Hradba západu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Uherské vojsko utrpělo drtivou porážku u Parkánu. Hordy osmanských válečníků pod velením samotného velkovezíra překročily Dunaj a obklíčily pevnost Újvár – Nové Zámky. Tu v křesťanském světě nazývají Hradba západu a vědí, že pokud padne, bude ohrožena celá říše. Obránci jsou odhodláni bojovat do posledního dechu, čelí ale mnohonásobné přesile. Pátá část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396079/hradba-zapadu-Jsc-396079.jpg 4.7143
Série

Dobrodružství kapitána Báthoryho/Dobrodružstvá kapitána Báthoryho 5.

Žánr
Romány, Literatura slovenská, Fantasy
Vydáno, Brokilon
Orig. název

Hradba západu, 2018

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (51)

Kniha Hradba západu

Přidat komentář
Hellboy12
17. dubna

Kniha sa dá zhodnotiť pár slovami...Rež a rúbaj do krve... masaker...tak toto ma fakt bavilo,človek si vzal knižku do nemocnice reku na týždeň jedna stačí a nestačila...za deň prečítané...ďakujem pán Červenák toto je skvelá kniha

bleekemolen
03. dubna

Bezpochyby zatim nejlepsi dil serie. Autor ziskava zkusenosti s kazdou dalsi knihou, i pres obcasne vyzivani se v nechutnostech, uz tento trend pomalu ustupuje. Coz mi vyhovuje. V knize se tentokrat prolina nekolik dejovych linek a jedna z nich mi prisla jeste zajimavejsi nez samotne oblehani Novych Zamkov. Obcas jsem si vzpomnel na legendarni film The Thing :)
Unaveny Bathory naleza novou energii, Misko zase novy zivotni smer a snad i autor dalsi inspiraci pro pokracovani! Hodnotim 5*, coz si nechavam pro opravdu vyjimecna dila. Nepochybne nalezneme spoustu literarne hodnostnejsich knih, nicmene pan Cervenak mi vazne padl do noty.


nero 13
21.12.2020

Tak děj Hradby západu se dá popsat asi takhle, začne to masakrem, pak probíhají další masakry a končí to jedním velkým masakrem, nejhorší je že když pomineme tu fantasy vložku tak je to realita která se opravdu stala.
Pád Újváru neboli Nových Zámků ovlivnil i země Koruny České, protože Turecko - Tatarské hordy vpadly na Moravu a vyplenily ji až k Brnu, velké množství lidí zabily a odhaduje se že až 100 000. obyvatel bylo odvlečeno do tureckého otroctví. V souvislosti s tím jsem na jaře četl článek nějaké aktivistky, nejspíš absolventky zbytečných genderových studií, že i my Češi můžeme za otrokářství, protože naši předci chodily do kaváren a pily kávu a tím podporovali otrokáře a měli by jsme se tedy kát za své ošklivé předky. Myslím že by si paní aktivistka měla trochu nastudovat historii a zjistila by že největšími otrokáři byly hlavně Arabové, muslimové celkově, a černoši mezi sebou, pokud vím tak ve spoustě Afrických států jsou otroci i v dnešní době, a to už tam bílí kolonisté desítky let nejsou.

Jaruš7
19.11.2020

Pět krvavě rudých *.
Musela jsem si je vygooglit, hrady v Horních Uhrách.
Mohutnost a rozsáhlost staveb budí obdiv a úžas.
Po přečtení románové série si člověk uvědomí čeho a koho si má vážit.

Řež a zmar, vše pod velením zapřísáhlých protivníků, neznajících slabosti.
Citace::
"Ve jménu Božím dejte jim nažrat ohně!"
"Zkáza byla všudypřítomná. Z kouře slzely oči, ze smradu masa prožraného škvrčící smolou dehtem se obracel žaludek."
Oheň a dým, oslepující záblesky výstřelů a explozí. Neustávající déšť hlíny, štěrku, střepů, úlomků, třísek, krve a vlhkých kusů těl. Řev raněných, umírajících a mužů hledajících úkryt, štěkání důstojníků, prosby k Bohu, andělům a všem prorokům a světcům, které kdy nosila zem."
A nakonec, po neskutečné ohnivé smršti, sborový útočný pokřik bušící do bastionu že tří stran." Ve jménu Krista!". Za Boha a za císaře!"

Krvavé dějiny.

MP17
07.11.2020

Nemohu si pomoci, ale Hradba západu je asi nejslabší kniha, kterou jsem od Ďura četl. Napětí a dobrodružství bylo oboje upozaděno natahovaným válčením a to prostě není můj šálek čaje. Z hlediska edukativního hodnotím knihu pozitivně, ve slovenských dějinách mám mezery a Hradba západu mě docela motivovala, abych si vše porovnal s reálnými podklady, nicméně chytlavost nebyla taková jako u předchozích dílů.

yerry
01.11.2020

Posledný diel Červenákovej historickej ságy mám dočítaný. Ak máš rád akciu, prídeš si na svoje. Ústrednou témou je síce obliehanie Újváru - Nových Zámkov ale autor dej okoreňuje aj fantasy prvkami, či náznakom detektívnej zápletky. Nudou trpieť nebudeš na celých cca 511 stranách, vata sa nekoná. Budeš sa brodiť vo výkaloch, vyvrhnutých vnútornostiach, trupoch bez hláv, rúk, nôh. Hláv bez trupov, nabodnutých na koloch, či vysiacich ako ozdoby na koňoch tatárskych bojovníkov. Tie kone tu umierajú tiež vo veľkých počtoch. Je to skrátka epické a autor ti nepreťahuje optimistické motúzy pod fúzy.

Báthoryho príbeh napriek veľmi dobrému ústrednému motívu však trpel viacerými nedostatkami, aj logickými. Nechcem tu spoilerovať, tak len dodám, že ten úplný záver mi nesedel.

Ak som už pri minulých dieloch spomenul, že autor nemá dosť dobre vykreslené ženské postavy, a hlavne tie negatívne, tak v tomto záverečnom zväzku to čiatočne napravil. Barónka Rónayová alias vlčica, sa tu chopila svojej roly vamp matróny. Túto svoju rolu však zohrala dobre len zčasti a autor jej potenciál tak úplne nevyužil. Celkovo mi pripadá ako keby mal autor kopu dobrých nápadov ale veľmi lacno sa ich zbavuje. A práve tie by mohli byť korením, ktoré by príbehu dodávalo ešte väčší drajv. Pripadá mi, ako keby autor uprednostnil príbeh pred samotnými postavami.

Zaujímavo vyznieva konfrontácia dvoch civilizácií. Na jednej strane pomerne tolerantná Osmanská ríša k iným náboženstvám (vzhľadom na dobu) na svojom území. V osmanskom okupačnom vojsku boli totiž aj kresťanské vojská s kresťanskými symbolmi na svojich zástavách. Čo bolo pre kresťanskú náprotivnú stranu niečo nepredstaviteľné. Zaujímavo vyznieva konfrontácia aj v civilizačnej úrovni, či už sa jednalo o vedu, vzdelanosť, hygienu či kultúru, kde Západ jednoznačne ťahal za ten kratší koniec.

Už sa budem opakovať. Čítavosť knihy je vysoká a autorov pohľad na opísaný kus histórie veľmi podnetný. Odporúčam, ak máš rád epické historické romány...

Rita55
26.10.2020

Kdyby se mi to nelíbilo, nedočetla bych všech pět dílů :-) Také tentokrát jsem se na každé otevření knihy těšila. Jen zjišťuji, že asi moc nemusím knihy o obléhání, kdy je děj přišpendlený na jedno místo a postavy mají na výběr pouze špatné nebo ještě horší řešení situace. (Nedávno jsem dočetla knihu Řád - zase Turci, jen o sto let dříve - musím ale konstatovat, že pan Červenák si s tím aspoň poradil mnohem mnohem lépe než Willocks - možná to bylo i tím, že Malta byla obléhána víc jak tři dloooouhéééé měsíce :)

Hade
07.09.2020

Velmi se mi líbilo, nicméně si neodpustím jedno klovnutí: v knize obě vojska používají k dělostřelbě kuchyňské náčiní - chyba překladatele?
Pro vysvětlení: hmoždíř je kuchyňská potřeba, velkorážové dělo střílící obloukem se jmenuje MOŽDÍŘ.

1