Nattali.ka Nattali.ka komentáře u knih

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Zajímavá a čtivá myšlenka knihy, četla se mi do konce velmi dobře, ale na to, že má kniha 400 stran, tak je strašně zdlouhavá a podle mě zbytečně rozdělena do 2 knih. Děj je velmi pubertální, avšak odpovídá věků hlavník hrdinů, takže to je třeba očekávat - slangové výrazy, neustálé selfie, párty, sociální sítě, jednoduché dialogy. Hlavní hrdinka sice udělala značný pokrok, co se týče jejich panických atak, ale jinak se v knize témeř nic neodehrává. Kniha končí otevřeně teenagerovskou hádkou, což plynule přechází v druhý díl knihy. Samostatně jsou knihy bezúčelné.

06.11.2023 3 z 5

Oheň a voda Oheň a voda Simona Ahrnstedt

(SPOILER) Po prvním díle, který se mi moc líbil jsem dlouho sháněla tento druhý díl a když jsem ho konečně sehnala, příběh Isobel a Alexandra pro mě byl velkým zklamáním. Postava Isobel mi byla od začátku nesympatická, asi ani nedokážu vysvetlit čím konrétně, ale ani Alexander na mě nepůsobil jako ten nezodpovědný floutek, jak byl okolím vykreslován. Možná i kdyby to byl klasický příběh dobývání bohatého mládence úspěšné doktorky bylo by to čtivější. Když vyjde na povrch tajná stránka doktorky alá její erotické choutky a záliby, tohle nebyl vůbec můj šálek kávy a od té doby jsem se k dočtení knihy musela nutit. Vyhrocený závěr z prostředí Čadu byl očekávaný, ale celá operace dost nerealistická a nedořešená. V knize se v malé miře odehrává i druhá dějová linka Petera a Giny a jejich kapitoly mě bavily dokonce více než hlavní dějová linka. Epilog s odkazem na další knihu mě jako čtenáře zaujal a další knize dám ještě šanci.

05.11.2023 2 z 5

Můj oxfordský rok Můj oxfordský rok Julia Whelan

(SPOILER) Moc pěkná a chytlavá kniha, četla se mi velmi dobře. Knihu jsem dostala jako dárek, takže jsem vůbec netušila, o čem je a do půlky knihy jsem si myslela, že to bude klasická "lovestory" od nezávaznosti k lásce, což by mi nevadilo, protože postavy mi byli sympatické. V půlce knihy se to zlomilo a děj se vydal úplně jiným směrem, než jsem očekávala. S odhalením nemoci se čtenář nově setkává s dojemností a s očekáváním smutného konce. Závěr knihy bych ocenila více rozvinutý, přišel mi poměrně neutrální a možná trošku nedokončený, ale ve své podstatě prostě ze života. Jedinné, co mě v knize moc nebavilo byly mnohdy až filizofické myšlenky a dumání nad životem, ale k příběhu a prostředí, kde se děj odehrával se to patrně hodilo.

31.10.2023 4 z 5

Plavba zlých snů Plavba zlých snů L. J. Shen

(SPOILER) Čtivá kniha, postavy vcelku sympatické, tentokrát přitažlivý, všemi oblíbený doktor a neúspěšná servírka - svobodná matka, která je tak trošku vyvrhel společnosti. Děj je očekávaný, a to, že mají předurčeno se do sebe zamilovat už z toho tak trošku vyplývá hned na začátku, ovšem, za mě, je to docela naivní příběh a přechod od ignorace k zamilovanosti přicházi celkém brzy, hlavně obrat hlavního hrdiny od nezavázného mládence po touho po vážném vztahu a rodinném životě.

15.10.2023 4 z 5

Před svatbou Před svatbou Julia Quinn

Tuto poslední knihu hodnotím jako trošku slabší než předchozí díl (a první díly), zajímavé bylo, že se zde nesetkáváme s láskou na první pohled, ale s hrdinou, který byl nejprve zakoukaný do hrdinčiné kamarádky. Kniha je čtivá stejně jako všechny díly ze série, ale v závěru mi trošku vadilo neustálé opakování "miluji tě", někdy i dvakrát v jedné větě, což mi přišlo z Gregoryho strany poněkud zoufalé. Vyhrocený konec ala únos, přestřelka se mi tam moc nehodil a působilo to na mě, jakoby to autorka chtěla něčím ozvláštnit a na nic lepšího nepřišla.

13.08.2023 3 z 5

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Pěkná oddechová kniha ze série, po předchozím dílu jsme si dala kratší pauzu, protože jsem Bridgertonů byla lehce přesycená a bylo to fajn, příběh mě bavil. Jde vidět jak se doba posouvá vpřed, když v prvním díle se hrdinové museli vzít kvůli tajnému polibku, aby neriskovali skandál a v každé další knize je tato hranice předsvatebních milostných dostaveníček posunuta o něco dál. Samozřejmě musím ocenit, že tady hlavní dějovou linkou není milostný vztah dvou hrdinů, ale dobrodružství při hledání dávno ztraceného rodinného šperku.

13.08.2023 4 z 5

Milá Bridget, chci tě Milá Bridget, chci tě Vi Keeland

Na začátku knihy mě dost iritovalo naivní a pubertální chování hlavních psotav a jejich neustálé narážky nebo dvojsmysly, přesto že oběma postavám je kolem 30, navíc svobodná matka a vůbec se neznali. V tomto příběhu odolávání sexuálnímu napětí hrdince knihy moc dlouho nevydrželo. Trošku moc barvité popisy postelových scén, a opět se setkáváme s proměnou nezávazného mládence v přeslazený rodinný typ. Nenáročné čtení s jasným koncem, ovšem vyzdvihla bych zápletku, která mě překvapila.

29.07.2023 3 z 5

Moje (tak trochu) dočasná chůva Moje (tak trochu) dočasná chůva Penelope Bloom

Oddechovka na jeden den nebo víkend. Ze začátku mi kniha byla sympatická, ale po pár desítkách stránek mi přišla strašně jednoduchá. Naivní, pubertální děj, téměř nulová zápletka a nepochopitelné chování postav, jen aby z toho byla nějaká zápletka. (aneb sportovní hvězda shání chůvu, má vysoké nároky, a tak tuto pozici nabídne servírce z restaurace). Mělo to jen jednu velmi jednoduchou dějovou linku a spousta věcí vůbec nebylo více rozvedeno.

29.07.2023 2 z 5

Láska na zavolanou Láska na zavolanou Madeleine Wickham

(SPOILER) Kniha mě až do tří čtvrtin velmi bavila číst, četla se rychle a oceňuji, že tentokrát nějaká milostná zápletka nebyla hlavním motivem knihy, ale hlavní dějová linka se týkala podivných záležitostí ve firmě, což se v těchto knihách většinou neřeší a práce se zmiňuje okrajově. Každopádně konec knihy byl jeden velký bizár. Když pominu zrušení a znovuobnovení svatby, a následný "odchod" od oltáře, ale na hostinu Poppy pozve svého budoucího přítele podle mě knihu totálně pohřbilo. Myslím, že kdyby byl konec více rozpracován a hlavně jinak ukončen mohla to být super kniha (za ten závěr strhávám 2 hvězdičky).

03.07.2023 2 z 5

Trhni si, Ethane Trhni si, Ethane Whitney G. (p)

(SPOILER) Pro čtenáře, kteří četli předchozí díl myslím, že je to slabší kniha. Děj a myšlenka téměř totožná, s tím rozdílem, že kniha je prezentována jako příběh dvou nepřátel. Hlavní hrdinové knihy se v průběhu knihy ani v retrospektivních kapitolách k sobě nechovají vubec jako nepřátelé, spíše naopak (celoživotní psaní dopisů, ježdění spolu do školy,..) a očividně už dřív pro sebe měli slabost. Jasný dej s očekávaným koncem, jen bych to nenazvala přeměnou nenávisti v lásku ale kamarádství v lásku. Každopádně zrod této lásky na rádoby studentském sex víkendu, kdy tam oba byli s někým jiným a najednou jdou druhý den ruku v ruce, že teď spolu chodí oni, chybělo vysvětlení co na to ostatní. Hodnotím slabším průměrem

28.06.2023 3 z 5

Navždy družičkou Navždy družičkou Lindsey Kelk

Zpočátku jsem si myslela, že to bude fajn oddychovka, ale čím dál jsem četla, tím víc mě hlavní postavy svým chováním rozčilovaly. Hlavní hrdinky 3 kamarádky mi nebyly vůbec sympatické a vůbec se k sobě jako kamarádky nechovaly. Zápletka s přítelem, který ji nechtěl brát na veřejnost byla jasná od začátku, ale chybělo mi trošku více vysvětlení této situace. Závěr mohl být dokončený.

18.06.2023 2 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Zajímavá kniha z nemocničního prostředí, která ukazuje, že i doktoři jsou taky jen lidi a řeší si své vlastní problémy. Nechybí ani vtipnější pasáže aneb co si myslí doktoři o pacientech, ale neřeknou nahlas. Líbil se mi pohled na operace z pohledu doktorů, že i oni z nich mají respekt a nervy na dranc při komplikacích a ne, jaká je to pro chirurgy pohodička, jak můžeme vidět ve filmech a seriálech. Kniha byla velmi čtivá, ale konec mohl být trošku rozvinutější, no žádný knižní happyend jako v románech, jen prostě život pokračuje dál;)

14.05.2023 4 z 5

Můj nejmilejší suvenýr Můj nejmilejší suvenýr Vi Keeland

Za mě jedna ze slabších knih autorky, po 150 stránkách nudy se konečně čtenář dočká zajímavé a nečekané zápletka, byť velmi nepravděpodobné, ale život je o náhodách. Romantika v knize byla strašně naivní a sexuální vsuvky v podobě představ se do příběhu vůbec nehodily a byly tam asi jen proto, aby se mohlo říct, že se jedná o erotický román. Příběh s věštkyní raději ani nekomentuju. Mám ráda takové ty oddechovky, u kterých se nemusí přemýšlet, ale tahle za mě nic moc.

13.05.2023 2 z 5

Barva vraždy Bee Larkhamové Barva vraždy Bee Larkhamové Sarah J. Harris

Tento žánr detektivek nebo vražd si přečtu pouze jednou za čas. Příběh vyšetřování vraždy navíc s autistickým hlavním hrdinou pro mě byl docela nezáživný, ačkoli mám s autisty pracovní zkušenost, dokážu si představit, jak je to s nimi složité. I tak jsem několikrát knihu odložila a přečetla si knihu jinou. 200 stran se mi táhlo, přišlo mi to dost zdlouhavé a natahované, synestezie je dobře popsaná a bylo to zajímavé, ale někde neustále opakování popisování barev hlasu působilo rušivě, byť to mělo důležito roli. Asi až posledních 50 stran a rozuzlení mělo spád a čtěnář se konečně dozvídá jak to bylo. Překvapení nechybí, ale na to, že v knize nebylo moc postav nezbývá moc možností, kdo by mohl vrahem být.

10.04.2023 2 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

(SPOILER) Velmi čtivá kniha a vůbec jsem nečekala, o čem nakonec kniha bude. Myslela jsem si, že to bude typický romantický příběh s happy endem. Předtucha neboli sen hlavní hrdinky, nebyl moc rozvinutý a myslela jsem si, že v příběhu bude mít větší váhu. Vlastně jsem to nakonec celé nějak nepochopila, co ten sen nakonec znamenal a co k sobě Danie a Aaron teda cítí. Kniha byla nakonec spíše smutná a závěr působí dost fylozoficky, takže čtenáře nechá na rozpacích a konec ať si domyslí každý sám. Asi to byl protipól hlavní hrdinky, která měla vždy vše naplánováno a teď není jisté nic.

10.04.2023 3 z 5

Dokonalá hra Dokonalá hra Vi Keeland

(SPOILER) Romantická oddechovka s očekávaným koncem. Zpočátku se mi kniha moc nelíbila, pubertální sexuální narážky a dvojsmysly hlavních postav Leviho a Presley (v podstatě švagra a švagrové) mi vadily, nepůsobilo to jako konverzace dvou dospělých postav, ale spíše teenagerů, dokonce jsem asi na 50. straně zvažovala, že knihu odložím. Naštěstí druhá část knihy už byla vážnější, oba Millerovi bratři najednou působili jako kladné postavy, až jsem chvíli váhala, kterého si Presley vybere. Takže nakonec se kniha četla dobře, svižně a nechybělo trošku napětí, oceňuji zajímavou zápletku v podobě návratu bývaleho snoubence, vždy je to zapeklitější pokud ve vztahu figuruje dítě anezáviděla jsem Presley, v jaké se ocitla situaci. Hodnotím lepším průměrem.

28.03.2023 3 z 5

Láska mého života Láska mého života Penelope Ward

Velká romantika a trošku "slaďárna", ale tak to už čtenář určitě očekává podle názvu. Více mě bavila druhá část knihy - tedy ta současnost, přišla mi taková reálnější. První polovina knihy, tedy příběh před 10 lety, mi přišel strašně naivní, banální situace a naivní dialogy, velmi stroze a jednoduše psané. Byl to jinak krásný příběh o životní lásce, byť je zvláštní, že se za těch 10 let opravdu nikdy neviděli, a postava "zlé" bohaté matky paničky byla trošku přehnaná. Hlavní postavy Raven a Gavin byly sympatické, povaha Gavina, kterému bohatství nepřerostlo přes hlavu a nebyl to bohatý spratek a právě tu skromnost a přímočarost na Raven miloval bylo milé.

26.03.2023 3 z 5

Den, kdy jsme se potkali Den, kdy jsme se potkali Roxie Cooper

(SPOILER) Moc pěkná a silná kniha, vášeň proti rozumu. Není to slaďárna od začátku do konce a ikdyž jsem hlavním hrdinům přála happyend, svým způsobem se ho i dočkali, bohužel nikdo nám neřekne, kdy ten konec "žili spolu šťastně až do smrti" příjde. Závěr jsem asi od půlky knihy trošku tušila, postavy byly sympatické - hlavně Jamie a jeho charakter a také loajálnost vůči své ženě. Do děje se lze opravdu hodně vcítit, nutí k přemýšlení nad svým životem. Doporučuji všemi deseti.

22.02.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Opět pěkný příběh, tentokrát s vánoční tematikou. Příběh hlavních hrdinů hodnotím trošku slabší a obě matky a jejich docela pubertální chování mi nebylo sympatické. Vedlejší motiv s hledáním diamantů byl trošku nevyužitý a byla škoda, že byl většinou čtenářů vyřešen už ze začátku a na konci to nebylo takové odhalení. Prostředí hradu bylo příjemnou změnou, ačkoli tentokrát se moc nesetkáváme s popisy prostředí a přírody, nechybí ovšem detailní popisy z kuchyně o vaření, které mám v těchto knihám moc ráda.

22.01.2023 4 z 5

Když jsme se viděli naposled Když jsme se viděli naposled Carol Mason

Pěkná kniha o osudové lásce, ale čekala jsem od příběhu trošku více. Kniha mě v první polovině bavila hodně, především když se rozplétaly vzpomínky Celine a Patrika. Poté, když se opět začali vídat, kniha pro mě trošku ztratila šmrnc. Líbilo se mi, že do poslední chvíle nevíte, jak příběh skončí a dokonce jsem se nemohla rozhodnout, jestli bych se přiklonila na stranu Patrika nebo bývalého manžela Mika. Jejich sympatie se v průběhu knihy pro čtenáře trošku mění. S čím se pojí to, že závěr mi přišel docela useknutý. Hotnotím jako lepší průměr, místy trošku přeslazená a nějak jsem z toho ten osud úplně necítila. Nevím, myslím, že jsou lepší knihy na tento motiv a nebo autorka úplně nevyužila potenciál tohoto námětu.

17.01.2023 3 z 5