n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Pastýřova dcera Bára je dívka, která se vymyká svým jednáním a myšlením době, ve které žije a díky tomu je trnem oku určitým zbožným občanům. Klasiká povídka, ve které Němcová kritizuje pokrytectví určitých lidí a prosazuje myšlenku svobodomyslné dívky, která žije podle svého přesvědčení a ne dle tehdejších konvencí.

14.08.2023 4 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Po přečtení Rychlopalby jsem prostě musel se vrhnout na druhý díl. Hlavní hrdina se opět vrhá do řešení případů, které se jej netýkají a díky tomu zabředá do dalších a dalších problémů, ze kterých se horko těžko dostává. Pátrání po zmizelém realitním makléři jej dovede až na poslední hranu, kdy mu již jde o život. Konec je otevřený a já pevně doufám, že se dočkám dalšího dílu

"Jistě. S dovolením, madam" sklonil jsem se k ležícímu.
"Posral se a pochcal" upozornil mě Holub poněkud zbytečně.
"Jo" sklonil jsem se ještě níž. "A vypadá to, že se i poblil"
"Takže multiinstrumentalista."

Mě Kopřivův humor prostě baví. Knížka je suchými a vtipnými hlášky celá protkaná. Opět se zde setkáme se starými známými z předchozího dílu a k tomu přibude i nový policejní kolega z jiného okrsku, který je neméně drsný.

"Jestli nemá Jankovič přijít na to, že jsme policajti" utrousil jsem k Wichterlemu, "tak mě hlavně nesmíš oslovovat kolego."
Přikývl. "To je dobrá připomínka. A jak ti mám teda říkat? Kdybych na tebe potřeboval zavolat?"
"V tom případě Klement."
" A já tobě?"
"To je fuk. Třeba Gustav" chytil jsem se plotu
"Výborně, konstatoval jsem. "Husák a Gottwald. Prezidentský rabijáti. Ten se posere strachy.

Tato detektivka vás prostě chytne a nepustí a prosvištíte jí jako křížovou palbou.

31.07.2023 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Když se ocitnete u případu, kdy jako obyčejný pochůzkář poznáte, že zatkli nepravého vraha, ovšem kriminalista je víc než vy ..... když vás požádá váš nejlepší kamarád, že se ztratila jeho neteř Bára a on nevěří ve vinu své sestry a do toho vás opustí manželka, tak toho začne být na vás moc. Je potřeba se problémům postavit čelem a začít vše vyšetřit. Po skvělém Asfaltu jsem zkusil Kopřivovu detektivku (ač nejsem extra fanda detektivek) a musím říct, že jsem nadšený. Nečekejte drsňáka typu Harry Holea či Phila Marlowa, ale obyčejného policistu, který řeší vykradená auta, opilce válející se na refýži a domácí násilí ve Vysočanech, který je pod vlivem okolností nucen pátrat na vlastí pěst. Humor kombinovaný s napětím vás rychle vtáhne do děje ....

Začali mluvit jeden s druhého, zachytil jsem problémová partaj a zase ožralej a řeže jí od rána do večera je aby neublížil miminku. Z bytu se linul dětský brekot, ženský jekot mužský blekot. Plus Karel Gott. Čímž byl případ jasný. Tu nešťastnou rodinu tam osobně tyranizuje Goťák. A tomu se musí zamezit. Copak mu nestačí, že už půl století tyranizuje tenhle národ?

A když se do děje zapletou zkorumpovaní policisté, turecká mafie, líní kolegové a nevěrná manželka, tak je o skvělý román postaráno.

Stáli jsme proti sobě: dva testosteronem napumpovaní tvrďáci s výrazy tak urputně výhrůžnými, že by rozbrečely děti v mateřských školkách široko daleko. Všechny třídy, od Jahůdek až po Ježečky.

28.07.2023 5 z 5

Posel z Liptákova Posel z Liptákova Zdeněk Svěrák

Další z fantastických her divadla Járy Cimrmana. Poodhaluje život Cimrmana v Liptákově je opět plná dnes již zlidovělých hlášek, které hlavně dominuje hra Vizionář, čímž ovšem nechci snižovat kvalitu hry Posel světla.

Piš barde, střádej, a až budeš mít dvacet milionů, přijď, zúčtujem spolu

Peněženku mi můžou vzít, ale doly?

Humor a vtip jsou naprosto dokonalý, tahle hra působí jako lék na špatnou náladu.

10.11.2022 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Nedávno jsem byl na přednášce Ladislava Zibury a ta se mi tak zalíbila, že jsem dostal chuť si od něj něco přečíst. Cestopis o putování autora pěšky přes Turecko až do izraelského Jeruzaléma. Moc hezky a hlavně vtipně napsaná kniha, kdy zde najdete nejen popsanou cestu mezi městy a vesnicemi, ale i o setkávání s místními obyvateli, střetu rozdílných kultur, kdy je zde poznat to, že nezáleží na náboženství, ale na každém jednotlivém člověku. Líbí se mi styl jakým je kniha napsaná a že Ladislav dokáže vtipně komentovat i sám sebe. Velký kompliment za to, že tuto cestu zvládnul.

02.05.2022 5 z 5

Dobytí severního pólu Dobytí severního pólu Zdeněk Svěrák

Naprosto dokonalá hra o dobytí Severního pólu čechy z Podolí. Jedinečný humor, kdy hlášky z této hry zlidověly.

Kdo způsobil, že sám náčelník vydával tak zvrácené rozkazy?

Domů, do Prahy, do Podolí, do lékárny, do pr**le mě se stejská

Tuhle hru prostě miluju

27.05.2021 5 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

V Praze na konci 19. století probíhá asanace a bourání židovského města na Josefově, kde žije a rád navštěvuje místní bordely a hospody mladý hrabě Arco. Jeho život je jen jedna velká zábava, alkohol, heroin, ženy. Ovšem do té doby než se nechtěně připlete do událostí, které v té době hýbaly společností a právo čechů na sebeurčení, které se ovšem rakouská tajná policie snažila potlačit. Za mě zatím nejlepší kniha od Miloše Urbana, kterou jsem četl, fantastická atmosféra staré Prahy, kdy prostředí židovského města na vás dýchne svou zatuchlostí, špínou, mlhou, pachem špinavé Vltavy, ale hlavně svým geniem loci Starého Města. Příběh je naprosto strhující a konec jsem absolutně nečekal. Možná je to tím, že mám velmi rád příběhy ze zmizelých čtvrtí staré Prahy a proto z této knihy jsem byl opravdu nadšen.

17.01.2023 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Ve třicátých letech v Ružomberoku parta studentů tráví svůj bezstarostný čas, kdy hlavně Karel a Viktor jsou dva nerozluční přátelé. Pohoda studentského života naruší tragická událost a jejich cesty se rozdělí. Viktor prchá do Ameriky a Karel odjíždí s rodiči do Německa, aby studoval na lékaře. V Německu se k moci dostává Adolf Hitler a pro všechny se život mění. Ani jeden z přátel netuší, že se jejich životy znovu propojí, natož to, že by se stará parta mohla znovu sejít pohromadě za dramatických událostí. Skvělý román Jozefa Kariky, který rozvíjí tragický příběh o přátelství, zradě a vykoupení. Výborně popsané charaktery postav, které se mění v průběhu doby, vlivem událostí a díky osobnímu přesvědčení ve víru ve spravedlnost, rasovém očištění světa či touhy po lékařském výzkumu. Pro mě velmi příjemné překvapení, neboť do této doby jsem od Jozefa Kariky četl pouze jeho hororové příběhy. Tímto románem dokazuje, že je naprosto všestranný spisovatel.

Věrnost je moje čest - to nebyla jenom fráze, skutečně tím heslem žili, ani teď, v nejtěžších chvílích, se nevzdali ideálů.

06.03.2024 5 z 5

Záskok Záskok Zdeněk Svěrák

Další skvost mezi hrami z divadla Járy Cimrmana, tentokrát o nešťastné premiéře hry Vlasta. Za uprchlého herce Bittnera zaskakuje slovutný herec Karel Prácheňský. A v závěru hry se dozvíte zda Vlasta je Vlasta anebo Vlasta. I v této hře je obrovské množství skvělých hlášek, které zlidověly.

KŘIŽÍK: Konečně tě držím ve svých rukách. Ó, jaké máš pevné boky.
ŽENA: To je krejčovská panna, Fratišku.
KŘIŽÍK: Promiň. A teď? Nejsi panna?
ŽENA: Ale Františku!
KŘIŽÍK: Už tě poznávám. Kdybys byla panna, měla bys tady odsud k podlaze dřevěnou štangli.

Hry z repertoáru divadla Járy Cimrmana prostě nemají chybu.

21.08.2023 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Temný až děsivý příběh pana Kopfrkingla, který jako zaměstnanec pohřebního ústavu se chová naprosto distinguovaně a až přehnaně laskavě a mile, ovšem okolnosti doby dokáží proměnit charakter člověka až v děsivě temného, ač stále uhlazeného. Fuks dokázal fantasticky popsat postavu hlavního hrdiny, která se mění postupem doby a nástupem fašismu, obavy o svůj život a kariéru.

12.12.2022 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Kdo by neznal nejklasičtější příběh velké lásky mezi dvěma mladými lidmi a současně velké nenávisti mezi jejich rodinami. Kapuletové a Montekové jsou hrdé rodiny a mezi sebou navzájem nesmiřitelní, ovšem láska Romea a Julie je silnější. Přečteno, viděno v divadle i jako film v televizi a nikdy se neomrzí

26.10.2023 5 z 5

Italské listy Italské listy Karel Čapek

Soubor fejetonů z cesty Karla Čapka po Itálii. Pokud hledáte klasický cestopis, tak Vás tato kniha asi zklame, protože všechny navštívená místa jsou poznamenaná jakoby letmo a jen pár slovy. Ovšem jako spisek o době a místech, jak se v oněch dobách v italských městech žilo, naprosto ideální. Čapek byl opravdu mistr slov a dokázal v pár větách ve čtenáři naladit tu atmosféru, kdy ta místa reálně vidíte. Mám rád Itálii, část jsem jí procestoval a s Čapkem se shodneme např. na krásách uliček Sieny či nádherných dómů ve Florencii či Miláně.

Musím souhlasit s následujícími větami, které Karel Čapek napsal ....

Na tomto světě má se však vidět všechno, vše stojí za vidění, každá ulice a každý člověk, každá věc chudá i slavná. Není ničeho, co by si nezasloužilo zájmu a pohledu.

19.09.2023 4 z 5

Afrika Afrika Zdeněk Svěrák

Podtitul této hry je Češi mezi lidožravci. Doktor Emil Žába s misionáře Cyrilem Metodějem a baronem Ludwigem Úvalským von Úvaly u Prahy vyrazí vzducholodí do Afriky, kdy přistanou nedaleko Nilu. Jako vždy, skvělý, inteligentní a nenásilný humor, kdy překvapivě zjistíme, že mezi divochy se rozvine obliba k básním Josefa Václava Sládka.

Doktor Žába: Jak se řekne, když mě nezabijete, dostanete dary?
Cyril Metoděj: Jo pane doktore, podmiňovací věty ... ty oni vůbec neznají.
oni to vyjádří souřadnými větami, něco jako v českých příslovích
Doktor Žába: Proboha bratře, otče, blbče ...

17.09.2023 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Když se Jožo Kárský po partnerském i pracovním krachu vrací zpátky domů do Ružomberoku, kde před lety zmizela jeho sestra Alice a díky tomu byly narušeny vztahy s rodiči. Staří přátelé, místní lesy, vrch Čebrať nedovolí zapomenout a nastávají kruté mrazy a znova dochází ke zmizení dětí. Je to náhoda nebo se hrůzy minulosti vracejí? Tak tohle byla jedna velká jízda, kdy od začátku autor nasadí obrovské tempo, které v průběhu knihy neztrácí, ale naopak stupňuje. Strach, šílenství a mráz vás provází celým dějem, který je opravdu strhující. V knize mi přijde lehká inspirace Stephenem Kingem, ale to může být pouhá náhoda či moje domněnka, která na kvalitě vůbec neubírá. Moc děkuji za doporučení.

18.06.2023 5 z 5

Netradičně pojatá kniha o životické tragédii v r.1944. Nesmyslná akce partyzánů Kaminskeho skupiny, kdy ve zbytečné přestřelce zastřelili tři bezvýznamné členy gestapa a jednoho hostinského rozpoutala odvetu, která zapříčinila smrt mnoha nevinných mužů a žen nejen ze Životic, ale i z vesnic blízkého okolí. O této brutální akci gestapa jsem nikdy neslyšel a velký dík spisovatelce, že jí připomněla, neboť by neměla být zapomenuta vzpomínka na tyto události. Smutné je to, že nebýt této hloupé a naprosto zbytečné akce, tak by pravděpodobně většina z těchto lidí dožila v poklidu konce války, což ovšem nikterak nesnižuje vinu a brutalitu členu gestapa a jejich pomocníků. Za mě naprosto precizní a skvělá kniha z pera paní Lednické.

06.05.2022 5 z 5

Nevratné poškození: Jak naše dcery propadají transgenderové mánii Nevratné poškození: Jak naše dcery propadají transgenderové mánii Abigail Shrier

Kniha, která se zabývá jevem transgender, o kterém se teď všude mluví a píše a kdy tomuto "fenoménu" teď ve velkém propadají hlavně mladí lidé, kteří si neuvědomují svůj budoucí problém po změně pohlaví. Na základě skutečných příběhů se Abigail Shirer snaží poukázat na spíše módní záležitost současné společnosti. Dobře napsaná kniha, která jde proti současnému šířenému názoru a snaží se vcelku nezaujatě poukázat i na negativní dopad tohoto jevu. Chápu, že tato kniha může vzbudit kontroverzi, ale myslím si, že je potřeba dopřát názorům obou stran, aby si člověk mohl utvořit svůj názor na tuto problematiku

PS: Nedávno mi jeden cenzor napsal, že tato kniha zde nikdy nevyjde, jsem rád, že se hluboce mýlil, protože nikdy nemůžete vědět, jak dlouho to nikdy bude trvat

26.05.2024 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Když jednoho rána vypadne elektrická síť v Praze a metro mezi Karlovým náměstím a Andělem nestihne dojet do své stanice, jsou na místo povolání hasiči, aby evakuovali cestující ze stojící soupravy. Ovšem někdy rutinní záležitost se může změnit drama a je třeba k záchraně udělat více než maximum. Nečekal jsem, že Štěpán Kopřiva napíše takhle napínavou knihu o zásahu pražských hasičů v metru. Musím říct, že mi při jízdě metrem nedělalo dobře číst tuto knihu, která mě obrovsky bavila.

12.01.2024 5 z 5

Blaník Blaník Zdeněk Svěrák

Další z fantastických her z pera českého génia Járy Cimrmana, který se odehrává v revolučním roce 1848, kdy pražské povstání je potlačeno Windischgrätzovým vojskem a v bájné hoře Blaník probíhá debata zda už je načase vyjet na pomoc Praze, ovšem čeká se na rozkaz od vrchního velitele Sv. Václava, což je zásadní problém, neboť ..... Já prostě miluju humor pánů z divadla Járy Cimrmana a tuhle hru jakbysmet. Neotřelý a inteligentní humor jako ve všech jeho hrách nesmí pochopitelně chybět.

Já ležím v knihách. Ale to ještě jde. Horší to mají Slováci.
Oni jsou tu také bratři Slováci?
Tady ne. Mají svou horu. Sitno. Ti mají pohotovost, pane! S jednou nohou ve třmeni, s hlavou takhle dozadu otočenou k veliteli, aby bylipřipraveni, až řekne: Teraz!
To je sice nepohodlné, ale je tu psáno, že vojsko trpezlivo čaká v pivnici. To zas nemají tak špatné. V pivnici.
Ale pivnice, pánové, to není hostinec. To znamená slovensky obyčejný sklep.
Aha. Tak to jsou na tom hůř než my.

11.05.2023 5 z 5

Příběh party vodáků, kteří sjíždí řeky a jejich humorné příhody, které se mohou stát jen a pouze na vodě. Boj s vodními živly, věčné spory mezi kormidelníkem a háčkem či stálé trable s Českými drahami. Milý a laskavý humor vás provází celou knihou a úsměv vám nezmizí z tváře.

16.03.2023 4 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Volné pokračování knihy Ze světa lesních samot, příběh o namyšlenosti, furianství, zpupnosti, ale i pokoře a moudrosti. Po velké vichřici napadl stromy na Šumavě kůrovec a tím nastaly zlaté časy sedlákům i dřevorubcům, kteří díky tomu měli hodně práce a ceny dřeva vzrostly. Všichni vydělávali velké peníze a neposlouchali staré místní domorodce, kteří varovali, že je to pouze dočasný ráj, který jednou skončí. Tak reálný a jedinečný popis staré Šumavy, vesnic Kvildy, Srní, Rejštejna, Kašperských Hor, ale i divoké a krásné Vydry, která protéká přenádherným šumavským krajem, hlubokých lesů, zrádných bažin čtenáře vtáhne do děje a nepustí. Z knihy přímo cítíte chlad, který stoupá od Vydry, pach slatí, studené deště, ale i dlouhotrvající mráz a sníh. Klostermann dokázal tak krásně popsat nádheru Šumavy, ale i skvěle vykreslit povahy místních obyvatel.

29.08.2022 5 z 5