mzajicek mzajicek komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Nedá se říci, že bych byl z knihy nadšen, ale tenhle MacGyver na Marsu mě trošku vrátil do doby, kdy mi bylo o čtvrt století méně a hltal jsem kdejakou scifi. Život na Marsu není peříčko a znalosti strojařiny, chemie, zemědělských věd, osevních plánů a kybernetiky ve spojení s dávkou kreativity se pro přežití hodí, o tom nemůže být sporu.

05.09.2016 3 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Knížka mě bavila. Neskutečně dobře se mi četla a přiznávám, že zápletku jsem tedy opravdu pochopil až když na ní došlo v textu. Mé odhady o směřování jednotlivých klíčových postav byly úplně liché. Překvapivě svěží čtení o nelehké době vhodné pro léto a každého, kdo má alespoň malou slabost pro tajemství schovaná v okresních archivech, starých farách, na půdách chalup i jen tak v krajině.

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Dost dlouho - v podstate od uvedeni filmu - jsem se na tuhle knizku chystal. Jeji cteni jsem si rozhodne uzil, ale obcas na me preci jen zavanula trochu nasilna touha po mnoztvi Forrestovych zivotnich epizod. Za sebe bych klidne preskocil zapasnicke obdobi (ve filmu rovnez nebylo), ale jinak i po letech a ovlivnen filmovym zpracovanim, jsem si knihu uzil jako prijemne oddychove cteni stranou zivotniho shonu. Byt kurakem dymky, k tehle knizce bych si ji asi opravdu s chuti zapalil.

06.01.2015 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Pokud by se mě někdo ptal jakou jednu knihu si má přečíst, doporučím mu zcela jistě Tři kamarády. Je to kniha která mě provází životem a pokaždé když ji otevřu vrací se vzpomínky, na dobu, kdy jsem ji četl poprvé a spolu s nimi radost a síla pro další dny. Každý komu je tak 15 by si ji měl přečíst.

Městečko, kde se zastavil čas Městečko, kde se zastavil čas Bohumil Hrabal

Čím jsem starší, tím mám tuhle knížku raději. Je jedna z nejohmatanějších. Jak jsem jednou slyšel hovořit pana Horníčka o Třech mužích ve člunu: "Je to knizka, ke ktere se vracím, když mi dobře je, anebo když chci, aby mi dobře bylo."

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Mechanický pomeranč jsem dokoukal jen jednou a znovu si jej už asi v životě nepustím. Jestli si znova přečtu tenhle díl série s Carlem Morckem, netuším, ale určitě rád sáhnu po dalších knihách oddělení Q. Pokud mě při čtení několikrát mrazílo a několikrát jsem neměl chuť načínat další řádek, protože jsem tušil studené zlo, tak je to v tuhle chvíli chvála autorovy schopntosti psát poutavě a čtivě. Nevím, jaké případy mě čekají v dalších dílech, ale skoro bych řekl, že neklidný spánek posledních dní přímo souvísí s touhou potrestat ty "zabijaky". Dle mého dobrá detektivka, ale pro zralé čtenáře. Pubescentům a adolescentům bych přeci jen radši doporučil Tři kamarády, nebo tak něco :-).

05.09.2016 4 z 5

Kouzelný kalendář Kouzelný kalendář Jostein Gaarder

Pro obdobi adventu velmi příjemné čtení před spaním. Synek si dokonce na jejím základě přál od Ježíška truhličku, která by šla zamykat, aby si do ní mohl schovávat tajemství. Pokud Vám jako čtenářům není vzdálené křesťanské pojetí Vánoc, je knížka pro děti opravdu téměř kouzelná.

06.01.2015 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Začátek knihy se mi velmi líbíl - má odpich, lehké vtípky, taková prosluněná bezstarostná Austrálie, ale asi od první třetiny najednou humor zcela zmizel, škoda a rozuzlení mě až tak nepřekvapilo. Čte se jedním dechem a rozhodně patří mezi doporučeníhodná dílka.

04.06.2014 4 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Pocestny vejdi ..., jsou první slova knihy, a vejít za to rozhodně stojí. Naposled jsem si tuhle knizku louskal na hotelovem pokoji v Tallinu a pekne si ji uzil. Do mé top 10 sice nepatří ale rád ji mám.

Kryptonomikon Kryptonomikon Neal Stephenson

Jak již psali mnozí, místy malinko rozvláčná, ale učíst se dá a je to veliká paráda. Velmi se mi líbí jak způsob vystavění příběhu, tak autorův styl. A i když na to kniha na první pohled nevypadá, mnohé věty jsou samy o sobě vtipem, kterých si čtenář může z knihy vyzobat nezměrné množství. Při četbě jsem se právě i z tohoto důvodu velmi bavil. Doporučuji na dlouhé večery a když chcete, aby Vám s knihou bylo hezky.

29.07.2022 5 z 5

Nokturno Nokturno Zdeněk Mahler

Nokturno mě překvapilo. Četl jsem jeho starší vydání a i přes svoji subtilnost je tahle knížka téměř nezapomenutelným čtenářským zážitkem. Chvílemi mě při čtení až mrazilo za krkem, snad z představy, že bych byl líčených dějů a doby účasten sám. Je to čtení na chviličku a stojí za pozastavení.

Afghánec Afghánec Frederick Forsyth

Myslím, že je to jedna z těch slabších Forsythových knih. Souhlasím zcela s Ječmínkem, že děj je občas příliš nuceně hnán do nepravděpodobných situací a popravdě i závěr mi přijde příliš "americky přímočarý". Ale pokud máte Forsytha rádi, určitě si knížku užijete. Na dovolenou třeba do Turecka pod slunečník dobrá volba.

01.08.2012 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Snad jen, čtěte knihu! Film s Connerym je uzasný a rozhodně nadprůměrný, ale vzhledem k obsahu knihy je dobrý snad jen pro podkreslení a možná srovnání vizuálních představ s Ecovými popisy. Kniha není jen detektivka, nechte ji plynout Vašimi myšlenkami.

01.08.2012 5 z 5

Ohně: Láska a jiné katastrofy Ohně: Láska a jiné katastrofy Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Nejdříve klady: Knížka se čte opravdu jedním dechem, rozhodně nenudí. Poštou dorazila dopoledne a před večeří bylo dočteno a to jsem musel dělat i jiné věci. Příjemné je zasazení do Islandských reálií a pokud se podíváte do map a místa si najdete, získáte hezkou představu o místech děje.

A teď k tomu, proč jen málo hvězdiček: Kniha je až neuvěřitelně schematická a to jak stavbou příběhu, tak charakterem postav. Dovoluji si tvrdit, že dějovou linku jsem (pravda až na úplný závěr), odhadl někde okolo 40. stránky. Přišlo mi, že pokud bych vzal scénář filmu Kontak s Jodie Fosterovou a zaměnil v něm kulisy hledání mimozemské civilizace za výzkum vulkánů, dostanu velmi podobnou konstrukci příběhu, včetně charakterových typů hlavních hrdinů. Postava "milovníka" je dle mého v knize poměrně násilně vložena pouze jako roznětka k situacím, které hlavní hrdince působí problémy, na kterých pak roste většina druhé části příběhu. A vzhledem k úspornému stylu vyprávění se i důležité citové scény, které hlavní hrdince zamotají život smrskávají pouze do krátkých vět typu: Zavřel za sebou dveře, hned jsme se pomilovali a když dosáhl vrcholu, vzdychl a já mu zakryla rukou ústa. Pak jsem se oblékla ... a příběh běží dál. Vzhledem k tomu, jakou paseku "milovník" v životě hlavní hrdinky nadělá, bych si dovedl představit poněkud hlubší náhled do formování jejich vztahu. Takhle mi to připadá jako z anekdoty: Co je to láska na první pohled? To, co se objeví, když se potkají dva nadržení, nepříliš vybíraví lidé ...

Podrobnější je autorka v líčení vulkanické činnosti a procesů s vulkanismem souvisejících, samozřejmě nejde o učebnici geologie, ale velmi čtivou popularizaci.

Nošením dříví do lesa je asi pochvala Argu za kvalitní zpracování knihy, velmi přijemnou a vkusnou obálku i kvalitní typografii textu.

Dovolte mi tedy shrnutí. Dle mého je kniha velmi dobrým čtivem na jedno odpoledne, nemá složitého děje ani převratných myšlenek. Jedná se o řemeslně kvalitní příběh svého druhu, ale je to přesně jedna z knih, ke které nemám jediný důvod se v budoucnu vrátit, ale komukoli ji rád doporučím jako četbu do vlaku či k vodě.

29.07.2022 3 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Knížka mě oslovila, jak už dlouho žádný příběh. Dala by se zhodnotit a popsat jako schematická a sládká zástupkyně růžové knihovny, románek ke čtení na koupališti s předem jasným koncem a předvídatelným dějem. Cítím, že striktně vzato, je tohle hodnocení objektivně správné, ale strašně moc povrchní takže pokud je vám víc jak cca pětadvacet, vzpomeňte si na své ideály před deseti lety, pokud padesát, zkuste si přivolat vzpomínky staré dvacet, třicet let a nechte je žít někde poblíž příběhu Hazel a Augusta, možná že si kolem sebe všimnete drobností, které Vám život odnesl, aniž jste si všimli. Přečetl jsem knížku dvakrát a určitě se k ní vrátím, není smutná, jen se dotýká srdce a reality.

18.03.2019 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Mám pocit, že se autor knihu od knihy zlepšuje, anebo se mi kniha líbila nejvíc z jeho děl proto, že jsem ji právě dočetl. Až téměř do konce jsem měl (autorem zjevně chtěný) pocit, že "něco" není v pořádku, a hezky jsem si závěr knihy užil.

07.11.2016 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Knížka podle mého stojí za doporučení, sice u mě zcela jistě nepatří do top 10, ale do první stovky by se vešla bez problémů. Velmi čtivě napsaná, baví mě jak postava komisaře Carla, tak jeho asistenta Asada. Těším se na další díly série a jsem rád, že nemusím čekat na jejich vydání a mohu plynule knihomolit dál.

05.09.2016 4 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Asi je to opravdu spíše kniha pro ženy, ale na druhou stranu dočetl jsem ji až do konce a nijak zvlášť se u ní ani nenudil, ale ani nepobavil - pokud je to u detektivky to správné slovo. Velmi se mi líbily pasáže dokreslující atmosféru odlehlého údolí konfrontované s "moderním" světem. Znovu ji číst určitě nebudu, ale špatná není.

04.06.2014 3 z 5

Mstitel Mstitel Frederick Forsyth

Pro mě je Forsythova jednička Mistr klamu, ale tohle je druhá jednička v řadě :-).

Mistr klamu Mistr klamu Frederick Forsyth

Mistr klamu je moje srdeční záležitost. Četl jsem jej ještě dříve, než Šakala a ať už to bylo tím, že šlo o moje první setkání s autorem, nebo tím, že knížka patří z mého pohledu mezi ty vynikající, těším se, až po ní zase někdy sáhnu a pěkně si užiji každou z jejích kapitol. Pokud si od Forsytha nepřečtete nic jiného, tohle byste měli :-).