Lord Mord

Koupit

Román se odehrává v 19. století a sleduje osudy lehkomyslného, zhýralého a zchudlého hraběte Arca, jemuž příchod moderní doby sebral jeho nejmilejší hračky - ženy, a nabídl zábavu novou: heroin. Praha před koncem 19. století. Asanační násilí páchané na městě se odráží ve vyvražďování prostitutek v židovském ghettu. Souvislost mezi úmrtími je však třeba teprve hledat, po stopě zločinců jde jednak policie, jednak Karel Adam, hrabě Arco, jejž se smrt dívek dotýká osobně a který je sám stravován těžkou nemocí dýchacích cest. Do neklidného období protivládních demonstrací a konfidentských provokací přijíždí z jedné strany, z Tyrol, Adamův bratránek Mani, a ze strany druhé, z Moravy, neznámý stařec doprovázející neskutečně krásnou dívku, o níž se v Praze začíná šeptat jako o židovské princezně, ale kterou Adam při prvním setkání nepozná. Navíc se ve městě objeví Felix Hofman, lékař a chemik z Bayerových závodů, který s sebou přivezl zázračný lék proti černému kašli a souchotinám, prášek plný heroické síly a smrtelného nebezpečí. Hrabě Arco se k němu snaží dostat, zároveň se pokouší zachránit alespoň jeden barokní dům na rozhraní Starého Města a Josefova, k tomu soupeří s policií v tom, kdo dříve odhalí vraha prostitutek a jeho motivy. Mezi tím se pod nátlakem moderních bouracích strojů poroučí jeden dům za druhým a v ruinách Židovského Města se po nocích zjevuje legendární fantom z dětských báchorek, Masíčko, před jehož dlouhým nožem je lépe co nejdál uprchnout....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1024/lord-mord-QW7-1024.jpg 4.1353
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Argo

Kniha Lord Mord

Dáma s hrnstjm

Velice oceňuji (opět) autorovu badatelskou přípravu ke zpracování historické problematiky; informace z knihy jsou ověřitelné a neznalého čtenáře můžou pobídnout k doplnění mezer ve vzdělání. Na pozadí asanace Židovského města, Badeniho jazykových nařízení a všudypřítomné rakousko-uherské špionáže se rozvíjí životní epizoda lehkomyslného hrdiny, který nebere nic moc vážně, ale kolem něho se dějí vážné věci. Do života mu vstupuje nemoc i zázračný "lék" (i zde oceňuji historickou věrohodnost), úhlavní nepřítel, intriky a snad i láska. V knize je pěkně naznačen pozvolný konec šlechty v dřívějším slova smyslu, a vlastně i konec jedné éry - éry staré Prahy se vším dobrým i zlým. Dějová linie místy slábla v heroinovém oparu a Kleinfleisch mohl dostat klidně větší prostor, linku s "židovskou princeznou" považuji za postradatelnou. Ale "schůzka" na Letné? Neskutečně napínavé čtení!
Krásná stará Praha, krásné malby, na které se autor v závěru odkazuje!

cevafa

Knihu mohu doporučit jako součást povinné četby do školy. Dá se přečíst celkem rychle (o což dle mých zkušeností mnoha školákům jde) a vnímat při tom děj.

????????Přes polovinu knihy trvá, než se dostanete k nějaké slibované “akci” a když už máte pocit, že se to rozjelo, zase se to vrátí do původního stavu. -nic moc pro milovníky akce
????????Dějově ale velmi zajímavá kniha, kterou doporučuji přečíst, už jen díky zajímavému popisu tehdejší Prahy a zaniklého Židovského města. -něco pro milovníky historie a detailního (avšak rozhodně ne nudného) líčení okolností

KuroHaru

Trochu mi tam chyběla pevně daná zápletka. Přišlo mi, že děj jde tak nějak od ničeho k ničemu. Jinak atmosféra staré Prahy byla zachycena zdařile a celkově hodnotím jako fajn knihu, i když žádný zázrak :)

likaf

Skvělé čtení. Mladý hrabě, zhýralý hejsek. Nakonec velmi kladná postava. Báječně popsaná stará Praha. Knihy pana Urbana mě hodně baví a Lodr Mord není výjimkou. Doporučuji k přečtení

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu. Lepší než Sedmikostelí, ale oproti němu mi tu chybělo to silné erotické napětí. Tady se sice mluví o sexu, ale až na výjimky to není sexy. Detektivní a mysteriozní linky jsou na pozadí a vlastně ani nevím o čem to je, snad jen o bourání Prahy a Adyho přátelství.
Špatné to nebylo, ale třeba Mlýn na mumie - vlastně skoro o tom samém, se mi líbil mnohem víc.

Martina99

Knihu jsem četla podruhé a opět mě uchvátila. Vím, že se tam píše o špíně a nemoci, ale ráda bych se tím Starým městem prošla.

gimli35

Neskromně si troufnu tvrdit, že svého první Urbana jsem zvolil dobře. Ačkoliv děj - minimálně v první polovině - nikam nespěchá, nejedná se o nudný příběh, neboť ho autor prošpikovává dobovými pražskými reáliemi či milými drobnostmi v podobě tehdejších novinek (náramkové hodinky, ovesné vločky), nad nimiž se dnešní čtenář pousměje. S blížícím se koncem se pak tempo knihy značně zrychluje a do cíle dojíždí velice energicky a napínavě - detektivka, jak má být. A já se jdu pustit do Sedmikostelí. :)

lilyjane2
19.09.2018

Skvělá, chytlavá kniha. popisované historické období mě navíc moc baví, takže pro mě tahle kniha jasná volba a nezklamala očekávání. Thrillery mám ráda, tady se detektivní linka povedla skvěle. Autora mám ráda, četla jsem od něj víc věcí, Lord Mord patří k mým nejoblíbenějším od něj.

Filosofská historie
Filosofská historie