nero 13 nero 13 komentáře u knih

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Mám tatéra v rodině a tak jsem v knihkupectví neodolal a Tatérku si koupil, na to že je to autorčina prvotina to není špatný, docela dobře to vystihuje slogan na obálce, thriller který se vám zaryje pod kůži, je to dvousmyslně trefný, akorát se mi moc nezdála závěrečná scéna, byla taková až moc filmová, vím že angličtí Bobíci nemají střelné zbraně, ale myslel jsem že detektivové hlavně ti kteří vyšetřují vraždy nějaké mají, to jsem si v té scéně říkal, proč do prčic nevytáhne bouchačku.
No nic jedny vánoce jsou vyřešený.

10.10.2022 4 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

(SPOILER) Druhá kniha z kriminalistického prostředí Vídně konce 19. století, byla ještě lepší než první díl, inspektor Leo se nestačí otáčet při vyšetřování hned dvou závažných případů, v kterých se to v jednom vyšetřování jenom hemží množstvím mumií a v tom druhém obětmi Vídeňského Jacka Rozparovače. Mnohem více prostoru se dostane i Leově přítelkyni Julii a samozřejmě hrobníku Rothmayerovi a jeho schovance Anně.
Oliveru Pötzschovi se povedlo vybudovat atmosféru za kterou by se nestyděl ani deštivý a mlhou zahalený Viktoriánský Londýn Sherlocka Holmse, a určitě si chci přečíst i další díl Hrobník a vražda v kryptě.

05.09.2023 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

I druhé setkání se Steinem, Barbaričem a Jarošem bylo výborné, děj se tentokrát přesunul do Rudolfínské Prahy kde pátrají po vrazích prvorozených dětí mocných šlechtických rodů, jak už napovídá jméno druhého dílu.
Mne nejvíc potěšilo jak autor do příběhu zakomponoval známé postavy tehdejší doby jako byl rabbi Löw, císařův bankéř Maisel Mordechaj, mladý kat Mydlář a jeho nadřízený nejvyšší popravčí Koruny české Václav Jaroš, otec jednoho z našich hrdinů.

16.02.2020 5 z 5

Zakletý klášter Zakletý klášter Juraj Červenák

(SPOILER) Zakletý klášter je kniha která začíná jako western pokračuje jako průvodce Slovenským národním obrozením v podání Pavola Dobšinského, musel jsem si zjistit že to byl Slovenský ekvivalent našeho Karla Jaromíra Erbena, zvrhne se ve slušnou střílečku v Ďáblově kolibě, kde zjistíme že ne všichni zbojníci bohatým brali a chudým dávali, pak se z toho stane horor kdy se mi vybavily některé scény z filmu Mumie a závěrečný epilog je pohádka jak vystřižená z Erbenovy Kytice která rozhodně není pro malé děti.
Mně se to jako celek líbilo a musím pochválit i ilustrace které my trochu připomínali ilustrace z dříve oblíbených Kodovek.

02.10.2023 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

(SPOILER) K přečtení Obětiny mne přivedl krimi seriál Vraždy na Shetlandech, který jsem si celkem oblíbil a když jsem viděl že se též odehrává na tomto zajímavém souostroví tak jsem neodolal a knihu zakoupil. Kladem tohoto románu mimo jeho lokaci je dobře napsaný detektivní příběh, autorka psát opravdu umí, ale co mi tam dost vadilo byla ta divná Trollí legenda, která mněla být inspirací padouchů k tomu co dělali, myslím že téma obchodování s lidmi a nezákonných adopcí by bylo dostatečně zajímavé i bez toho.

28.09.2023 4 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Já se bavil a navzdory potokům krve se dost často i zasmál, autorovy hlášky jsou fakt drsně trefné, a s jeho narážkami na různé aktivisty a mojí nemilovanou EU na sto procent souhlasím, při čtení jsem si živě představil jak by Strašák během několika sekund vyřešil Poslední generaci přilepujicí se k silnici a v jejich případě z nich opravdu tu poslední generaci udělal. Jinak pár výjevů z knihy mi má představivost fakt vypálila do mozku, například scéna s Amazonkou a dvoukilovým dildem, nebo pár zážitků Strašáka na Hradě mezi Honorací.
Inspirace této knihy filmem Útěk z New Yorku s Kurtem Russellem v hlavní roli se v českých reáliích opravdu povedla.

10.09.2023 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Už jsem od Olivera Pötzsche četl první díl série Katovy dcery a ten mně tak nechytnul, možná jsem v té době na Katovu dceru nebyl dobře naladěn, ale Hrobník mě chytnul hned od začátku, mělo to výbornou trochu morbidní atmosféru a zajímavý popis policie a vyšetřování na konci 19. století v hlavním městě Habsburského mocnářství, je to doba prvních aut, fotoaparátů, telefonů a jiných vynálezů, které tehdejším detektivům mohly při práci pomoct, ale ji i znesnadnit.
Jak jsem se díval, tak v německy mluvících zemích už vyšel druhý díl Hrobník a Dívka, tak až vyjde u nás tak si ho určitě koupím a možná dám druhou šanci i Katově dceři.

20.09.2022 5 z 5

Pro hrst dukátů Pro hrst dukátů Juraj Červenák

Naši tři hrdinové se po čase sejdou v horním městě Kremnici v Horních Uhrách a zůčastní se vyšetřování krádeže razidel a později i dukátů v místní mincovně, do které jsou zapleteni nejvyšší Kremničtí úředníci. Jako vždy to má takovou tu správnou Červenákovskou atmosféru a už jsem zvědavý na další díl, který by se měl odehrávat v Košicích a okolí.
Je vidět že když se někdo dostane k moci tak se chová napříč dějinami stále stejně, občas to jenom ještě vylepší, tak zatímco Kremničtí mocipáni si kořist cpali do nenasytných rypáků, tak dnes k tomu naši novodobí Pražští konšelé přidali i otvor na druhé straně od toho rypáku.

21.06.2022 5 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Hlavní myšlenka a sdělení této úžasné knihy od geniálního Michaela Crichtona je o tom jak ti co jsou v zákulisí, mají neustálou potřebu ovládat ostatní lidi, a čím je nejlepší ovládat než strachem. Celou druhou polovinu 20. století Západ strašil Východem a Východ Západem a po pádu Železné opony najednou vzniklo vakuum které bylo postupně vyplněno strachem z klimatické změny a jak vidíme v dnešní době tak se jim to výborně daří, EU se toho chopila s takovou vehemencí, že kam se na ně hrabou komunisti se svým poručíme větru, dešti.
Nedávno jsem viděl video s nějakou vysoce inteligentní mladší ženou, která zvažovala jestli mít děti, protože neví jestli neshoří než vyrostou, nejspíš nějaká kámoška Svaté Gréty, to je názorný příklad jak vyplachování mozků i díky zprofanovaným médiím funguje.
Klimatické změny samozřejmě probíhají, ale ty probíhaly po celou existenci Země a lidé se prostě musí přizpůsobovat, současné stoupání teploty je naprosto normální, protože kolem roku 1850 skončila malá doba ledová a prostě se od té doby otepluje, to je normální cyklus.
O tom jak funguje strašení médii uvedu příklad, našel jsem článek o tom jak v Grónsku roztálo za jeden rok 532 gigatun ledu, to je 532 miliard tun, 66 tun na každého obyvatele planety, ty čísla vypadají opravdu hrozivě, ale stačí si zjistit že Grónský ledovec obsahuje 2 500 000 až 2 600 000 gigatun ledu a hned to vypadá jinak, znamená to že by trvalo zhruba 4699 až 4887 let než by celý roztál, v případě Antarktidy odtálo za rok 252 gigatun ze zhruba 22 000 000 to je 0,0011 %.
Na závěr budu citovat z knihy. Věř mi - v Evropě náhlou změnu klimatu prosadíme ještě snadněji než ve Spojených státech. Stačí, když to necháme na Bruselu. Protože byrokrati do toho půjdou, pochopí výhody tohoto posunu priorit. A to napsal autor už před dvaceti lety, jak předvídavé.

22.07.2023 5 z 5

Když krev promluví Když krev promluví Dana Stabenow

Kate Shugaková mně fakt baví, líbí se mi že každý díl je o něčem jiném, jednou jsme na rybářské lodi, po druhé na ropném vrtu, pak sní zase sbíráme houby. Šestý díl začíná ulovením Losa a jeho rozbouráním, to jsem si dovedl živě představit, protože jsem párkrát pomáhal bourat prase a vím co je to zamakačku, tímto zdravím všechny vegany a vegetariány.
I když je tato série prezentována jako detektivní, tak mně to baví hlavně jako vyprávění o životě na tvrdém, ale nádherném Aljašském severu, kde krimi případy jsou takový bonus navíc. Jo a jsem rád že se Obluda mohla v tomto díle pořádně vyřádit.

28.09.2022 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Pokračování příběhu o naší vyšetřovací trojici nás zavede do druhého největšího českého města Plzně v době kdy se na nějaký čas stala sídelním městem Habsburské říše, aby vyšetřila řádění údajného démona v podzemí města. Setkáme se při tom i s otcem kapitána Steina, vedle kterého náš morous Stein vypadá jako milý a laskavý člověk a také znovu narazíme na faktické vládce císařského dvora Trautsona a Rumpfa, dovolím si předpovídat že další díl by se mohl týkat politického pádu této dvojice který nastal krátce po ději v tomto díle.

27.01.2021

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Problém tří těles se při čtení ukázal že je velkým problémem i pro mně, protože už na základce mně fyzika moc nebavila a tato jinak úžasná kniha je jí doslova prošpikovaná takže mně vlastně nejvíce bavily ty části které se odehrávaly za Velké kulturní revoluce, která pro normální Číňany určitě moc zábavná nebyla.
Viděl jsem že se už toho chopily nějací filmaři, tak rád zkusím filmovou verzi, i když preferuji většinou knihu, tak v tomto případě už podle ukázek by hraná verze mohla být pro mne lepší.

06.09.2023 4 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

(SPOILER) Tak už vím co to žere i kde to spí, a v dnešní době kdy mnozí vědci před dalším vývojem AI varují byla četba této knihy dost znepokojivá, když se nad tím člověk zamyslí, tak se těm vědcům ani nedivím, také si myslím že v jistém stupni vývoje by to usoudilo že náš živočišný druh je lepší sežrat.
Od pana Petra Hetešy to byla moje první kniha a v průběhu čtení jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale zdařilý konec to převážil na plný počet.

07.06.2023 5 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Knihu Neviditelní nebudu hodnotit jako literární dílo, ale jako protest proti všem těm zhovadilostem co se na nás v poslední době valí, jako je Green deal, čím dál větší cenzura, snaha o okleštění našich práv, a jiné pitomosti vznikající hlavně v Berlíně a skrz Brusel tlačený i do nás. Jsem takzvané Husákovo dítě, a proto jsem už jednou zažil vymejvání mozků kdy do nás hustili jak je takzvaný Západ zlý a Sovětský svaz a jeho spojenci hodný, a nechci to zažívat znovu.

01.02.2022 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Mám rád alternativní dějiny, a nápad autora nechající po válce milion sudetských Němců v komunistickém Československu je rozhodně zajímavý, ale jenom mi potvrdil že jejich odsun byl po tom co se tady v protektorátu dělo, to nejlepší řešení. A to píšu s tím že mám jak po matce, tak po otci germánské předky, naštěstí ani v jednom případě ne Německé.
Kniha Sudetenland je dobrá připomínka že i události které se staly téměř před osmdesáti lety se nás stále týkají, například snaha dočasného nájemníka na Pražském Hradu a jeho loutkovodičů jak obejít Benešovy dekrety a narvat zpátky majetky Lichtenštejnům poklonkujícím za Druhé světové války Hitlerovi a jeho noshledům se mi vůbec nelíbí.

21.11.2023 4 z 5

Lovcův úplněk Lovcův úplněk Dana Stabenow

(SPOILER) Už v komentáři k minulému dílu jsem psal že tuto sérii neberu jako kriminální a tento díl to jenom potvrzuje. Lovcův úplněk začne jako celkem humorný průvodce o lovu Aljašských losů a medvědů a najednou se to zvrhne v thrillerovou variaci Deseti malých černoušků, kde černoušky nahradí deset ne tak malých Němců, nebo jak se říká u nás Dojčíků.
Příští díl bude asi dost smutný, paní Dana Stabenow se se svou hlavní hrdinkou Kate tedy moc nemaže, jsem rád že to aspoň přežila Obluda.

25.10.2023 5 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Tak děj Hradby západu se dá popsat asi takhle, začne to masakrem, pak probíhají další masakry a končí to jedním velkým masakrem, nejhorší je že když pomineme tu fantasy vložku tak je to realita která se opravdu stala.
Pád Újváru neboli Nových Zámků ovlivnil i země Koruny České, protože Turecko - Tatarské hordy vpadly na Moravu a vyplenily ji až k Brnu, velké množství lidí zabily a odhaduje se že až 100 000. obyvatel bylo odvlečeno do tureckého otroctví. V souvislosti s tím jsem na jaře četl článek nějaké aktivistky, nejspíš absolventky zbytečných genderových studií, že i my Češi můžeme za otrokářství, protože naši předci chodily do kaváren a pily kávu a tím podporovali otrokáře a měli by jsme se tedy kát za své ošklivé předky. Myslím že by si paní aktivistka měla trochu nastudovat historii a zjistila by že největšími otrokáři byly hlavně Arabové, muslimové celkově, a černoši mezi sebou, pokud vím tak ve spoustě Afrických států jsou otroci i v dnešní době, a to už tam bílí kolonisté desítky let nejsou.

21.12.2020 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Skvělá kniha, hned jsem si Steina, Barbariče i Jaroše oblíbil, pátrání po účastnících zločinného spiknutí, které mělo umožnit Turkům vniknout do města Schemnitz, neboli dnešní Banské Štiavnice, která byla takovou obdobou naší Kutné Hory, mělo tu správnou ponurou atmosféru.
Knih jejichž děj se odehrává v tehdejších Uhrách jsem zatím moc nečetl a tak se těším na další pokračování této série.

15.02.2020 5 z 5

Mrazivé tání Mrazivé tání Dana Stabenow

(SPOILER) Co musím na autorce ocenit, že rozhodně své knihy o Kate Shugakové nepíše podle jedné šablony, každý díl je jiný a originální. Začátek Mrazivého tání je šílený kvapík, Kate stíhá jedna pohroma za druhou a divím se že tento díl vůbec přežila, Dana Stabenow v doslovu přiznala že při psaní této knihy byla na Kate naštvaná a chtěla ji zabít, naštěstí se jí to nepovedlo a těším se na další pokračování.
Poučení z Mrazivého tání je, že v době tání opravdu není dobrý nápad na Aljašku jezdit.

10.11.2022 5 z 5

Svatyně Svatyně Bernard Cornwell

Bernard Cornwell si udělal radost a napsal román o tom jak vznikl světoznámý Stonehenge, a jelikož o tom kdo ho postavil toho není moc známo mohl popustit uzdu své fantazie a bavit se při vymýšlení příběhu jak to asi mohlo být.
Co je zřejmé tak lidé kteří tuto památku kolem 2300 let př.n.l. vytvořili, byli na vyšší civilizační úrovni než je všeobecná představa, asi 25.km. od Stonehenge je Silbury Hill, což je pyramida vysoká 40 metrů se základnou o průměru 167 metrů, která vznikla ve stejném období jako Stonehenge. I u nás máme takové malé pyramidy, známé jako Homole, asi největší je u obce Libomyšl, základnu má kolem 130 metrů širokou a výšku mezi 25 a 30 metry, to vše nejspíš vzniklo úsilím lidí z kterých se vyvinuli Keltové.

04.08.2023 5 z 5