Afghánec

Afghánec https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1419/mid_afghanec-649d9948729da.jpg 4 455 50

Svět má za sebou newyorské a londýnské atentáty a západní bezpečnostní služby si nemohou dovolit opominout ani tu sebemenší stopu, která by jim mohla pomoci odhalit další plány teroristů. V počítači vysokého představitele Al-Kajdy, jenž unikl zatčení jen tak, že spáchal sebevraždu, jsou nalezeny dva podezřelé textové dokumenty. Objevuje se v nich výraz Al-Isra, který odkazuje k zázračnému zjevení ze života proroka Mohameda. Odborníci na Korán potvrzují, že pokud je Al-Isra název plánované teroristické akce, může jít o nepředstavitelně ničivý úder… Zpravodajští experti se však brzy ocitnou na mrtvém bodě, aniž by měli jakoukoli představu, co vlastně ze strany Al-Kajdy hrozí. V tu chvíli přichází ke slovu zdánlivě šílená myšlenka – pokusit se proniknout přímo mezi vůdce arabských teroristů. Tím, kdo má na sebe tento úkol vzít, je Mike Martin, plukovník SAS ve výslužbě. Mike opouští rozestavěný dům, kde chtěl v klidu prožít zbytek života, a vydává se na nejnebezpečnější misi svého života… Frederick Forsyth svým Afgháncem znovu dokazuje, že v něm má žánr špionážního románu opravdového mistra. I v této knize vychází z nejžhavější současnosti, a přesto se mu podařilo vytvořit zcela originální a napínavý příběh, jenž kromě naléhavého poselství o novodobých hrdinech boje se zlem přináší i pozoruhodnou zprávu o historických příčinách terorismu a vnitřních mechanismech fungování Al-Kajdy.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

The Afghan , 2006

pablito
21.01.2024 5 z 5

Fakt dobrá knížka. Originální zasazení fikce do kulis skutečného světa. Román tak (alespoň zpočátku) působí jako dokument. Člověk se tak ledacos dozví a přitom je držen v napětí příběhu. Fikané :)

items
25.09.2023 4 z 5

Autor servíruje na každej strane v každej vete neuveriteľné množstvo informácií. Každú chvíľu som bral do ruky mobil, aby som si viac prečítal o udalostiach, ktoré v knihe popisuje; prípadne aby som sa zorientoval v geografii :).
V blízkovýchodnej histórii som sa však trochu strácal, klobúk dolu pred tými, ktorí sa orientujú v tom, kto s kým kedy proti komu a prečo...
Chybička na kráse bola, že nám autor nedal možnosť sa trochu zžiť s hlavným hrdinom.

soupik2012
29.06.2023 4 z 5

Tato kniha se mi těžko hodnotí. Po obsahové stránce jí v podstatě nemám co vytknout. Příběh je zajímavý, až na nějaké drobné detaily docela věrohodně napsaný, ale mám problém se způsobem jakým byla napsána. Zastávám názor, že literatura faktu se musí striktně držet pravdy a nic si nevymýšlet, ani nedomýšlet. A protože je tato kniha tímto způsobem sepsána a já přitom vím, že se jedná o beletrii, hodně mi to při poslechu vadilo. S tímto autorem proto končím, protože on podobným způsobem píše pokaždé. Audiokniha je načtena slušně a načetl ji pan Jan Hyhlík.

Horal123
14.06.2023 5 z 5

Autor se opět věnuje geopolitickým tématům, špionáži, mezinárodní bezpečnosti, tajným službám, zkrátka typický Forsyth. Dávám pět hvězd, i když dle mého soudu za Šakalem pokulhává. Ne, že by byl Afgánec špatný, to určitě ne, ale Šakal je prostě nedostižný.

stanislava9718
06.06.2023

Opět mistr pera Frederick Forsyth sáhl po silném tématu kolem Afrhanistánu, vysvětlil, jak je to vlastně s pouštními národy a nastínil historii vzniku konfliktu, je možno si více prostudovat na internetu, přidal události z 11 září 2001.

willy9203
26.05.2023 5 z 5

Forsythovský styl, ve kterém je dokumentárním způsobem nejprve nastíněna skutečnost a do ní posléze zasazen vymyšlený příběh, působí neskutečně autenticky. Autor navíc dokáže přesně najít míru, aby čtenáře nezahltil daty, a děj má spád a napětí.

jarin58
14.01.2022 4 z 5

Napínavý příběh,ale na můj vkus příiš mnoho náhod.

radimch
01.09.2021 4 z 5

Velmi dobré, faktografické, do příběhu je jako obvykle zapojena polovina zeměkoule, ale příliš mnoho nepravděpodobných náhod, škoda.

ber-tram
08.02.2021 4 z 5

Co chtít po rutinérovi, než spolehlivě odvedené a fungující dílo, a ne improvizační amatérismus maskovaný za tvůrčí psaní, avšak skřípající každou stránkou. Na to je jiných literárních prskavek habaděj.
Forsytha stabilizuje věcnost, znalost, a tam, kde vyloženě fabuluje, charismatická přesvědčivost. Sotvakdo by očekával, že na terorismus nahlédne jinak, než poamericku. Nikomu však pohled nevnucuje, jen nabízí pozoruhodné vyprávění. 4/21

Matthew_22
04.11.2020 5 z 5

Působivý příběh z prostředí Afghánistánu. Člověk je autorovým popisem prostředí absolutně vtažen do příběhu.

Janadvorackova
24.07.2020 5 z 5

Autor mi hezky vysvětlil, jak je to vlastně s těmi středo-východními pouštními národy :). Nastínil také historii vzniku konfliktu, jehož součástí jsou i události z 11 září 2001.
Podal všechny události tak trochu reportážním stylem. Sedlo mi to.

Musím říct, že na to, jaké mají fanoušci Koránu doma vedro, dokážou být docela aktivní a plní fantazie. Šifra, jejíž objevení vlastně celý knižní mazec odstartuje, vychází ze zjevení proroka Mohameda.
Autor tak opět hezky zcelil historické události a fikci a donutil mě věřit, že možné je snad úplně všechno.

mgeisselreiter
16.06.2020 4 z 5

Jak bývá u autora zvykem, dal dohromady hodně zajímavých faktů a spojil je do příběhu. Prvních asi 180 stran je hodně dokumentárních, pak naopak začíná hlavní příběh, který ke konci běží opravdu rychlým tempem, řekl bych, že by i víc podrobností neškodilo. Není to vypilované do puntíku, ale na druhou stranu nic zásadního nemohu vytknout. 70% a 4*, 16. 6. 2020.

Adapa
01.02.2020 5 z 5

Opět super knížka od Fredericka Forsytha. Příjemný návrat Mike Martina, hlavní postavy z Boží pěsti v Iráku. Knížka má skvělý úvod, skvěle popsané postavy, podrobně popsané na více jak 50 stranách, co zažil Mike Martin a Afghánec za posledních několik desetiletí. Pak se přejde do akce, první stránky akce super. Pak tomu nějak začne docházet šťáva. Mike ustoupí do pozadí, aby na posledních stránkách zakročil. Jak už tady někdo níže zmiňoval, vypadá to, jak kdyby pan Forsyth byl tlačen na rychlé dopsání knížky, že ho tlačí termín a tak to dopsal za jedno odpoledne a poslal do tisku.
Pořád je to ale výborná knížka, tak si pět hvězd zaslouží.

Svamburger
18.01.2020 3 z 5

Nepochybuji o tom (a díky za to) , že mám před sebou ještě mnoho knih od tohoto skvělého autora. Tahle byla třetí a už vím, co od Fredericka čekat. Jeho styl vyprávění a popisování vojenské techniky, mi sedí jako hrnec na prdel. Afghánistán a terorismus je zrovna v kurzu. Tentokrát však mohl trochu autor ubrat v historii džihádu a měl se víc soustředit na hlavní dějovou linku a postavy. Hlavní hrdina přišel na scénu, úspěšně a celkem rychle se infiltroval mezi fanatiky a než jsem se stačil rozkoukat, chybělo mi čtyřicet stránek do konce. Neztotožnil jsem se s jeho motivací a přesvědčením pro misi. Nehodlám tady budoucím čtenářům prozrazovat proč zrovna ON byl ten vyvolený. Nechám si raději rezervu pro další pecku a tentokrát dám nižší hodnocení. Jinak samozřejmě opět super čtení pro chlapy, které už omrzely ty přeslazené, válečné slátaniny, co dávají v televizi.

1amu
21.10.2019 3 z 5

Tato kniha časově, ale i hlavní postavou navazuje na Boží pěst. Za její klad považuji opět nenápadný, suchý anglický humor, třeba hned na začátku knihy, kdy jeden z "bafuňářů" Al-Kajdy spáchá sebevraždu, ale předtím zlikviduje jedním úderem svůj laptop. Inu Neználek:
" Dowd věděl co má udělat, ale neznal důkladně taje kybernetiky. Během několika sekund byl celý obsah hard-disku Toshiby přenesen do vzdálenosti tisíců kilometrů do britského Cheltenhamu. Nitro laptopu bylo vykucháno s důkladností, s kterou pavouk vysává chycenou mouchu". A takových vtipných lahůdek je v knize opravdu dost.
Jen se čtenář nesmí nechat ukolébat mnoha stránkami technických popisů přípravy akcí špionů, jednak mu nic neříkají a také nejsou pro vlastní akční děj podstatné. Samozřejmě, že kvalifikovaný machr si toto čtení vychutná.
A také je zde autorův nestranný pohled na osobu šáhida (mučedníka) :
"Sebevražední atentátníci jsou jednoduší lidé, prostí věřící. Slepě kráčí za svými učiteli a spoléhají na jejich duchovní vedení. Nejsou moc chytří, ale naprosto oddaní a přesvědčení, že svou vyšinutou nenávistí potěší mocného Alláha".
"Všech 19 atentátníků z 11.září r.2001 proklouzlo bezpečnostními opatřeními, protože se chovali, byli oblečeni úplně normálně, slušní ochotní - na ty je třeba dávat pozor."
Ano potřebná informace, leč přišla bohužel pozdě.
A zájemce se dozví něco i o vyhlášeném vězení US ARMY v Guantanámu (teritorium USA na Kubě).
Oceňuji zasvěcený náhled čtyřech předních světových arabistů, kteří dvěma špičkovým zpravodajským šéfům v USA podávali výklad Koránu. Je to něco úplně jiného, než do nás hustí každý den masmédia.
V tom všem si autora vážím. Napsal dobrou knihu.

tereza1198
01.08.2019 4 z 5

Na začátku jsem se totálně ztrácela ve všech těch tajných službách a speciálních číslech. To rychle přešlo. Pak jsem už knihu neodložila a četla ji dlouho do noci. Napínavé, poučné a docela strašidelné. Tolik práce a utajení, aby parta lidí zabila nevinné a práce těch dalších, kteří jim v tom chtějí zabránit. V tom polosvětě kouře a zrcadel se musí dít věci.

honzzz
06.06.2019 2 z 5

Forsytha mám rád... a snad proto mě Afghánec hrozně zklamal. Jednorozměrné postavy k žánru patří, i trochu za vlasy přitažená zápletka se dá přežít (koneckonců, k mým oblíbeným seriálům patřil svého času 24) - ale co je moc, to je moc. Nechci spoilerovat, ale v knize je i sub-plot začínající tak nepravděpodobným zvratem a vedoucí ve výsledku vlastně do prázdna, že jsem si úplně představoval jak unavenému Forsythovi zbýval poslední den do termínu odevzdání rukopisu a pořád mu ještě chybělo čtyřicet stránek, tak tam v zoufalství práskl první co ho napadlo a doufal, že mu to lidi spolknou. V Boží pěsti už to bylo místy na hraně, ale tam jsem mu to ještě spolkl. V Afghánci už ne.

Pan_Skala
26.05.2019 5 z 5

Po několika letech jsem opět vzal nějakou knihu od Forsytha do ruky. Opět jsem se nezklamal neboť bych mistrem těchto knih. Krásně vystavěný příběh, který sice člověk tuší kam směřuje, ale přesto mu to nebrání ho hltat stránku za stránkou.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

Rihatama
28.01.2019 5 z 5

Bývalý tajný agent Frederic Forsyth píše o tom, o čem něco ví a co osobně zažil, a to dost dobře. Ani Afghánec nepostrádá dramatický spád a uvěřitelné zápletky. Člověk mu jednoduše věří. Jako by četl dokumentární záznam důmyslně rozehrané špionážní akce a ne románové zpracování fiktivního plánovaného útoku Al-Kajdy. Nejsem odborník na Blízký východ ani na islám, korán či fanatické mudžahedíny, z nichž se rodí islámští teroristé, takže informace toho druhu jsou pro mě hodně zajímavé. Stejně tak jsem ocenila popisnou historii bojů v Afghánistánu či detailní výklad Mikovy profesní minulosti co do jeho účasti na vojenských misích na Falklandech, v Afghánistánu, Iráku, či v Bosně, jakkoli to ne nezbytně zcela souvisí s pointou tohoto příběhu. Ponechám-li stranou absolutně nekriticky obdivný postoj k západním bojovníkům, je pro mne Afghánec čtivá a vysoce zajímavě, kontextově podaná (geograficky vymezená) geopolitická učebnice moderních válečných/teroristických dějin literárních kvalit.