nemer

Přízraky domu CarrowůPřízraky domu CarrowůDarcy Coates

Podle mého názoru má série, minimálně tato kniha, výrazně sestupnou tendenci. Hodně řečí o ničem, mrazivá atmosféra také nikde. Čtení jsem považovala za nudné a únavné, byť snadné a rychlé (a není to kompliment). Jediné, o čem mne autorka přesvědčila, je její "orální fixace" (a také že stále nedisponuje dostatečnou šíří jazykových prostředků - to je samé olizování rtů, semknuté rty a zakousnuté jazyky, kam se jen podíváš... Postavy komunikují hlavně prostřednictvím rtů. Kdyby byl děj poutavější, přešla bych to, ovšem mé zaměření na stylistické aspekty textu svědčí o mnohém. Vzhledem k témuž nešvaru už i v předešlém titulu to začíná být trochu moc, čekala bych, že se autorka už vypsala. Bohužel text se podobá slohovému cvičení žáka základní školy) Na druhé straně u Darcy Coates krásně vidíme sílu marketingu, z brakového textu kategorie D- se stala (údajně) královna hororu (ze stylistického hlediska určitě :)

Bohyně: Tajné životy Marilyn MonroeBohyně: Tajné životy Marilyn MonroeAnthony Summers

Skutečná podoba života Marilyn vzhledem k hereččtiným poruchám osobnosti a dalším psychiatrickým diagnózám (léčila ji i Anna Freudová) nám zůstane navždy zahalena tajemstvím, Marilyn podle všeho trpěla i velmi rozvinutou bájnou lhavostí, tedy její sdělení je třeba brát s rezervou. Ovšem pro bulvár je to téma jako dělané. Nicméně bez oněch histriónských a dalších poruch by se zřejmě velké divy divami nikdy nestaly...

Duchové rodiny FolcroftůDuchové rodiny FolcroftůDarcy Coates

Variace na Perníkovou chaloupku pro odrostlejší čtenáře. Jeden z nejslabších příběhů Darcy Coates, osobně bych jej zařadila do kategorie pro čtenáře od 10 do 15 let. Pokud by Darcy neměla známé jméno, pochybuju, že by tento výtvor vůbec našel vydavatele. Sloh je velmi prostý a připomíná především literaturu pro dětské čtenáře (možná chtěla Darcy psát původně o upírech, opakované olizování a kousání se do rtů je v této knížce tak četné, až je hororové, podle mého názoru je to zřejmě nejstrašidelnější část vypravování :) Jedná se opravdu o velmi oddechovou četbu, nic víc nečekejte. P. S. Darcy píše brakovku první třídy, proč ji vůbec čtu? Připomíná Stopy hrůzy, populární četbu v dobách mého dětství. Ovšem ty tehdy vycházely jako kapesní paperback za pár korun. A obávám se, že kvalitativně bývaly některé příběhy mnohem propracovanější než čtivo od Darcy Coates :)

Jackie a MariaJackie a MariaGill Paul

Půjdu proti proudu. Velmi jednoduché, vyloženě oddechové čtení z kategorie "romány pro ženy" (s příměsí bulváru). Věřím, že ve skutečnosti byly nejen obě hlavní hrdinky mnohem zajímavějšími a komplikovanějšími osobnostmi, než jak je líčí autorka. Ohromný potenciál tématu podle mého názoru zůstal nevyužitý.
Možná ke smůle autorky jsem současně četla Tokarczukovou - a že to je opravdu jiná liga.
Překlad této knihy (a korektury) také nejsou nijak oslnivé. Zařazení do kategorie historie také nesedí (ano, je to román, ale i tak základní známá fakta by se ctít mohla, viz např. "late Marilyn Monroe" na oslavě 45. narozenin Kennedyho)
Z milosti se dá knížka přežít jako nouzovka na dovolené, čte se velmi snadno, až moc, bohužel žádný velký a nezapomenutelný román se nekoná. Osobně hodnotím jako horší průměr (postavy jsou pojaty plytce až naivně, dialogy nepřesvědčivé atd.) Samozřejmě své čtenáře si kniha jistě najde, ale je to zkrátka čistokrevný "román pro ženy".

Šťastné hororové mlád튝astné hororové mládíV. U. Krejčí (pseudonym)

Na můj vkus příliš bulvární forma a moře pravopisných chyb. Jako vystřižené z Blesku.

05. únoraodpad!

Zlatá kniha českých pohádek, říkadel, básniček a hádanekZlatá kniha českých pohádek, říkadel, básniček a hádanekMarta Knauerová

Vyzdvihnout lze opravdu krásné ilustrace. Text je velice jednoduchý, z tohoto důvodu bych doporučila spíše mladším čtenářům. Násilí, v mnohem tužší podobě, dnes děti znají už odjinud. Pokud jsou mediálně "hájeny", pak bych souhlasila s komentářem níže.

SmršťSmršťJozef Karika

Mysticko-hororový příběh s kapkou filozofie v závěru. Zvládnuto za jeden večer a kus noci v podobě audioknihy. Jako doplněk bych doporučila dokumenty Eaglemana o mozku a lidském vnímání světa, který ani z čistě vědeckého pohledu není vůbec takový, jak se nám jeví.

28.10.2020

Chudá přadlenaChudá přadlenaJarmila Glazarová

Knihu jsem četla jako dítě a již tenkrát jsem byla uchvácena. A mohu ji číst zas a znova a pořád bude mít své kouzlo - kouzlo zašlých časů a dávno ztraceného dětství.
Děkuji Ti, babičko (ta mi tuto knihu darovala).

06.10.2020

IluminaceIluminaceMary Sharratt

Téma mi nemohlo být vzdálenější, ale literární um M. Sharrattové mne opět očaroval, zavrtal se mi pod kůži a obloudil mé smysly. Autorka má vskutku talent, v jejím podání postavy ožívají, jako by opravdu byly z masa a kostí právě tady a právě teď, příběhy se samy od sebe vyprávějí. Pokud nevyhledáváte plytké moderní čtivo, vřele doporučuji i Dcery čarodějného vrchu.

04.09.2020

Zlomení anděléZlomení anděléGemma Liviero

Spíše čtení pro ženy než historický román. Z tohoto období jsem četla působivější a věrohodnější příběhy, stylistika příliš neodpovídá vývojovému hledisku postav, všichni protagonisté hovoří "jedním hlasem" (obzvlášť rušivá je prezentace naprosto neodpovídajících duševních pochodů malého dítěte, děti nejsou malí dospělí).
Spíše nedoporučuji, pokud tedy nehledáte sladkobolný a predikovatelný příběh.

30.05.2020

DraculaDraculaBram Stoker

Před několika lety se mi zdál Drákula už poněkud vyčpělý a nudný. Jak jsem se mýlila. Po letech jsem se na jeho četbu vrhla v pokročilých nočních hodinách a musím ocenit atmosféru, kterou Stoker příběhu dokázal vdechnout. Přestože je kniha z 19. století, má stále co nabídnout. Poslední dobou začínám stále víc oceňovat tato prastará a poctivá díla, bohužel jsem asi přečetla nezdravě mnoho "moderní" (rychlokvašené) literatury - ta nemá zdaleka takovou sílu.

21.04.2020

Morfeův genMorfeův genTibor Rode

Podle mého názoru velmi přeceňovaná brakovka, nic pro zběhlé čtenáře. Bohužel překlad je otřesný, většina textu by potřebovala přeformulovat, aby se přiblížil českému jazyku. Dobrý námět dostal na frak odbytým zpracováním.

18.04.2020

Sestry FoxovySestry FoxovyLucie Hlavinková

Kniha není nejhorší, bohužel mi láme srdce nevyužitý potenciál fantastického námětu, atmosféra postupem slábne a slábne, až záhy zmizí úplně. Už na začátku se často opakují zbytečné vsuvky o pokroku, o němž se našim dědům nesnilo... Schází živoucí dialogy i duchařská atmosféra, kterou mnohdy oplývá i vyloženě braková literatura.
Přála bych si, aby byla kniha psaná trochu ve stylu Zimních lidí a pracovalo se víc s atmosférou i dialogy (a vůbec nevidím překážku ve skutečnosti, že celé spiritistické hnutí bylo založeno na klamu). Tentokrát bych dokonce uvítala i časové úkroky (např. začátek v éře rozkvětu spiritismu kvůli navnazení čtenářů), neuškodilo by jiné členění kapitol, takto máme v podstatě více kapitol v jedné, mnohdy je text zvláštně osekaný, knížka mi připadá spíš jako rozpracovaný koncept než finální dílo (k tomu přispívá i nespočet gramatických chyb). Bohužel stylem vypravování příběh ztrácí na zajímavosti, s postupujícími stránkami je tento efekt čím dál patrnější. Myslím, že popisné pojednání dnešní čtenáři v beletrii nehledají. Možná si mohla dát autorka víc na čas ... (Dodatek: červenou knihovnou příběh Foxových není ani v knize Hlavinkové, nebyl jí ani ve skutečnosti. Osudy aktérů se rozhodně neubírají k happyendu a konce rodiny jsou neslavné.) 3,5 *

21.03.2020

Nejsem živáNejsem živáA. Frasier (pseudonym)

Detektivové zůstávají zajímaví, ale příběh tentokrát za svým předchůdcem poněkud pokulhává, téměř se proměnil v americké Vraždy v Midsomeru. Ve srovnání s prvním dílem tu schází ona pověstná jiskra vzbuzující ve čtenáři touhu honem knihu zhltnout, zvlášť první část není zrovna nejzajímavější, vraždy mají ohromit počtem, ale jinak nezaujmou, příběh působí nevěrohodně. Titulu neprospěl ani časový odstup od vydání předchozího dílu. Tedy knihu hodnotím ve srovnání s prvním dílem jako podstatně horší, ale zase ne tak špatnou, že bych zcela zavrhla případnou četbu pokračování.

14.03.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Karin Lednickou lze asi právem vnímat jako rodící se literární hvězdu. Na prvotinu působí příběh velmi vyzrále. Autorka má něco, co mnoha jiným autorům chybí - talent (slova Lednické nedrhnou, příběh odsýpá s určitou lehkostí, smutnému obsahu navzdory). U současných českých autorů, byť masově populárních, mi zpravidla překáží vydřenost a úpornost vypravování i směřování ke klasické telenovele. Samozřejmě i zde lze mnohdy příběh předvídat, zejména pokud jde o tragédie a katastrofy, ale snad je to stylem psaní, protože Šikmému kostelu to na kráse neubírá a možná paradoxně i prospívá. Autorka zhmotňuje postavy i prostředí svého románu vskutku bravurně. Čtenář se dokáže s hrdiny sžít, bez ohledu na historickou epochu, jejich věk či pohlaví, bát se o ně, soucítit s nimi. Takové protagonisty dokáže vytvořit pouze talentovaný autor. Přestože se považuji za odpůrkyni současné české tvorby, Šikmý kostel doporučuji. V knize najdete nejen řadu lidských příběhů, ale také kus zapomenuté české minulosti.

14.03.2020

Geniální přítelkyněGeniální přítelkyněElena Ferrante

V této knize je zásadní atmosféra a styl vypravování. Protagonisté působí naprosto autenticky, tedy docela dobře chápu, proč při dnešní oblibě online života v záplavě sterilních instagramových a jiných účtů mnohé kniha neosloví. Osobně naopak přítomnost hrdinů z masa a kostí vítám a před talentovaným autorem smekám. Ať chceme nebo ne, nakonec jsme všichni pouhými smrtelníky z masa a kostí.

03.03.2020

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Kam se hrabe Tolkien (podotýkám, že nemám ráda fantasy). Ale Sapkowski, to je jiná liga. Slovanské pohádky a mytologie v úžasné verzi pro dospělé, báječně na mne zapůsobilo i nářečí (za což asi vděčíme překladateli). Díky Zaklínačovi jsem měla možnost vrátit se do dětství. Jsou to takové pohádky pro dospělé, ale to vůbec Geraltovým příběhům neubírá na kráse, jsou překvapivě zdařilé a chcete-li, jsou i plné jinotajů. Vzhledem k mé velké nechuti k žánru fantasy jsem Sapkowskiho dílo dlouho opomíjela, což byla chyba. Pokud srovnám se soudobými (a děsivě populárními) převyprávěnými pohádkami ze sekce young adult, ty nesahají Zaklínači ani po kotníky, to je literární odpad. Sapkowski je naopak výborný vypravěč. S čistým svědomím Sapkowskiho povídky doporučuji i těm, kteří se žánru fantasy běžně vyhýbají (a možná spíše věkově pokročilejším, obávám se, že mladší generace už slovanskou mytologii vůbec nezná ... Ráda bych se mýlila)

02.02.2020

Dcery čarodějného vrchuDcery čarodějného vrchuMary Sharratt

Překrásná kniha, přestože příběh je místy značně pohnutý. "Slovem i obsahem" se výrazně liší od většiny v současnosti vydáváných knih, takže ji nemohu nedoporučit. Autorka (nebo překladatel, který občas nepřekládá do češtiny přeložitelný text) volí i knižní jazykové prostředky a popisy prostředí živě povzbuzují obrazotvornost - při čtení jsem se velice snadno ocitla v 16. a 17. století v Lancashire v pendleských končinách. Původně jsem nevěřila, že by mne kniha mohla oslovit, ale opak je pravdou. Jen s obtížemi teď budu číst cokoli "moderního". Příběh (nejen) pendleské zažehnávačky Demdike a její vnučky Alizon se snadno dostane pod kůži a nějaký čas s vámi setrvá. (Ovšem netrpělivým a příležitostným čtenářům raději nedoporučuji.)

29.09.2019

Růže bílá, černý lesRůže bílá, černý lesEoin Dempsey

Vzhledem k enormnímu množství gramatických a stylistických chyb tuto knihu v češtině rozhodně nedoporučuji (hodiny opakovaně "odbyly" tu 11, tu 6, o chybějících koncovkách a všelijakých patvarech nemluvě) Překladatel podle mého názoru nemůže být Čech. Byl-li tu korektor, pak nemám slov. Kniha je postavená pouze na reklamní kampani a líbivé obálce, vhodná max. pro náctileté a češtiny a historie neznalé čtenáře, ostatním nedoporučuji. V rámci žánru i historické éry máme k dispozici nesrovnatelně lepší autory a věrohodnější příběhy.

24.08.2019

KaštánekKaštánekSøren Sveistrup

Kniha mě nezaujala ani obsahem, ani po jazykové stránce. Rozhodně nemohu hodnotit jako poutavou četbu, vyprávění mi připadá pěkně odbyté. Nedočteno, tak to i zůstane. Na trhu jsou k dispozici desítky zajímavějších titulů. Max. jedna hvězda za reklamní kampaň. Letos snad jedna z nejhorších knih, po kterých jsem sáhla.

16.08.2019

Případ GPřípad GHåkan Nesser

Nesser opět dokazuje, jak skvělým spisovatelem je. Jen mne trochu mrzí, že Verlangen se svým stylem humoru nepobyl v knize o trochu déle :) Případ G je dalším netradičním detektivním příběhem (s pořádnou dávkou ironie), a právě proto vřele doporučuji.

23.06.2019

ŠelmaŠelmaAndrew Mayne

Nejprve velice čtivé, poutavé, nadějné - hlavní protagonista působivý vědec, s nímž bych se v mnohém mohla ztotožnit ( "Jsem radši, když se oslovení doktor nechává jenom lékařům. Ušetřím ho své tirády o lidech s usmolenými doktoráty z pedagogiky nebo psychologie, s nimiž jsem se v akademickém prostředí setkal. Nezvládli by test z přírodopisu pro pátý ročník základní školy, a přesto trvají na tom, aby byli oslovováni se stejnou úctou jako primář onkologie ve fakultní nemocnici.")
Bohužel postupně děj začně pozbývat věrohodnosti (jsem si vědoma, že se ve skutečném životě dějí i mnohem méně uvěřitelné věci, než jsou ke čtení v této knize, ale o to v beletrii nejde, ta by měla udržovat určitou hladinu uvěřitelnosti)
Od druhé poloviny děj místy nabírá až parodický ráz a nejsem si jistá, že šlo o autorův záměr. Tedy začátek a první třetina knihy 5 hvězdiček, další část výrazný pokles. Potenciál námětu nebyl zcela využit, z autora zřejmě druhý Thilliez nebude, vědy nám v druhé části hodně ubylo, zato přibyla céčková akce. Na druhé straně celá kniha se čte prakticky sama a vskutku rychle. Vřele doporučuji i příležitostným čtenářům (mimochodem od bestsellerových edic nic moc dobrého neočekávám, s ohledem na tuto skutečnost kniha rozhodně není špatná, spíš naopak)

23.06.2019

Zlomené dušeZlomené dušeSimone St. James

Bohužel dojem z knihy mi trochu kazí uspěchaný závěr, ne příliš věrohodná linka s novinářkou ... a vůbec hloupé chování řady postav (zejména ke konci) srovnatelné s béčkovými filmy libovolné komerční tv. Více mne oslovovala linka z minulosti, tudíž mne trochu mrzí, že nebyla zpracována víc do hloubky, v této knize je všechno tak na 50 - 75%, ale k dokonalosti mnohé chybí. Nicméně jako nenáročné zpestření na jedno či dvě odpoledne lze knihu doporučit, nedovedu si ale představit, že bych knížku ještě někdy četla znovu. Zajímavostí je poněkud nevýstižný název, nechci spoilerovat, ale ve výsledku dívky z Idlewildu byly všechno možné, jen ne zlomené.

08.06.2019

Zimní lidéZimní lidéJennifer McMahon

Zimní lidé jsou spíše temnou pohádkou než klasickým horrorem, střídání časových rovin mi tentokrát nevadilo a začíst se mi nedařilo pouze v první kapitole. Pokud jde o příběh, spatřuji silnou inspiraci Řbitovem zvířátek, na rozdíl od něj však vyprávění není tolik depresivní a díky určité "pohádkovosti" je i mnohem čtivější. Náročnějšímu čtenáři bych pak jako alternativu Zimních lidí doporučila knihu Nebudete se bát ničeho zlého.

08.06.2019

Prokletí Schwartzovy vilyProkletí Schwartzovy vilyA. B. Bártová (pseudonym)

Hned při čtení úvodní části jsem pochopila, proč kniha není běžně k dostání na pultech knihkupectví, autorka zřejmě využila novodobou marketingovou strategii - v případě této knihy moudrá volba. Z textu bych totiž hádala, že se jedná o prvotinu, která toho má hodně co dopilovávat. Ani šokující úvod nedokáže zastřít slabší stylistické zpracování, rušivě působí neustále "nandávané obědy" a vůbec mix hovorové češtiny se spisovnym jazykem, místy obohacený knižními výrazovými prostředky, je silně kontraproduktivní. Neříkám, že autorka nemůže svou tvorbu vypilovat, potenciál jistě má (o to víc zamrzí zpracování poutavého námětu), bohužel dnes lidem schází sebekritika a vydavá se kdejaká lepší (i horší) slohovka (často si je autoři vydávají raději sami). Možná jiné duchařiny jsou minimálně obsahem a hlavně žánrovou příslušností také tzv. brakovou literaturou, ale diametrální rozdíl tkví ve formě zpracování. Při četbě této knihy jsou pociťovala nutkání většinu textu okamžitě přeformulovat. Tohle dílko zkrátka potřebovalo ještě nějaký čas zrát. Ještě, že dnes mají autoři blogy, vlogy a facebooky, bez nichž by se podobné tituly staly zřejmě neprodejnými. Tímto nad autorkou hůl určitě nelámu, ale přeji jí do budoucna hodně štěstí a hlavně pilné tvůrčí práce, každý autor musí nějak začít a dostat příležitost ke zdokonalení.

04.06.2019

Bílé městoBílé městoKarolina Ramqvist

Severské podivno, tentokrát plné deprese. Kniha se mi nelíbila, od začátku do konce na mne svou atmosférou i obsahem působila ryze negativně. Jak mi jinde severské podivno nevadí, tady nastupuje opačný efekt. Z četby nemám vůbec dobrý pocit, v žádném směru. Gangsterovu přítelkyni jsem nečetla, číst ani nebudu. Doporučuji pouze v případě, že si chcete "užívat" nihilistickou atmosféru a tísnivý pocit. Nejsem čtenář romantických story, ale tady té deprese bylo už i na mne příliš. Hlavní hrdinka je člověku protivná, ačkoli ji asi nelze z ničeho vinit, pravděpodobně lze její jednání vysvětlit traumatizací a totální rezignací, možná právě proto je knížka tak strašná, v budoucnu se k ní rozhodně vracet nebudu. I v těch nejhorších příbězích o lidské krutosti, utrpení a neštěstí zpravidla najdete něco, alespoň záblesk naděje, ale tady? Strohost vypravování atmosféru zmaru ještě umocňuje.

23.05.2019

Někdo blízkýNěkdo blízkýCara Hunter

Citově vydírající a nepřesvědčivý příběh (zejména závěr), který z mého pohledu dorazily naprosto zbytečné pasáže z online světa. Vycpávky, které použijete, když Vám psaní nejde zrovna nejlépe. Z psychologického hlediska slátanina. Této autorce se příště obloukem vyhnu.

25.04.2019

Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

Kniha zpočátku budí dojem jakési podivné Young Adult literatury, nikoli thrilleru nebo snad hororu, ale v druhé polovině se dostává k duchařině ne nepodobné Stopám hrůzy a děj začne konečně odsýpat. Je to sice béčkový horror v knižní verzi, ale to se u tohoto titulu dalo očekávat, je to odpočinková četba, pokud Vám tedy duchové či doslova mrtví vylézající z hrobů nenahánějí panickou hrůzu :-) Mně nevadí, protože na ně stejně jako hlavní hrdinka nevěřím.
Knížka mě, navzdory x výhradám (včetně místy neohrabaného překladu), vrátila do dětství a připomněla mi o něco dospělejší verzi žánru, který jsem kdysi mívala ve velké oblibě. Dokonce jsem se začala těšit, že bych si v blízké době mohla přečíst zase něco podobného. Pokud Vám nevadí svéhlavé kočky, sem tam nějaký duch a mladá žena, která je nucena bojovat o svou existenci, a hlavně pokud nehledáte velesložitou látku k přemýšlení, mohu knihu s čistým svědomím doporučit.

17.04.2019

WHOLE30 – průvodce zdravotním restartem, který vám přinese svobodu v jídleWHOLE30 – průvodce zdravotním restartem, který vám přinese svobodu v jídleDallas Hartwig

Celý slavný program Whole je neskutečně vykonstruovaný nesmysl, absolutně neodpovídající vědeckým poznatkům. Ovšem další výborný návod, jak se stát anorektikem či anorektičkou. Tyto šílenosti se "zakázanými" a "povolenými" potravinami nelze doporučit ani psovi.

07.04.2019odpad!

Léčba informacíLéčba informacíMarie Vilánková

Děsivá snůška manipulativních nesmyslů, kterým mohou uvěřit snad jen lidé s nulovým přírodovědným vzděláním. I slavná spolupracující fa Joalis, která prodává "výborné" kapičky - alkohol ředěný vodou , byly provedeny (i medializovány) rozbory této "léčby", účinné látky nula. Jako byznys ovšem skvělé, zkrátka člověk zůstává mentálně stále v době kamenné.

12.03.2019odpad!