Nicol13 Nicol13 komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Nevím, zda se hodí slovní spojení "nádherná kniha", každopádně je to kniha plná emocí.
Jsem moc ráda, že jsem si jí přečetla, o tomhle tématu jsem téměř nic nevěděla. Určitě jí doporučuji a budu na ní dlouho myslet.

Navíc musím vyzdvihnout krásný přebal knihy.

01.06.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Lituji, že jsem knihu tak dlouho odkládala. Rozhodně nezklamala. Bohužel pro některé země je děj příběhu stále aktuální.

Jsem vážně ráda, že jsem si to přečetla. Pomohlo mi to osvětlit si nejen některé principy, ale i část dějin, která není tolik propíraná. Jen jsem si k tomu musela najít souvislosti, abych to celé lépe pochopila. Za mě by podle tohoto mohli klidně vyučovat ve školách.

14.09.2020 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Páni... Tohle bylo... drsný.

Květnaté věty a barvitý jazyk knihy mi dělaly ze začátku problém, ale pak jsem si zvykla a zamilovala si to.
Spisovatel na vás přenese tak ponurou atmosféru, jakou jsem dlouho nezažila.
Pociťujete napětí a úzkost už na začátku, kdy vlastně ještě nevíte o co jde, ale jen tušíte.
A ten špatný pocit graduje, čím víc se v příběhu posouváte.
To nejde dost dobře popsat, to si musíte přečíst.
Chvílemi mi z toho bylo hodně úzko.

27.04.2020 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Hodnotím knihu až po určité chvíli a ač to nebývá zvykem, vůbec si nepamatuji jak dopadla a vlastně ani moc o čem byla.
Z toho pro mne vyplývá, že obsahovala pár napínavých částí, ale to bylo vše.
Myslím, že existují mnohem lepší thrillery/detektivky.

18.02.2020 2 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Musela jsem tuto knihu odkládat. To, co v ní je popsáno je horror a já to takhle vcelku nezvládla.
Chudák Dave i jiné děti, které to prožívají. Už se nedivím, že si doktoři berou děti stranou od rodičů, pokud mají na těle modřiny. Je to potřeba. Je nutné proti tomu bojovat.
Není to kniha pro slabé žaludky..

20.08.2018 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Moc se mi líbí jak je to podané z pohledu chlapce. Tak naivně. Ale... viděla jsem před tím film a ten na mě ohromně zapůsobil. Mnohem víc než kniha. Většinou je kniha propracovanější, tentokrát se mi zdálo, že je to naopak. I filmový konec na mě zapůsobil mnohem víc.
Jsou tu však Chlapcovy myšlenky, ty tomu dodávají kouzlo. Někdo říká, že byl Bruno trochu hloupý a podobně, že nevěděl, co se kolem něj děje. Já si myslím opak. Věděl, ale nechápal. Nechápal, že mohou být ostatní zbytečně tak krutí.
A strašně se mi líbí, jak ten konec ukazuje, že mezi Němcem a Židem prostě nebyl rozdíl. Když je stejně oblečete, nerozeznáte je.
A jak Brunovi došlo, co je opravdové přátelství.
Film i knihu doporučuji. V obojím si najdete něco.

18.10.2018 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Je to pěkný příběh. Milý.
Malý princ působí jako něžný, křehký a roztomilý chlapec. A já si bez velkého popisu konečně dokážu představit hlavního hrdinu...
Ale... Asi jsem tuto knihu úplně nepochopila nebo jí jen nedávám takovou váhu... nebo mi prostě jen nedala nic nového. Jsou tam zajímavé myšlenky, ale to jsou i v jiných knihách. Čím je tato tak jiná? Zvláštní? Jak Vám změnila život?
Mně nijak..

Pro mě se bohužel nestane ničím extra ani životní biblí jako pro mnohé...
Kdoví, třeba časem, ale myslím, že ne. Nemohu doporučit, zda číst nebo ne. Každý tuto knihu vnímá jinak.

20.08.2018 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Schönes Buch. Nádherná kniha... Originálně podané téma, o kterém je napsáno již mnoho knih. Ale tahle je vážně čtivá. Nemohla jsem se odtrhnout.
Paní Smrt jsem si oblíbila... i Liesel... i Rudyho... vlastně skoro všechny.

Jinak ta němčina tomu dodávala říz :)

15.05.2018 5 z 5

Debordelizace hlavy Debordelizace hlavy Ivo Toman

Po dlouhé době jsem sáhla po rozvojové četbě a dočetla ji. Ke konci mi to však dělalo trochu problém. Nemám ráda takovéhle knihy. Myslím, že na většinu těch věcí člověk musí přijít prostě sám. Jak už to bývá, tak většina lidí se z těch knih stejně neponaučí. Autoři to vědí a jen těží z cizího neštěstí. Tahle kniha je podána tak, že vás ze začátku zaujme, ke konci už mi přišla dost egoistická a s něčím jsem nesouhlasila... Ale o tom to je. Co se mi na knize líbí, že je napsaná jednoduše a vážně to funguje.
Našla jsem tam i pár zajímavých rad,
takže pro mě není úplně nejhorší.

08.04.2018 2 z 5

Hrana rozkoše Hrana rozkoše Eve Berlin

Čtivé to bylo... Ale nemám ráda, tak malou slovní zásobu a neustálé opakování slov.
Slovo -rozkošné- mi lezlo krkem.
Hlavní postavy byly takové lehce hloupoučké a konec přeslazený.
Sexu tam je dost, ale mohlo se zajít víc do praktik. To sakra nikdo z téhle doby neumí psát o bdsm?
Na pár večerů to zabaví...

14.08.2017 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Já to snad nedočtu. Ač se sebevíc snažím, tak mi to přijde děsně utahaný až nudný.
Audiokniha má alespoň atmosféru. U knihy se nechytám a nebaví mě.

22.10.2019 1 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

V psaném pornu se tolik neorientuju, takže nemohu objektivně zhodnotit.
Každopádně jsou v knize opravdu rozmanité popisy.
No.. nerudla jsem u toho.. a když už ano, tak smíchy. Některé výrazy stály za to.
Ale pokud mám hodnotit dějovost, tak šílená nuda. Zhruba po půlce už mě to nebavilo.
To bylo pořád dokola... Každopádně, kdyby to někdo natočil (pokud se tak již nestalo), mohla by to být dobrá zábava :D

09.02.2017

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Je mi jedno, zda je kniha smutná nebo ne. Kdyby byla přehnaně veselá, tak si taky stěžujete.
Já myslím, že je krásně vyvážená. Hodně jsem se u ní nasmála. Augustus je sympaťák a s Hazel je taky zábava. Je to prostě o dětech, co se snaží nějak utéct té nemoci a tolik jí neřešit i když je na ně nátlak všude kolem. Jenže přesto, že to mají lehce na háku je to ke konci semele a mají strach. Každý má prostě strach ze smrti. Celkem nenáročná kniha, ve které jsou chvílemi děsně náročné myšlenky, které ve finále stejně maličko postrádají smysl.
Ale 3 hvězdy za sympatické postavy, málo stránek, velká písmena a tlusté strany. Ono kdyby toho bylo víc, možná by to maličko nudilo, takhle to má svižný a energický spád.

13.12.2016 3 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Parádní příběh, který mě bavil. Napínavý.
Až do posledních stránek jsem netušila, jak to vlastně s tou Amelií bylo. A konec mě celkem překvapil. Líbilo se mi jak byl příběh vyprávěn dvěma osobami - matkou a dcerou. Také se mi líbí zapojení facebookových statusů a internetového deníku gracefuly. Co mě však mrzí, že začátek byl sice poutavý, ale spisovatelka ho zbytečně prodlužovala a konec ba naopak usekla.
Chtěla bych toho například víc vědět o Dylan. Také o vztahu mezi ní a Zadie. Co se stalo s otcem Amelie ? Co se stalo s Liv - angličtinářkou ? Co ten trouba detektiv, co se od případu distancoval ? Proč Zadiina matka chtěla, aby ji pozvala do spolku ? Co s ní zamýšlela dál? Kupa věcí nebyla pořádně vysvětlena...Pokud nějaká z těch věcí snad byla, tak jsem jí v tom zmatku ani nestihla vnímat. Jestli jsem zkomolila jména, tak pardon, to já umím :D
Taky tam moc nesedí ty data jak už psal někdo předtím...
No i přesto to je parádní počin a já ho s čistým svědomím doporučuji dál, tak jako byl doporučen mně. A doufám, že bude kniha zfilmovaná.

Jinak někteří píšou, že se úplně dokážou vcítit do role Kate, já se zas dokázala vcítit do role Amelie... ono opravdu není vždy lehké říct něco rodičům, hlavně když na vás nemají tolik času a ještě k tomu jste v pubertě. A není to ani o to lehčí, když mají ty děti rodiče fakt rády.

03.10.2015 4 z 5

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Tohle mě hodně bavilo. Napínavý příběh a skvělý náhled do úplně odlišné mysli.

31.03.2022 5 z 5

Dopisy na konec světa Dopisy na konec světa Ava Dellaira

Tohle dílko se mi líbilo. Mám ráda příběhy tohoto ražení. Vyprávění příběhu skrze dopisy bylo originální a za mě skvělé. Bavilo mě dozvídat se informace o osudech slavných zemřelých. Navíc většina z nich jsou i mí oblíbenci. Jenže.. to byl ten nejhlavnější důvod, proč jsem knihu četla a vlastně po ní i sáhla. A tak trochu jsem čekala, že tam toho bude víc. Dopisy a slavné osobnosti jsou hlavním tahounem celého románu. Hlavní postava se tak nějak hledá, takže není vůbec výrazná. Někomu to tedy nemusí sedět. Protože je pravda, že námět je originální, ale napsané to mohlo být trošku lépe. Ale zase na první knihu dobrý ne? :)

Závěrem - mně se líbila, ale chápu, že z ní není každý úplně odvařený.

14.09.2020 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Tahle knížka jako celek není velký skvost a má pár chyb.. ale ta Eleanor, kdo by jí prostě nefandil :) Po dlouhé době mi bude chybět knižní postava. Eleanor jsem si jednoduše hned oblíbila. Měla velice zajímavé postřehy, byla vtipná a svá.
Často jsem se smála, někdy se červenala za hrdinku a občas mi bylo smutno...
Bavilo mě to.
A konec s maminkou mě překvapil.

14.11.2018 5 z 5

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Tak já budu k této knize skeptická a lehce přísná...
Už v příběhu je napsáno, že nemůžete člověka do změny nutit... že si na to musí přijít sám. Už jenom proto si myslím, že nemůže kniha někomu převrátit život vzhůru nohama. Jako jo...má to zajímavou myšlenku a neříkám, že jsem nad ní nepřemýšlela... ale vnucovat někomu jak je ta kniha úžasná a že se vám po tom změní život a podobný žvásty... to mě osobně prostě odrazuje.
Navíc.. pokud chcete provést změnu, která se týká více lidí, musí s ní více lidí souhlasit. Nelze si třeba v hnijícím vztahu říct... tak já se změním a hned bude všechno jiné! Musí se chtít změnit oba. Ale pozor...přijde zázračný lék... řeknu tomu člověku kratičký příběh o myšičkách a lidech a tradáá, hned se bude chtít změnit.
Abych nebyla jen zlá, tak samozřejmě je téměř vždycky lepší se někam hnout, než stát na místě. Takže někomu může tahle kniha pomoct. Já se nedozvěděla nic nového.
Alespoň je příběh tak krátký, že vás nenaštve, když si ho přečtete.

05.05.2018 1 z 5

13. komnata milenek 13. komnata milenek Tomáš Kristl

Jsem asi hnusná, ale dle mého názoru je to zbytečná kniha. Téměř nic člověku nedá. Hrdinové v ní v podstatě omlouvají svojí nevěru, ale ta se omluvit nedá. Manželku lituji, snažila se jak mohla. Prostě, kdo jednou založí rodinu, musí převzít odpovědnost se vším všudy. Musí vydržet i horší chvilky a snažit se je zlepšit. Tohle mi přijde jako souhrn nějaké internetové diskuze a odkrytí něčeho, co by mělo zůstat v soukromí.
Má to maximálně poutavý přebal, nic víc. Nechápu, že píšou ještě pokračování. Vyzpovídat se můžou v kostele...

27.08.2017 odpad!

Krysař Krysař Viktor Dyk

Někomu se líbit nemusí, ale mě ta kniha, ten příběh, uchvátil. Především ta obratnost jazyka. Sice relativně plytký děj, který toho v sobě však hodně skrývá... a ta atmosféra! Když se krysař vracel zpět k Agnes, nechápala jsem, co se vlastně stalo, ale cítila jsem úzkost s ním...

05.05.2017 5 z 5