Mstitel

Mstitel https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82410/mstitel-82410.jpg 4 404 70

Na stránkách nového románu Fredericka Forsytha se zprvu seznamujeme s osudy několika mužů, kteří část svého života dobrovolně zasvětili neohroženému a čestnému zápasu se zlem ve válečných konfliktech 20. století, ať už to byla druhá světová válka či válka vietnamská. V boji uzavřeli osudová přátelství, která jsou bez nadsázky na život a na smrt. Když pak jednoho z nich tragicky zasáhne krutá a bezcitná vražda, stejně nelidská, jako byly jiné zločiny spáchané na těch, kteří chtěli v devadesátých letech pomoci nešťastné Bosně, nemůže ji nechat bez odplaty. Obrací se tedy na svého dávného přítele… Po bezohledném vrahovi jako by se však slehla země. Osamělý mstitel má k dispozici jednu jedinou nejasnou stopu, ale přesto své pátrání po všeho schopném zabijákovi z bývalé Jugoslávie nevzdává. Nevědomky však vede také nerovný boj s americkými zpravodajskými agenturami, které se snaží dostat jistého islámského teroristu… Děj knihy vrcholí – nikoliv náhodou – 10. září 2001, tedy v předvečer dne, který už asi navždy zůstane v paměti celého světa zapsán jako den hrůzného zla. Zda je možné proti takovému zlu bojovat jiným zlem a jaká je ve světě plném násilí cena přátelství, to už si musí rozhodnout každý čtenář sám.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

The Avenger , 2003

Jack Bauer
Jack Bauer
29.08.2023 5 z 5

Šmarjá, já k této úžasné knize nenapsal komentář? Teď už ho bude těžjo psát, když jsem si četl v době vydání a dnes už si děj moc nepamatuji, ale protože jsem hodnotil plným počtem, tak byla určitě super jako všechny knihy od Forsytha, jehož první knihu jsem četl Den pro šakala a od té doby vlastním všechny jeho romány.

stanislava9718
stanislava9718
06.06.2023

Další "nálož" autora kdy do děje vypsal přátelství z vietnamských tunelů, tragické skutky jugoslávských a panamských gangů, podnikatelský život v kanadských těžebních společnostech, prošel kolem amerických soudních síní a závěr ukončil v jihoamerické džungli.

heavy66
heavy66
13.05.2023 5 z 5

Mstitel poslouží jako opáčko z dějepisu a zeměpisu. Probereme Druhou světovou válku, vietnamskou válku, jugoslávskou válku, navštívíme Panamu, Guyanu, Spojené arabské emiráty. K tomu charismatický hrdina s talentem k pronásledování zločinců a trestání zlých skutků. Protože podle CIA existuje malé zlo a velké dobro, FF nám ukáže, jak relativní může zločin a trest být.

animovanej medv
animovanej medv
01.05.2023 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od mého nejoblíbenějšího autora.

Allena24
Allena24
12.02.2023 5 z 5

Líbí se mi autorův "polodokumentární styl" a promyšlený děj.

Nofar197
Nofar197
24.12.2022 5 z 5

Další výborná kniha od pana Forsytha.

evvva
evvva
24.11.2022 5 z 5

Tak tohle bylo dost dobré...baví mě počáteční představení zdánlivě nesouvisejících postav a jejich konečné propojení tak dokonale promyšlené, že Vám nezbude,než zavřít údivem pootevřenou pusu a říct..."whau"( mladší generace), " ty brďo"( starší) a " ty vole"( my ostatní)

janina66
janina66
18.10.2022 3 z 5

Audiokniha.
Mně osobně se to moc nelíbilo.
Bavil mě Vietnam a krysy, a jak vzniklo přátelství, které bylo zmíněno na konci.
Mezi tímto a závěrečným napínavým koncem bylo hodně nudných míst.
Už jsem četla daleko lepší od autora.

MaKolar
MaKolar
20.04.2022 5 z 5

Pro mě naprosto dokonalá kniha. Od autora jsem zatím četl pouze Šakala. Ale zde si troufám říct, že laťku posunul o něco výše. Autor mám skvěle zmapované dějiny. A konec...! Doporučuji.

items
items
11.04.2022 5 z 5

Úžasné, koľko má autor naštudovaných faktov.
Občas som mal pocit, že už by aj stačilo a mohol by sa viac povenovať príbehu :).
Každopádne bavil som sa kráľovsky!

Dajine
Dajine
17.11.2021 5 z 5

To byla jízda.

Hanys_
Hanys_
10.11.2021 5 z 5

Můj první Forsyth (asi) a byl to zážitek jako hrom. Nic odpočinkového, při čtení jely závity o stošest.

radimch
radimch
11.09.2021 5 z 5

Naprosto dokonalé. Smekám

evask
evask
05.10.2020 5 z 5

Fantastický.
Jen jednu nevýhodu má tenhleten Forsyth, člověk musí být při čtení pořád ve střehu, žádná odpočinková četba.

mi-380
mi-380
30.09.2020 4 z 5

Forsyth, jak ho máme rádi. Široce pojaté vyprávění silných příběhů, zeměkoule není dost velká, autor je všude jako doma. Plynule se přemísťujeme z vietnamských tunelů mezi jugoslávské a panamské gangy, do italských hor, arabských emirátů, a dál do kanadských těžebních lokalit a amerických soudních síní, až do jihoamerické džungle. Je tu přesvědčivý popis zákulisních tahů tajných služeb i akcí poloprofesionálních specialistů a mstitelů, a také postupujících změn v americkém přístupu, kdy plíživě se vkrádající politická korektnost (kdysi v Číně západem vysmívaná) a neschopní idealisté, nahrazující ve vedoucích pozicích staré zkušené vlky, jim hází čím dál tím větší klacky pod nohy. A samozřejmě jsme svědky krutých zločinů, jenže ke každé akci patří odpovídající reakce, jak pravil Isaac Newton. Hlavní hrdinové tento zákon plní s pomocí dolarů, dobrých přátel z mládí a špičkových schopností, občas pomůže štěstí a náhoda.
85 % (aktuálně 310 hodnotících s průměrem 90 %).
...
všichni ti abúové nikdy netrpěli hladem. Většina z nich měla univerzitní vzdělání.
Podle Devereauxovy teorie měli ti, kteří dokázali nařídit druhým, aby nastražili bombu do jídelny, a pak se radovat z fotografií zkázy, jednu věc společnou. Vyznačovali se děsivou schopností nenávidět. Ta byla předurčena jejich geny. Prvotní byla nenávist; cíl si hledali později a obvykle jej našli.

P.S.
Zaujaly mě některé názory a informace:
Vietnam - upevňování moci komunistických vůdců po válce i tam probíhalo podle nám dobře známé šablony. Likvidace bývalých spojenců z Vietcongu a tvrdá perzekuce čínské menšiny.
Bosna - jugoslávské gangy, které byly už za Tita tolerovány, pokud působily v zahraničí, začaly naplno řádit při rozpadu Jugoslávie a byly strůjci velkých etnických čistek a loupeživých nájezdů.

knihomolka525
knihomolka525
04.07.2020 1 z 5

nelíbilo,nezaujalo.Možná kdyby byla část uceleně z války ve Vietnamu a další část z Jugoslávie kde jsou hrdinové vždy ti, kteří tam vlastně neměli co dělat...Záliv...Přitom Forsyth patřil k mým oblíbeným.Klasicky dobrá grafika obálky.Ale to je tak všechno

babicka_amalka
babicka_amalka
21.05.2020 3 z 5

pro mě jedna z těch Forsythových slabších

mira.k
mira.k
25.04.2020 4 z 5

Dobré čtení. Po první polovině jsem se trochu nudil. Konec nepřekvapivý, Ale rozhodně nadprůměrná kniha.

madem
madem
23.03.2020 5 z 5

Od začátku jsem byla zvědavá, jak spolu jednotlivé příběhy souvisí. Kniha mě vtáhla do děje a za jeden den jsem ji "slupla jako malinu."

Boby17
Boby17
16.02.2020 5 z 5

Super knížka, kterou jsem zvládnul na jeden zátah a zároveň přitom splnil 11. úkol ČV 2020. Autor opět vystavěl strhující vrstevnatý příběh, nad kterým ještě budu přemýšlet. Hlavně o občanské válce v Jugoslávii a mechanismu jejího rozdmýchání. Dávám všechny hvězdy a s klidným srdcem doporučuji k přečtení.

Bosna a Hercegovina

Frederick Forsyth