Lord Mord

Lord Mord https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1024/bmid_lord-mord-QW7-1024.jpg 4 529 87

Román se odehrává v 19. století a sleduje osudy lehkomyslného, zhýralého a zchudlého hraběte Arca, jemuž příchod moderní doby sebral jeho nejmilejší hračky - ženy, a nabídl zábavu novou: heroin. Praha před koncem 19. století. Asanační násilí páchané na městě se odráží ve vyvražďování prostitutek v židovském ghettu. Souvislost mezi úmrtími je však třeba teprve hledat, po stopě zločinců jde jednak policie, jednak Karel Adam, hrabě Arco, jejž se smrt dívek dotýká osobně a který je sám stravován těžkou nemocí dýchacích cest. Do neklidného období protivládních demonstrací a konfidentských provokací přijíždí z jedné strany, z Tyrol, Adamův bratránek Mani, a ze strany druhé, z Moravy, neznámý stařec doprovázející neskutečně krásnou dívku, o níž se v Praze začíná šeptat jako o židovské princezně, ale kterou Adam při prvním setkání nepozná. Navíc se ve městě objeví Felix Hofman, lékař a chemik z Bayerových závodů, který s sebou přivezl zázračný lék proti černému kašli a souchotinám, prášek plný heroické síly a smrtelného nebezpečí. Hrabě Arco se k němu snaží dostat, zároveň se pokouší zachránit alespoň jeden barokní dům na rozhraní Starého Města a Josefova, k tomu soupeří s policií v tom, kdo dříve odhalí vraha prostitutek a jeho motivy. Mezi tím se pod nátlakem moderních bouracích strojů poroučí jeden dům za druhým a v ruinách Židovského Města se po nocích zjevuje legendární fantom z dětských báchorek, Masíčko, před jehož dlouhým nožem je lépe co nejdál uprchnout.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Argo

rodak
rodak
25.02.2024 5 z 5

Má třetí kniha od autora a opět skvělá.Atmosférou,příběhem,popisem tehdejšího žití v Praze.Kniha je krásně graficky zpracovaná.

MartaPear
MartaPear
14.01.2024 5 z 5

Velmi plastický a mnohovrstevný román, detektivka, horor (?) z doby asanace židovské čtvrti v Praze, krásně popsaná každodenní i celková atmosféra různých společenských vrstev i doby a k tomu kriminální zápletka. skvělé čtení, i když určitě to není oddechovka.

JAnlauf
JAnlauf
07.01.2024 4 z 5

Dobrá kniha. Všechnu chválu, kterou zde sklízí, si jistě zaslouží, jen to nebyl úplně můj vkus. 19. století mi nikdy nepřirostlo k srdci a v příběhu jsem si nenašel ani žádnou sympatickou postavu (hlavního hrdinu nevyjímaje), byť o to mi u Miloše Urbana ani nejde. Přesto vřele doporučuji.

Majto
Majto
06.01.2024 4 z 5

Toto mi chutilo. Prechádzka starými pražskými uličkami s tak hmatateľnou atmosférou, že sa takmer dala nasávať všetkými zmyslami. Len máličko chýba k úplnej spokojnosti.
Definitívne som presvedčený, že je čas zohnať si Sedmikostelí.

kramver
kramver
24.10.2023 3 z 5

Období asanace, snaha Čechů osamostatnit se, tajná policie, špína, prostituce, heroin a mnoho dalších libůstek. Ale hrabě Arco byl pro mě natolik nesympatickou postavou, že jsem mu přála, aby ho "masíčko" rozsápalo na kousky.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
07.10.2023 3 z 5

Audiokniha načtená autorem, což v tomto případě není tak docela klad, dost dlouho mi trvalo si zvyknout na poměrně složitý jazyk a děj, který je poněkud spletitý a ulpívající v podivnostech a detailech. Trvalo mi čtyři měsíce s přestávkami se tím prokousat. Nadšení se bohužel nedostavilo a konec ani komentovat nebudu. Nejspíš se k autorovým ctitelům nepřipojím.

twigxi
twigxi
23.09.2023 4 z 5

Vynikajici roman na pozadi stare Prahy. To prostredi jsem si opravdu uzivala. Cetla jsem za destivych dnu, coz jeste podtrhlo tu uzasnou, temnou atmosferu. Doporucuji vsem milovnikum noir.

LuckaH2
LuckaH2
08.07.2023 5 z 5

Dost jsem si to užila. Pripominalo mi to milovany Mlyn na mumie. Stara Praha, vrazdy, prostitutky. Za me skvěle. Od Miloše Urbana buď knihu žeru, nebo nezvládnu docíst - tohle je první případ:-)

LuccBizon
LuccBizon
21.06.2023 4 z 5

Zručně napsaný atmosférický detektivní historický thriller s přesahem. Na pozadí příběhu šlechtice ztrácejícího a opět nabývajícího vliv, který nechtěl, vypráví autor o změnách v Praze a české společnosti na přelomu století, o odpovědnosti za své činy a o sice pozdní, ale přece jen dokonané proměně floutka na poživačného, ale odpovědného člověka. Miloš Urban zručně fabuluje na reálných základech. Hraběcí rod Arco (mimochodem k hradu v městě severně od Lago di Garda, odkud rodina pochází, vede příjemná a jednoduchá via ferrata, kterou jsem 2x lezl), asanace Prahy, Mrštíkova Bestia triumphans, Hoffmannův heroický prášek od Bayera, Stránov (byť rodině Arco asi nikdy nepatřil), sokolské sbírky a cvičení, národnostní třenice a spoustu jiných faktů nebo skorofaktů vytváří uvěřitelné pozadí poměrně prázdného příběhu o dvou hrabatech, jejich rodině a suitě, která je obklopuje. To je asi hlavní slabina příběhu. Je to jen jakási freska, která nemá silné poselství. Snad jím má být neuhýbání před zvůlí vrchnosti a totalitními praktikami státu? Nebo nalezení smyslu života? Nevím, ale autor to nejspíše neví také nebo dokonce záměrně příběh tímto směrem nevede. Smířil jsem se tím, ale jistá pachuť mi na patře zůstává.
Silnou postavou je na rozdíl od mnoha jiných faktů vymyšlené židovské strašidlo Kleinfleisch, jakási antiteze Péráka nebo Široka. Na něm by se dalo stavět. Úplně si umím představit nějaký komiks o tomto masovém vrahovi v uličkách staré Prahy. Brrr.

Audiokniha byla načtená přímo autorem. Jeho hlas je posazen poměrně vysoko a ze začátku mi přišel docela amatérský. To jsem nevěděl, že čte přímo Miloš Urban. Po pár kapitolách jsem si ale na hlas zvykl a ocenil jeho přednosti. Ví, co čte, proto umí hlas modulovat, např. napodobit německý přízvuk Manyho. Občas ho změní o něco později nebo jinak, ale měl jsem nakonec ze čtení dobrý pocit. Audiokniha využívá i zvukových efektů (echo) a vložených zvuků a melodii výborně dokreslujících atmosféru.

Sečteno a podtrženo je Lord Mord velmi dobrý a čtivý román, který je požitek konzumovat v písemné či audio podobě. Jen nesmíte čekat hluboký psychologický rozbor postav a naprostou uvěřitelnost jejich chování. Spíše jsou smýkáni událostmi, dějinami a svými často nízkými pudy a jsou autorem sledovány s až bulvárním zaujetím, ne s dokumentaristickou přesností.

jprst
jprst
20.05.2023 4 z 5

Slušné čtení, které bych asi ohodnotil jako knihu, u které člověk nelituje času na její četbu, ale vracet se k ní už vracet nebude. A jen tak mimochodem ten konec... , to se příliš nepovedlo.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
17.01.2023 5 z 5

V Praze na konci 19. století probíhá asanace a bourání židovského města na Josefově, kde žije a rád navštěvuje místní bordely a hospody mladý hrabě Arco. Jeho život je jen jedna velká zábava, alkohol, heroin, ženy. Ovšem do té doby než se nechtěně připlete do událostí, které v té době hýbaly společností a právo čechů na sebeurčení, které se ovšem rakouská tajná policie snažila potlačit. Za mě zatím nejlepší kniha od Miloše Urbana, kterou jsem četl, fantastická atmosféra staré Prahy, kdy prostředí židovského města na vás dýchne svou zatuchlostí, špínou, mlhou, pachem špinavé Vltavy, ale hlavně svým geniem loci Starého Města. Příběh je naprosto strhující a konec jsem absolutně nečekal. Možná je to tím, že mám velmi rád příběhy ze zmizelých čtvrtí staré Prahy a proto z této knihy jsem byl opravdu nadšen.

Enti
Enti
11.09.2022 5 z 5

Fascinací historií, obzvláště starou Prahou uhranutý Miloš Urban, mě v románu z doby asanace židovského Josefova nezklamal. Atmosféra Prahy konce 19. století je vystavěná úžasně, příběh uvěřitelný a logicky zapadající. Hrabě Arco i přes své (nebo díky nim) neřestí sympatický hlavní hrdina. Moje Urbanova nejoblíbenější....

martin8550
martin8550
29.08.2022 5 z 5

S Hastrmanem moje nejoblíbenější Urbanova kniha, určitě nejlépe propracovaná zápletka, vlastně zde jsem s uspokojením nalezl harmonii mezi zápletkou, formou, atmosférou a historií a také čtivostí knihy. Zřetelný a logicky zakončený děj se prolíná ulicemi starého Josefova v mlze heroinových přízraků. Gratulace.

anonymní.Ilja
anonymní.Ilja
17.06.2022 5 z 5

Úžasná kniha odehrávající se v Praze v dobách asanace, kdy špinavé původní Staré město se svým ghettem ustupovalo Praze, kterou dnes známe my. Kniha, která dokonale vystihuje atmosféru té staré doby a krásným způsobem přibližuje svět, který již nemáme možnost ani zalédnout jinak než v knihách a na starých pohlednicích. Podmanivý příběh nezklamal, byť samotné prostředí považuji za hodnotnější než hlavní děj.

boticelli
boticelli
25.01.2022 5 z 5

Ponuré, pikantní a tajemné. Za mě velice dobrá kombinace pro delikátní čtenářský zážitek. K tomu velkolepá kulisa staré Prahy za časů asanace, trocha tehdejších vztahů Čechů k monarchii, počátky zneužívání heroinu a exkurze do tehdejších bordelů v Páté čtvrti. NOIR román jak vyšitý.

jaroiva
jaroiva
04.01.2022 3 z 5

Pořád jsem čekala, že se něco začne dít... bláhová. Přitom už je to čtvrtá kniha autora, ke které jsem se dostala. A stále jsem to nepochopila, že děj nebude.

miloslav0399
miloslav0399
06.09.2021 5 z 5

Dobře vystavěný a napínavý příběh z atraktivního prostředí. Asanace Prahy z konce 19. století, spolu s podplacenými úředníky, zchudlou šlechtou, vraždícím strašidlem, heroinem, tuberkulózou a dalšími atributy vytváří zajímavý a poutavý koktejl. Spousta reálií navíc odpovídá skutečnosti. Už dávno, jsem nebyl tak zvědavý, jak to celé dopadne.

Arev122
Arev122
15.05.2021 2 z 5

Tak tady bylo velké zklamání. Čekala jsem příběh ze staré Prahy, ale chyběla mi hlavní dějová linie, co bylo osou románu? : bourání starého města a politikaření nebo milostný život zchudlého hraběte nebo vraždění prostitutek.

mol378
mol378
29.03.2021 5 z 5

Nejoblíbenější urbanovina, čtená hned po vyjití a stále znova s velkou chutí v nepravidelných intervalech, když mě přepadne touha ponořit se do temného bahna Páté čtvrti, smradlavých uliček, které k fatální škodě pohltila Bestia triumphans, mezi bizarní postavy a do lehkého fantasmagorična. Spolu se Sedmikostelím špička noir románů autora, fascinující a fantazijní.

renefer
renefer
04.03.2021 2 z 5

Nevím, co jsem čekala, ale tohle asi ne. Příběh o vysídlování Židů ze staré Prahy za asistence jejich strašáka Masíčka. Taková napůl detektivka, napůl historický román, ale s hodně rozvláčným dějem.