc, než samotná kniha. Není jen o části historie naší země, ale i o vině, odpuštění, naději, zlobě, nenávisti, vítězství i prohře. O věcech, které ač jsou neodpustitelné a neschvaluji je, jsou i pochopitelné. Ruku na srdce, ví někdo, jak by se v těchto pohnutých časech zachoval? Doufám, že to nikdy nebudeme muset zjišťovat.

Literárně si myslím, že by neuškodilo pár odstavců seškrtat, hlavně v poslední čtvrtině. Proto ubírám jednu hvězdu.

P.S. Také jste byli v šoku, když jste zjistili, kdo je otec Barbory? Mně to hned nedošlo.

16.12.2021 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Knížka, která dokáže i ze zachmuřeného dne vytvořit vzpomínky zalité sluncem. Moc hezké povídání ze života na venkově a autorova dětství. Ráda se k ní jednou vrátím.

23.11.2021 5 z 5

Ač jsem čekala úplně něco jiného, musím říct, že mě tato hra bavila. Vykreslení postav úžasné, přestože mi lezli na nervy úplně všichni. Ráda si ji přečtu někdy znovu a podívám se na další autorova díla.

23.11.2021 5 z 5

Literární pouť Karla Hynka Máchy Literární pouť Karla Hynka Máchy Pavel Vašák

Bohužel nedočteno. Skončila jsem někde u 60. stránky, kdy se už psalo o úmrtí K.H. Máchy. Do té doby mě to ještě celkem bavilo, hlavně číst jeho osobní korespondenci (chudák Lori), pak už můj zájem opadl.

Těm co studují literaturu a poezii by se ale líbit mohla.

23.11.2021

Zpověď modelky 2 Zpověď modelky 2 Martina Kopřivová

Pokud jste četli první díl, druhý už vám toho moc nepřinese, protože se v něm opakuje takřka to samé. Jen se přidal pohled Martininy mámy. Podle mě je tato kniha naprosto zbytečná.

Na další knihy Martiny Kopřivové se rozhodně nechystám.

12.11.2021

Zpověď modelky Zpověď modelky Martina Kopřivová

Cituji z knihy: "... po pár stránkách jsem to vzdala, protože jsem pochopila, že by to nebylo mé životní dílo, ale blábol připomínající slohovou práci z páte třídy."

Přesně tento pocit jsem z knihy měla. Možná měla autorka psát knihu s větším časovým odstupem. Třeba by to pak vyznělo lépe.

Téma nezatracuji. Některým (hlavně mladým slečnám) by kniha mohla pomoci si uvědomit, že svět showbysnysu / modelingu není procházka růžovou zahradou.

11.11.2021

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Novelu jsem četla kdysi na SŠ, tenkrát se mi líbila a byl čas si ji připomenout. Dostala mě stejně jako tehdy. I když vše končí tragicky, byl příběh perfektní. Taková byla prostě doba.

06.11.2021 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Tuto novelu už jsem četla několikrát a pokaždé jsem z ní nadšená. Příběh o tom, že štěstí a smysl života můžete najít kdekoliv, hlavně tam, kde byste to vůbec nečekali. Hezky vykreslený život lidí v horách a pohraničí. Doporučuji.

Film se mi také líbil.

06.11.2021 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Dlouhý pochod byl pro mě opravdu dlouhý. Půjdu proti většině, ale mě to prostě nebavilo. Námět a myšlenka zajímavá to ano, ale chybělo mi vysvětlení PROČ?

03.11.2021

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Pro mě druhá kniha od Hemingwaye a bohužel musím konstatovat, že jeho tvorba není psaná pro mě. Stařec a moře se sice čte dobře, do délky není také moc obsáhlá, ale nemohu říct, že bych se u ní moc bavila.

26.10.2021

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Další ze série cestopisů Ládi Zibury tentokrát po českých luzích a hájích. Musím říct, že ty předešlé "pěškopisy" se mi líbily mnohem víc a měly větší kouzlo. Tento pobaví také, zároveň si připomenete místa, která už znáte nebo získáte inspiraci navštívit nějaká nová. Zasmějete se u některých prupovídek. Není to ale nic, co bych potřebovala číst opětovně.

26.10.2021 3 z 5

Po dlouhé době jsem sáhla po počinu R. Fulghuma po dočtení mám opět pocit, že ten svět vlastně není vůbec špatný, když se na něj budeme dívat jinýma očima. U některých příběhu jsem se smála, u některých jsem měla slzy v očích a u některých jsem si říkala: "Ano, je to tak."
Filozofování není pro každého, ale alespoň jednu knížku od pana Fulghuma si přečtěte.

17.10.2021 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Já jsem tedy byla spokojená, pouze poslední část mi už přišla dost zdlouhavá, proto ubírám hvězdičku. Jinak se mi kniha četla dobře, o Žitkovských bohyních jsem nic nevěděla, takže jsem si zase rozšířila obzor. Také se mi líbil popis krajiny Bílých Karpat, vyloženě naláká k návštěvě. Ale mám obavy, že vzhledem k množství turistů, kteří tam po přečtení této knihy míří, už ztratí místo své kouzlo. Zvláštní mi přišlo použití jmen některých skutečných osob, když se jedná o beletrii. Těším se na Bílou Vodu, kterou jsem i navštívila a místo na mě zapůsobilo (ne zrovna pozitivně).

14.10.2021 4 z 5

Pod pirátskou vlajkou Pod pirátskou vlajkou Igor Vsevolodovič Možejko

Jako pozitivum na této knize beru to, že jsem si osvěžilo učivo dějepisu a zeměpisných objevů. Ovšem tím to pro mě bohužel končí. Jako celek je kniha dost komplikovaná a víceméně se vše opakuje (což se dá očekávat, historie se totiž opakuje neustále), proto začíná místy i nudit. V knize mi chyběla nějaká mapka, dle které by se dalo lépe orientovat, takto jsem musela hodně googlovat. Jako velké negativum beru překlepy, hrubky a hlavně některé věty a odstavce postrádaly smysl - nevím, jestli vinou autora nebo překladatele.
Když ukončíte odstavec větou, že z posádky nikdo nepřežil a další začnete větou, že ti námořníci, kteří přežili.... no někde je prostě chyba. A nebyla jediná.

14.10.2021 2 z 5

O myších a lidech / Plameny zářivé O myších a lidech / Plameny zářivé John Steinbeck

Obě novely mě zaujaly a ráda si je jednou přečtu znovu. Oba příběhy jsou silné a k zamyšlení. Každý jiným způsobem. Obě si dokážu představit zinscenované jako divadelní představení, na to bych se šla určitě podívat.
Doporučuji k přečtení. Obzvlášť pokud máte chuť a čas u knížky více hloubat.

14.10.2021 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Sice se kniha čte dobře a rychle, ale přesto tomu něco chybí. Hodně mi vadí spoustu vaty kolem, která s dějem nemá nic společného, také opakování již řečených věcí několikrát dokola. Jakoby se manželé/autoři nedohodli, kdo tu danou informaci napíše. Od čtení dalších dílů mě to neodradilo, ale tento konkrétní bych znovu už nečetla.

POZOR MOŽNÝ SPOILER
Hlavní mafiánský boss si dává natolik záležet, aby jeho nohsledi důkledně odvedli práci a zahladili všechny stopy a nechají svědkyni únosu jen tak? To se mi nějak nezdá.

24.09.2021 3 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Myšlenka knihy není vůbec špatná. Čte si dobře a rychle, ale babrání se v pocitech, kdy se omílalo pořád to samé dokola mě už přestávalo bavit. Tajemství, která byla odhalena, mi ve výsledku až tak šokující nepřišla. Linka ohledně rodiny Tess mi přišla zbytečně navíc. Celkově jsem spokojená, ale číst znovu už nebudu.

18.09.2021 3 z 5

Podobizna Podobizna Nikolaj Vasiljevič Gogol

Zrovna tato klasika nebyl můj šálek kávy. Přečíst se určitě dá (vzhledem k délce), ale bohužel pro mě to není nic, co bych chtěla číst znovu.

17.09.2021