Let 305

Harper Laneová má potíže a za pár hodin bude muset udělat rozhodnutí, které navždy změní její život. Naštěstí si po havárii letadla uvědomí, že je mnohem silnější, než si kdy myslela… Na cestě z New Yorku do Londýna dojde v letu 305 k náhlému výpadku napájení a letadlo je nuceno nouzově přistát na anglickém venkově. Tak začíná tajemné dobrodružství, které bude mít dopad na celé lidstvo. Ti, kteří přežili, brzy zjistí, že svět, v němž stroj havaroval, je značně odlišný od toho, který před několika hodinami opustili. Kde jsou? Proč jsou tady? A jak se dostanou zpátky domů? Současnost je minulostí a budoucnost spočívá v rukou pěti lidí, kteří se navzájem ani neznají, ale jejichž životy jsou navzájem propleteny. Mezi nimi jsou spisovatelka Harper Laneová, Nick Stone, lékařka Sabrina Schröderová, počítačový vědec Yul Tan a miliardářský syn Grayson Shaw. Postupně vyjde najevo, že někteří z této skupiny přeživších vědí víc, než dosud prozradili. Harper a Nick navíc brzy odhalí spiknutí, které zahrnuje jejich vlastní životy. Jak začnou dávat dohromady fakta, zjistí, že mají v rukách moc změnit budoucnost a minulost – zachránit náš svět… nebo ho ukončit. Vynalézavý sci-fi thriller od autora světově úspěšné bestsellerové trilogie Atlantský gen je dobrodužný příběh plný ostrých zvratů, v němž se prolíná síla moci, ambice, osud, paměť i láska....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287485/let-305-wxR-287485.jpg 3.6248
Literatura světová, Thrillery, Sci-fi
Vydáno, XYZ (ČR)

Departure, 2015

Kniha Let 305

Terva

Posledních pět dní
jsme byli jako pokusné krysy
v postapokalyptickém bludišti,
pobíhali jsme sem tam,
hledali cestu ven, pokoušeli se přežít.

Věnováno těm, kteří jsou dost tvrdohlavý na to, aby snili.

Musím přiznat, že jsem od tohoto románu čekal víc. Nechtěl jsem zrovna Terminátora nebo nějaký Restaurant, ale očekával jsem propracovanější pohyb časem. A tady vlastně není vysvětleno nic. Prostě se najednou ocitnou v budoucnosti a čtenáři div se. Navíc v příběhu převažují komunistické a sociální aspekty. Například, když se parta kapitalistů rozhodne – cituji: ….chceme být nejlepší a nejmoudřejší z celého světa, kteří nesou pochodeň vstříct lepším zítřkům....

Citát: Žádný stres. Závisí na nás osud celého lidstva.

Vlastně ani samotné setkání s „nebezpečím“ v budoucnosti není nijak zvláště propracované. Je to takové hluché, nevyrovnané a možná i zmatečné. Nepíšu zmatené, jen zmatečné. Při snaze cokoliv vysvětlit, jsem se ještě víc ztrácel. Nejsou v tom vyloženě nudné části, jen je to celé takové jednoduše nezáživné. Sice vás to táhne do samotného konce, aby jste zjistili, jak to celé dopadne, ale ihned po dočtení, jsem velkou část zapomněl.

Malá ochutnávka:
V hustém anglickém lese je tma, kterou proniká jen pár měsíčních paprsků a záře mobilů kdesi před námi. Kuželi ostrých bílých světel těkají sem a tam v rukou běžců a jejich pohyb je přibližně synchronizován s praskáním suchých větviček....nadměrná námaha by se nám mohla stát osudnou.

Při cestování časem se dá spousty věcí vymyslet, dokončit nedokončené nebo vytvořit úplně něco jiného. Při této knize jsem se zamyslel nad jednou, snad tisíc let, starou otázkou. Nejde o vejce, nebojte, ale vlastně jde o něco podobného. Když budu cestovat do budoucnosti nebo do minulosti, a až potkám sám sebe a zabiju se.....tedy, zabiju toho, koho jsem potkal, i když jsem to vlastně já. Otázka zní: Je to vražda nebo sebevražda?

Příběh není tak dobrý, jak by se zdál. Sice se lehce čte, ale o to lehčeji na něj zapomenu.

Citát: Napadlo mě, jak by to asi na světě vypadalo, kdybychom všichni mohli před každým zásadním rozhodnutím aspoň na krátkou chvíli nahlédnout do budoucnosti.

genie
21.12.2019

Námět se mi líbil, velmi dobře (rychle) se to četlo. Asi to bylo i tím, že je děj takový "prostý". Postavy a ten nádech červené knihovny mě moc nenadchly.

Hadati
22.03.2019

360 stran této knihy je rozděleno do tří částí. V první sledujeme záchranu cestujících ze zříceného letadla a atmosférou mi to trochu připomínalo seriál Ztraceni (Lost). Druhá a nejdelší pak vysvětluje, co se letadlu stalo, proč a kde se letadlo objevilo a další tajemství. V závěru této části pak dojde k vyvrcholení. Třetí část by asi většina spisovatelů shrnula do několika stran epilogu, ale Riddle se nás rozhodl oblažit 70 stranami toho, co se stalo po vyřešení hlavního problému knihy. Nechápejte mně špatně, nevadí mi, když se v knihách dokončují věci, ale tohle mi přišlo dost přehnané. Navíc, na krátkou délku knihy, kdy jste si stihli jen tak tak oblíbit hlavní hrdiny, to bylo přespříliš.

Nápad na knihu jako takový není nijak novátorský, je dost přímočarý a většinu tajemství rozklíčujete daleko dříve, než vám ji předhodí autor. Postavy pak podle mého často jednají nesmyslně či nelogicky. Kupříkladu když některé postavy ví či ovládají něco, co by podle mého nemohli stihnout v tak krátké době se naučit. Nejvíc mi ale vadila naivita ohledně budoucích vynálezů. Prakticky se tu neřeší, jak by vynálezy fungovaly, ani to, jak by se politicky prosazovaly, takže i když se kniha tváří jako sci-fi, tak mi spíše přišla jako fantasy. Jako když si dítě představuje, že bude vládcem Země, bude mít to i ono, ale už nemá potřebu se zamýšlet nad tím, jak by toho mohlo dosáhnout nebo jak by to fungovalo. Z těch mnoha naivních nesmyslů bych jen zmínil ohledně „projektu Gibraltar“, že těžko by se jednalo jen o otázku zemí, které mají hranici na pobřeží Středozemního moře, jak naznačil v knize autor. Něco takového by se muselo řešit na celosvětové úrovni, protože by to mělo globální vliv na celou planetu.

Umbinek
08.02.2019

Kniha mně nadchla, ale když to tak zhodnotím, musím říct, že příběh nebyl až tak důmyslný.

ThomasRuhe
31.01.2019

První část knihy s podtitulem Přeživší, kdy letadlo havaruje a cestující si pomáhají jak mohou, tak ta se mi líbila.
Ve druhé části nazvané Titáni, zjistíme že letadlo skončilo v budoucnosti, k tomu pak další důležité okolnosti. Tahle část byla slabší a moc mě nebavila.
Tak jsem čekal, jaká bude třetí část s názvem Neznámí. Závěr byl celkem dobrý, ale vlastně očekávaný. 60%.

Prince_of_book
19.01.2019

Let 305 je zpočátku jen prostým pádem letadla s následnými snahami o přežití, jako čtenář pořád čekáte, kdy přijde to SCIFI, to postapo, takže to ze začátku bylo takové nějaké..skvěle sepsané a poutavé, ale pro člověka co čeká na scifi a postapo prostě meh.. ale v tu chvíli kdy se na scéně objevili vzducholodě a naši hrdinové Nick Stone, Harper Laneová a vlastně i Grayson Shaw začínají rozplétat, co se vlastně stalo, mě kniha úplně unesla. Netrpělivě jsem hltal stránku za stránkou a v jeden moment, kdy se vlastně rozhodujete komu budete v knize věřit, jsem si řekl jen WOW... v poslední části jde kniha zase trochu do nudné části, nicméně jako čtenář jsem chtěl vědět jak přesně to dopadne.

Kniha mě zaujala při návštěvě knihkupectví a rozhodně nemusím litovat, že jsem si ji pořídil. Mnozí tuto knihu "odsuzují" jako takovou vykradačku seriálu Ztraceni, já jsem však Ztracené nikdy neviděl a tak jsem byl knihou absolutně unesený. Možná mám svým způsobem nízké nároky, nebo se kniha prostě jen trefila do mého vkusu, ale za mě zatím jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Jediný mínus je trochu nudnější konec.

Mé hodnocení knihy je 9,5/10

Atlantis
31.12.2018

Let 305 bych rozdělil na dvě poloviny. V té první sledujeme skupinku lidí, kteří přežili havárii letadla. Nejsou si jisti, kde jsou, neví komu věřit a musí pracovat s omezenými zdroji, znalostmi i silami, aby zachránili sebe i ostatní. Tato část byla skvělá. Silně připomínala seriál Ztracení, který byl v této fázi také ještě na vrcholu svých sil. Pak se ale začnou objevovat prvky sci-fi a jakéhosi podivného nadpřirozena a kniha (stejně jako zmiňovaný seriál) okamžitě ztrácí dech a stává se z ní tuctová, utahaná a přeplácaná tuctovka z výprodeje.

denniys
28.12.2018

Další ze záplavy YA knih..rozhodně není špatná, ale jsou lepší..originální magický svět rozdělený podle počasí, to je tak jediné v čem je originální, pak je tu klasika - silná ženská hrdinka, dva nápadníci, boj se zlem a hlavně totálně předvídatelná pointa knihy plus mnoho nelogičností...buď jsem špatně četla nebo vůbec nechápu takovou chybu ( teď spoiler ) - hl.hrdinka říká, že jí bylo 7, když padla Zima a jí se jako siroty ujal Sir, ale když ji Hannah zamění za Mathera je přece teprve v kolíbce..kde byla těch 7 let? to by utajená dědička Zimy žila jako sirotek vystavena nebezpečí? muselo to tak být jinak by všichni věděli, že má královna dceru, ale tohle prostě v knize není domyšleno..

Městečko Pines
Městečko Pines