nemer nemer komentáře u knih

Deus Ex: Černé světlo Deus Ex: Černé světlo James Swallow

Překlad je otřesný a vřele nedoporučuji. Naopak anglická verze je celkem čtivá a zvládnutelná i pro méně zdatné angličtináře.

27.08.2016

Návrh Návrh Elle Kennedy

Ztrátou času bylo už pouhé čtení ukázky. Totální brak, který bych nebyla schopná číst ani jako náctiletá. Oddechovou četbu si představuju jinak. Tato 'literatura' možná trhá žebříčky prodejnosti, ale je to čtení na úrovni časopisu Katka a všemožných odstínů braku.

16.08.2016 odpad!

Vlk Vlk Mo Hayder

Vynikající rozjezd, dokonce s mnoha vtipnými a poutavými popisy (Tluč, prase, tluč dál), nicméně ke konci kniha lehce ztrácí dech. Už zhruba od poloviny je děj celkem predikovatelný. Přesto zajímavě píšící autorka a snad si od ní ještě nějakou akční oddechovku přečtu.

02.08.2016 4 z 5

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Ačkoli hlavní postavu psychologa-vyšetřovatele neshledávám jako příliš atraktivní nebo dokonce uvěřitelnou, knize nelze upřít čtivost a spád. Odpočinková literatura, kterou lze v rámci žánru hodnotit kladně.

11.07.2016 4 z 5

Muž bez psa Muž bez psa Håkan Nesser

Působivé čtení (nejen) na léto. Neklasičnost na detektivním poli vítám, nejsem čtenář u nás tolik populární severské detektivky (pro ty bude Muž bez psa asi zklamáním, detektivní zápletka je hodně předvídatelná). Snad jen bych se obešla bez Gunnarových hovorů k Bohu a možná i bez samotného detektiva :) Jako čistokrevný román by mohla být kniha mnohem působivější, jak už uvedli jiní uživatelé. Nicméně autorově práci se ještě podívám na zoubek a Muže bez psa doporučuji ke čtení.

23.06.2016 4 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Oceňuji originální téma i atmosféru, kterou vyprávění oplývá. Oddechová a velmi čtivá kniha. Jinou tvorbu tohoto autora jsem nečetla, tudíž mne nezklamal, naopak příběh předčil má očekávání.

12.06.2016 4 z 5

Hausfrau Hausfrau Jill Alexander Essbaum

Srovnání tohoto nepříčetně koncipovaného škváru s Annou Kareninou a podobnými tituly považuji za ztrátu soudnosti a znevážení klasiky. Dnes se už vydává opravdu vše a čím je dílo primitivnější, tím lépe. Je mi líto, ale tento titul považuji za ideální pro čtenářky Daniely Steel a knih typu Aristokratka. Podobné plytké tituly jen dokládají všeobecný úpadek kultury i jazyka. Nedočteno a dočítat toto pseudopsychologické vypravování ani nehodlám.

03.06.2016 odpad!

Let 305 Let 305 A.G. Riddle

Začátek knihy působil slibně, nicméně s počtem stran kvalita textu pozvolna, ale jistě klesá. Rozhodně nejde o žádný sci-fi skvost nebo dokonce knihu, k níž bych se vracela. Podle mne nadhodnocený titul, sci-fi zkřížené s červenou knihovnou. Vedle úvodu mne alespoň zaujal autorův doslov. Podle mého názoru primárně tzv. young adult žánr oddechového typu. Edit. - přidávám hvězdu navíc, neboť zjišťuji, že tzv. braková literatura je stylisticky mnohem lépe zvládnutá než současné hity z okruhu tzv. hoch literatury.

01.06.2016 4 z 5

Život po životě Život po životě Raymond A. Moody

Dávno překonané pseudovědecké dílo. Strach lidí ze smrti dokáže stále přimět k víře v nesmysly, které věda vyvrátila. Neskutečně mazaný byznys.

21.02.2016 odpad!

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Navzdory zajímavému námětu pro mne stylisticky neuspokojivé. V rámci teen žánru akceptovatelné.

19.02.2016

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Bohužel na podobné uvažování i užívaný dialekt jsem už zřejmě poněkud stará. Podobné "oddechovky" mne neoslovují. Naopak mě děsí, jaká forma a obsah u dnešních čtenářů vítězí.

06.02.2016 odpad!

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Kristova noho. Asi jsem chlap, protože tento typ literatury je pro mě absolutně nečitelný.

05.01.2016 odpad!

Čaroděj ze země Oz Čaroděj ze země Oz Frank Lyman Baum

Tuto krásnou pohádku jsem zaznamenala před mnoha a mnoha lety, leč její obsah jsem mezitím úplně zapomněla, neboť od časů mého dětství uplynulo snad už tisíc let :) A musím přiznat, že zvlášť po těch letech to bylo čtení přímo dojemné. Kdo by si nezamiloval Hastroše, Plechového drvoštěpa, Zbabělého lva (i ostatní postavičky) a nebál se o jejich další osud? Asi se teď na nějaký čas dám na pohádky :)

05.01.2016 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tuto knihu (vzhledem k tematice - nejsem fanoušek fantasy) jsem nebyla schopná číst, ale pořídila jsem si audioknihu, která je díky zpracování v tomto případě pro mě přijatelnější, co víc, v podání skvostného vypravěče Jiřího Plachého a Jiřího Dvořáka jako Geralta je přímo fantastická a vrátila mě do časů mého dětství. Vážně jsou to pohádky, akčnější variace na pohádky od Boženy Němcové a lidovou slovesnost všeho druhu :) Hvězda navíc za Zrnko pravdy.

02.01.2016 5 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Pro mne je tato kniha zklamáním, po jazykové i obsahové stránce. Vzhledem k nadšeným recenzím jsem očekávala něco výrazně lepšího. Příběh mne nepřekvapil a neuchvátily mne ani ilustrace (a nebála bych se jich ani v 9 letech, když v pěti byla mým pokladem Kytice, kam se na ni hrabou moderní pohádky) Asi jsem už moc stará. Taková Maleficent je mnohem poutavější :)

02.01.2016 2 z 5

Oranžová je nová černá - Můj rok v ženské věznici Oranžová je nová černá - Můj rok v ženské věznici Piper Kerman

Navzdory zajímavému námětu velmi nenáročné čtení bez sebemenší jiskry. V knižním podání je vězení s minimální ostrahou nezáživná nuda a ve výsledku nic až tak hrozného. Dělám to poprvé a snad i naposled, když píšu: vykašlete se na nepovedenou knížku, psanou stylem lidového a neumětelského vypravěčství, a raději si pusťte skvostný stejnojmenný seriál, jemuž se kniha nemůže rovnat. Na rozdíl od této publikace se k seriálu a v něm barvitě vykresleným charakterům budu ráda vracet.

27.12.2015 1 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Před dvaceti lety pro mne tato kniha představovala působivé dílo. Už dlouho se ji chystám přečíst znovu, ale obávám se, že vzhledem k novým, doposud nepřečteným knihám, bude muset počkat dalších 20 let :)

17.10.2015

Tělo Tělo Paolo Giordano

Mne tato kniha absolutně neoslovila a nejsem si jistá, jestli ji kdy dočtu. Snad je to způsobeno s věkem rostoucím odporem k prostředí zelených mozků (zvláště těch moderních, verbovaných za prachy, nemohu soucítit, je mi líto... válečná normóza podle mne není ničím ospravedlnitelná, ani mládím, ani naivitou nebo debilitou, a už vůbec ne penězi) Nemám sice ráda členění na literaturu pro ženy a pro chlapy, ale pro mne je toto čistokrevná kategorie B (a že jinak mám kategorii B v oblibě mnohem víc než tu A, ale tady to neplatí) Tedy bez hodnocení.

27.09.2015

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Laskavě podaný, oddechový příběh, který naštěstí nemá se Stoletým staříkem nic společného. (Souhlasím s uživatelem rubit, že je zde velká podobnost s filmem Lepší už to nebude :)

27.09.2015 5 z 5

Zavolejte sestřičky Zavolejte sestřičky Jennifer Worth

Kniha je po obsahové stránce nesmírně zajímavá, ale je patrné, že autorka (nebo překladatel) není žádná spisovatelka. Ale patří jí velký dík, neboť dala vzniknout báječnému seriálu s takřka pohádkovou atmosférou (seriál Call the Midwife mohu doporučit mnohem víc než knihu, překypuje lidskostí, jakou dnes už neuvidíme. Také do určité míry vybízí k zamyšlení, zda život v oněch těžkých časech nebyl víc k žití, než je tomu dneska. Ovšem žánr nebude asi zajímavý pro muže :)

16.07.2015 3 z 5