Blaník

Jedenáctý sešit souborného vydání Seminářů a her Divadla Járy Cimrmana. Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81987/big_blanik-yer-81987.jpeg 4.8211

Kniha Blaník

anonymní.Ilja
28.12.2021

Blanik je jednou z Cimrmanových her, na které vzpomínáte rádi a která vám do života dá pár krásných myšlenek. A ještě víc citací ze hry, kterými můžete častovat své blízké.

SSTknihy
01.05.2021

Jedna z mých nejoblíbenějších „Cimrmanek“. Výměna mečů, mučidlo, které nemučí nebo přísný ředitel, který propustí každého, kdo rok chybí – to mohu poslouchat donekonečna. Je ale pravda, že kdybych neznala divadelní zpracování, samotné čtení textu by bylo jen slabým odvarem celkového zážitku. Takže spíš osvěžení pro zaryté fanoušky - pro první setkání s dílem pánů Svěráka a Smoljaka bych jen četbu jejich her asi nedoporučovala.

Ronnie68
11.01.2021

Hra mě příjemně pobavila ..

nikikostadinova
17.11.2020

Z téhle hry pochází jinak moje oblíbená hra s loutkami (nějaaak se ti to nerýmuje) a pár mých oblíbených hlášek. (Slováci mají samozřejmě svou samostatnou nezávislou horu)

tittanie
17.07.2020

Cimrman asi není můj šálek kávy, ale četlo se mi to dobře, a zvažuji, že se podívám i na divadelní hru, abych měla kompletní zážitek.

Kuža007
17.03.2020

Jednoznačně nejlepší hra Járy Cimrmana (dua Smoljak a Svěrák). Úžasný seminář o vztahu Járy Cimrmana k historii. Hra samotná stejně úžasná. Nezapomenutelný Smoljak jako Veverka z Bítýšky, Weigel jako Hynek z Michle a Jan Kašpar jako Smil Flek z Nohavic. Nejlepší hlášky:
"Co kdybychom, Veverko, udělali takovou výměnu. Ty nám odvoláš Bílou horu a my ti necháme Václavák."
"Vítové si mohou blahopřát."
"Tady nestůj, padají rozkazy!"
"Pryč s Václavem. Žižka na jeho místo."
"Já - Václava tam nechci. Tam já - Žižku chci. Změna!"
"Výměna mečů!"
"Ona umí i mizet. Zmiz!"
"Dáme mu albánskou rukavici nebo kubánské kleště?" - "Kubánské kleště? Přece ho tu nebudeme kastrovat. Albánskou rukavici!" - "A jéje, tyrana."
"Máme své české vojsko, je dobře vyzbrojeno a vycvičeno, je stále v pohotovosti, bedlivě sleduje, co se v Čechách děje, a čeká, až bude národu nejhůře. Říkám to dobře?" - "Dobře to říkáš. A ještě jim řekni, že nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.“

Miliarda
19.10.2019

Jediné dílo DJC, kterému jsem nepřišel úplně na chuť. Seminář je tradičně fenomenální, nicméně hra mi přijde lehce nemastná, neslaná a ke konci již i mírně zdlouhavá. Proto musím hodnotit "jen" 4 hvězdami, nicméně i tak se na tuto hru rád v budoucnu znovu podívám.

Percabethka
30.09.2019

Asi moje nejoblíbenější Cimrmanova hra ❤ Je ale docela vtipné číst ji v knižní podobě, když jste jí už viděli tolikrát, že ji znáte skoro na zpaměť :D