Hausfrau

Nic by nebylo tak vzdálené od pravdy jako tvrzení, že se má atraktivní Američanka Anna dobře. Neděje se jí nic strašlivého, přesto však nenachází v životě nic, z čeho by se mohla radovat. Žije v Curychu, jejím manželem je švýcarský bankéř, jemuž vychovává tři děti. Čas tráví na hodinách němčiny pro cizince, péčí o domácnost – a se svými milenci. Ti pro ni pouze představují způsob, jak utéct od všední reality a dokázat si vlastní hodnotu. Přátel moc nemá, ty blízké už vůbec ne a ani se nijak zvlášť nesnaží si je najít. Den za dnem Anna pomalu přežívá v jakési podivné prázdnotě nešťastného osamění, zatímco nad hlavou se jí pomalu stahují mračna. Když je smrtelně zraněn její syn, nenapadne ji, že tohle je jen začátek tragédie… Debutový román americké básnířky Jill Alexander Essbaum, který od začátku zaujme především všudypřítomným, neustále se stupňujícím tísnivým napětím, se stal jednou ze senzací loňského roku, když o jeho vydání např. jen ve Velké Británii usilovalo 19 nakladatelst...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/290086/hausfrau-dOq-290086.jpg 3.1163
Vydáno:, Ikar (ČR)

pipu

Mě kniha naopak v knihkupectví červeným textem a obalem zlákala.
Po přečtení knihy mám Annin příběh v hlavě...empatizuji.. a to je to , co mi dokazuje ze nebylo zbytečné ji číst ..

Nomia

Anna je typická hausfrau, ženština unuděná domácím stereotypem, která hledá nějaké to povyražení. Budiž, pro to bych měla ještě nějaké pochopení. Ale jinak je celá kniha v podstatě paskvil.
Špatně napsaná, neskutečně rozvleklá, naprosto postrádající jakýkoliv erotický náboj, postavy mdlé. Zakončení knihy je naprosto nijaké. Absolutně zbytečná záležitost.
A magora ve vydavatelství, který schválil, že kniha bude napsána červeným textem, bych nejraději nakopala do zadku.

babsi66
13.12.2017

Unikla mi pointa. Anna podvádí manžela, čímž si kompenzuje svou pasivitu ve společenském životě. A zjevně potřebuje pomoc odborníka. Bohužel se z knihy nedozvíme, zda jí psychoterapie k něčemu byla, ani zda ji její aférky někam posunuly. Nějaký závěr tam sice je, ale působí, jako kdyby autorka nevěděla, jak knihu jednoznačně zakončit. Takže celkově rozpačitý příběh, který se asi do poloviny tváří, že někam spěje, nakonec nespěje vůbec nikam.

A také nechápu, proč byl text červeně.

Veronika33
25.10.2017

Tak táto kniha bola na mňa až veľmi pomalá a psychologická. Napriek tomu sa celkom rýchlo čítala kvôli mini kapitolkám resp. odstavčekom. Časti s Anninou terapeutkou ma zabíjali svojou nezáživnosťou. V podstate všetky postavy mi boli nesympatické. Koniec som asi od polovice knihy tušila. Celkovo kniha o ničom a nechápem tú vyzdvihujúcu propagáciu.

micha-ella
07.10.2017

Rozkouskovaný a pomíchaný příběh o labilní a divné matce. Svými avantýrami byla hodně nesympatická, až nesnesitelná. Ale román jsem přečetla za jeden den a líbil se mi, hezká je i obálka a zvláštnost - červený tisk písma.

babyboar
19.09.2017

Pro někoho příběh rozmazlené, znuděné lehké děvy. Pro mě hluboký náhled do duše osamělého člověka v cizí zemi. Odcizení, tíseň, hledání, to vše je cítit téměř z každé stránky. Čtenář čeká, kdy přijde řešení a přitom ví, že závěr, který kniha má je naprosto nevyhnutelný.

Boženka2
07.09.2017

Když je kniha označená jako bestseller, čekám víc. Budu si to muset odvyknout. Asi to měla být zoufalá žena, důvod jsem nepochopila, ale dobře, nejsem psycholog. Pokud ji tedy nepřivádělo k zoufalství to, že je dobře situovaná a má tři krásné děti. Mně se spíš jevila jako sobec, který zničí vlastní rodinu. Doufám, že ve skutečnosti nikdo takový nežije.

hats
27.07.2017

škoda! škoda!
nevyhovoval mi štýl ako bola kniha písaná. Totálny zmätok...

A pritom si myslím, že je dobré o zmätku v duši písať, ale treba to aj vedieť... toto bolo napísane tak, že ma to rozčulovalo

Jane100
22.07.2017

Ačkoli podobné typy ústředních postav (znuděné paničky bohatých manželů, které nemají přátele, neradi navazují kontakty, žijí za zdí domu, kam nikoho nepouští, nic je nebaví, děti vlastně nikdy nechtěly, mateřské city nemají... ) moc nemusím, Hausfrau mě zaujala od první stránky. Asi jedina takováto kniha zatím, která se mi líbila. Autorka prvotřídně vykresluje psychologii brutálně nesympatické Anny. Hlavně vztah s americkým amantem byl popsaný na jedničku. Že by vlastní zkušenost autorky? :-) Žertuji, ale takový konec tohoto románku mě prostě potěšil. Ústřední postava dostala, co si zasloužila.

Burnettka
07.07.2017

Začátek knihy mě nikterak nezaujal, později jsem se ale ve vlaku začetla a už jsem se nemohla odtrhnout. Annu jsem v některých případech chápala, v některých ne. Celkem odstrašující případ do budoucna :)

MockOrange
27.06.2017

Kniha mě od začátku zaujala, děj působil jako mozaika, zpočátku jenom popis toho, jak Anna žije a mezitím moudra její psychiatričky a lekce němčiny. Bylo jasné, že se brzo něco stane. Anna se nudí, svůj volný čas netráví s rodinou, spíš se potuluje po venku, schází se s milenci, chodí k psychiatričce a na němčinu. Tam si najde kamarádku Mary, taky zvláštní žena, rozhodnutá páchat dobro. Uspořádá Anně nechtěný večírek, vede trochu hloupé řeči o vzhledu Anniny dcery, komu je asi podobná ?? I kdyby manžel nic netušil, tak teď mu to začne v hlavě šrotovat a děj graduje. Trochu chyběl hlubší rozbor Brunovy mysli ale jinak dobrá četba.

intelektuálka
15.06.2017

Děj knihy připomíná novodobou Annu Kareninu a jako prvotina mi připadá zdařilá. "Osmý hřích je zoufalství"? Tolik trápení nemůžu přát žádné ženě. Pro ženy doporučím.

E.lisabeth
27.05.2017

Necekala jsem nic, dostala jsem mnoho.

itulenka
22.05.2017

Mě naopak červené písmo nalákalo a nedělalo mi potíže. Příběh byl napínavý a čtivý. Sem tam jsem se ztrácela v ději, ale nebylo to úplně nejhorší. Jen mně tedy chybí vysvětlení co všechno manžel věděl,jestli vůbec něco a jak dlouho..

Voltík
15.05.2017

Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst. Přeskakování v ději není prostě pro každýho. Ale když už se mi konečně podařilo orientovat, tak musím říct, že kniha není zase tak špatná, jak by se podle zdejších komentářů mohlo zdát. Přinejmenším se člověk aspoň trochu zamyslí nad vlastním životem a kniha, která k něčemu takovému člověka přivede zase až tak špatná být nemůže. Nápad s červeným písmem se mi líbí. A jako milý bonus jsem díky této knize objevila zajímavou kapelu Madrugada.

Ewinky
05.04.2017

Hrozné, nezvládla jsem ani polovinu. Tohle má být bestseller? A to červené písmo... nikdy více!

ondras666
01.04.2017odpad!

Na knihu jsem se docela dost těšil. Ale bohužel přišlo velké zklamání...
Autorka se pokouší o hlubinou sondu do života matky v domácnosti, hraje si s tématem Freuda a jeho psychoanalýzy. Ale celkově to vyzní slabě až uboze.
Styl psaní mi neseděl, samotný příběh taky ne a velké mínus je za knihu psanou červeným písmem. Nepříjemné na oči a na čtení.
Knihu jsem jako jednu z mála nedočetl. A vracet se k ní nebudu. Za mě odpad...

petra7942
11.03.2017

Při koupi a letmém přečtení,o čem kniha je,mě zaujala...ale poté mi dělalo strašný problém se začíst...střídání dějových linek,červené písmo...konec předvídatelný,hrdinky mi bylo líto,ale je zvláštní,že manžel " vše věděl" a nezasáhl dříve...

Bonnet
05.03.2017

Takový průměr, co si člověk přelouská za večer, možná dva, zachce-li se mu vytvořit napětí, které se autorce vytvořit nepodařilo, neboť dějovou linku ponechala až moc syrovou, tudíž snadno dekódovatelnou a hlavní hrdinka velkou roli neuhraje.

Mini.Baby
01.03.2017odpad!

Po čtyřech kapitolách jsem to vzdala. Nedalo se

Ema22
26.02.2017

Svěží příběh s naprosto debilním koncem. Každá příčina má svůj následek. Hlavní hrdinka? Pasivní, pomalá, egoistická. Ale ne úplně nesympatická. Iritovala mě její neschopnost naučit se jazyk, 9 let? To snad ne. Kladně hodnotím švýcarské reálie a některé myšlenky.

Jolina
23.02.2017

Od knihy jsem čiekala víc, děj neměl moc spád a celá kniha byla stejná od začátku do konce s tím, že konec se dal docela předvídat. Nicméně několik věcí bylo docela originálních - určitě barva textu, také kompozice, v níž se proplétaly různé časové úseky života Američanky Anny. Nezávidím lidem, kteří život žijí-nežijí tímto způsobem utápění se v něm a hlavně v sobě...

HDosoudilová
07.02.2017

I přesto, že se mi kniha nečetla úplně dobře (nejen téma, ale i styl psaní), musím dát pět hvězdiček. A to kvůli samotnému tématu, o kterém se podle mě stále málo píše i mluví. Ze začátku mi byla Anna docela nesympatická a nechápala jsem ji, postupně mi jí ale začlo být spíše líto. A nechápu, že nikdo v jejím okolí nebral zřetel na to, že ta žena potřebuje pomoc. A naopak přístup psychiatričky mě vůbec nepřekvapil (vlastní zkušenost).

Aleh
31.01.2017

Na první pohled by se řeklo, že Anna má v životě štěstí a kdo by za to, co dal. Vdala se do Švýcarska, její manžel je bohatý bankéř,nemusí pracovat, má tři zdravé děti a spoustu času pro sebe. Navštěvuje kurz němčiny, protože stále ani po 9 letech nedokáže dobře komunikovat, tráví čas s milenci, mnoho starostí s dětmi a domácností se jí nedotýká… Nic ale není, tak, jak to na první pohled vypadá.
Nebo je nemožnost komunikace problém, který jen prohlubuje její osamělost, nespokojenost a deprese, přestože má manžela, děti, hlídací tchýni a sled tragických událostí nenechá na sebe dlouho čekat... A proč se to tak všechno stalo? Kde se stala chyba? Psychologický román, který Vás nutí přemýšlet a klást si spoustu otázek.

maygirl
29.01.2017

Možná jsem jen tuto knihu neotevřela ve správný čas a ve správném rozpoložení... za mě spíše zklamání. Kniha má opravdu krásný přebal, švýcarské reálie jsou mi také sympatické, stejně jako dějová linka o psychoterapeutických sezeních. Na druhou stranu mě rušilo časté přeskakování v ději mezi nejnovějšími událostmi, ale i vzpomínkami na minulost. Zorientovat se nebylo vždy snadné, ale říkám si, zda by mě jako čtenářku příběh vůbec bavil, bez těch skoků, protože zápletka nebyla nijak zvláštní. Celkově je to něco na pomezí románu Holky v kombinaci s Paní Bovaryovou. Ještě bych dodala, že rušivým prvkem je červeně vyvedené písmo v celé knize... Možná mělo pomoci vybudovat specifickou atmosféru, mě ale spíš rušilo.

EvaEmma
27.01.2017

Přečetla jsem knihu za večer. Hodnotím s odstupem času.

Příběh nešťastné, zoufalé, psychicky zlomené ženy, kterou deprese, nedostek vůle a odvahy postavit se životu čelem ji dožene až k tragickému konci.

Američanka Anna, která žije již několik let ve Švýcarsku, stále neumí rodný jazyk svého manžela bankéře Bruna. Je matkou dvou synů a jedné dcery. S péčí o děti jim často vypomáhá Brunova matka. Hlavní hrdinka má spoustu času sama pro sebe. Mohla by být se svým životem spokojená, ale není....
K vůli jazykové bariéře je velice izolovaná. Proto začne navštěvovat jazykový kurz pro cizince.
Svůj pocit osamění záhání střídáním milenců.
Její život je nudný. Dny jsou stále stejné až do chvíle, kdy jí při nehodě zemře syn.....

Psychologické romány mám ráda. Donutí člověka se trošku zamyslet. Proto i přes negativní recenze jsem si knihu přečetla. Kdo má rád tento druh četby ..... tak bych i knihu doporučila.

keselylenka
11.01.2017

Knihu jsem začala číst a říkala jsem si, že pravděpodobně půjde o další růžovou knihovnu, příběh, který se nikdy nestane, ale všechny ženy světa o něm tajně sní. No a na konci knihy jsem byla sežvýkaná jako žvýkačka a měla pocit deprese. Hlavní hrdinka se topí a místo, aby zkoušela plavat, raději si váže cihlu k noze. Možná je to tak, jak je uvedeno v poděkování - cítíte-li se jako Anna, vyhledejte pomoc. Pokud tohle kniha dokáže, pak nebyla napsaná zbytečně.

adriane9
03.01.2017

Rozhodně bych to úplně nezatracovala, obálka knihy je hezká, ale červené písmo v ní mi vadilo, snad bude lepší dotisk. I celkový námět byl dobrý i když se to ve finále vlastně nepovedlo, to na okraj. Příběh, přiznám se, jsem nedočetla, bylo to pro mě holé utrpení. Najít si cestu k hlavní hrdince je zhola nemožné, alespoň pro mě. Ano chápu, že v cizí zemi, byť jste vlastně doma, si připadáte stále jako cizinec, ale to tahání dětí do svých smutků a všeho mi jako matce nešlo přes srdce. Nebudu psát konkrétně v jaké chvíli jsem knihu odložila, ale jednalo se o část kdy dítě vidělo co nemělo a dál pro mě kniha zemřela. Je to můj osobní problém vím, ale tohle prostě není můj styl knih.

Anna 13
18.12.2016odpad!

Nudná kniha s nepravděpodobným dějem, které se můžete klidně vysmát.
Tohle, že má být jako bestseller? Vážně se o těchto dvěstě stránek pralo 19 nakladatelství v Anglii? Opravdu to dnešní čtenářky baví? Může jim to něco dát?

Silně nedoporučuji... Hrůza, děs...

Má recenze: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1612/hausfrau-jill-alexander-essbaum

ivulka15
26.11.2016

Syrový,temný příběh ženy,která stále hledá něco co vlastně nalézt nelze.Znuděná,žijící v zemi,které je diametrálně odlišná od té kde vyrostla.Vyžívající se v osamělosti,přestože má rodinu,jíž se nevěnuje.Dělá jeden karambol za druhým.A jak bylo v knize řečeno život je vlastně jenom příčina a následek a tak to jinak snad ani dopadnout nemohlo.